Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 4 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
Sledujte nás na sítích
  1. Úvod
  2. Jak vybrat nosítko
Jak vybrat nosítko?

Chystáte se ke koupi nosítka, a nevíte jaké vybrat? Čím se při jeho výběru a nákupu řídit, tak abyste byli opravdu spokojeni? Pomůžeme vám!

Přinášíme vám 7 jednoduchých bodů, na co se zaměřit, abyste vybrali nosítko, které vám skutečně sedne. A hlavně, abyste vybrali nosítko, které je opravdu ergonomické. Samozřejmě, základem dobrého výběru je osobní zkušenost.

1.            Výběr vhodného typu nosítka

První, na co je dobré se zaměřit, je ujasnit si, zda si pořídíte nosítko rostoucí, tedy na celé nosicí období, anebo jednovelikostní a budete jej měnit v závislosti na věku a velikosti dítěte. Obě volby mají své pro i proti.

Rostoucí nosítko je sice z hlediska pořizovací ceny o něco dražší, ale z dlouhodobého pohledu je ekonomičtější. Pokud koupíte rostoucí nosítko, odpadají vám také starosti s řešením výměny nosítka v případě, že miminko skokově vyroste nebo hodně přibírá na váze. Většinu nosícího období vystačíte s jedním nosítkem, které jen upravujete podle velikosti nošence.

Píšu většinu, protože málokteré rostoucí nosítko skutečně pokryje celé nosicí období – většinou mají určitý rozptyl velikosti. A zpravidla platí, že pro čím mladší dítko je nosítko určeno, tím dříve z něj vyroste. Například rostoucí MoniLu Uni, které je určeno dětem od cca 2 měsíců vydrží do 2,5 let. MoniLu Uni Start je od narození do 1 roku. Zatímco rostoucí nosítko VeKa je určeno   pro děti do 4 let, ale spodní hranice, kdy do ní miminko skutečně ergonomicky napolohujete, je kolem 6 měsíců.

Ale, jak jsme psali výše, spíše než věková hranice je důležitá velikost nosítka. Je to jako s oblečením, některé miminko odroste 62 ještě v šestinedělí, někomu stačí ještě v 5ti měsících. Rostoucí nosítko je dobrou volbou i v případě, že nechcete nosit stále, ale jen příležitostně, třeba na výlety.

Jednovelikostní nosítka sice musíte v určitých intervalech měnit za větší, ale odpadá nutnost složitého nastavení, je tak akorát pro danou velikost. Dost často také sedne o něco lépe než rostoucí nosítko. Pokud ho ale nebudete využívat častěji, je lepší volbou nosítko rostoucí. Mohlo by se stát, že jej po delším čase budete chtít použít a zjistíte, že vám z něj děťátko již odrostlo.

Jednovelikostní nosítko určitě doporučujeme, pokud již kupujete nosítko pro starší dítko, dejme tomu od 1,5 roku. Pak vám bude stačit koupit jen nosítko ve velikosti Toddler, které vám vystačí na zbytek nosícího období.

A pozor, nosnost nosítka uvedená v kilogramech, nikdy, ale opravdu nikdy není spolehlivým údajem skutečné použitelnosti pro nošení. Označuje zátěž, pro níž jsou technicky a konstrukčně dimenzovány přezky, šití a další prvky nosítka. Ale neznamená to, že pokud výrobce uvádí nosnost 25 kg, bude vám nosítko s takto těžkým dítětem pohodlné, anebo se do něj dítě velikostně vejde.

 

2.            Výběr materiálu

Je potřeba se rozhodnout, zda-li zvolíte nosítko šátkové nebo látkové. Šátková nosítka jsou pružnější, lépe se přizpůsobí malému miminku i tomu, kdo ho nese. Bývají však malinko náchylnější. Látková jsou pevnější, lépe se zpravidla udržují a jsou odolnější. Více o rozdílu mezi látkovým a šátkovým nosítkem najdete v našem článku.

Při výběru materiálu nosítka zkontrolujte jeho pevnost, bytelnost (danou gramáží) a podmínky pro údržbu. Myslete na to, že nosítko budete muset někdy prát, ideální je vybrat materiál s možností praní v pračce. Přece jen to šetří čas i námahu.

3.            Šířka a polstrování ramenních popruhů a bederního pásu

Nosítko si prohlédněte a zkontrolujte šířku a sílu polstrování na ramenních popruzích a bederním pásu. Obecně platí, stejně jako u batohu, že čím širší a více polstrovaný popruh a bederák nosítko má, tím pohodlnější bude nošení. A tím větší dítko unesete bez bolení zad a ramenou.

Jsou ale lidé, kterým přílišné polstrování vadí, proto je dobré (a tato rada je vcelku univezální) nosítko dobře vyzkoušet, ideálně přímo s dítětem, které v něm bude nošeno. Jen tak zjistíte, jestli jste vzájemně "kompatibilní".

Někdy se stane, že pro drobné a hubené maminky a tatínky je nutné objednat tzv. Slim verzi nosítka, protože bederák a popruhy jsou i po utažení na maximum hodně dlouhé a nosítko není utaženo tak, jak by bylo potřeba.

4.            Způsob uchycení ramenních popruhů, možnost křížení popruhů, pásek na spojení popruhů

Nosítka mívají dvě polohy uchycení ramenních popruhů k zádové opěrce. Někdy vedou popruhy až dolů k bedernímu pásu, jindy jsou přichycené zhruba do poloviny zádové opěrky. Nižší umístění někdy způsobí, že miminko není dobře usazené – odklání se od těla nosicího, protože zádová opěrka má přílišnou vůli. Někomu zase mohou přezky uchycené do poloviny zádové opěrky překážet a dřít jej pod pažemi. Na trhu jsou i nosítka z pohledu zapnutí popruhů variabilní, jedním z takových výrobců je třeba Fidella. Opět doporučujeme vyzkoušet, co vám bude nejlépe vyhovovat.

Totéž platí o možnosti křížení popruhů. Je to dobrá varianta na delší nošení těžších dětí. Ale jsou lidé, kterým vadí popruhy přes krk a horní část trapézů. Někdy je problematické v jednom člověku popruhy překřížit a zapnout. I to je dobré vyzkoušet.

Také vyzkoušejte, zda vám bude vyhovovat umístění pásku pro spojení ramenních popruhů (pásek se sponou, který se zapíná zhruba na lopatkách). Jak moc je polohovatelné – při nošení na zádech je lepší posunout spojovací pásek o něco níže, než při nošení na břiše. Pokud je pásek na pevno, buď vám bude na zádech překážet, nebo vás bude vepředu škrtit. Ověřte, zda vás nedře a zda jste schopni ho zapnout svépomocí. Jeho použití je klíčové pro pohodlnost a bezpečnost nosítka.

5.            Nosítko odpovídá standardům ergonomického nošení, má atesty na použité materiály. Jedná se o originál.

S rostoucí oblibou nosítek stoupá i počet padělků dostupných na trhu. Nosítko kupujte od prověřeného výrobce, nikdy jej nekupujte z čínských internetových obchodů. Opravdu nemáte jistotu, z čeho a jak bylo vyrobeno, zda udrží požadovanou zátěž nebo neuvolňuje jedovaté látky. I když vám kamarádka bude tvrdit, že je to jedna výrobní linka, z níž na jedné straně přišívají cedulky známých značek, a na druhé jen odkládají ta samá nosítka pro prodej jako neznačková, nemá pravdu. Máme s výrobou v Číně osobní zkušenost, a tak to opravdu není. A riskovat zranění dítěte, které z nosítka po prasknutí přezky nebo šití vypadne, za ušetřené peníze opravdu nestojí. Vždy vybírejte ergonomické nosítko, tedy takové, které není vyztužené a přizpůsob se tělíčku dítěte, má dostatečnou šířky látky mezi nožičkami, umožňuje podsazení a naopak neumožňuje nošení čelem ven.

6.            Doplňky k nosítku

      Zvažte, jaké doplňky k nosítku budete potřebovat a zda by měly být originální nebo         vám bude stačit nějaká náhrada. Máme na mysli třeba slintáčky (ochranné návleky na popruhy, které miminka s oblibou ožužlávají), taštičku na drobnosti (u některých nosítek ji lze připnout na bederní pás a nemusíte tak řešit popruhy od kabelky přes vás i děťátko), přítomnost kapucky pro ochranu dítěte před sluncem a pro zajištění hlavičky při usnutí. Užitečné jsou také spony opatřené pojistkami, případně možnost dokoupit obousměrné spony, které využijete při nošení na břiše i na zádech. Zajímavé jsou i přidané gumičky na bederním páse, které umožní srolovat nosítko do ledvinky, pokud jej zrovna nepoužíváte.

7.            Počet lidí, kteří budou nosítko využívat

      Počítejte s tím, že pokud se o nosítko střídají dva lidé, málokdy se povede, že jej není třeba přenastavovat na jiný typ postavy. Zkušenost praví, že pokud nosí v domácnosti pravidelně oba rodiče, stejně to končí nákupem dvou nosítek. Neustálé přenastavování je jen pro klidné a trpělivé povahy :-)

 

Počáteční investice do nosítka je sice vyšší, ale určitě se vám vyplatí. Částečně je to investice do vašeho času stráveného pohodlně s miminkem, ať už jste kdekoliv. Možnost vyrazit na výlet bez nutnosti hledat cestu sjízdnou pro kočárek za to stojí. O přínosech pro psychiku dítěte, ani nemluvíme.

Dalším faktem je, že nosítko lze poměrně výhodně prodat jako bazarové. Případně lze vstupní investici snížit nákupem nosítka z druhé ruky.

Vždy doporučujeme nosítko osobně vyzkoušet, nedejte na reference známých a názory z diskuzí. Každý člověk je jiný a shoda ohledně nosítek a jejich pohodlnosti skutečně nepanuje.

Pokud sáhnete vedle, nezoufejte. Nejste ani první, ani poslední. Navíc některé neduhy vyjdou najevo až po delším čase používání. Nosítko zkuste prodat a najít vhodnější – třeba i z druhé ruky, třeba také někdo jiný sáhl vedle a vy budete mít štěstí na nějaké skoro nové za příjemnou cenu.

Navíc počítejte s tím, že jak miminko roste, může se stát, že dosud pohodlné nosítko budete chtít vyměnit za nějaké jiné, protože vám přestane vyhovovat. I to se stává. Přejeme šťastnou ruku při výběru a mnoho pronošených chvil :-)


 

Nosítko versus visítko

 

Nosítko versus visítko aneb rozdíl mezi ergonomickým a nergonomickým nosítkem

 

Když se hovoří o prospěšnosti nošení dětí na jejich tělesný vývoj i psychiku, vždy se tím myslí nošení ergonomické.

Ergonomické nošení se vyznačuje správnou polohou miminka. Jejím hlavním rysem jsou zakulacená zádíčka do písmene C a nožičky dítěte roztažené a pozvihnuté v kolenou tak, že tvoří písmenu M. Kolena jsou přitom vždy výše než zadeček. Jedním z hlavních pravidel ergonomické polohy je rověž poloha miminka čelem k nosícímu. Nikdy ne naopak. I když vám bude okolí tvrdit, že miminko chce a potřebuje vidět do světa, a proto byste ho měli otočit čelem od vás, neposlouchejte je. V prvé řadě otočením miminka narovnáte jeho záda, nikdy nedosáhnete prohnutí páteře do písmeme C, a tím dojde k vyšší zátěži páteře. Při správném nošení ("břicho na břicho") si při prohnutí zádíček do tvaru C miminko opře hlavu o váš hrudník a odlehčí tak celkovému tlaku zvrchu na páteř. Tlak navíc nepůsobí v přímém směru, takže páteř není zatěžována. Dalším negativem nošení čelem od sebe je to, že na miminko působí příliš velké množství podnětů, před kterými není nijak chráněno. Miminko je neumí dostatečně zpracovat a může se tak dostat do stresu, mít potíže se spánkem, být neklidné.

Poloha nožiček do M je ideální pro vývoj kyčlí – ty jsou ve správné poloze, tak akorát přitlačeny do kyčelních jamek, aby se mohly správně vyvíjet. Důležitou podmínkou pro dosažení této polohy je opora od kolínka ke kolínku, kterou musí miminku nosicí pomůcka poskytnout. Jinak nedosáhnete správného podstazení zadečku a miminko bude v nosítku viset za rozkrok. Proto se neergonomickým nosítkům často říká "visítka".

Neergonomické nošení tedy opravdu nedoporučujeme a na našich stránkách nabízíme pouze kvalitní a prověřená ergonomická nosítka.

Rozdíl mezi ergonomickým nosítkem a visítkem je pro lepší pochopení ještě znázorněn na ilustračním obrázku níže.

 

Zdroj obrázku: The International Hip Dysplasia Institute http://tinyurl.com/7n5ucv8

 

Neergonomické nošení:

      Miminko visí za rozkrok (málo látky mezi nožičkami).

      Dítě je často nošeno čelem ven od rodiče (poloha čelem ven není přitom vyhovující                 z fyziologického ani psychologického hlediska. Menší děti jsou přetížené podněty z okolí a nemají možnost se před nimi schovat).

      Zádíčka nejsou zakulacená a hlavička na ně příliš tlačí.

      Dítě je nepřirozeně prohnuté dozadu, jak se snaží opřít o tělo maminky.

      Visítka mají také často hodně polstrovaný (tuhý) zádový panel (neumožňuje zakulacení zádíček).

      Nošení většího, těžšího dítěte ve visítku je extrémně nepohodlné.

     Tělo dítěte se často hroutí (odklání) a je tedy nutné přidržovat.

Na našem trhu se můžete často setkat s poměrně levnými visítky Chicco, ale i drahými nosítky například značky BabyBjörn. 

  

Ergonomické nošení

      Miminko "sedí" se zakulacenými zádíčky a s nožičkami do tvaru "M" (zadeček je níže než kolínka).

      Děťátko má vždy polohu čelem k matce.

      Nosítko lze upravit dotáhnutím popruhů tak, aby bylo dítě těsně u matky 

      Ergonomická nosítka nabízejí kvalitní polstrování bederního pásu a ramenních popruhů a dobře rozkládají váhu i většího batolete.

      Dítě je opravdu tělo na tělo u rodiče, který tak má opravdu volné ruce.

Na obrázcích vidíte správnou polohu nožiček dítěte podle věku (nejmenší děti "na žabičku", jinak stále výše zmíněná "M" poloha, kdy zadeček je níže než kolínka). Čím menší je dítě, tím více by mělo mít záda "dokulata". Toho je možné docílit pouze nošením v ergnomických nosítkách nebo v šátku.

 

 Ideální poloha miminek v nosítku od narození

 

Poloha dítěte kolem 3-4 měsíce

Zdroj obrázků: https://jeportemonbebe.com/en/positioning-baby-physiology

 

Dobré nosítko si můžete z druhé ruky pořídit už docela levně. Ale nebojte se investovat i do nějakého dražšího. Kvalitním nosítkům cena příliš neklesá a při správné péči ho zase dobře prodáte :-) 


 

Nosítka vhodná od narození

 

Jaká nosítka jsou vhodná pro novorozence? 

Ještě před nedávnem se nosítka na novorozence vůbec nedoporučovala. Ale praxe i konstrukce nosítek se změnila. Výrobci v minulých letech velmi zapracovali na změně designu nosítek a přizpůsobení jejich rozměrů i nejmenším nošencům.

Dnes se nepřihlíží ani tak k věku dítěte, jako spíš k jeho velikosti – tedy nosítko je vhodné tehdy, když je v něm miminko dobře usazeno, má látku pod zadečkem od kolínka ke kolínku, má správnou délku zádové opěrky. Proto, budete-li číst někde doporučení, že se miminka mají v nosítku nosit až od 4 měsíců, vězte, že toto doporučení vychází ze starší praxe.

Na miminka vždy doporučujeme měkká šátková nosítka, ta se mohou lišit podle provedení ramenních popruhů. Klasické celopřezkové popruhy používá pro svá novorozenecká nosítka například výrobce MoniLu, Fidella pro model Fusion, dále třeba Veka nebo Srdíčko. Pěkný výběr je i mezi takzvanými hybridními nosítky, tedy nosítky, která mají bederní pás na přezku a ramenní popruhy jsou zavazovací. Asi nejznámějším nosítkem z této kategorie je německé Storchenwiege, Nosítka Storchenwiege jsou šátková a tedy měkoučká a pro miminko velmi pohodlná. Jejich jedinou nevýhodou je to, že ačkoliv výrobce deklaruje nosnost 15 kg, nosítko přestane být reálně v cca 9-10 kg váhy miminka pohodlné. Nemá totiž příliš polstrované popruhy.

Mezi další vázací (hybridní) nosítka, s nimiž máme dobré zkušenosti, patří Didymos – konkrétně nosítka DidyKlick, Andala New Born, nebo skvělé nosítko FlowClickod Fidelly.

 

Zhruba od velikosti 62/68, které odpovídá dětem kolem 2-3 měsíců, lze již bezpečně použít klasická rostoucí nosítka. Z našich nosítek patří mezi nejoblíbenější slovenký výrobce Be Lenka a jejich model Lenka 4ever, české MoniLu Uni a nosítka německé značky Fidella. Na žebříčku popularity se dlouhodobě drží největší polský výrobce nosítek - LennyLamb, aktuálně se svým inovovaným modelem LennyUpgrade, nebo po Manduce asi nejznámější značka nosítek Tula Baby.

 

Protože se trh s nosítky neustále mění a vyvíjí, všechny značky se nám sem ani nevejdou :D

->> Sledujte proto náš blog, kde vývoj neustále sledujeme, nosítka testujeme, porovnáváme a píšeme pro vás recenze.


 

Novinky z našeho blogu

MoniLu Tai - recenze horké novinky
MoniLu Tai - recenze horké novinky
Český výrobce šátkových nosítek MoniLu v minulých dnech představil svou novinku, polovázací nosítko MoniLu Tai. A my jse jej pro vás otestovali. Zajím... číst celé
Jak na novorozeneckou koliku
17.02.2020 Rady a tipy
Jak na novorozeneckou koliku
Za novorozeneckou koliku může nezralá trávící soustava (tedy zvýšená plynatost miminka a také to, že se dostatečně nehýbe) miminka a zároveň jejich ad... číst celé
Pojďte pane, půjdeme na výlet!
Pojďte pane, půjdeme na výlet!
S dětmi váš aktivní život nekončí, naopak, dostává zcela nové dimenze. A není nad to si je vychutnat venku v přírodě, třea na pořádném celodenním výle... číst celé
LennyUp vs. Lenny Upgrade
LennyUp vs. Lenny Upgrade
Lenny Lamb má, kromě šátků a nosicího oblečení ve své kolekci i skvělá rostoucí nosítka LennyUp. Loni přišel s inovovaným modelem - nosítkem Lenny UpG... číst celé
Kde nás najdete

K Hádku 1576

Praha 10 - Dubeč

Kontakt
Logo
Otevírací doba: PO-PÁ: 9-12, 13:30-18:30, SO: 9-12
© Copyright 2015-2020 ZkusNosítko.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.