V sobotu 17.6. se koná kurz nošení dětí u nás na Žižkově. Přihlásit se můžete kliknutím zde.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Fenomén Manduca

Dnes už řadu věcí vidíme jinak, ale v roce 2015 to bylo takto a toto byla vlastně naše cesta k nošení dětí, která vedla nejprve k založení půjčovny nosítek a později až k tomuto e-shopu :-)

 

První (nevalné) zkušenosti

Nošení dětí versus kočárek, to je velké téma, které se stále dokola probírá na různých diskusních fórech. Já jsem tím ale vždycky byla trochu nedotčená, nejsem zásadním prosazovatelem toho ani toho. Můj názor je, že nejlepší je mít kvalitní kočárek a k tomu nosítko, které je v řadě situací vhodnější. My máme jako kočárek trojkombinaci od značky ABC Design (model Viper 4S) a golfky značky MacLaren (Techno XT). Obojí jsme kupovali po poměrně dlouhém vybírání a čtení recenzí, ale myslím, že se to vyplatilo. U nosítka to bylo horší, ta jsem nijak nastudovaná neměla a tak jsem uvítala, když mi kamarádka přenechala Babyvak po svém synovi. Babyvak měl ovšem jednu zásadní chybu - nikdy jsem nepochopila, jak se používá :-D Respektive jsem tam nikdy nebyla schopná syna dát. Na všech fotkách s Babyvakem je vidět spokojená maminka a šťastné dítě, které si hoví ve vaku, ze kterého mu kouká hlavička. Mě tam syn vždycky zapadnul celý, vak ho uzavřel, takže nic neviděl, a tak tam vůbec nechtěl být. Nikdy se mi nepodařilo ho umístit tak, aby měl hlavičku venku a tak jsem to po pár pokusech vzdala a vak šel z domu.

Po Babyvaku jsem na synovi zkoušela ještě dvě jednodušší nosítka, co jsme dostali jako dárky. Byla to nosítka typu klokanky - visítka. Byli jsme s nimi jen párkrát v lese, ale nepřišla mi moc pohodlná a ani syn z nich nebyl nijak nadšený, tak jsem je také odložila. A protože jsem měla pocit, že malý není vůbec nosící typ a navíc začal poměrně brzy chodit, další nosítko už jsem neřešila.

 

Přešlapy

Situace se změnila s druhým sysnem. Ten je naopak nejspokojenější, když ho nosím a nejraději by byl pořád v náručí. Ale je to opravdu velké miminko (teď má 8,5 kg v pěti měsících), takže se dost pronese. Pro něj by mělo nosítko smysl a já bych trochu šetřila záda a uvolila si ruce. Opět jsem ale téma nosítek nijak nestudovala a koupila si nosítko od kamarádky, měla ho úplně nové, jejímu synovi se nošení nelíbilo. Jednalo se o nosítko Chicco Go.

 

Nosítko se mi líbilo, bylo lehounké, mělo docela dobré polstrování, snadno se nasazovalo. A i malý v něm vypadal spokojeně, hned napoprvé mi tam usnul. Ale trochu mi vadila jedna věc - nosítko mi ho nedrželo přímo na těle, i když bylo úplně utažené. Mezí jím a mnou byla celkem velká mezera a také hlavičku nosítko nijak zvlášť nepodpíralo, přestože má být od 0 měsíců. Synovi bylo v té době asi 2,5 měsíce a hlavičku ještě sám úplně neudržel, takže to nebylo optimální.

 

Konečně na správné stopě :-)

Říkala jsem si tedy, že jsem alespoň za relativně málo peněz vyzkoušela, že mu nosítko bude vyhovovat a teď bych ještě měla sehnat nějaké lepší. Konečně jsem si tedy našla recenze a diskuse o nosítkách. Tolik různých typů! K mému nemilému překvapení jsem zjistila, jak jsou nosítka typu toho mého zavrhovaná, protože v nich dítě jen visí za rozkrok. Optimální jsou tzv. ergonomická nosítka, která mají měkou zádovou opěrku, která se vytvaruje podle zádíček dítěte (mají být "dokulata") a hlavně širokou látku mezi nožičkami, která je drží dost od sebe. Miminko pak v takém nosítku nevisí, ale opravdu sedí, přičemž má zadeček níže, nežli kolínka. Takováto poloha ("M poloha") je pro něj přirozená a neškodí jeho vývoji.

Ergonomických nosítek je na trhu více, jedno z nejvíce doporučovaných je pak nosítko Manduca, které se dá díky novorozenecké vložce použít pro úplně malé miminko (přitom má nosnost až 20 kg).

Hledala jsem, kde Manducu zakoupit za co nejpříznivější cenu, tato ergonomická nosítka jsou totiž poměrně drahá (ceny se pohybují mezi 2-3 tisíci Kč). Nakonec jsem ji objednala na e-shopu Outdoorkids za 2749 Kč včetně softshellové ochranné kapsy na nosítko.

Vybrala jsem model PureCotton u kterého se mi líbilo, že se vyrábí v ČR (narozdíl od New Style, které je z Číny).

Jaká tedy Manduca je?

Nosítko přišlo zabaléné v papírové krabici s pěkným ilustrovaným návodem, ze kterého jsem i já pochopila, jak Manducu používat. I když pro jistotu jsem si ještě na Youtube našla video, jak do Manducy usadit miminko.

Manduca na mne udělala na první pohled dobrý dojem. Je pěkně precizně ušitá, spony jsou z kvalitního plastu, jsou dostatečně robustní, dobře se zavírají i otvírají a bederní spona má i pojistku. (Výrobce dává na spony dokonce doživotní záruku.)

Nosítko je rozhodně velikostně univerzální, všechny popruhy jsou hodně dlouhé, takže si je každý může nastavit podle sebe. Zádová opěrka se dá rozepnutím zipu prodloužit o 6 centimetrů, což je super právě u malého dítěte, které ještě úplně nedrží hlavičku. Na opěrce je také schovaná kapucka, která je integrovaná, lze ji využít na lepší držení hlavičky, pokud třeba dítě usne, nebo při nepříznivém počasí. Bederní pás je hodně široký a polstrovaný, sedí úplně perfektně a vůbec netlačí. Dost polstrované jsou i ramenní popruhy, u kterých jsem narazila asi na jednu malou nevýhodu - i když jsou utažené na maximum, jsou pořád dost dlouhé. Já mám poměrně úzká ramena a tak mám stále pocit, že mi popruhy sklouzávají. Naštěstí k tomu nemůže dojít, protože jsou popruhy jištěny spojovacím páskem na zádech, ale stejně to není úplně příjemné.

Lze to ale vyřešit tím, že se popruhy nosí na zádech překřížené.

 

Spokojené miminko i batole

Náš New Style vypadá takto, je kupován jako bazarový, stáří necelý rok. Je na něm vidět, že se při častějším používání a tedy praní trochu sepere barva. Kdo by se divil, že nejdříve píši, že jsem koupila PureCotton a najednou se tady objevil New Style, tak vysvětlení je jednoduché. Jak jsem v nosítku začala nosit malého, starší syn chtěl okamžitě nosit také. A obě děti se do jednoho nosítka holt nevešly, takže jsme pořídili ještě jedno :-) Tím pádem jsem i otestovala nošení na dětí od věku 2,5 měsíce do 2,5 roku. Obojí jde a jde to celkem dobře. Na malého jsem musela nejřívě použít novorozeneckou vložku, ale v cca 4 měsících už z ní vyrostl. Od prvního posazení se mu v nosítku moc líbí a s železnou pravidelností po pár minutách nošení usíná. Staršího syna jsem zkoušela nosit nejdříve také na břiše, ale nebylo to moc pohodlné, tak šel na záda. Tam jsem o něm naopak skoro nevěděla, Manduca opravdu dobře rozloží váhu a tak má člověk pocit, jako by nesl batoh. Tedy dokud ho "batoh" nezačne kopat nebo tahat za vlasy...:-)) Už brzy budeme jedno mít a jsem na něj moc zvědavá. S Manducou jsem ale každopádně moc spokojená, dobře se mi nosí, je skvělá na uspávání dítěte i na různé výlety. Nedávno mi v ní malý spal přes dvě hodiny v kuse v ZOO. Vždy, když teď někam jdeme, beru s sebou jeden kočárek a jednu Manducu a děti se střídavě vozí a nosí podle potřeby. 

Nosítko Manduca si můžete vyzkoušet v naší půjčovně.

 

<< Nosítko Kibi - recenze     LennyUp - recenze >> 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli