Sleva na zimní bundy a kabáty 15% .
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Recenze nosítek a nosícího oblečení
  4. Jednovelikostní Vatanai - triumf minimalismu

Jednovelikostní Vatanai - triumf minimalismu

Jestli na českém nosítkovém trhu něco opravdu chybělo, byla to minimalistická elegantní nosítka. Řada maminek, která tak po něčem takovém toužila, byla nucena zaplatit částku kolem 10.000 Kč a nechat si takové nosítko dovézt z Holandska. Jejich značka Artipoppe totiž právě na minimalismu a luxusu postavila svůj brand.

Čeští výrobci šli převážně cestou maistreamu vyžadující za každou cenu nosítko rostoucí. Musela se najít zcela nenosítková, šátkařská firma, která sebrala odvahu jít proti proudu a nabídnout jednovelikostní nosítko.

Riziko oslovit menšinovou část trhu a konkurovat přitom "love brandu" Artipoppe podstoupil Vatanai. 

Pojďme se podívat, jak jsou ve svém počinu úspěšní a jak jejich nosítko uspěje v přímém srovnání s konkurencí.

Nerostoucí minimalistická nosítka Vatanai

Vatanai jsou především šátkoví experti. Jejich nabídka je široká, sahá od nejznámějších tenkých "vatautěrek" přes nezničitelné silnější bavlňáky, supernosné bureťáky i šátky s luxusním složením.  Dlouho byl nejoblíbenější jejich vzor labyrintů, v poslední době jsou velmi populární něžné hortenzie. Právě tento šátek, tkaný z vybraných luxusních přízí, byl vybrán jako "tvář" nerostoucích nosítek, aby podpořil jejich čistotu a eleganci.

Ultra lehké a skladné.

Vzhledem k tomu, že jednovelikostní nosítko prostě nemůže vydržet od narození až do batolecího věku, šije Vatanai nosítka ve třech velikostech:

  • Velikost S od 4 do 14 měsíců
  • Velikost M od 10 do 24 měsíců
  • Velikost L od 2 do 5 let

Jejich rozpětí jsme pečlivě otestovali a můžeme potvrdit, že jsou zcela odpovídající. 

Vlevo velikost L a skoro čtyřleťák, vpravo velikost M a 18 měsíční mimčo.

Všechna nosítka vypadají na první pohled jednoduše, funkčně a prostě dokonale, s velmi precizním zpracováním. Mají jemně zakomponované reflexní prvky, originální magnetickou sponu na odnímatelném páse (některá dokonce jsou i bez této spony, kvůli maximalní čistotě ramenních popruhů), pevný bederní pás a ergonomické popruhy.

Vatanai versus Artipoppe Zeitgeist

 

 

Při prvním pohledu na obě nosítka můžeme vidět rozdílný tvar zádové opěrky, která se u Vatanai nosítka zužuje. (Porovnáváme toddler velikosti, jelikož jsou obě nerostoucí). Obě nosítka jsou lehoučká a dají se srolovat do velmi malého balíčku, takže při nenošení nezaberou mnoho místa.

Bederní pás u Vatanai je prošitý podélně po stranách, část pod zadečkem dítěte je bez prošití, Artipoppe je prošitý po celé délce. Vatanai má na rozdíl od Artipoppe na přezce bezpečnostní pojistku. Oba dva bederní pásy jsou obdobně pevné, Artipoppe je maličko tenčí. Délka polstrování bederního pásu je u Vatanai 58, u Artipoppe 62 cm (plus délka přezky, která je mimo polstrování). Pro hodně štíhlé maminky bude tedy Vatanai vhodnější nosítko. Pro někoho by mohlo hrát roli i umístění přezky - Vatanai jí má napravo, zatímco Artipoppe nalevo.

Pohled na bederní pás, nahoře Vatanai, dole Artipoppe.

Ramenní popruhy obou nosítek jsou velmi tenké, podélně prošité a velmi krátce polstrované - polstrování má pouhých 28 cm. Leckoho by mohlo napadnout, že takto úzké a slabé popruhy nebudou pohodlné, budou řezat do ramenou a podobně, ale opak je pravdou, popruhy obou nosítek sedí skvěle.

Vatanai  nabízí dvě varianty popruhů. Jedny jsou zcela bez mezilopatkové spony, pro ty, co chtějí naprostý minimalismus s absencí jakýchkoliv přezek. Na polstovanou část navazuje část nepolstrovaná, která popruhy prodlužuje na 37 cm.  Při nošení na břiše je u této varianty nutné popruhy křížit.

Druhou variantou ramenních popruhů je jejich doplnění o prošitý černý  popruh, na kterém je speciální odendavatelná magnetická spona.  Tento typ popruhů vám tedy nabízí pohodlné nošení paralelně při nošení na břiše a zároveň moznošt sepnutí popruhů na hrudníku při nošení na zádech. Určitě stojí za zmínku skvělá vychytávka v podobě pružné gumičky na této magnetické sponě, díky níž  se spona krásně přizpůsobí vašim pohybům, zvedání hrudníku při nadechování apod. a opravdu nikdy netlačí. 

Odnímatelná magnetická spona.

Ramenní popruhy Artipoppe jsou vždy bez mezilopatkové spony. To znamená, že při nošení na břiše lze nosit pouze křížením ramenních popruhů. Polstrovaná část je stejně krátká jako u Vatanai, ale prodloužením o část bez polstrování se dostaneme na 50 cm. 

 

Artipoppe nabízí specialní stažení tohoto prodloužení při nošení na zádech -jednoduše zatáhnete za černý popruh, přebytečnou šátkovinu úhledně přeložíte a zapnete na ozdobný knoflíček. Systém je to moc pěkný, ovšem tady tedy nosítko ztrácí body s přihlédnutím ke vzhledu, pokud tedy hledáme čistý minimalismus.

Za sebe můžu říct, že mi hrudní spona při nošení na zádech nechyběla ani u jednoho výrobce. Ramenní popruhy mi krásně zapadly do ramenní jamky a držely bez hnutí i na dlouhém výletě.

Pokud bych měla porovnávat pozici (podsazení) dítěte, obě nosítka umožňují ho napolohovat tak,  aby bylo v krásné ergo poloze. Neodpustím si komentář k promo fotkám Artipoppe nastavení, kde se majitelka snaží (podobně jako mnoho jiných výrobců) ukázat co nejvíce z nosítka, ale podsazení dost pokulhává.

 

Velikosti

U Vatanai si můžete být jistí, že S bude vždy S, M bude M atd. Vzor je vždy krásně vystředěný a nosítka jsou velikosně prostě daná. Oproti tomu u Artipoppe tomu bohužel tak opravdu není. Rozdíly ve velikostech jsou dost markantní u každého vzoru. Takže si můžete třeba vyzkoušet u kamarádky Argus, sedne vám velikost, koupíte si ale Leo vzor a přijde vám úplně jinak veliké nosítko. Ve fan skupinách se toto dost rozebírá, můžete se tam dozvědět, jak to který vzor má, ale úplnou jistotu nebude mít nikdy. Majitelka se dokonce nechala slyšet, že to šijí podle toho jak vyjde vzor. Což je za nás u nosítka za 10 tisíc  Kč poněkud zvláštní.

Záměrně jsem prováděla porovnání Toddler velikostí, Artipoppe totiž nabízí jestě Baby size, která je  ale rostoucí. Výrobce uvádí od narození do velikosti 86. My po našem testování vidíme horní hranici spíše na 80 cm. S parametrem od narození bychom byli také opatrní. Nemáme sice vyzkoušeno osobně, ale zdá se, že nosítko nenabízí dostatečnou oporu pro takto malinkatá miminka, protože horní část nosítka (hlavně kolem hlavičky) je hodně volná. Doporučujeme tedy nosítko používat spíše až od 62 cm.

 

U této varianty se nastavuje šířka sedu pomocí cvočků, které jsou rafinovaně schované uvnitř bederního pásu. Tento systém se mi moc líbil, ale ze dvou testovaných baby velikostí, jsem u jednoho hodně bojovala s rozepínáním i zapínaním. Možná to byla smůla na vadný kus, ale stát se to u mého vlastního nosítka, budu hodně zklamaná.

Výška zádové opěrky se dá nastavit díky límci, který  u menších dětí ohnete a zapnete na ozdobný knoflíček (tento systém májí také nosítka Ergobaby Adapt). K prodloužení ho zase naopak zvednete a zapnete na knoflíčky na ramenním popruhu. Pokud už si děti vyndavají ruce ven, díky polstrování límce je nikde nic netlačí.

 

Resume

Nosítka Vatanai jsou velmi kvalitně ušitá, použité šátky mají tradici ověřenou 20 lety zkušeností.  Bederní pás by sice mohl někomu být nepříjemný kvůli svojí pevnosti, odvděčí se ale svojí nosností. Díky relativně krátkému polstrování ale nejsou nosítka vhodná pro robustnější postavy, nebo maminky s bujným poprsím (jako mám třeba já). Ale nemusíte se bát, Vatanai už chystá i něco pro nás :-))

Každá z těchto značek má velkou fanouškovskou základnu. U tohoto typu nosítek bude právě toto hrát ve výběru asi velkou roli, další pak design zvoleného šátku. Co se pohodlnosti a funkčnosti týká, obě nosítka jsou dost srovnatelná, takže Vatanai odvedl opravdu skvělou práci. Když přidáme to, že se cenově pohybuje zhruba na polovině ceny Artipoppe,  je poměr cena/výkon stejně luxusní, jako nosítko samotné :)

Mrkněte na naší nabídku těchto krásných nosítek

A samozřejmě jsme pro vás natočili i videopředstavení jednotlivých nosítek :-)

Nerostoucího Vatanai zde.

Artipoppe Zeitgeist Baby zde

Artipoppe Zeitgeist Toddler size představenízde

Artipoppe Zeitgeist Toddler s dítětemzde

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli