- Úvod
- Typy ergonomických nosítek
Díky široké nabídce značek a typů nosítek si dnes můžete pro své miminko a pro vás najít ideální nosítko. Jenže kdo se v tom velikém výběru má vyznat? :-)
Není to tak dávno, co byla synonymem ergonomického nošení Manduca, postupně jí ale vyrostla konkurence, která jí nejen že dohnala, ale i předehnala. Dnes je tedy možné vybírat z velké řady značek jak zahraničních, tak i českých, případně si i nechat ušít nosítko podle svých představ na zakázku.
Aby bylo snažší se v nosítkách zorientovat, připravili jsme pro vás následující přehled typů ergonomických nosítek.
Ergonomická nosítka můžeme rozdělit podle několika parametrů:
Podle materiálu:
Látková nosítka – jedná se o nosítka vyráběná ve většině případů z bavlny. Výrobci mívají jak materiál, tak potisk certifikovaný, aby byl vhodný i pro nejmenší děti. Látková nosítka jsou pevnější než nosítka šátková, jejich odpůrci poukazují na to, že nejsou pro nosiče ani miminko tak pohodlná a hlavně že se tak dobře nepřizpůsobí tělu miminka. Řada výrobců dnes vyrábí oba typy nosítek – například Tula, Kibi, Isara a mnoho dalších. Někteří, například WickelKinder (značka Manduca), nebo ErgoBaby, vyrábí striktně jen nosítka látková.
Šátková nosítka – jak název napovídá, nosítka jsou vyrobena ze šátku, jsou tedy opravdu hodně měkká a pohodlná. Některá jsou přezková, některá vázací. Větší komfort je oproti látkovým nosítkům nesporný, je ovšem vykoupen vyšší cenou nosítek. Čistě šátková nosítka dělají například značky Storchenwiege, Kokadi, LennyLamb, MoniLu, Be Lenka, Sestrice a velká řada dalších výrobců.
Podle typu zapínání:
Přezková – přezkové nosítko znamená, že se jak bederní pás, tak i ramenní popruhy zapínají na přezky.
Vázací – vázací nosítka postrádají přezky úplně (tj. zavazuje se jak bederní pás, tak i ramenní popruhy), jedná se o celovázací nosítka typu Mei Tai.
Hybridní - bederní pás je na přezku, ramenní popruhy jsou zavazovací. Výhoda zavazovacího nosítka je v tom, že nemá žádný limit v nastavení, dobře se tedy přizpůsobí každé postavě – stačí jednoduše nosítko dotáhnout podle potřeby a zavázat. Nevýhodou je pak trochu těžší manipulace a někdy nižší nosnost těchto nosítek. Hybridní nosítka vyrábí například Storchenwiege, Didyklick, Monilu, Fidella...
Podle věku dítěte:
Hlavní kategorie podle věku jsou nosítka od narození, od cca 2-4 měsíců a nosítka batolecí.
Pro větší (již chodící) děti se také používají nosítka ONBUHIMO, která jsou dělaná bez bederního pásu a určená jen na kratší poponesení. Tato nosítka vyrábí například značka LennyLamb, Mirkine, Zumbucca,...
Jednovelikostní versus rostoucí nosítka
Jednovelikostní nosítka jsou dnes již na ústupu, ale jsou stále výrobci, co je vyrábí - například Tula, Artipoppe, Vatanai. Rostoucí nosítka jsou trendem posledních let, jedná se o nosítka, u kterých lze nastavit šířka látky mezi nožičkami, délka zádového panelu a často i šířka nosítka za hlavičkou. Nosítko se tak dobře přizpůsobí velikosti daného děťátka a roste s ním.
A proč stále mluvíme o ergonomických nosítkách? Protože bohužel existují i nosítka neergonomická a není jich úplně málo. tato nosítka mají většinou nedostatečnou podporu hlavičky, jsou tuhá a špatně se přizpůsobují tělíčku dítěte, mají málo látky mezi nožičkami a neumožňují správné podsazení. V neposlední řadě umožňují neergonomická nosítka nošení dětí čelem ven, které opravdu nedoporučujeme. Více informací o ergonomickém nošení, správném usazení dítěte, nebo i o nevhodných nosítkách, naleznete na našem blogu, například zde: Dítě v nosítku čelem ven? To není dobrý nápad! (zkusnositko.cz)