Sleva na zimní bundy a kabáty 15% .
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Kojení v nosítku anebo v šátku je spojením dvou krásných momentů v životě maminky a miminka
27.10.2018
Rady a tipy

Kojení v nosítku anebo v šátku je spojením dvou krásných momentů v životě maminky a miminka

Nosíte, kojíte, ale ještě jste to nezkusila dohromady? Není na co čekat, jakmile zjistíte, že je to neuvěřitelně pohodlné a praktické, nebudete chtít jinak.

I já to tak měla. První dceru jsem odnosila, odkojila, ale nikdy jsem nepraktikovala kojení při nošení. Měla jsem ze všeho určitý respekt. Při druhé dceři už mi nezbývalo nic jiného, než to ozkoušet. Protože se několikrát dostanete do situace, kdy potřebujete něco důležitého řešit a zároveň se trefíte do velkého hladu miminka nebo jen potřeby být co nejvíce na blízku mamince. Poprvé jsem kojila v Lenka nosítku, když malá měla tři týdny. Obě jsme si to zamilovaly a přiznávám, že mi tato kombinace již mnohokrát pomohla zvládnout těžkou situaci.  

Vychutnávejte si každý společný moment. K tomu všemu ještě s přidanou hodnotou nošení a kojení dohromady. Překážkou pro vás nebude malé soukromí ani rušné místo.

 

 Kojení v nosítku

 

Co můžeme vyzdvihnout na kojení při nošení dětí?

• Máte rádi při kojení soukromí? Nebo vám vadí nepříjemné pohledy kolemjdoucích? Při kojení v šátku, nosítku budete mít maximální soukromí. Téměř nikdo ani nepozná, že se miminko kojí.
• Kojení je úžasná souhra matky a dítěte. Není nic krásnějšího, než pohled do očí kojícího dítěte, naprostý kontakt a chvíle jen pro ně dva. Občas se ale stane, že potřebujete něco dodělat, věnovat se druhému sourozenci, někam rychle jít a miminko má zrovna potřebu být kojené. Ani to není problém. Ještě k tomu budete mít volné obě ruce.
• Máte doma aktivní mimčo, které jen tak nepostojí? V nosítku, šátku se krásně zklidní a po dobu kojení si užívá kontakt s maminkou a dosyta se uspokojí.
• Je dokázáno, že jakmile dochází ke kontaktu miminka s maminkou, tak se v těle matky zvyšuje hladina hormonu prolaktinu, což má blahodárný účinek na maminky mlíčko.
• Miminko, které v nosítku, šátku kojíte, máte stále u sebe, dochází tak ke stálému tělesnému kontaktu, miminko se lépe a častěji kojí a to vše má pozitivní vliv na prospívání děťátka.

Vybrat si můžete jak kojení v šátku, tak kojení v nosítku. Je na vás jakou variantu upřednostníte a s čím se více ztotožníte.

Pokaždé je to jen o vás a vašem miminku. Někomu je příjemnější šátek, protože může více přilnout k miminku, někdo další volí naopak nosítko, pro jeho praktičnost a rychlost v nastavení.

Jak kojit dítě v nosítku?

Popíši zde univerzální postup, který si vyzkoušíte a samy poznáte, že si pak něco upravíte, utáhnete nebo připravíte jinak, aby vám úvaz maximálně vyhovoval.

• Nastavte si nosítko na klasické nošení a připněte si miminko.
• Jestliže jste zvyklé mít mimčo ve výšce, kdy má položenou hlavičku na vašem hrudníku a vy mu bezproblému zvládnete dát pusinku, tak při kojení je potřeba mít miminko o něco níže, aby pohodlně dosáhlo na prsa.

A jak toho dosáhnout?

1. Pomalu začněte povolovat popruhy. Ucítíte, jak se miminko víc a víc zakapsovává a jde o něco níže.

Kojení v nosítku

2. Důležitým prvkem na povolení jsou přezky u hlavičky miminka, které mají sice pár centimetrů, ale při kojení jsou velmi důležité. Mimčo pustí krásně dolů (ne všechna nosítka je mají, ale jestliže na nosítku jsou, je žádoucí je povolit).

jak kojit v nosítku

3. V neposlední řadě si povolíte bederní pás, který by měl sahat do úrovně vašeho pupíku, klidně malinko pod (samy si vyzkoušíte, jak vám to vyhovuje nejvíce).

nosítko kojení

4. Mimčo se celkově posune na úroveň vašich prsou a pak nezbývá už nic jiného, než nabídnout miminku mlíčko, i když to už s největší pravděpodobností bude vědět, jaká odměna ho čeká.

 

Tip: já jsem se ještě naučila vždy o něco více povolit jeden popruh a zároveň si malou více pootočit na bok. Chytnu za zadeček pod bederním pásem a jemným nadzvednutím ji pootočím na stranu, ze které budu kojit. Jestliže kojím z levého prsa, více povoluji pravý popruh.

 

kojení dítěte v nosítku

Je normální, že vás na začátku bude doprovázet nervozita a otázky, zda to zvládnete. Ale ano, věřte, že zvládnete. Tak jako jste začínaly s prvním dotahováním šátku, tak jako jste začínaly s prvním zapnutím popruhů, tak se pomalu naučíte kojit v nosítku, šátku. Každým dalším pokusem se budete zdokonalovat a pak vám to přijde tak automatické, že jen nastavíte nosič a už kojíte. 

Pamatuji si na své první kojení v nosítku. Povedlo se mi to a já měla neuvěřitelnou radost. Tu radost vystřídalo v zápětí zklamání z druhého kojení, které se mi příliš nepovedlo, malé se něco nelíbilo a čím více jsem chtěla a snažila se, tím to bylo horší. Nechala jsem to chvilku odležet, odpočinout a za pár dnů to zkusila znova.  A pak už nám to jen šlo a každé další kojení bylo lepší a více automatické.

Dneska si bez toho nedovedu představit den, ať jsme v restauraci, kde má malá plno podnětů a neví, kam by dřív skočila nebo jdeme centrem města a kojení je zrovna na pořadu dne. V nosítku se vždy zklidní a i přesto, že by chtěla utíkat tam a zase jinam, tak se plně věnuje mlíčku a já vím, že v tu chvíli se plně nakojí. 

 

Kojení při nošení by vám mohlo pomoct i v případech:

• máte - li doma nedonošené miminko
• kojení se vám příliš nedaří a přisátí nejde moc dobře
• když máte doma uplakanější miminko
• mezi vámi a miminkem došlo k oddělení a potřebujete dohnat společný ztracený čas.

 

Chcete-li si kojení ještě víc ulehčit, tak není nic lepšího než si k nošení pořídit kojící a nosící oblečení a nebudete muset denně řešit, co vhodného si obléknout na sebe. Kojení při nošení si zamilujete stejně tak, jako nošení dětí samotné. 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli