Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 4 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
Sledujte nás na sítích
  1. Úvod
  2. Jak vybrat nosítko
Jak vybrat nosítko?

Chystáte se ke koupi nosítka, a nevíte jaké vybrat? Čím se při jeho výběru a nákupu řídit, tak abyste byli opravdu spokojeni? Pomůžeme vám!

Přinášíme vám 7 jednoduchých bodů, na co se zaměřit, abyste vybrali nosítko, které vám skutečně sedne. A hlavně, abyste vybrali nosítko, které je opravdu ergonomické. Samozřejmě, základem dobrého výběru je osobní zkušenost.

1.            Výběr vhodného typu nosítka

První, na co je dobré se zaměřit, je ujasnit si, zda si pořídíte nosítko rostoucí, tedy na celé nosicí období, anebo jednovelikostní a budete jej měnit v závislosti na věku a velikosti dítěte. Obě volby mají své pro i proti.

Rostoucí nosítko je sice z hlediska pořizovací ceny o něco dražší, ale z dlouhodobého pohledu je ekonomičtější. Pokud koupíte rostoucí nosítko, odpadají vám také starosti s řešením výměny nosítka v případě, že miminko skokově vyroste nebo hodně přibírá na váze. Většinu nosícího období vystačíte s jedním nosítkem, které jen upravujete podle velikosti nošence.

Píšu většinu, protože málokteré rostoucí nosítko skutečně pokryje celé nosicí období – většinou mají určitý rozptyl velikosti. A zpravidla platí, že pro čím mladší dítko je nosítko určeno, tím dříve z něj vyroste. Například rostoucí MoniLu Uni, které je určeno dětem od cca 2 měsíců vydrží do 2,5 let. MoniLu Uni Start je od narození do 1 roku. Zatímco rostoucí nosítko VeKa je určeno   pro děti do 4 let, ale spodní hranice, kdy do ní miminko skutečně ergonomicky napolohujete, je kolem 6 měsíců.

Ale, jak jsme psali výše, spíše než věková hranice je důležitá velikost nosítka. Je to jako s oblečením, některé miminko odroste 62 ještě v šestinedělí, někomu stačí ještě v 5ti měsících. Rostoucí nosítko je dobrou volbou i v případě, že nechcete nosit stále, ale jen příležitostně, třeba na výlety.

Jednovelikostní nosítka sice musíte v určitých intervalech měnit za větší, ale odpadá nutnost složitého nastavení, je tak akorát pro danou velikost. Dost často také sedne o něco lépe než rostoucí nosítko. Pokud ho ale nebudete využívat častěji, je lepší volbou nosítko rostoucí. Mohlo by se stát, že jej po delším čase budete chtít použít a zjistíte, že vám z něj děťátko již odrostlo.

Jednovelikostní nosítko určitě doporučujeme, pokud již kupujete nosítko pro starší dítko, dejme tomu od 1,5 roku. Pak vám bude stačit koupit jen nosítko ve velikosti Toddler, které vám vystačí na zbytek nosícího období.

A pozor, nosnost nosítka uvedená v kilogramech, nikdy, ale opravdu nikdy není spolehlivým údajem skutečné použitelnosti pro nošení. Označuje zátěž, pro níž jsou technicky a konstrukčně dimenzovány přezky, šití a další prvky nosítka. Ale neznamená to, že pokud výrobce uvádí nosnost 25 kg, bude vám nosítko s takto těžkým dítětem pohodlné, anebo se do něj dítě velikostně vejde.

 

2.            Výběr materiálu

Je potřeba se rozhodnout, zda-li zvolíte nosítko šátkové nebo látkové. Šátková nosítka jsou pružnější, lépe se přizpůsobí malému miminku i tomu, kdo ho nese. Bývají však malinko náchylnější. Látková jsou pevnější, lépe se zpravidla udržují a jsou odolnější. Více o rozdílu mezi látkovým a šátkovým nosítkem najdete v našem článku.

Při výběru materiálu nosítka zkontrolujte jeho pevnost, bytelnost (danou gramáží) a podmínky pro údržbu. Myslete na to, že nosítko budete muset někdy prát, ideální je vybrat materiál s možností praní v pračce. Přece jen to šetří čas i námahu.

3.            Šířka a polstrování ramenních popruhů a bederního pásu

Nosítko si prohlédněte a zkontrolujte šířku a sílu polstrování na ramenních popruzích a bederním pásu. Obecně platí, stejně jako u batohu, že čím širší a více polstrovaný popruh a bederák nosítko má, tím pohodlnější bude nošení. A tím větší dítko unesete bez bolení zad a ramenou.

Jsou ale lidé, kterým přílišné polstrování vadí, proto je dobré (a tato rada je vcelku univezální) nosítko dobře vyzkoušet, ideálně přímo s dítětem, které v něm bude nošeno. Jen tak zjistíte, jestli jste vzájemně "kompatibilní".

Někdy se stane, že pro drobné a hubené maminky a tatínky je nutné objednat tzv. Slim verzi nosítka, protože bederák a popruhy jsou i po utažení na maximum hodně dlouhé a nosítko není utaženo tak, jak by bylo potřeba.

4.            Způsob uchycení ramenních popruhů, možnost křížení popruhů, pásek na spojení popruhů

Nosítka mívají dvě polohy uchycení ramenních popruhů k zádové opěrce. Někdy vedou popruhy až dolů k bedernímu pásu, jindy jsou přichycené zhruba do poloviny zádové opěrky. Nižší umístění někdy způsobí, že miminko není dobře usazené – odklání se od těla nosicího, protože zádová opěrka má přílišnou vůli. Někomu zase mohou přezky uchycené do poloviny zádové opěrky překážet a dřít jej pod pažemi. Na trhu jsou i nosítka z pohledu zapnutí popruhů variabilní, jedním z takových výrobců je třeba Fidella. Opět doporučujeme vyzkoušet, co vám bude nejlépe vyhovovat.

Totéž platí o možnosti křížení popruhů. Je to dobrá varianta na delší nošení těžších dětí. Ale jsou lidé, kterým vadí popruhy přes krk a horní část trapézů. Někdy je problematické v jednom člověku popruhy překřížit a zapnout. I to je dobré vyzkoušet.

Také vyzkoušejte, zda vám bude vyhovovat umístění pásku pro spojení ramenních popruhů (pásek se sponou, který se zapíná zhruba na lopatkách). Jak moc je polohovatelné – při nošení na zádech je lepší posunout spojovací pásek o něco níže, než při nošení na břiše. Pokud je pásek na pevno, buď vám bude na zádech překážet, nebo vás bude vepředu škrtit. Ověřte, zda vás nedře a zda jste schopni ho zapnout svépomocí. Jeho použití je klíčové pro pohodlnost a bezpečnost nosítka.

5.            Nosítko odpovídá standardům ergonomického nošení, má atesty na použité materiály. Jedná se o originál.

S rostoucí oblibou nosítek stoupá i počet padělků dostupných na trhu. Nosítko kupujte od prověřeného výrobce, nikdy jej nekupujte z čínských internetových obchodů. Opravdu nemáte jistotu, z čeho a jak bylo vyrobeno, zda udrží požadovanou zátěž nebo neuvolňuje jedovaté látky. I když vám kamarádka bude tvrdit, že je to jedna výrobní linka, z níž na jedné straně přišívají cedulky známých značek, a na druhé jen odkládají ta samá nosítka pro prodej jako neznačková, nemá pravdu. Máme s výrobou v Číně osobní zkušenost, a tak to opravdu není. A riskovat zranění dítěte, které z nosítka po prasknutí přezky nebo šití vypadne, za ušetřené peníze opravdu nestojí. Vždy vybírejte ergonomické nosítko, tedy takové, které není vyztužené a přizpůsob se tělíčku dítěte, má dostatečnou šířky látky mezi nožičkami, umožňuje podsazení a naopak neumožňuje nošení čelem ven.

6.            Doplňky k nosítku

      Zvažte, jaké doplňky k nosítku budete potřebovat a zda by měly být originální nebo         vám bude stačit nějaká náhrada. Máme na mysli třeba slintáčky (ochranné návleky na popruhy, které miminka s oblibou ožužlávají), taštičku na drobnosti (u některých nosítek ji lze připnout na bederní pás a nemusíte tak řešit popruhy od kabelky přes vás i děťátko), přítomnost kapucky pro ochranu dítěte před sluncem a pro zajištění hlavičky při usnutí. Užitečné jsou také spony opatřené pojistkami, případně možnost dokoupit obousměrné spony, které využijete při nošení na břiše i na zádech. Zajímavé jsou i přidané gumičky na bederním páse, které umožní srolovat nosítko do ledvinky, pokud jej zrovna nepoužíváte.

7.            Počet lidí, kteří budou nosítko využívat

      Počítejte s tím, že pokud se o nosítko střídají dva lidé, málokdy se povede, že jej není třeba přenastavovat na jiný typ postavy. Zkušenost praví, že pokud nosí v domácnosti pravidelně oba rodiče, stejně to končí nákupem dvou nosítek. Neustálé přenastavování je jen pro klidné a trpělivé povahy :-)

 

 

Počáteční investice do nosítka je sice vyšší, ale určitě se vám vyplatí. Částečně je to investice do vašeho času stráveného pohodlně s miminkem, ať už jste kdekoliv. Možnost vyrazit na výlet bez nutnosti hledat cestu sjízdnou pro kočárek za to stojí. O přínosech pro psychiku dítěte, ani nemluvíme.

Dalším faktem je, že nosítko lze poměrně výhodně prodat jako bazarové. Případně lze vstupní investici snížit nákupem nosítka z druhé ruky.

Vždy doporučujeme nosítko osobně vyzkoušet, nedejte na reference známých a názory z diskuzí. Každý člověk je jiný a shoda ohledně nosítek a jejich pohodlnosti skutečně nepanuje.

Pokud sáhnete vedle, nezoufejte. Nejste ani první, ani poslední. Navíc některé neduhy vyjdou najevo až po delším čase používání. Nosítko zkuste prodat a najít vhodnější – třeba i z druhé ruky, třeba také někdo jiný sáhl vedle a vy budete mít štěstí na nějaké skoro nové za příjemnou cenu.

 

Navíc počítejte s tím, že jak miminko roste, může se stát, že dosud pohodlné nosítko budete chtít vyměnit za nějaké jiné, protože vám přestane vyhovovat. I to se stává. Přejeme šťastnou ruku při výběru a mnoho pronošených chvil :-)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nosítko versus visítko

 

Nosítko versus visítko aneb rozdíl mezi ergonomickým a nergonomickým nosítkem

 

Když se hovoří o prospěšnosti nošení dětí na jejich tělesný vývoj i psychiku, vždy se tím myslí nošení ergonomické.

Ergonomické nošení se vyznačuje správnou polohou miminka. Jejím hlavním rysem jsou zakulacená zádíčka do písmene C a nožičky dítěte roztažené a pozvihnuté v kolenou tak, že tvoří písmenu M. Kolena jsou přitom vždy výše než zadeček. Jedním z hlavních pravidel ergonomické polohy je rověž poloha miminka čelem k nosícímu. Nikdy ne naopak. I když vám bude okolí tvrdit, že miminko chce a potřebuje vidět do světa, a proto byste ho měli otočit čelem od vás, neposlouchejte je. V prvé řadě otočením miminka narovnáte jeho záda, nikdy nedosáhnete prohnutí páteře do písmeme C, a tím dojde k vyšší zátěži páteře. Při správném nošení ("břicho na břicho") si při prohnutí zádíček do tvaru C miminko opře hlavu o váš hrudník a odlehčí tak celkovému tlaku zvrchu na páteř. Tlak navíc nepůsobí v přímém směru, takže páteř není zatěžována. Dalším negativem nošení čelem od sebe je to, že na miminko působí příliš velké množství podnětů, před kterými není nijak chráněno. Miminko je neumí dostatečně zpracovat a může se tak dostat do stresu, mít potíže se spánkem, být neklidné.

Poloha nožiček do M je ideální pro vývoj kyčlí – ty jsou ve správné poloze, tak akorát přitlačeny do kyčelních jamek, aby se mohly správně vyvíjet. Důležitou podmínkou pro dosažení této polohy je opora od kolínka ke kolínku, kterou musí miminku nosicí pomůcka poskytnout. Jinak nedosáhnete správného podstazení zadečku a miminko bude v nosítku viset za rozkrok. Proto se neergonomickým nosítkům často říká "visítka".

Neergonomické nošení tedy opravdu nedoporučujeme a na našich stránkách nabízíme pouze kvalitní a prověřená ergonomická nosítka.

Rozdíl mezi ergonomickým nosítkem a visítkem je pro lepší pochopení ještě znázorněn na ilustračním obrázku níže.

 

Zdroj obrázku: The International Hip Dysplasia Institute http://tinyurl.com/7n5ucv8

 

Neergonomické nošení:

      Miminko visí za rozkrok (málo látky mezi nožičkami).

      Dítě je často nošeno čelem ven od rodiče (poloha čelem ven není přitom vyhovující                 z fyziologického ani psychologického hlediska. Menší děti jsou přetížené podněty z okolí a nemají možnost se před nimi schovat).

      Zádíčka nejsou zakulacená a hlavička na ně příliš tlačí.

      Dítě je nepřirozeně prohnuté dozadu, jak se snaží opřít o tělo maminky.

      Visítka mají také často hodně polstrovaný (tuhý) zádový panel (neumožňuje zakulacení zádíček).

      Nošení většího, těžšího dítěte ve visítku je extrémně nepohodlné.

     Tělo dítěte se často hroutí (odklání) a je tedy nutné přidržovat.

Na našem trhu se můžete často setkat s poměrně levnými visítky Chicco, ale i drahými nosítky například značky BabyBjörn. 

  

Ergonomické nošení

      Miminko "sedí" se zakulacenými zádíčky a s nožičkami do tvaru "M" (zadeček je níže než kolínka).

      Děťátko má vždy polohu čelem k matce.

      Nosítko lze upravit dotáhnutím popruhů tak, aby bylo dítě těsně u matky 

      Ergonomická nosítka nabízejí kvalitní polstrování bederního pásu a ramenních popruhů a dobře rozkládají váhu i většího batolete.

      Dítě je opravdu tělo na tělo u rodiče, který tak má opravdu volné ruce.

Na obrázcích vidíte správnou polohu nožiček dítěte podle věku (nejmenší děti "na žabičku", jinak stále výše zmíněná "M" poloha, kdy zadeček je níže než kolínka). Čím menší je dítě, tím více by mělo mít záda "dokulata". Toho je možné docílit pouze nošením v ergnomických nosítkách nebo v šátku.

 

 Ideální poloha miminek v nosítku od narození

 

Poloha dítěte kolem 3-4 měsíce

Zdroj obrázků: https://jeportemonbebe.com/en/positioning-baby-physiology

 

Dobré nosítko si můžete z druhé ruky pořídit už docela levně. Ale nebojte se investovat i do nějakého dražšího. Kvalitním nosítkům cena příliš neklesá a při správné péči ho zase dobře prodáte :-) 

Nosítka vhodná od narození

 

Jaká nosítka jsou vhodná pro novorozence 

Ještě před nedávnem se nosítka na novorozence vůbec nedoporučovala. Ale praxe i konstrukce nosítek se změnila. Výrobci v minulých letech velmi zapracovali na změně designu nosítek a přizpůsobení jejich rozměrů i nejmenším nošencům.

Dnes se nepřihlíží ani tak k věku dítěte, jako spíš k jeho velikosti – tedy nosítko je vhodné tehdy, když je v něm miminko dobře usazeno, má látku pod zadečkem od kolínka ke kolínku, má správnou délku zádové opěrky. Proto, budete-li číst někde doporučení, že se miminka mají v nosítku nosit až od 4 měsíců, vězte, že toto doporučení vychází ze starší praxe.

Přesto musíme upřímně přiznat, že na malé miminko je nejvhodnější šátek, protože poskytne dítěti skutečně dobrou oporu. Z nosítek pak šátková vázací nosítka. Ta se obvykle označují jako Me Tai, nebo některou z variant tohoto jména (Např. DidyTai, Andala Tai, Fidella Tai). A jsou specifická tím, že místo popruhů a bederního pásu na přezky mají pruhy látky, které se zavážou. Někdy mají, z důvodu rychlejšího nasazení a větší pevnosti, bederní pás na přezku a zavazují se jen ramenní popruhy, označují se jako hybridní vázací nosítka (např. DidyKlick). Jejich nastavení je tak velmi variabilní a přesně se přizpůsobí nosícímu i nošenému miminku. Dnes je vyrábí mnoho značek, mezi ty nejznámější patří např. Storchenwiege, Nosítka Storchenwiege jsou šátková a tedy měkoučká a pro miminko velmi pohodlná. Jejich jedinou nevýhodou je to, že ačkoliv výrobce deklaruje nosnost 15 kg, nosítko přestane být reálně v cca 9-10 kg váhy miminka pohodlné. Nemá totiž příliš polstrované popruhy.

Mezi další vázací nebo hybridní vázací nosítka, s nimiž máme dobré zkušenosti, patří Didymos – konkrétně nosítka DidyTai a DidyKlick, Lenny Lamb Warap Tai, vázací Andala, Fidella.

Úplným nováčkem na poli novorozeneckých nosítek je MoniLu UNI Start. Nosítko bylo uvedeno na trh v listopadu 2018 a podle prvních testů vypadá velmi dobře.

Zhruba od velikosti 62/68, které odpovídá dětem kolem 2-3 měsíců, lze již bezpečně použít rostoucí přezková nosítka. Z našich nosítek to jsou: Isara, zajímavá alternativa Storchenwiege, které je vhodné od 4 týdnů věku. Dále pak rostoucí nosítko LennyUp. Případně pak novinka od značky ErgoBaby - rostoucí nosítko ADAPT. Po dalším zkoumání trhu a testování můžeme rovněž vřele doporučit nosítka značek MoniLu, konkrétně rostoucí MoniLu Uni. A v neposlední řadě i rostoucí Lenka 4ever, která se stává stále populárnější. Všechna jsme po dobrých zkušenostech zařadili rovněž do naší nabídky. Jak již bylo psáno výše, tato nosítka však miminku sednou nejdříve od druhého měsíce věku, tedy velikosti 62/68.

Z našich nosítek je od narození teoreticky také vhodná Manduca, jež má v základu novorozeneckou vložku. Dalším takovým je i Tula Baby, ke které je potřeba pořídit novorozeneckou vložku zvlášt (je k dispozici v naší půjčovně). Ale zcela upřímně říkám, že nosítka s vložkou pro miminka od narození neradi doporučujeme. Miminko je v ní težké, ne-li nemožné, správně napolohovat. A vzhledem k lepším možnostem na trhu, bych se přimlouvala za jiné varianty nošení malých miminek než s využitím právě novorozenecké vložky. Pokud je vám značka Manduca sympatická, vězte, že nově představený rostoucí model Manduca XT, je vhodný již pro nejmenší děti. Pokud chcete nosit v Manduce, pořiďte si raději než původní model, tento nový Manduca XT. Ušetříte si trápení s polohováním do novorozenecké vložky, a budete mít jistotu, že je miminko správně a dobře usazeno a že si nošení užívá stejně jako vy :-)

 

->> Přečtěte si o jednotlivých nosítkách více - recenze, porovnání, zkušenosti

 

Nosítka vhodná od cca čtvrtého měsíce

 

Do kategorie nosítek od čtyř měsíců můžeme zařadit opravdu hodně nosítek, výběr je velký. Z naší nabídky nosítek patří do této kategorie nosítka Tula Baby Standard a Kibi, která nedisponují novorozeneckou vložkou. Od čtyř měsíců je vhodné rovněž nosítko Kokon, Aloe Baby, ...od tří měsíců můžete nosit v úžasném nosítku od Sestrice, nebo v čekém nosítku MIA.

 

TULA:

Nejprve se podíváme na nosítko TULA. To se tedy vyrábí ve třech velikostech Free To Grow (od narození), Standard (7 kg - 20 kg) a Toddler (11 kg - 27 kg). 

Fotoporovnání velikostí Tula Standard versus Tula Toddler:

 

Nosnost velikosti Standard opět sedí, nicméně platí to samé, jako u Manducy, i tady vám dítě z nosítka vyroste dříve, než dosáhne váhového limitu. Tula přitom vydrží o něco déle, je totiž o cca 2 cm širší než Manduca. Pojďme se rovnou podívat na rozdíly v provedení nosítek Manduca a Tula:

 

Manduca vs Tula 

Na obrázku je pěkně vidět, že Tula je velikostě Manduce docela podobná, jen je tedy o trochu širší a kratší (délka zádové opěrky je cca 39 cm). Tula má výrazně kratší bederní pás něž Manduca a je jednodušší na nastavení - nemá prodlužovací ani nijak nastavovací zádový panel a nemá rozepínací ramenní popruhy (dá se u nich pouze regulovat délka). Protože nejdou ramenní popruhy rozepnout, neumožňuje Tula nošení na boku. Jinak Tula výborně sedí i na štíhlejší postavu a celkově je velmi komfortní jak pro nosiče, tak pro miminko.

Plusy:
• velmi hezké designy, velký výběr
• žádné nastavování - stačí jen nasadit a jít :-)
• kapucka je odepínací (na uskladnění slouží kapsička na bederním pásu, která je šikovná i na případné drobnosti)
• za mne osobně nejpohodlnější nosítko, jaké jsem měla na sobě - má hodně polstrované ramenní popruhy a celkově perfektně sedí

Mínusy:
• novorozeneckou vložku je potřeba koupit zvlášť (pro děti mladší čtyř měsíců je ale mnohem lepší pořídit nosítko Free to Grow)
• pro někoho může být mínus nemožnost křížení popruhů (tedy i nošení na boku)
• vysoká cena (Standard kolem 3.700 Kč, Toddler kolem 4.100 Kč)

 

KIBI:

Nosítko KIBI je tak trochu na pomezí této kategorie a kategorie batolecích nosítek. Narozdíl od nosítek Manduca a Tula Standard je to totiž nosítko rostoucí, které vydrží opravdu celé nosící období. Nemá novorozeneckou vložku a je tak tedy vhodné nejdříve od 4. měsíce, má ale nastavitelnou šířku látky mezi nožičkami a tak vám opravdu vydrží minimálně do tří let věku dítěte.  

Kibi umožňuje nošení na břiše, na zádech a na boku, kromě nastavitelné šířky látky mezi nožičkami má nastavitelnou i zádovou opěrku. Je poměrně bytelné - má široký a dobře polstrovaný bederní pás (i když je trochu tvrdší) a dobře polstrované i ramenní popruhy, součástí je i integrovaná kapucka. Na Kibi se mi nejvíce líbí jeho univerzálnost a to jak pro dítě, se kterým opravdu roste, tak i pro dospělého - chvilku sice trvá, než se člověk naučí pracovat se všemi těmi přezkami a šňůrkami, ale jak je ovládne, perfektně si na sebe nosítko nastaví ať je malý či velký, tlustý nebo hubený. Kibi se vyrábí ČR, s důrazem na kvalitní zpracování, české jsou i látky, popruhy a cvočky. Prostě u Kibi žádnou Čínu nehledejte :-)

Velikostní (obrazové) porovnání Manduca vs Kibi:

Manduca vs Kibi

 

Další povídání o Kibi najdete rovněž v naší recenzi.

 

Plusy:
• opravdu rostoucí nosítko s velkou univerzálností
• velmi dobrá kvalita
• skvělý servis (sebemenší závadu na nosítku řeší výrobce bez jakýhkoliv výmluv obratem)
• pojistky na přezkách
• velmi rozumná cena, kterou nosítko nijak významně neztrácí ani používáním

Mínusy:
• u malého dítěte a rozepnutých cvočkách může dojít k otlačení nožiček (Kibi nabízí nově k dokoupení chrániče bederního pásu)
• trochu složitější nastavování nosítka
• nelze nosit od narození

 

KOKON

Nosítka Kokon jsou českým názvem nosítek firmy Guslenok a jedná se o nosítka rostoucí. Většina nosítek Kokon je vhodná pro děti od 4 měsíců do 3-4 let. Nosítka jsou vyráběná většinou z kombinace bavlny a lnu, některá mají praktické větrání. Součástí nosítek bývají i tzv. slintáky - chrániče ramenních popruhů.

Napsali jsme pro vás podrobnější recenzi.

Naše hodnocení - nosítka působí na první pohled trochu "hadrově", je to dáno vlastnostmi lenu. Na druhou stranu je materiál lehčí a vzdušný. My jsme si museli trochu zvykat na odlišné nastatování, než má většina nosítek (například utahování bederního pásu, které působí trochu složitěji, nebo přitahování ramenních popruhů, které se dělá protisměrně, než u většiny jiných nosítek).

Nosítko je podle výrobce vhodné od 4. měsíců, reálně je ale ve 4. měsících dětem ještě hodně velké a sedne spíše až v pěti, u drobnějších dětí v šesti měsících. Dalo by se o něm říct i že je rostoucí, má totiž dvě polohy nastavení šířky posedu - k nosítko jsou totiž vždy tzv. rozšiřovače - u některých modelů jsou napevno, u některých sundavací. Tedy pokud už je děťátku malá látka mezi nožičkami v základním nastavení, dají se nožičky přes rozšiřovače a nosítko pak opravdu vydrží do těch cca 3-4 let.

Ramenní popruhy jsou opravdu hodně široké, polstrované jsou sice minimálně, ale právě díky té šířce jsou moc pohodlné. Co mi trochu vadí je to, že nosítko prakticky nelze nosit bez překřížení popruhů. jsou totiž opravdu široké tak, že hrozně odstávají od ramen a nesedí. Při překřížení ale sedí popruhy velmi dobře.

 

Plusy:

• nosítko vydrží opravdu dlouho
• pohodlnost nosítka
• možnost odvětrávání zad
• nosítko je dodávané s chrániči ramenních popruhů
• dobrá cena

Mínusy:

• nosítko je hodně jiné, než většina ostatních, je potřeba si na nej zvyknout
• nelze nosit od narození, nosítko sedne nejdřívě v pěti měsících
• ramenní popruhy je nutné nosit překřížené
• v ČR je pouze jeden dodavatel s výhradním zastoupením, trochu zvláštní systém návodů k nosítku - návod je pouze ve formě videa, ke kterému se dostanete pouze přes uzavřenou Facebookovou skupinu (je nutné zaslat číslo objednávky nosítka, poté je schválen přístup)

 

 

Nosítka Kokon

Batolecí (toddler nosítka)

 

TODDLER - nosítka pro batolata

V naší nabídce máme i nosítka z této kategorie, jedná se o nosítko české výroby SKALDINO, nosítko Tula Toddler, Isara Toddler, Lenka Toddler, LennyLamb Toddler, Andala Toddler. Skaldino je určené pro děti od tří let a unese bez problémů 30 kg.

SKALDINO:

U Skaldina se nejedná o žádnou velkovýrobu, nosítka šije již od roku 2010 na zakázku paní Skalická, každé je tedy originál. Nosítka vyrábí ve dvou velikostech - klasické Skaldino a Skaldino XL (na vyzkoušení máme obě verze). Skaldino je opravdu hodně polstrované a má široké ramenní pásy (10 cm), což má pozitivní dopad na pohodlnost nošení. Na druhou stranu je tak robustní, že spíše sedne na větší postavu, na šíhlé postavě vypadá nosítko poměrně obrovsky :-)

Velikostní rozdíly Skaldina a Skaldina XL k porovnání:

Rozměry standardní velikosti
• výška bez bederáku 51 cm (při zkrácení cca 44 cm)
• šírka zad v místě bederního pásu 41 cm
• šířka zad v nejširším místě přes zadeček 56 cm
• šíře ramenních pásů 10cm
• délka ramenních pásů 45-56 cm
• délka bederního pásu 80-120 cm

 
Rozměry velikosti XL
• výška bez bederáku 56 cm (při zkrácení cca 48 cm)
• šírka zad v místě bederního pásu 41 cm
• šířka zad v nejširším místě přes zadeček 64 cm
• šíře ramenních pásů 10 cm
• délka ramenních pásů 45-56 cm
• délka bederního pásu 80-120 cm

Na fotce je vidět porovnání Skaldina a Skaldina XL, nošenec má cca 100 cm ve čtyřech letech (zdroj fotky www.skaldino.cz).

 

Skaldino je v principu hodně podobné Manduce, kterou byla jeho výroba nejspíš inspirována. Nosí se v něm velmi dobře, je opravdu měkké a pohodlné. Pro čtyřletého syna je na výlety a dovolené naprosto skvělé, občas v něm nosím ale i dvouleťáka. Je tam sice dost zapadlý, na druhou stranu tam má ale dost místa a zároveň je dobře skrytý, takže se nám v tomto nosítku výborně kojí za pochodu :-)

 

Plusy:
• robustní polstrování, nosítko je velmi pohodlné
• materiál se praním nevyšisuje (na to trochu trpí Manduca, Kibi i Tula)
• nosítko se šije na zakázku, je možné vybrat si látku i vzor

Mínusy:
• nosítko je poměrně velké, je hůře skladné
• látka nosítka je dvojitá, polstrovaná i na zádech - což je pro dítě určitě měkké a pohodlné, ale když je venku vedro, více se v nosítku potí.
• nosítko je šité na zakázku, je tedy potřeba počítat s čekací lhůtou

 

TULA TODDLER

U Tuly Toddler platí to samé, jako u Tula Baby. Toddler je "jen" větší nosítko s větší nosností (27 kg), je vhodné na děti od cca roku věku (kolem 85 cm výšky), vydrží pak do cca 3 let. Není tak robustní a polstrovaná jako Skaldino, přesto je opravdu velmi pohodlná i v batolecí verzi. Její výhodou oproto Skaldinu je to, že ji lze sbalit do celkem malého balíčku, tedy na cestách nezabírá tolik místa. Nevýhodou je asi jedině vyšší cena nosítka (u nás za 3.500 Kč, jinde se cena pohybuje kolem 4.000 Kč).

Pokud vás zajímají podrobnější informace, přečtěte si naši recenzi.

Rozměry Tula Toddler:

• výška zádové opěrky: 44 cm
• šířka zádové opěrky: 47 cm
• délka bederního pásu: 70 - 145 cm
• výška bederního pásu: 13 cm
• délka ramenních popruhů: 45 - 53 cm

Tula Toddler versus Kibi...v nejširší části zádového panelu (u bederního pásu) je Kibi nepatrně širší, Tula má ale úplně jiný střih - horní část zádového panelu je výrazně širší.

 

 

Tolik tedy k popisům jednotlivých nosítek a jejich porovnání. Platí ale to, že každý jsme jiný a naše miminka také a tak se opravdu vyplatí, si nosítka vyzkoušet a najít si to správné právě pro sebe :-)

 

Novinky z našeho blogu

Fidella FlyClick baby - pohodlí a pohoda i pro úplně malé miminko
Fidella FlyClick baby - pohodlí a pohoda i pro úplně malé miminko
Protože k nám do Zkusnositko.cz během prázdnin přilétl čáp (a to ne jen jednou), máme skvělou příležitost pořádně otestovat novorozenecká nosítka. Jed... číst celé
Capáčky Malinky - zahřejí v nosítku, v autosedačce i v kočárku
06.11.2019 Rady a tipy
Capáčky Malinky - zahřejí v nosítku, v autosedačce i v kočárku
Na našem e-shopu naleznete i naši vlastní kolekci capáčků šitých pod značkou Malinky.V prodeji jsou skvělé zimní botičky vhodné do nosítka pro holky i... číst celé
Údržba merino oblečení
26.09.2019 Rady a tipy
Údržba merino oblečení
Údržba vlněných produktů není vůbec obtížná, jen je trochu jiná, než u produktů z bavlny, nebo syntetických (umělých) materiálů. číst celé
Je tu podzim...jak teď oblékat miminko do nosítka?
19.09.2019 Rady a tipy
Je tu podzim...jak teď oblékat miminko do nosítka?
Tak je tu podzim a vy si určitě lámete hlavu nad tím, jak oblékat vaše děťátko do nosítka (nebo šátku). Ráno je venku už docela chladno a občas i přes... číst celé
Kde nás najdete

K Hádku 1576

Praha 10 - Dubeč

Kontakt
Logo
Otevírací doba: PO-PÁ: 9-12, 13-19, SO: 9-12
© Copyright 2015-2019 ZkusNosítko.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.