Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Proč nekupovat nosítko na nošení dětí v Číně
01.12.2018
Rady a tipy

Proč nekupovat nosítko na nošení dětí v Číně

Nákupy na Aliexpresu, Wish a podobných serverech jsou čím dál populárnější. A stále častěji se objevuje názor, že je to vlastně naprosto v pohodě, že nákup přímo z Číny nenese pro kupujícího žádná rizika. Maximálně lze ušetřit peníze za zboží i za poštovné. Ale je tomu skutečně tak?

Pomineme-li etickou stránku problému, ta je věcí každého nakupujícího, a nechceme ji diskutovat. Je tu několik reálných faktů, která byste měli vzít v úvahu, než se rozhodnete nakoupit zboží prostřednictvím čínského e-shopu:

Nemáte jistotu, zda se nejedná o padělek, respektive máte skoro 100% jistotu, že se o něj jedná. A to i u nosítek šitých přímo v Číně, jako jsou např. Ergobaby nebo Manduca. Panuje mýtus, že výrobky prodávané v Číně jsou ty samé, které se do Evropy dováží s našitými logy velkých značek. Že jsou to kusy ze stejného materiálu, ze stejné výrobní linky. Tak to ale není. Za důkaz lze považovat i to, že existují znaky, podle kterých lze padělek spolehlivě poznat. Pokud by toto zboží pocházelo ze stejné výrobní linky, a výrobní dávky jako originál, k poznání by přece nebylo.

Část z těchto výrobků mohou být vadné kusy, které by neprošly přes vstupní kontrolu značkového dodavatele, mají třeba křivě ušité švy, chybně přišité přezky atd. Ale těch je skutečné minimum. Častěji se jedná o kompletní padělek – ukradené know-how, ošizené materiály, nedokonalé zpracování. Vypadá to jako Manduca, dokonce to na sobě má našito „made in Czech Republic“, stejně jako limitky tohoto výrobce. Ale není to Manduca.

Nemáte doložen žádný atest materiálu, ani eko-certifikát textilu pro děti do 3 let. Nemáte tedy jistotu, že dané zboží je zdravotně nezávadné.

V podstatě vůbec nevíte, z čeho bylo nosítko vyrobeno. Opět se často setkáváme s mýtem, že pokud miminko necumlá a nestrká výrobek do pusinky, není to škodlivé. Ale to je omyl: veškeré chemické látky vstřebáváme i kůží. Takže je jedno, že dítěti zabráníte strkat popruh do pusinky nebo pořídíte certifikované slintáčky. Stačí, že je materiál ve styku s pokožkou dítěte a všechny chemikálie se dostanou do jeho těla.

Nemáte k dispozici atest na nosnost a výdrž spon a popruhů. Takže vlastně nemáte jistotu, že nosítko někde nepraskne a vaše dítě si nezpůsobí úraz. Jistě, to se může stát i s nosítkem zakoupeným v Evropě, ale šance, že se to stane je u certifikovaného a atestovaného výrobku mnohem nižší. A pokud by s tak stalo, je za to výrobce zodpovědný. Proto jsou originální nosítka skutečně testovaná, a opatřena funkčními pojistkami. Výrobci prodávající na čínských e-shopech si s tím hlavu obvykle nelámou.

Nemáte možnost reklamace. Sice můžete zboží „reklamovat“ po obdržení a e-shop vám obvykle vrátí peníze. Ale s 2 letou zárukou rozhodně nepočítejte.

Suma sumárum, se na první pohled nákup přes čínské stránky finančně vyplatí. Zboží je levné, neplatíte poštovné. Mnoho lidí je přesvědčeno, že je úplně stejné jako to, co koupíte za plnou cenu v Evropě.

Zkušenost ukazuje, že nosítka z „ali“ jsou někdy rozměrově menší, někdy hůře polstrovaná, méně kvalitně ušitá. Když se oprostíme od zdravotních rizik, které s sebou nákup výrobku bez atestu přináší, mnoho nosicích rodičů uvádí, že oproti značkovým produktům, jsou méně pohodlná.

Je tedy na zvážení, zda si koupíte levné ale nové nosítko prostřednictvím zásilkové služby z Číny, anebo sáhnete po bazarovém značkovém. Cílem článku je upozornit na jistá rizika, jež tento nákup přináší.

A ještě poslední rada na závěr, i u bazarových nosítek si dejte pozor, jestli nekupujete „fake.“ Obvykle se to týká právě nosítek Manduca a Ergobaby. Chcete-li mít jistotu, že je nosítko originál, a nechcete-li vynakládat úsilí na detektivní činnost a zkoumání detailů, sáhněte po některém z rostoucích nosítek lokálních výrobců. Ta se totiž (minimálně zatím) nevyplatí falšovat.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli