Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Sledujte nás na sítích
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Nosítko nebo krosna?
31.07.2019
Rady a tipy

Nosítko nebo krosna?

Výlety s malými dětmi jsou velké téma, které musí řešit mnohé sportovněji založené rodiny. Některé z nich se rozhodnou trávit obodobí než děti odrostou a začnou samostatně chodit jen krátkými kočárkovými výlety v dobře sjízdném terénu. Jiné se nechtějí vzdát dosavadního životního stylu, a dál podnikají výpravy do hor, lesů a skal. A aby mohli mít své potomky s sebou, nosí je v šátku, nosítku nebo krosně. Nemusí tak řešit prostupnost terénu, a zvládnou i poměrně obtížné výšlapy a výstupy spole se svými nejmenšími.

Někdo rád nosí v nosítku, protože má se svým mininkem opravdu úzký kontakt, doslova tělo na tělo. Dobře nastavené nosítko je pohodlné jak nosícímu, tak i dítěti. Poskytuje miminku správnou ergonomickou polohu, nemění příliš těžiště toho, kdo dítě nese, a tak je vhodné i do velmi obtížných terénů - ne horské chodníky, suťová pole, skalní vyhlídky. Projdete s ním i nejmenší "myší dírou" ve skále, protože nosítko obvykle nepřesahuje obrys vašeho těla, zvládnete i krátkou plazivku nebo prolézání mezi skalami, při troše opatrnosti prolezete i solidní smrkový hustník na své výpravě na houby.

Nevýhodou nosítek však je, že musíte myslet zvlášť na to, kam dáte věci (dítě v nosítku na zádech značně ztěžuje umístění dalších zavazadel s věcmi na výlet), a musíte zvážit, jak nejlépe ochranit dítě před sluncem. Vyjma kapucky, (kterou ale děti nerady nosí připnutou, pokud zrovna nespí, protože z ní nemohou vidět kolem sebe), nemá nosítko jinou ochranu proti slunci.

 

Oproti tomu krosna nabízí velkorysý prostor pro rodiče i pro dítě, má obvykle integrovanou pláštěnku i ochrannou stříšku proti sluníčku. Do postranních kapes uložíte všechny nezbytnosti, často skýtá i samostatnou kapsu na camelbag (hydrovak) a ani vy ani dítě se v ní nepotíte tolik, jako v nosítku.

Osprey Poco Premium

Na stranu druhou je obtížné dosáhnout správné "ergopolohy" pro dítě, není vhodná pro nesedící děti. Sama o sobě může být poměrně těžká a mění těžiště toho, kdo ji nese, což může zhoršovat stabilitu chůze v náročných terénech. Zejména, když s sebou dítě "šije" a různě se vyklání do stran.

Jak krosny na nošení dětí, tak nosítka mají spoustu příznivců, zejména teď v letním období, kdy je čas dovolených a prázdninových výprav za dobrodružstvím. Obě varianty představují nemalou investici, mají-li být opravdu kvalitní. A protože víme, že děti s malými dětmi nemají peněz na zbyt, a často potřebují nosit opravdu jen v době dovolené, rozhodli jsme se založit půjčovnu nosicích pomůcek. V našem sortimentu najdete jak nosítka renomovaných českých i zahraničních výrobců, tak i celou řadu krosen různých značek.

Pokud si nejste jisti, jestli se vaše miminko bude rádo nosit, nebo potřebujete nosítko či krosnu jen na krátkodobé použití, je půjčovna tou pravou volbou. Nijak nezatíží váš rozpočet a vy můžete danou značku i typ pomůcky otestovat a řádně vyzkoušet, než se rozhodnete pro jeho koupi.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli