Sleva na zimní bundy a kabáty 15% .
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Rady a tipy
 4. 10 důvodů proč nosit děti
05.10.2018
Rady a tipy

10 důvodů proč nosit děti

Série fotografií Eriky Hofmann, zakladatelky společnosti Dydimos. 70.léta

převzato z https://cargarte.wordpress.com/category/uncategorized/

 

V aktuálně uvěřejněné sérii článků o nošení dětí se postupně dočtete, jak je nošení prospěšné rodičům i dětem po psychické a fyzické stránce, jaké má benefity a na co je třeba si dát pozor. Bude to možná trochu náročnější čtení, neboť jsme se snažili vám dodat co nejúplnější informace, navíc v uceleném pohledu, který je v současné době v internetových článcích unikátní. Proto jsem se rozhodla připravit malou ochutnávku toho, co se v následujících článcích dočtete. A protože desatera jsou skvělá forma, jak si něco shrnout a sesumírovat, shrnula jsem vše pro lepší přehlednost do deseti bodů.

 

Tedy, proč nosit děti?

 

 1. Nošená miminka méně pláčou: Ať už nosíte v šátku či v nosítku, svoje miminko máte stále v objetí, víte, že je v pořádku a ono ví, že jste u něj. Tím získává jistotu a je mnohem klidnější, méně pláče. Nošení je v podstatě nepřetržitý bonding, který dává dítěti dvě základní životní jistoty, že není opuštěno a že je milováno.
 2. Máte volné ruce: Pokud dáte svoje dítě do nosítka nebo šátku, můžete dělat téměř cokoliv - vařit, uklízet, hrát si se starším sourozencem, vyrazit na nákupy a do města, aniž byste se museli starat o to, jestli projedete kočárkem. Ačkoliv je miminko u vás, máte k dispozici obě ruce na všechny činnosti, které potřebujete vykonat.
 3. Můžete snáze kojit: Pokud potřebujete vaše miminko nakojit, je to v nosítku nebo v šátku mnohem jednodušší a diskrétnější. Když dobře zvládnete techniku, lze kojit v podstatě kdekoliv, za chůze, na nákupu nebo opět u vaření či žehlení prádla. A často si nikdo na veřejnosti nevšimne, že vůbec kojítte. Miminko nebude plakat a vy se i v prvních náročných týdnech po porodu stihnete postarat o vše, co potřebujete. Já takhle třeba často kojím při návštěvách hradů a zámků, kdy by jinak syn při prohlídce plakal nebo rušil. A téměř pokaždé jsme průvodci pochválení, jak máme klidné a pohodové miminko.
 4. Nošení přispívá ke zdravému sociálnímu, psychickému i fyzickému vývoji: Třeba tím, že je děťátko přirozeně součástí všech vašich činností, a tak se přirozeně učí, komunikuje a rozvíjí. Nebo třeba také tím, že správná poloha v ergo nostíku či šátku přispívá ke správnému vývoji kyčlí.
 5. Zajištění optimálního teplotního komfortu: V zimě ohříváte dítě svým tělem, máte tak jistotu, že je v teple. V létě, nebo při nemoci při teplotách, ho zase ochlazujete.
 6. Dítě je pod kontrolou: s dítětem v nosítku nepotřebujete monitor dechu, víte, že je v pořádku. Máte jej pod kontrolou i např. v davu, v nákupním centru. Máte větší jistotu, že je v bezpečí a nic se mu nestane.
 7. Máte více času pro sebe: Zní to možná paradoxně, ale nošení dětí vám zjednoduší mnohé činnosti a vy máte víc času pro sebe - s dítětem v nosítku a šátku se lze pohodlně nalíčit, v klidu se nasnídat, odvést druhého potomka do školky, napsat s ním úkoly, nebo si jít zacvičit (ano, jsou i cvičení vhodná pro maminky s dětmi v šátku). Nebo máte více času na svoji práci z domova, většina článků pro tento blog vzniká s dítětem spícím na mých zádech :)
 8. Bezbariérovost a vyšší rychlost přesunů: Pokud se potřebujete rychle dostat do tramvaje, nebo si projít starou Prahou, anebo tředa chcete dojít na výlet na Sněžku, nošení dětí je řešení. I s malým miminkem jsme takto byli na Luži, Ořešníku v Jizerských horách nebo třeba na zmiňované Sněžce. Tohle s kočárkem asi nezvládnete :-)
 9. Záchrana pro chodící děti: Znáte to, jste někde na nákupu, výletě. Váš prcek je už chodící - tedy ho kočárek už nebaví, ale ještě by chtěl sem tam poponést. Takže buď s sebou vezete, většinu času prázdný, kočár. Nebo nesete potomka na ruce, na koni nebo na zádech, což není úplně pohodlné. A pak je taky třetí možnost, máte s sebou nosítko nebo šátek, které se pohodlně vejdou do kabelky nebo batohu. A když je potřeba dítě navážete, když chce chodit, tak ho necháte ťapkat. Dokonce se za tímto účelem dělají zvláštní nosicí pomůcky - RingSlingy, nebo lehká nosítka bez bederního pásu, tzv. onbuhima. Většinu nosítek je možné za tímto účelem složit na bederní pás do ledvinky, aby jste je měli po ruce, ale nepřekážely.
 10. Dítě lépe a kvalitněji spí: Věřte mi nebo ne, výrobci šátků a nosítek určitě do tkaniny přidávají nějaký tajný spací prášek, jinak si to neumím vysvětlit. Když potřebuji, aby synek rychle usnul  nebo se dobře vyspal, vezmu si ho do nosítka. Do pár minut mám uspáno a dítě spí déle než v postýlce nebo v kočárku.

 

<< proč je nošení dětí prospěšné     nošení dětí z pohledu jejich fyzického vývoje >>

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli