28.9. slavíme Den české státnosti a naše prodejna bude uzavřena.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Jak na novorozeneckou koliku
17.02.2020
Rady a tipy

Jak na novorozeneckou koliku

Pomoc! Moje miminko nespí a pořád pláče!

Za novorozeneckou koliku může nezralá trávící soustava (tedy zvýšená plynatost miminka a také to, že se dostatečně nehýbe) miminka a zároveň jejich adaptační problémy. Adaptace miminka na vnější svět trvá zhruba 6-9 týdnů, ve kterých si zvykají na zcela jiné prostředí, než měla v bříšku u maminky.

A na co bylo miminko v vlastně zvyklé? Na těsnou blízkost maminky, teplo, pohyb a okamžitý přísun stravy, kdykoliv mělo hlad.

Pokud děťátko v jeho náročném procesu adaptace začně ještě bolet bříško, začíná peklo. Pro něj, ale i pro rodiče. Dítě je unavené, rozbolavělé, nemůže usnout a je schopné plakat i několik hodin.

Je zajímavé, že tyto potíže trápí zejména „západní“ kultury. Takzvané „nosící“ kultury, jako třeba Afrika, tyto potíže prakticky neznají. Ženy nosí miminka prakticky pořád uvázaná na těle, kde mají vjemy velmi podobné těm v děloze. Tedy jsou u mámy tělo na tělo, cítí její pohyb, teplo, hlas. A kdykoliv mohou k prsu. Pohyb na mámině těle (dítě totiž není jen pasivní, na pohyb matky reaguje, vyrovnává ho, zapojuje svaly) pomáhá rozpohybovat střeva, pomáhá i to, že bříško je v teple a kolínka zvednutá.

Nošení dětí tedy opravdu pomáhá nejen v adaptaci, ale i na koliku.

Pokud je kolika opravdu urputná, vyzkoušejte kromě nošení i další metody, jak miminku ulevit – bříško nahřejte polštářkem, nebo mu dopřejte teplou koupel, zkuste jemnou masáž bříška, pomáhá i nošení „na tygříka“ (miminko máte bříškem položene na předloktí, ruce i nožičky visí po stranách dolů. Pak pomalu pojupujete rukou, nebo s dítětem na ruce chodíte).

A nebojte, za pár týdnů to opravdu přejde, i když se vám některé probdělé noci budou zdát nekonečné :-)

 

Novorozenecké nosítko Fidella

Novorozenecké nosítko Fidella FlowClick

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli