Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Okénko s poradkyní nošení
  4. Milion výhod nošení větších dětí

Milion výhod nošení větších dětí

“Na nošení je už přece velký!”

“Vždyť chodí, tak proč by se měl nosit?”

“Deset kilo v nosítku? To nedáš!”

“Už to není žádné mimino, abys ho pořád nosila.”

 

Přemýšlíte nad tím, jak dlouho budete své dítě nosit? Máte pocit, že když začne chodit, tak máte s nošením utrum? A má vůbec nošení chodících dětí (dejme tomu 18m+, ať to nějak ohraničíme) nějaké výhody? Má. Asi milion! Pojďme si dnes rozebrat ty nejvýznamnější.

 

Ideální pomocník při únavě dítěte

Nosítko nebo šátek stoprocentně oceníte, když vaše dítě začnou bolet nožičky. Přestože už většina dětí ve dvou letech chodí a běhá sebejistě, tolik jako dospělý zatím nevydrží. S nosítkem se ale nemusíte bát ani delších procházek, výletů do hor nebo kamkoliv vás to táhne. Jakmile začnou dítě bolet nožičky nebo už se mu prostě nechce, nahodíte nosítko nebo šátek a pokračuje se v chůzi. Nošení přináší možnost být mimo domov klidně celý den, přestože je dítě ještě zvyklé na svůj polední spánek. Jednoduše si ustele u vás na zádech (nebo na břiše), odpočine si a po probuzení může zvesela pokračovat v dobrodružství.

Spící dítě v nosítku

 

Dokonalý způsob uspávání

Tělesný kontakt, blízkost, mlíčko, mírné pohupování a hlas rodiče. Téhle uspávací kombinaci odolá málokterý nespavec. Nošení oceníte ve chvílích, kdy vám dítko začne z postele nebo postýlky utíkat, nedokáže se zklidnit nebo je toho na něj prostě moc. A taky na výletech (viz předchozí bod). Vzájemná blízkost při nošení dokáže zachránit spoustu nelehkých situací a maminkám velmi často zdravý rozum. Nosítko vám doma na uspání nefunguje? Zkuste vyrazit na procházku nebo si k uspávání pusťte klidnou hudbu. Dost často to pomůže a dítě do pár minut spokojeně usne.

 

Snadnější přesuny z bodu A do bodu B 

Každá máma zvídavého batolete ví, jak nekonečně dlouho může trvat i krátká cesta s malým objevitelem. Každý kamínek, mravenec, kytička, všechno tohle se musí náležitě prozkoumat. Dost často dítě objeví nějakou zajímavost vhodnou k prozkoumání úplně na opačném konci parku, takže náhle změní směr a  peláší pryč. V těchto situacích je nosítko pomocník k nezaplacení. Pokud chcete s batoletem přijít někam včas, je nošení skoro nezbytnost. 

Nosítko a venčení psa

 

Náročný terén vás nezastaví

Tenhle bod souvisí s výletováním i s obyčejnými přesuny ve městě a netýká se jen nošení větších dětí. Při nošení nemusíte řešit ani náročnější terén na horách nebo v lesích, který byste s kočárkem nezvládli, ani hromadu schodů, úzkých vstupů do obchodu nebo na úřad uprostřed města. Dokonce ani nemusíte nikoho prosit o pomoc v MHD (o tom potom). S nosítkem se prostě dostanete kamkoliv potřebujete. A tomu já říkám svoboda pohybu. V dnešní době potřebnější než jindy. Protože když už se nemůžeme jen tak potkávat kdekoliv a s kýmkoliv,  můžeme alespoň svobodně vyrazit do terénu na čerstvý vzduch.

 

Kočárek. Kam s ním?

Představte si následující situaci. Jdete na procházku se svým 20 měsíčním dítětem. Dáte ho do kočárku (když máte štěstí a nechá se), ať jste rychleji v parku. Na místě dítě vyndáte z kočárku. Dítě si spokojeně šlape vedle vás, občas se snaží tlačit kočárek, vše je zalité sluncem. V tom najednou dítě spatří psa/kočku/dítě na úžasném koloodrážedle (doplňte si sami :-)), otočí se a je v trapu. Co se odehrává ve vaší hlavě? Co teď? Mám běžet za dítětem i s kočárkem? Nechat kočárek kočárkem (se všemi věcmi, které tam mám) a běžet co nejrychleji za dítětem, ať mu zabráním skočit cyklistovi přímo pod kola? Zapeklitá situace. Tohle se vám s nosítkem nebo šátkem nestane. V případě potřeby prostě vezmete nohy na ramena s nosítkem kolem pasu nebo v batohu a utíkáte za dítětem.

 

Permanentní objetí ve zdraví i v nemoci

I batolata a větší děti mají své bolístky a potřebují utěšit, možná i častěji než malá miminka. Po pádu, při splínu, smutku nebo nedorozumění máte po ruce přímo instantní řešení. Při nošení jste totiž v neustálém objetí se svým dítětem. A kterému smutnému dítěti by potulení s maminkou nebo tatínkem nepomohlo? Při nemoci se tahle výhoda ještě znásobuje. Při objímání a tělesné blízkosti s milovaným člověkem se v těle uvolňuje oxytocin, který mimo jiné pomáhá ulevit od bolesti. Nošení tak může napomoct při procesu hojení a uzdravování. 

 

Nošení je bezpečný přístav

Nejen při splínu nebo při nemoci nošení pomáhá. Existují situace, kdy vy sami potřebujete mít  dítě “pod kontrolou” u sebe. Například na místech, kde je velká koncentrace lidí nebo všude tam, kde může být samostatná chůze pro děti nebezpečím. Nošení oceníte při náročnějším výšlapu na horách nebo při cestě u rušné silnice. I dítě může vnímat nošení jako bezpečnou zónu. Ví, že jste tady pro něj, a může se na vás kdykoliv spolehnout.

 

Cestování 

Aktuální situace sice cestování moc nepřeje, přesto nemůžu na výhody nošení při cestování zapomenout. Není důležité, zda jedete jen na druhý konec města tramvají nebo cestujete přes půl světa letadlem nebo vlakem. Nosítko můžete použít i ve chvílích, kdy s sebou na cesty vezmete kočárek (ideální na přesun zavazadel :-)). Například při cestování s tradičním českým drážním dopravcem (všichni víme, že jo?), nošení stoprocentně oceníte, obzvlášť, když s dítětem cestujete bez doprovodu. Při delších cestách pravděpodobně sáhnete po nosítku v různých situacích popsaných výše - od nutnosti rychlého přesunu letištní halou, přes uspávání uprostřed jedoucího vlaku až po útěchu znuděného malého cestovatele. 

 

Přesuny s více dětmi

Pokud máte dvojčata nebo děti věkově blízko sebe, není potřeba hned pořizovat sourozenecký kočárek. Takový kočár je tak trochu monstrum, je těžký, neobratný, široký a například taková cesta centrem města s dvojčecím kočárkem může připomínat horor (anebo tragikomedii). Nemusíte si hned “užívat” výhody tandemového nošení. I to, že se jeden ze sourozenců nese a druhý se veze, může výrazně zpříjemnit každodenní život s dvěma malými dětmi.

 

Diskrétní kojení

Kojení starších dětí je bohužel stále trochu kontroverzní téma. Ještě pořád existují lidé, kteří tvrdí, že kojení starším dětem nic nepřináší, je to zbytečná závislost a další podobně nesmyslné bláboly. Tématem dnešního článku sice nejsou výhody dlouhodobého kojení ( o tom třeba někdy příště), ale je na místě říct, že nejen Světová zdravotnická organizace doporučuje kojení minimálně do dvou let věku dítěte. Takže pokud kojíte i své větší dítě, při kojení mimo domov nosítko nebo šátek stoprocentně oceníte. 


Na závěr se hodí říct, že tenhle seznam rozhodně není kompletní. Výhod nošení je opravdu nepočítaně. Každé dítě je originál. Stejně tak je i každý rodič jedinečný a každý z nás má trochu jiné potřeby. Někdo je nosícím rodičem hned od prvních dnů po narození miminka, někdo si nošení oblíbí až v pozdějším věku miminka. Někteří rodiče rádi využívají výhod jak nosítka, tak kočárku. Záleží na vás a vašem dítěti, co vám vyhovuje. (O “nenosivých” miminkách si můžete přečíst v mém minulém článku).

Když vídávám rodiče, kteří své děti nosí v náručí nebo tzv. “na koně” na ramenou, dost často se takto nosí právě dvouleťáci, kteří už spoustu výzev zvládají sami a po svých. Nesmíme ale zapomínat na to, že jsou to ještě pořád malé děti, které potřebují naši podporu. Ať už to znamená to, že je donesete unavené domů z hřiště anebo jednoduše potulíte při bolístce. Blízkost a tělesný kontakt je lékem na všechno, tak si ty naše “miminka” užívejme, dokud jsou malé. Věčně to trvat nebude.

Nikomu nechci vnucovat, že bezpodmínečně musí nosit své dvouleté dítě. Pokud ho ale čas od času nosit budete, rozhodně bude váš život alespoň ve výše popsaných situacích jednodušší. 

A v čem vlastně větší děti nosit?

Vybrat si můžete batolecí ("toddler") nosítko, kterých je na trhu poměrně široký výběr. Mezi ty největší patří nosítko LennyPreschoola AloeTwo.

 

LennyPreschool

Druhou variantou jsou pak nosítka bez bederního pásu "onbuhima". O nich pro vás chystáme samostatný článek :)

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli