Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Barefoot v otázkách a odpovědích
05.03.2019
Rady a tipy

Barefoot v otázkách a odpovědích

Barefoot, neboli "bosá obuv." Je to skutečně moderní výmysl, jak si myslí mnozí její odpůrci? A jak může být tělu prospěšná? Má smysl to vůbec zkoušet? A nezničím si nohy? S takovými, a mnohými dalšími, otázkami se setkáváme poměrně často. Proto jsme se rozhodli všechny odpovědi, jež nás k tématu napadají, shrnout v jednom článku. Nacházíte se v jeho úvodu, a jestli vás tato problematika zajímá, směle čtěte dále.

Je barefoot obuv moderní výmyslem?

Není, samozřejmě, že ne. Když se zamyslíte nad překladem anglického slova "barefoot" tedy bosonohý, naboso či bosá noha, bude vám jasné, že se jedná o velmi starý trend. Celé generace našich předků prochodily většinu života bez bot. Určitě si z dětství vybavujete vyprávění babiček o tom, kterak se chodí naboso po strništi.

Teprve období po 2.světové válce přinesla éru plně obutých občanů. A předznamenala dobu zdravotních potíží vzniklých právě nošením nevhodné obuvi - bolestivých ostruh, plochých nohou, vbočených palců, bolestí zad a kyčlí.

Barefoot obuv je jen odpovědí na tyto potíže, návrat ke kořenům. Proto přichází ke slovu boty, které imitují chůzi naboso, ale chrání nohu před poraněním a špínou měst. Nechávají noze prostor, aby mohla pracovat tak, jak potřebuje, a umožňuje kontakt se zemí.

Nevěřili byste, kolik informací je člověk schopen přijmout prostřednictvím chodidla, nechá-li mu dostatek prostoru a kontakt a podkladem.

Jak je chůze v barefoot prospěšná tělu?

Při správné technice chůze, určitě ano. Zlepšuje rovnováhu a koordinaci, aktivizuje hluboký stabilizační systém i dlouhé svalové řetězce procházející celým tělem. Může přispět k odstranění bolesti zad a kloubů. Ty vznikají, mimo jiné, právě jako důsledek nesprávného postavení těla při chůzi, často způsobeného nevhodným tvarem obuvi.

Kontakt s terénem působí na tlakové body v chodidle, aktivizuje nervová zakončení v noze a stimuluje tak nervová mozková centra.

A také, což je opravdu důležité, přináší dobrou náladu, pomáhá odbourat stres. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že při chůzi naboso se vaše vnitřní já začne usmívat, a vy se začnete usmívat s ním. Ten pocit opravdu stojí za to.

Má smysl to vůbec zkoušet? Nezničím si nohy? 

Barefoot obuv není pro každého, skutečně existují diagnózy, u nichž je pevná ortopedická obuv a podpora nohy, jediným možným řešením a prevencí zhoršování obtíží. Mnoho fytzioterapeutů však jedním dechcem dodává, že často jsou ortopedické pomůcky nadužívány. Místo účinné rehabilitace a aktivizace chodila, nosíme pevné boty a tvarované vložky. Tímto postupem odsuzujeme nohy ke stále větší pasivitě, místo abychom problémy řešili, zakrýváme je botami.

Skutečně, zavřením nohy do pevné obuvi ji znemožníme pracovat, hýbat se, sílit. Je to podobné jako když vám sundají sádru z ruky, taky ji nejste schopni hned naplno využívat a musíte ji rozhýbat. To samé děláme svým nohám, v nevhodných botách jsou na tom podobně jako ruka v sádře. A pak jejich oslabení léčíme nasazením další sádry, místo abychom je zpevnili, procvičili, rozhýbali. Dává to smysl?

 

 

Jak s barefoot obuví začít?

Ideálně pomalu :-) Nejste-li zvyklí, může prudký přechod na bare boty opravdu bolet. Příčin je několik:

  • nevhodná technika došlapu, často se projevuje bolestí pat nebo kůstek v chodidle, někdy bolestí kolen a kyčlí - tu lze vylepšit postupným cvičením, nebo absolvováním nějakého workshopu o bosé chůzi

  • příliš prudký došlap. Kvůli odpruženým botám jsme ztratili vědomí, jakou silou lze došlápnout na povrch, aniž bychom si ničili klouby na nohou, nebo aniž by byl došlap bolestivý. V bare obuvi musí mozek tuto dovednost získat zpět a začít regulovat sílu došlapu správně. A to někdy trvá trochu déle.

  • oslabení svalů a šlach nohou. Svaly, které pracovaly málo, nejsou vytrénované, typickým příkladem je bolest lýtek, achilovek, vnitřní strany stehen. Chůze naboso je pro nohy nezvyklá námaha, jako třeba pro začátečníka posilovna jako posilovna. Postupně si na zátěž zvyknou, ale je dobré začít pozvolna.

Co barefoot a dětská noha?

Barefoot obuv poskytuje dětské nožičce potřebnou ochranu i prostor pro zdravý růst a rozvoj. Bare botičky jsou vhodné od prvních krůčků, pravdu není nutné aby mělo dítě pevný kotník nebo opatek.

Důležitý je jen dostatek prostoru, tvar respektující dětské chodidlo a to, aby botičky na noze dobře seděly. Zbytek si nožička zařídí sama.

Pro koho je barefoot obuv vhodná?

Téměř pro každého. Setkáváme se s tím, že mnoho maminek dopřeje barefoot boty svým dětem, ale samy dál chodí v klasických nevhodných botách s odůvodněním, že jim už není pomoci. Někteří muži zase mají pocit, že je to jen pro bláznivé lesany v batikovaných hábitech a k serióznímu oblečení se to nehodí. Starší generace často namítá, že noha má být úzká a hezky tvarovaná, čehož lze dosáhnout jen hezkou botou.

Všechny tyto argumenty lze empiricky vyvrátit. Změna v obouvání má smysl v každém věku a může pomoci od zdravotních potíží, i když už máte nohy pochroumané z tradiční obuvi.

V barefoot segmentu trhu je nyní už tak velký výběr, že i pánové nepřijdou zkrátka. A to dokonce i pokud hledají decentní botu k obleku.

Jediné, co nevyvrátíme, je přesvědčení, že noha má být úzká a pěkně tvarovaná botou. Uznáváme, eleganci štíhlých nohou obutých v Louboutinkách, se barefoot opravdu nevyrovná. V tomhle bodě si musí každý odpovědět sám - klasická elegance, nebo zdravé nohy a pohodlí?

 

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky