Na zkoušení ergonomických nosítek se prosím objednejte zde.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Nosítko nebo krosna?
31.07.2019
Rady a tipy

Nosítko nebo krosna?

Výlety s malými dětmi jsou velkým tématem, které musí řešit mnohé sportovněji založené rodiny. Některé z nich se rozhodnou trávit období, než děti odrostou a začnou samostatně chodit, jen krátkými kočárkovými výlety v dobře sjízdném terénu. Jiné se nechtějí vzdát dosavadního životního stylu, a dál podnikají výpravy do hor, lesů a skal. A aby mohli mít své potomky s sebou, nosí je v šátku, nosítku nebo krosně. Nemusí tak řešit prostupnost terénu, a zvládnou i poměrně obtížné výšlapy a výstupy společně se svými nejmenšími.

Nosítko nebo krosna?

Někdo rád nosí v nosítku, protože má se svým miminkem opravdu úzký kontakt, doslova tělo na tělo. Dobře nastavené nosítko je pohodlné jak nosícímu, tak i dítěti. Poskytuje miminku správnou ergonomickou polohu, nemění příliš těžiště toho, kdo dítě nese, a tak je vhodné i do velmi obtížných terénů - na horské chodníky, suťová pole, skalní vyhlídky. Projdete s ním i nejmenší "myší dírou" ve skále, protože nosítko obvykle nepřesahuje obrys vašeho těla, zvládnete i krátkou plazivku nebo prolézání mezi skalami, při troše opatrnosti prolezete i solidní smrkový hustník na své výpravě na houby. Nosítko je rovněž lehoučké a skladné, když ho nepoužíváte, snadno ho schováte třeba do batohu.

Nevýhodou nosítek je, že musíte myslet na to, kam dáte věci (dítě v nosítku na zádech značně ztěžuje umístění dalších zavazadel s věcmi na výlet), a musíte zvážit, jak nejlépe ochránit dítě před sluncem. Vyjma kapucky, kterou ale děti nerady nosí připnutou, pokud zrovna nespí, protože z ní nemohou vidět kolem sebe, nemá nosítko jinou ochranu proti slunci. 

Oproti tomu krosna nabízí velkorysý prostor pro rodiče i pro dítě, má obvykle integrovanou pláštěnku i ochrannou stříšku proti sluníčku. Do postranních kapes uložíte všechny nezbytnosti, často skýtá i samostatnou kapsu na camelbag (hydrovak), a ani vy, ani dítě se v ní nepotíte tolik, jako v nosítku.

Osprey Poco Premium

Na stranu druhou je obtížné dosáhnout správné "ergopolohy" pro dítě, krosna není vůbec vhodná pro nesedící děti. Sama o sobě může být poměrně těžká a mění těžiště toho, kdo ji nese, což může zhoršovat stabilitu chůze v náročných terénech. Zejména, když s sebou dítě "šije", a různě se vyklání do stran.

Jak krosny na nošení dětí, tak nosítka mají spoustu příznivců, zejména teď v letním období, kdy je čas dovolených a prázdninových výprav za dobrodružstvím. Obě varianty představují nemalou investici, mají-li být opravdu kvalitní. A protože víme, že rodiče s malými dětmi nemají peněz na zby,t a často potřebují nosit opravdu jen v době dovolené, nabízíme možnost si jak nosítka, tak krosny vyzkoušet a zapůjčit si to nejvhodnější. 

Pokud si tedy nejste jisti, jestli se vaše děťátko bude rádo nosit, nebo potřebujete nosítko či krosnu jen na krátkodobé použití, je půjčovna tou pravou volbou. Nijak nezatíží váš rozpočet a vy můžete danou značku i typ pomůcky otestovat a řádně vyzkoušet, než se rozhodnete pro jeho koupi.

My osobně jsme "nosítkoví", prioritou je pro nás ergonomická poloha dítěte. Pro vaše rozhodování jsme se ale pokusili obě varianty co nejlépe porovnat:

 

NOSÍTKOKROSNA
+ lze nosit od narození až po batolecí věk- lze nosit nejdříve od 18 měsíců 
+ pořizovací cena není tak vysoká, bazarová nosítka se dají sehnat kolem 1500 Kč- kvalitní krosny jsou dost drahé, i bazarové si drží vysokou cenu
+ nosítko je lehké (do 1 kg) a velmi skladné- krosna je sama o sobě těžká (3 kg +), nelze ji nijak složit - zabere polovinu kufru v autě
+ při správném nastavení a usazení perfektní ergonomická poloha pro dítě- bez třmínků na nožičky (které nejsou automatickou výbavou každé krosny) je ergonomické usazení téměř nemožné
+ pohodlí pro dítě i v případě spánku, nosítko a tělo nosiče je pro dítě dostatečnou oporou- krosna je velmi nevhodná při usnutí dítěte, nemá dostatečnou oporu pro tělo a už vůbec ne pro hlavičku
+ vysoká nosnost (řada nosítek má atest na 30 kg váhy dítěte)- většina krosen má nosnost 20 kg
+ těžiště dítěte je velmi blízko těla nosiče, čímž je nošení jednodušší a bezpečnější- těžiště dítěte je dál od těla nosiče, čímž je nošení namáhavější, nosič musí váhu dítěte vyvažovat. Nošení v krosně není vůbec vhodné do náročnějšího terénu například ve skalách, kdy může pohyb dítěte nosiče vychýlit a dojde ke ztrátě rovnováhy.  
+ obrovský výběr, lze vybrat i nastavit na jakoukoliv postavu- menší výběr, krosna není optimální pro drobnější a subtilní postavy, je vhodná spíše pro muže (dostat na záda krosnu s 15 kg dítětem opravdu není sranda :D)
- žádný úložný prostor, potřeba dalšího zavazadla, ideálně typu "cross body"+ dostatečný úložný prostor jak na pití, tak i všechna potřebné věci
- prakticky žádná ochrana hlavičky (integrovaná kapucka není na léto vhodná), žádná ochrana před deštěm+ většina krosen má (nebo lze dokoupit) stříšku nebo pláštěnku 
- nosí se "tělo na tělo", při větším teple dochází k většímu pocení nosiče i nošence+ lepší krosny mají propracovaný zádový systém se síťovinou na odvětrání nosiče. Nošenec sedí odděleně, nedochází tedy k žádnému zahřívání.
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli