Ve svátky 5. a 6.7. je naše prodejna na Žižkově uzavřena.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Okénko s poradkyní nošení
  4. Nošení v zimě, díl 1.: Jak nosit v zimě bezpečně?

Nošení v zimě, díl 1.: Jak nosit v zimě bezpečně?

Teploty venku se pohybují okolo bodu mrazu (a to dokonce i u nás v Brně :-D), takže kdy jindy napsat článek o nošení v zimě než teď v lednu? A protože jsem ke svému překvapení zjistila, že jde o téma docela obsáhlé, bude z článku o nošení v zimě miniseriál. Pokud občas tápete, jestli vůbec v zimě nosit, protože se bojíte, že byste mohli uklouznout, bude dnešní první díl přímo pro vás. Tak pojďme na to.

“Proboha, to budeš nosit i v zimě? Vždyť ti to uklouzne a přizabijete se oba!” 

Strachuje se taky vaše okolí, že v zimě svému potomkovi v nosítku ublížíte? Nebo máte obavy přímo vy? Je vůbec nošení v zimě bezpečné? Samozřejmě může být nošení v zimě na kluzkém povrchu nebo přímo na sněhu náročnější než procházka po udržovaném parku uprostřed léta. Ale není to nic, co by se nedalo vyřešit. Nošení se v zimě nevzdávejte. Jen je potřeba dodržovat některá opatření, která vám pomohou, abyste se cítili bezpečně. I když ruku na srdce, zakopnout můžete kdykoliv. A klidně i s kočárkem. A věřte, že následky vyklopeného dítěte z kočárku mohou být horší než když s dítětem v nosítku spadnete na zadek. Každopádně moje rady jsou následující.

Čtěte povrch. Tohle platí za všech okolností, nejen v zimě. Pozorně sledujte, kam šlapete. Nejlépe uděláte, když si nebudete koukat přímo pod nohy, ale spíš metr, dva před sebe. Ve chvílích, kdy očekáváte, že terén nebude zrovna příznivý (např. sněží, je mokro nebo naopak mrzne), se snažte soustředit výhradně na  chůzi (takže žádné telefonování, apod.). 

Abyste dobře viděli před sebe, nenoste dítě moc vysoko. Jednoduše přes něj musíte vidět. Nemusíte ale vidět pod sebe (viz předchozí bod) - v určitém věku dítěte, už ani pod sebe prakticky vidět nemůžete :-)

Volte vhodnou obuv. Je jasné, že boty na podpatku nebudou to pravé ořechové. Volte prostě takovou obuv, ve které se vám jde pohodlně a neklouže vám to. V případě, že je opravdu nevlídné počasí (sněhové závěje, ledovka, a podobné nástrahy zimních měsíců) nebo plánujete výpravu do hor si můžete pořídit nesmeky. Nesmeky jsou protiskluzové návleky na boty, které vám zajistí jistou chůzi i na velmi kluzkém povrchu. Dají se pořídit už za pár stovek v eshopech s outdoorovým vybavením. Já osobně však s nimi zkušenost nemám. No, víte jak to bývá se zimou v Brně :-)

A pokud vám to přece jen ujede? Zachovejte klidnou hlavu. Ve většině případů to prostě matka superhrdinka ustojí a na zem s dítětem vůbec nespadne. A když už ano, v drtivé většině případů si dítě ani ničeho nevšimne. Když už dojde k nějakému zranění, většinou jde o pár modřin a otlučeniny na těle maminky. Znám dokonce případy, kdy matka uklouzla s miminkem v nosítku a dítě si spokojeně spalo dál. Chce to hlavně klid a důvěřovat svým instiktům. 

 

Miminko se samo nezahřeje

O termoregulaci dětí už toho bylo napsáno mnoho. Tradují se různé poučky o termoregulaci miminka a oblékání novorozenců. Ne všechny jsou pravdivé, ale obecně se dá říct, že miminka v prvních týdnech a měsících života ještě nemají plně vyvinutou termoregulaci. Uvědomme si ale, že jak chlad, tak i přílišné horko je pro miminko nežádoucí. Tudíž není radno oblékání přehánět. Radou, že “miminko má mít oblečenou jednu vrstvu navíc oproti dospělému” se obecně můžeme řídit (rozhodně ale ne v parném létě), ale je třeba myslet na to, že nosítko nebo šátek představuje onu “jednu vrstvu navíc”.

Novorozence a malá miminka noste vždy pod bundou, jsou tak lépe chráněná před nepřízní počasí, navzájem se hřejete a tudíž se nemůže stát, že by se dítě jen tak podchladilo. Pokud máte pocit, že by miminku mohla být zima, přidávejte spíše společné vrstvy (ne/nosicí mikiny, zavinovací svetry apod.). Pokud už nosíte chodce střídajícího nosítko a chůzi po etapách a nosíte ho na bundě, vezměte si s sebou do batohu jednu vrstvu navíc na přidání. Osobně jsem to často řešila kruhovou šálou, kterou jsem v případě potřeby mohla kolem dcery “omotat”.

Nejdůležitější jsou nohy a hlava

Je známo, že nejvíce tepla uniká z těla hlavou a nožičkami. Proto svoji pozornost zaměříme zejména na “zateplení” hlavičky a nožiček, a to jak u novorozeného miminka schovaného u maminky pod bundou, tak u dvouleťáka, který si dává šlofíčka po výletě. Prozradím jen, že (nejen) moje nejpoužívanější a nejoblíbenější vychytávka pro zateplení hlavičky je - ta-dááá - kukla. Zakryje zároveň krk, dítě si ji jen tak nesundá a pokud trefíte správnou velikost, nijak se nepřetáčí. Na výběr kukliček můžete kouknout třeba sem.

Studené končetiny nebo studený nos nemusí znamenat, že je miminku zima. Orientujeme se podle celkového stavu a nálady miminka a teplotou za krkem. Můžete zkusit jednoduchý test: Šáhněte miminku za krk, pokud tam má teplo, zřejmě bude miminku akorát. Zbystřete pokud má krk zezadu studený, případně pokud má naopak za krkem mokro, může mu být až příliš teplo.

Rodič zná své dítě nejlépe

Myslete na to, že každý, i malé dítě, je individualita. Některá miminka jsou od narození spíše horkokrevná, jiná naopak mohou být zimomřivá a tak v určitých situacích budou potřebovat přiobléct. Ze svého okolí mám pocit, že si větší část maminek myslí, že jejich dítě je zimomřivé. Otázka ovšem je, jak je to doopravdy :-) Každopádně je třeba na závěr říct, že vy jste experti na své dítě. Vy víte nejlíp, jaké je. (Rozhodně lépe než nějaká cizí ženská z internetu :-)). Tak dejte na svůj pocit a celkovou spokojenost miminka. 

Pokud chcete znát konkrétní tipy a vychytávky, jak obléct dítě v zimě do nosítka, počkejte si na druhý díl miniseriálu o nošení v zimě.  

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli