Vánoční dárek 🌲Po celý prosinec nabízíme poradenství s nastavením nosítka na naší prodejně zdarma bez předchozí rezervace.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. 5 důvodů proč se nebát vázacích nosítek
28.02.2019
Rady a tipy

5 důvodů proč se nebát vázacích nosítek

Skvělá nosítka DidiKlick najdete i na našem e-shopu

Nosítko bez přezek? A proč ne?

Vázací nosítka jsou taková nosítka, která (obvykle) nemají přezky, a nosicí si je tak upraví a utáhne přesně podle momentální situace. Ta nejklasičtější, celovázací, se nazývají Me Tai, a jejich původ leží v Asii. Jejich typickým představitelem je třeba nosítko Fidella Fly Tai.

Postupem času začali výrobci Me Tai zdokonalovat: přidali polstrování popruhů, vystužili bederní pásy, dokonce na bederní pásy přidali přezky pro snadnější zapínání. A zrodilo se tak nosítko hybridní, polopřezkové, čili "half-buckle" nosítko. Ale k tomu se ještě dostaneme.

Nosítko pro nejmenší miminka, ale i odrostlejší děti

Nejvíce doporučovaná jsou nosítka typu Me Tai na malá miminka - slouží jako kompromis mezi nosítkem a šátkem na nošení dětí pro ty, co se šátku bojí, nechtějí s sebou nosit objemný šátek, anebo nechtějí ztrácet čas složitými úvazy. Dále si ho vybírají ti, kteří nechtějí dávat malé děti do přezkových nosítek, nebo jim přezková nosítka nejsou pohodlná.

Je pravdou, že největší opodstatnění měla vázací nosítka v době před několika  (ještě asi tak dvěma :-D) lety. Přezkových nosítek vhodných od narození bylo jako šafránu. Takové, jež by bylo možné doporučit jako 100% ergo nosítko pro novorozence nebylo snad žádné.

A tak maminky sahaly právě k vázacím nosítkům, která se snadno navazovala, a poskytla i malým drobečkům skutečně ergonomickou polohu a oporu.

Vžilo se, že vázací nosítko je ideální pro malá miminka, a na větší děti se kupuje nosítko přezkové. Ale ona to není tak úplně pravda, vázací nosítka (minimálně některá) jsou totiž vhodná pro děti v každém věku. A my vám řekneme proč. Připraveni?

Nosítka Storchenwiege vhodná od narození najdete i na našem e-shopu

5 důvodů proč si pořídit vázací nosítko:

  • jsou velmi skladná: v porovnání se šátkem nebo přezkovým nosítkem nezaberou mnoho místa. Snadno je tak vezmete s sebou do batohu na výlet nebo do tašky.

 

  • nabízejí vysokou variabilitu poloh při nošení: můžete dítě nosit na břiše, na boku anebo na zádech. Starší batolata nesená ve vázacím nosítku mají ze zad mnohem lepší výhled, než z přezkového nosítka, a bývají tak klidnější i při delším nošení.

 

  • vázací nosítko snadno a rychle nastavíte a utáhnete: a to přesně tak, jak potřebujete. Ulehčí vám to situaci v případě, že v nosítku střídáte dvě různě velké děti, nebo nosítko využívá více dospělých.

 

  • nabízí velkou variabilitu popruhů a úvazů: Vázací nosítko vám umožní nechat popruhy rovně, nebo je překřížit na zádech. Můžete je dokonce ovázat dítěti pod zadeček a zvýšit tak pohodlí a nosnost nosítka. Nikde vás nic nebude dřít, žádné spony v podpaždí nebo popruhy na zádech. Pro změnu umístění popruhů nemusíte rozepínat žádné přezky, zvládnete to i s navázaným dítětem.

 

  • Široké ramenní popruhy jsou opravdu nosné a pohodlné: dobře rozkládaj váhu, a přehnete si je tak, aby vás nikde netačily. To je výhoda například pokud máte citlivé trapézy a nesnete při překřížených popruzích u přezkového nosítka tlak na dolní partii krku. Navíc zvolíte-li vázací nosítko s popruhy polstrovanými, např. Fidellu Tai, Andalu Tai, Didy Tai, bude váha nošence rozložena natolik pohodlně, že delší výlet zvládnete i se starším batoletem.

Když přijde na řadu hal-buckle verze

Samozřejmě, vázací nosítka mají i svá negativa. Můžeme zmínit, že nasazení vázacího nosítka trvá trochu déle, než nasazení nosítka přezkového, úplně příjemné u toho není ani to, že se dlouhé popruhy dostanou na zem. Respektive, uvázat Me Tai tak, aby se na zem nedostaly, chce buď velký prostor v autě, nebo lehce artistické dovednosti. Jenže po zemi se při uvazování "tahá" i šátek, a v podstatě to ničemu nevadí.

Jsou lidé, kterým nevyhovuje zavazování bederního pásu, někomu se může povolovat, někdo nemá pocit jeho dobrého dotažení, když je zakončen jen uzlem. Tento problém ale snadno vyřeší volba nosítka polopřezkového neboli half-buckle - to má polstrovaný bederní pás na přezku, a vy si volně zavážete jen ramenní popruhy. Za mě je to jedna z nejlepších variant nosítka, výborný kompromis mezi nosítkem přezkovým a vázacím.

K half-buckle nosítkům patří například Didyklick, Storchenwiege, Andala Tai, Fidella FlyClick, ale i další.

Jestli uvažujete o lehčím a skladném nosítku, které si budou střídat oba rodiče, nebo v něm budete nosit více dětí v závislosti na příležitosti, je vázací nebo polopřezkové nosítko dobou volbou.

Jestli máte pochybnosti, zda je vázací nosítko pro vás to pravé, nebo byste rádi vyzkoušeli, jestli vám zvolený model sedne, můžete tak udělat v naší půjčovně nosítek. A až se zkamarádíte, můžete vybrané nosítko u nás i pohodlně zakoupit. Cena týdenního půjčovného vám pak bude odečtena z jeho pořizovací ceny.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli