28.9. slavíme Den české státnosti a naše prodejna bude uzavřena.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Jak vybrat nosítko
  3. Jak vybrat nosítko
Jak vybrat dětské nosítko?

Chystáte se ke koupi dětského nosítka, a nevíte jaké vybrat? Čím se při jeho výběru a nákupu řídit, tak abyste byli opravdu spokojeni? Pomůžeme vám!

Přinášíme vám 7 jednoduchých bodů, na co se zaměřit, abyste vybrali nosítko pro děti, které vám skutečně sedne. A hlavně, abyste vybrali opravdu ergonomické nosítko. Samozřejmě, základem dobrého výběru je osobní zkušenost.

1.            Výběr vhodného typu dětského nosítka

První, na co je dobré se zaměřit, je ujasnit si, zda si pořídíte nosítko rostoucí, tedy na celé nosicí období, anebo jednovelikostní a budete jej měnit v závislosti na věku a velikosti dítěte. Obě volby mají své pro i proti.

Rostoucí nosítko je sice z hlediska pořizovací ceny o něco dražší, ale z dlouhodobého pohledu je ekonomičtější. Pokud koupíte rostoucí nosítko, odpadají vám také starosti s řešením výměny nosítka v případě, že miminko skokově vyroste nebo hodně přibírá na váze. Většinu nosícího období vystačíte s jedním nosítkem, které jen upravujete podle velikosti nošence.

Píšu většinu, protože málokteré rostoucí nosítko skutečně pokryje celé nosicí období – většinou mají určitý rozptyl velikosti. A zpravidla platí, že pro čím mladší dítko je nosítko určeno, tím dříve z něj vyroste. Například rostoucí MoniLu Uni, které je určeno dětem od cca 2 měsíců vydrží do 2,5 let. MoniLu Uni Start je od narození do 1 roku. Zatímco rostoucí nosítko VeKa je určeno pro děti do 4 let, ale spodní hranice, kdy do ní miminko skutečně ergonomicky napolohujete, je kolem 6 měsíců.

Ale, jak jsme psali výše, spíše než věková hranice je důležitá velikost nosítka. Je to jako s oblečením, některé miminko odroste ještě v šestinedělí, někomu stačí ještě v 5ti měsících. Rostoucí nosítko je dobrou volbou i v případě, že nechcete nosit stále, ale jen příležitostně, třeba na výlety.

Jednovelikostní dětská nosítka sice musíte v určitých intervalech měnit za větší, ale odpadá nutnost složitého nastavení, je tak akorát pro danou velikost. Dost často také sedne o něco lépe než rostoucí nosítko. Pokud ho ale nebudete využívat častěji, je lepší volbou nosítko rostoucí. Mohlo by se stát, že jej po delším čase budete chtít použít a zjistíte, že vám z něj děťátko již odrostlo.

Jednovelikostní nosítko určitě doporučujeme, pokud již kupujete nosítko pro starší dítě, dejme tomu od 1,5 roku. Pak vám bude stačit koupit jen nosítko ve velikosti Toddler, které vám vystačí na zbytek nosícího období.

A pozor, nosnost dětského nosítka uvedená v kilogramech, nikdy, ale opravdu nikdy není spolehlivým údajem skutečné použitelnosti pro nošení. Označuje zátěž, pro níž jsou technicky a konstrukčně dimenzovány přezky, šití a další prvky nosítka. Ale neznamená to, že pokud výrobce uvádí nosnost 25 kg, bude vám nosítko s takto těžkým dítětem pohodlné, anebo se do něj dítě velikostně vejde.

 

2.            Výběr materiálu

Je potřeba se rozhodnout, zda-li zvolíte nosítko šátkové nebo látkové. Šátková dětská nosítka jsou pružnější, lépe se přizpůsobí malému miminku i tomu, kdo ho nese. Bývají však malinko náchylnější. Látková jsou pevnější, lépe se zpravidla udržují a jsou odolnější. Více o rozdílu mezi látkovým a šátkovým nosítkem najdete v našem článku.

Při výběru materiálu nosítka zkontrolujte jeho pevnost, bytelnost (danou gramáží) a podmínky pro údržbu. Myslete na to, že nosítko budete muset někdy prát, ideální je vybrat materiál s možností praní v pračce. Přece jen to šetří čas i námahu.

 

3.            Šířka a polstrování ramenních popruhů a bederního pásu

Nosítko si prohlédněte a zkontrolujte šířku a sílu polstrování na ramenních popruzích a bederním pásu. Obecně platí, stejně jako u batohu, že čím širší a více polstrovaný popruh a bederák nosítko má, tím pohodlnější bude nošení. A tím větší dítko unesete bez bolení zad a ramenou.

Jsou ale lidé, kterým přílišné polstrování vadí, proto je dobré (a tato rada je vcelku univezální) nosítko pro děti dobře vyzkoušet, ideálně přímo s dítětem, které v něm bude nošeno. Jen tak zjistíte, jestli jste vzájemně "kompatibilní".

Někdy se stane, že pro drobné a hubené maminky a tatínky je nutné objednat tzv. Slim verzi nosítka, protože bederák a popruhy jsou i po utažení na maximum hodně dlouhé a nosítko není utaženo tak, jak by bylo potřeba.

 

4.            Způsob uchycení ramenních popruhů, možnost křížení popruhů, pásek na spojení popruhů

Dětská nosítka mívají dvě polohy uchycení ramenních popruhů k zádové opěrce. Někdy vedou popruhy až dolů k bedernímu pásu, jindy jsou přichycené zhruba do poloviny zádové opěrky. Nižší umístění někdy způsobí, že miminko není dobře usazené – odklání se od těla nosícího, protože zádová opěrka má přílišnou vůli. Někomu zase mohou přezky uchycené do poloviny zádové opěrky překážet a dřít jej pod pažemi. Na trhu jsou i nosítka z pohledu zapnutí popruhů variabilní, jedním z takových výrobců je třeba Fidella. Opět doporučujeme vyzkoušet, co vám bude nejlépe vyhovovat.

Totéž platí o možnosti křížení popruhů. Je to dobrá varianta na delší nošení těžších dětí. Ale jsou lidé, kterým vadí popruhy přes krk a horní část trapézů. Někdy je problematické v jednom člověku popruhy překřížit a zapnout. I to je dobré vyzkoušet.

Také vyzkoušejte, zda vám bude vyhovovat umístění pásku pro spojení ramenních popruhů (pásek se sponou, který se zapíná zhruba na lopatkách). Jak moc je polohovatelné – při nošení na zádech je lepší posunout spojovací pásek o něco níže, než při nošení na břiše. Pokud je pásek na pevno, buď vám bude na zádech překážet, nebo vás bude vepředu škrtit. Ověřte, zda vás nedře a zda jste schopni ho zapnout svépomocí. Jeho použití je klíčové pro pohodlnost a bezpečnost nosítka.

5.            Nosítko odpovídá standardům ergonomického nošení, má atesty na použité materiály. Jedná se o originál.

S rostoucí oblibou dětských nosítek stoupá i počet padělků dostupných na trhu. Nosítko kupujte od prověřeného výrobce, nikdy jej nekupujte z čínských internetových obchodů. Opravdu nemáte jistotu, z čeho a jak bylo vyrobeno, zda udrží požadovanou zátěž nebo neuvolňuje jedovaté látky. I když vám kamarádka bude tvrdit, že je to jedna výrobní linka, z níž na jedné straně přišívají cedulky známých značek, a na druhé jen odkládají ta samá nosítka pro prodej jako neznačková, nemá pravdu. Máme s výrobou v Číně osobní zkušenost, a tak to opravdu není. A riskovat zranění dítěte, které z nosítka po prasknutí přezky nebo šití vypadne, za ušetřené peníze opravdu nestojí. Vždy vybírejte ergonomické nosítko, tedy takové, které není vyztužené a přizpůsobí se tělíčku dítěte, má dostatečnou šířku látky mezi nožičkami, umožňuje podsazení a naopak neumožňuje nošení čelem ven.

6.            Doplňky k nosítku

Zvažte, jaké doplňky k nosítku pro dítě budete potřebovat a zda by měly být originální nebo vám bude stačit nějaká náhrada. Máme na mysli třeba slintáčky (ochranné návleky na popruhy, které miminka s oblibou ožužlávají), taštičku na drobnosti (u některých nosítek ji lze připnout na bederní pás a nemusíte tak řešit popruhy od kabelky přes vás i děťátko), přítomnost kapucky pro ochranu dítěte před sluncem a pro zajištění hlavičky při usnutí. Užitečné jsou také spony opatřené pojistkami, případně možnost dokoupit obousměrné spony, které využijete při nošení na břiše i na zádech. Zajímavé jsou i přidané gumičky na bederním páse, které umožní srolovat nosítko do ledvinky, pokud jej zrovna nepoužíváte.

7.            Počet lidí, kteří budou nosítko využívat

      Počítejte s tím, že pokud se o nosítko střídají dva lidé, málokdy se povede, že jej není třeba přenastavovat na jiný typ postavy. Zkušenost praví, že pokud nosí v domácnosti pravidelně oba rodiče, stejně to končí nákupem dvou nosítek. Neustálé přenastavování je jen pro klidné a trpělivé povahy :-)

Počáteční investice do nosítka je sice vyšší, ale určitě se vám vyplatí. Částečně je to investice do vašeho času stráveného pohodlně s miminkem, ať už jste kdekoliv. Možnost vyrazit na výlet bez nutnosti hledat cestu sjízdnou pro kočárek za to stojí. O přínosech pro psychiku dítěte ani nemluvíme.

Dalším faktem je, že dětské nosítko lze poměrně výhodně prodat jako bazarové. Případně lze vstupní investici snížit nákupem nosítka z druhé ruky.

Vždy doporučujeme nosítko pro děti osobně vyzkoušet, nedejte na reference známých a názory z diskuzí. Každý člověk je jiný a shoda ohledně nosítek a jejich pohodlnosti skutečně nepanuje.

Pokud sáhnete vedle, nezoufejte. Nejste ani první, ani poslední. Navíc některé neduhy vyjdou najevo až po delším čase používání. Nosítko zkuste prodat a najít vhodnější – třeba i z druhé ruky, třeba také někdo jiný sáhl vedle a vy budete mít štěstí na nějaké skoro nové za příjemnou cenu.

Navíc počítejte s tím, že jak miminko roste, může se stát, že dosud pohodlné ergonomické nosítko budete chtít vyměnit za nějaké jiné, protože vám přestane vyhovovat. I to se stává. Přejeme šťastnou ruku při výběru a mnoho pronošených chvil :-)


 

Novinky z našeho blogu

Velký test batolecích nosítek - I. část
Velký test batolecích nosítek - I. část
Je tomu více jak 2 roky, co jsem pro vás otestovala novorozenecká nosítka. Syn už vyrostl ve zdatného chodce, ale i tak se občas poponese. Mnoho z vá... číst celé
Vybíráme nosítko: novorozenecká, pokračovací a batolecí nosítka. Jaké z nich zvolit?
18.06.2022 Rady a tipy
Vybíráme nosítko: novorozenecká, pokračovací a batolecí nosítka. Jaké z nich zvolit?
Na trhu je nepřeberné množství nosítek, a je tak těžké vybrat to pravé. Nevíte, které je to správné pro vás? Ptáte se, zda má smysl kupovat novorozene... číst celé
© Copyright 2015-2022 ZkusNositko.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz