Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Recenze nosítek a nosícího oblečení
  4. Moisha Grow - nová štika v rybníce?

Moisha Grow - nová štika v rybníce?

Za poslední dva roky se na trhu (a to zejména česko-slovenském) objevilo tolik nových značek nosítek, že by člověk řekl, že trh už je nasycen. A že už asi bylo všechno vymyšleno a těžko tak někdo může přijít s něčím novým.

Ale ono možná není potřeba vymýšlet něco revolučního. Možná se jen stačí inspirovat něčím, co už funguje. Německá Fidella třeba takto "okopírovala" značku Storchenwiege, kde u modelu FlowClick jen vylepšila nějaké nedostatky tohoto legendárního nosítka.

Tato cesta zřejmě inspirovala výrobce šátků Moisha, když se koncem roku 2019 rozhodl uvést na trh svoji značku nosítek pod názvem Moisha Grow. V duchu hesla proč vynalézat kolo, když už bylo vynalezeno, prostě jen "poskládal" nosítko z funkčních prvků nosítek jiných.  

A co mu bylo inspirací?

Řekla bych, že zejména polský LennyLamb a slovenská Sestrice. Z nosítka LennyUp/LennyUpgrade si Moisha vypůjčila nepřiliš mohutný, měkký a prošitý bederní pás s regulací na suchý zip. Od Sestrice pak funkční detaily, jako třeba plastová poutka na utahování popruhů, nebo magnetickou hrudní sponu s pojezdy na kolejničkách.

Povedla se sázka na jistotu?

Moisha má na rozdíl od jiných výrobců výhodu ve vlastní produkci šátků a slušné základně fanoušků jejich materiálů (například repreve) a zejména designů. To jsou určitě plusové body.

A ten zbytek?

Upřímně jsou povedenější bederní pásy, než ten od LennyLamb. Určitě není špatný, ale v přímé konfrontaci s bederákem například Lenka 4ever v pohodlnosti lehce zaostává. Pro příznivce měkkých bederáků ale bude dobrou alternativou, obzvlášť když se přidá jednoduché nastavování šířky, bezpečnostní pojistka a kapsička. Regulace šířky je tedy stejná, jako má LennyLamb, tj. na suchý zip, jeho pruh je ale na rozdíl od LL poměrně úzký. Výhodou je, že se s ním velmi jednoduše manipuluje, jde dobře odlepovat a nastavovat.

Bederní pás Moisha Grow

 

Ramenní popruhy jsou zajímavé, nejvíce mají asi ze Sestrice. Oproti Lence, která své popruhy nazývá podle tvarování "banánové", jsou tyto ještě banánovější :D

Na levém obrázku je vidět opravdu velké tvarování popruhů nosítka Moisha a také systém pojezdu hrudní spony alá Sestrice. Bohužel tady to Moisha k dokonalosti nedotáhla, pojezdy jsou plastové (Sestrice je má potažené) a popruh tak po nich klouže až příliš lehce, nic ho nebrzdí. Na jednu stranu je to fajn pro snadné nastavení, na druhou ale prostě nedrží pevně na svém místě. Magnetická spona je geniální vynález, u kterého se podivuji už dlouho, že ho ještě někdo další na svá nosítka nezačal používat. Díky němu lze totiž hrudní sponu poměrně jednoduše ovládat jednou rukou (jen je potřeba najít si grif).

Hrudní spona Moisha Grow

Co by dnes každé nosítko mělo mít je možnost křížení popruhů (a tu už mají mají opravdu téměř všechna nosítka, napadají mě jen dvě vyjímky - Tula a Lenka s klasickými popruhy) a obousměrné utahování přezek (tady ještě stále řada nostek pokulhává). Moisha má obojí. Další zajímavostí je utahování "kojo přezek" směrem nahoru (většina výrobců má utahování obráceně), šátkovina pod kojopřezkami je pak atypicky dlouhá a dlouhé je i polstrování ramenních popruhů. To je určitě fajn pro rodiče s konfekční velikostí 40+, ti se subtilní postavou ale možná budou mít problém s nemožností dostatečněho zkrácení/utažení těchto popruhů.

Ramenní popruh Moisha

Sympatická je i regulace velikosti zádového panelu. O suchém zipu pro regulaci šířky už jsme si řekli,  výška se reguluje po "sestricovsku" jednoduchými černými popruhy s očkem na lepší manipulaci (opět taková "blbost" a přitom geniální věc, kterou by mělo adaptovat více výrobců). A ještě třešnička na dortu - Moisha umožňuje regulovat šířku i na vrchní části nosítka (za hlavičkou dítěte), což je něco, co bych opět považovala za standard dobrého nosítka a dosti značkám to přitom chybí.

Regulace šířky za hlavičkou Moisha Grow

Takže provedení zádové opěrky (přidám k němu ještě pohodlné polstrování na jejích bocích a dostatečně velkou a nastavitelnou kapucku) určitě patří mezi top na trhu. 

Nastavitelnost nosítka

Podle výrobce je nosítko vhodné od dvou měsíců, což máme otestované a potrzujeme, že sedí. Nosítko jde opravdu změnšit hodně a gumička v horní části, i možnost srolovat kapucku a použít ji jako další podporu hlavičky, dělají z nosítka dobrého adepta i pro opravdu malé děti. Maximum má být na dítě o výšce cca 98 cm. Opět máme otestováno, nosítko jsme zkusili na tříleté dítě s konfekční velikostí 104. Nosítko sedělo pěkně, dokonce i nohy byly v M poloze. Sice už to nebylo od kolínka ke kolínku, ale na občasné poponesení OK. Jen se ukázalo, že poměrně úzký a hlavně hodně měkký bederák nemá dostatečnou nosnost a to nedohoní ani dobře polstrované ramenní popruhy. Na velké děti je tedy potřeba počítat s tím, že nosítko superpohodlné nebude.

Je to štika!

Nosítko se prodává za odpovídající cenu (cca třiapůltisíce je za šátkové rostoucí nosítko takový standard), výběr designů je slušný a provedení fukčně opravdu dobré. Být tam jiný bederák tak asi skáču radostí, takto doporučím nosítko před koupí vyzkoušet. Ale ano, Moisha na již poměrně  ustáleném rybníku výrobců nosítek, pěkně vystrčila zoubky. 

Pokud vás nosítko zaujalo, můžete si ho u nás nově i zakoupit :)

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli