Sleva na zimní bundy a kabáty 15% .
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Rady a tipy
 4. Tvrdý nebo měkký? Toť otázka!
18.07.2020
Rady a tipy

Tvrdý nebo měkký? Toť otázka!

I když vás to možná nenapadne, bederní pás je naprostou klíčovou komponentou nosítka, která rozhoduje o tom, zda vám nosítko bude nebo nebude pohodlné a vlastně částečně i o tom, jak dlouho bude sloužit.

Protože se nás na výběr bederního pásu často ptáte a protože je tato problematika možná i trochu složitější, než by se mohlo zdát, věnujeme jí tento článek :-)

Tvrdý x Měkký

Možná se teď ptáte, co je na tom tak složitého. Teoreticky nic, jen ta odpověď, co je lepší, vlastně není úplně jednoznačná (kromě základních rozdílů, které si za chvíli řekneme). Z vlastní zkušenosti totiž víme, že se preference mohou hodně měnit.

Abych byla úplně konkrétní, uvedu příklad na sobě. První syn byl nekontaktní, nosila jsem ho až když byl větší na dovolených (věk 3-5 let a skvělé batolecí nosítko Skaldino). Pořádně jsem tak začala nosit až druhého syna, kde jsme před lety začínali (asi jako většina maminek v té době :)) s Manducou, která mi ale vůbec neseděla. Objevila jsem Tulu a byla jsem nadšená. Nosítko skvěle sedělo, pevný bederák mi vyhovoval. Pak se mi ale dostalo do ruky první šátkové nosítko - LennyUp. Tulu jsem okamžitě "zahodila", protože měkkost a pohodlí šátkového nosítka a měkkého bederáku byla proti tvrdé Tule neuvěřitelná. Od té doby jsem nosila jen v šátkových nosítkách s měkkými bederními pásy. Narodil se třetí syn a ten byl od narození ve FlowClicku nebo Veka 0+. Jak povyrostl, střídala jsem ještě LennyUpgrade, Lenku 4ever, Veka 2 a pak Monilu UNI Tai, které mě zcela nadchlo.

Teď má syn skoro 10 kg a já po dlouhé době zkusila Sestrici. Já tohle nosítko vždycky milovala, ale jen "platonicky". Bylo pro mě vždy ztělesněním dokonalého nosítka. Ale ten "zatracený bederák" mi vůbec neseděl. Jsem hubená, mám vystouplé kosti, bederák mě prostě tlačil. Kolegyně Sestrici nosí a tak moc jí chválila, že jsem se rozhodla jí asi po roce zase zkusit (dopředu připravená, že ji zase odložím). A hele, nosítko mi sedlo úplně skvěle! Je pravda, že bederák nemám v pase, tohle nosítko si musím spustit níže, ale sedí jak ulité. Takže se po dlouhé době strávené s měkkými bederáky vracím ke tvrdému. A Sestrici už asi nedám z ruky :D

Druhým příkladem od nás je kolegyně Monika, která měla vždycky ráda měkké bederáky, strašně dobře jí seděla třeba Lenka. Ale v průběhu nošení syna Davídka (který má teď půl roku) zjistila, že jí najednou sedí pevný bederák více. Takže teď patří mezi její favority třeba Moyo, Jožánek, nebo Kibi s pevným bederákem.

Tak. Zamotali jsme vám hlavu ještě víc a teď už vůbec nevíte, co je vlastně lepší? :D

Nebojte :) Teď to trochu rozmotáme. Kdy tedy koukat spíše po měkkém a kdy po tvrdém?

Měkký bederák

Měkký bederák vám bude téměř vždy pohodlnější. Přizpůsobí se tělu, nebude tlačit přes kosti, ani se zařezávat. Jeho nevýhodou je ale nižší "nosnost". Co tím myslíme? Bederák je na nosítku strašně důležitý. Moc lidí si to neuvědomuje, ale váhu dítěte (minimálně její většinu) by měl nést právě bederák. Ne ramenní popruhy. Pokud vás z nosítka bolí záda, ve většině případů za to může nedostatečně utažený bederák, který tak s váhou dítěte nepomáhá a to pak visí právě na ramenou. Skoro všichni mají tendenci utahovat bederák málo, u nás v půjčovně je dotahujeme téměř na každém :D

No ale zpět k té nostosti. Utažení je tedy základ, ale vliv má právě i tuhost bederáku. Měkký bederák se pod těžší vahou prohýbá a prověšuje, jeho účinnost klesá a váha dítěte se přesouvá na ramena. Proto se často stává, že si někdo koupí nosítko na celé nosicí období a přichází k nám s dítětem kolem roku a půl s tím, že nosítko je mu nepohodlné. Velikostně přitom ještě sedí, jen už z toho nošení prostě bolí ramena a záda...

Bederák Lenka

Kdy tedy po měkkém bederáku sáhnout a kdy už se mu raději vyhnout?

 • Miminko od narození  - tady je skvělý. Většina nosítek od narození má bederáky měkké.
 • Rostoucí nosítka vhodná od 2-3 měsíců - tady klidně. Jen počítejte s tím, že nosítko vám nebude pohodlné do konce nosicího období. Jak bude mít dítě cca 12 kg a více, už to prostě nebude ono.
 • Dítě, které má cca 8 kg a více - tady už měkký bederák spíše nedoporučujeme. Respektive pokud vám nosítko s měkkým bederákem sedí skvěle, klidně do něj, ale s myšlenkou, že ho s nejvyšší pravdědobností časem vyměníte za jiný model.
 •  Batole rok a více - tady se měkkým bederákům určitě vyhněte.

Tvrdý (pevný bederák)

Pevné bederáky jsou různé, záleží na jejich výplni. Některé bederáky jsou středně pevné a to je takový dobrý kompromis pro ty, co opravdu tvrdé bederáky nesnesou. Takové dělá třeba Monilu nebo Jožánek. Ještě pevnější pak najdete třeba u nosítek Moyo, Tula, Kavka, nebo výše zmíněné Sestrice.

Tyto bederáky se vám možná budou zdát méně pohodlné (i když je hodně lidí, kterým naopak pevný bederák vyhovuje mnohem více), ale na nosítku opravdu znamenají větší nosnost a tedy i výdrž nosítka.

Bederák Sestrice

Kdo by se tedy měl dívat primárně po nosítko s pevným bederákem?

 • kdo hledá batolecí nosítko
 • kdo má dítě sice ještě malé (věkem), ale oba rodiče jsou velcí a dítě má předpoklady k tomu, že rychle poroste, bude těžší
 • turisté (lidem zvyklým na batohy a krosny většinou pevné bederáky vyhovují)
 • tatínci (většina mužů pevné bederáky preferuje)  

Tak vidíte, nakonec to není zase až taková věda. Ale i přes pravidla sepsaná výše platí, že vše je vždy individuální a lepší je nosítka vyzkoušet. Pokud si nejste jistí, stavte se u nás, vše vám osobně ukážeme a různé typy bederáků si porovnáte na vlastní kůži :)

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli