10.9. Den otevřených dveří s Monilu a Bellyboo.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Recenze nosítek a nosícího oblečení
  4. Nosítka Vatanai - když něco končí a něco začíná

Nosítka Vatanai - když něco končí a něco začíná

Andala UPgrade - aneb zrod nosítek Vatanai

Kdo znal českou značku Andala, byl možná zklamaný z jejího konce v loňském roce. Nosítka byla poměrně oblíbená, nesedla úplně každému, ale komu ano, ten je zbožňoval.

Andala šila v období své největší slávy svá nosítka ze šátkoviny Vatanai (pro ty, co tuto značku slyší poprvé - je to rodinná firma, která od roku 1999 tká úžasné šátky na nošení dětí. Do svých šátků vkladají kus sebe, svých zážitků a každý jeden z nich nese svůj příběh). Vatanai tak poměrně logicky zareagoval na ukončení výroby snahou o její záchranu, už ale čistě ve své režii.

Prakticky celé léto a podzim probíhalo velké zkoušení a testování toho, jak by nová nosítka měla vypadat. Záměr byl jasný, nemělo se jednat o pouhé pokračování výroby, Vatanai si dalo za cíl vyladit všechny drobnosti, které u původních nosítek nebyly úplně ideální a stvořit nové, "dokonalé" nosítko. 

Velmi nás těší, že jsme mohli být u toho, vývoj nosítek připomínkovat a testovat prototypy. Byla to poměrně dlouhá cesta a nosítek se našilo opravdu velké množství, než se vyladil ten správný bederní pás, ramenní popruhy, nebo třeba přezky na ramenních popruzích. Brašnářka Jana, s obrovskými zkušenostmi ve vývoji a výrobě batohů, dala výrobě nový pohled a rozměr.

Na začátku letošního roku Vatanai svá nosítka představil a uvedl do prodeje. Nejde jim přitom o kvantitu prodeje, pokračují ve stylu, který u nich známe v oblasti šátků - koncept je spíše o limitovaném množství, kde se přísně dbá na kvalitu a jedinečné designy. 

Pojďme se tedy společně podívat, zda se jim podařilo stvořit něco výjimečného.

 

 

Vatanai představil svá nosítka ve třech variantách:

  • Rostoucí nosítko od 4 měsíců do 3 let
  • Rostoucí nosítko Toddler od 2 do 5 let
  • Nerostoucí minimalistické nosítko ve 3 velikostech

V této recenzi se podíváme na obě varianty rostoucích nosítek.

 

Andala Upgrade

Toto nosítko má asi nejblíže k původnímu nosítku Andala,  přesto je ale hodně jiné. 

Nosítko vhodné od 4 měsíců do 3 let

U základní verze nosítka od 4 měsíců došlo k největší změně u bederního pásu. Ten je nově u všech typů nových nosítek velmi pevný a poměrně tenký. Krásně sedne na tělo a výborně rozkládá váhu i u velkých těžkých dětí.

Bederní pás nové verze

 

 

Ramenní popruhy dostaly velmi oblíbený a vyhledávaný ergonomický tvar, jsou pevnější,  ploché,  polstrování je podstatně kratší. Velkým bonusem je nový systém na zapínání hrudní (mezilopatkové spony). Černý pás na ramenních popruzích je nadvakrát prošitý, čímž vznikají tři možnosti (výšky) umístění popruhu spojovacího.  Ten se zapíná na magnetickou sponu (tento způsob používá třeba nosítko Sestice, nebo Moisha), která se dá jednoduše otevřít jednou rukou. Na spodní straně popruhu od magnetu je gumička, která krásně pracuje při nošení na zádech na vašem hrudníku, tudíž nic netlačí, neškrtí.

Porovnání tvaru, vlevo Vatanai (kolejnička byla ve finale nahrazena viz dalsí foto -  toto je testovací prototyp)

 

odnímatelná magnetická spona

 

Jednoduché rozepnutí jednou rukou - zmáčknutím magnetu k sobě.

Nastavování šířky a výšky zůstalo původní - stahování šátkovými šňůrkami (u výšky zabezpečené funkčními brzdičkami). Tady odvedl Vatanai asi největší práci - původní bederní pás u Andaly si se stahováním na šňůrky úplně nerozuměl a při pokusu o zmenšení nosítka se bederák deformoval a odstával. Vatanai kromě změn na bederáku vyznačil na šňůrkách značku, kde je jejich doporučená míra utažení. 

Z nosítka zmizelo stažení za hlavičkou, což ale není podstatné, u nosítka od 4 měsíců už opravdu není potřeba.

Původní Andala při maximálním stažení.

 

Nová verze při stažení na doporučenou hranici minima.

Označení minima. Na fotce povytaženo více, aby bylo vidět.

Krásným estetickým, ale hlavně i bezpečnostním prvkem, jsou reflexní proužky na bederním páse, kapucce i ramenních popruzích. Je až s podivem, že něco takového doposud použili asi jen dva výrobci.

Reflexní proužek na kapucce.

Jak sami vidíte, změn je opravdu dost. Vzniklo nosítko, které je nejen krásné, ale i skvěle funkční. A pokud někdo miluje šátky Vatanai, neměl by vůbec váhat :) Na další detaily a nosítko v akci se můžete podívat na našem videu zde.

Andala Upgrade Toddler

Toddler varianta byla u původní Andaly nerostoucí, takže ani nebudeme dělat srovnání, ale rovnou si představíme nové nosítko :-) Vše je opět natočené na videu, mrkněte zde.

 

První, co nás doopravdy velmi zaujalo, je masivní trojité polstrování okolo nožiček dítěte, mohutný límec a absence kapucky. Na první pohled je zjevné, že se jedná o nosítko na VELKÉ děti. Výrobce ho doporučuje od 2 do 5 let, což opravdu sedí. Při jeho výrobě bylo myšleno především na komfort. Výše zmíněný límec je nejen krásný pro oko, ale i perfektně funkční. Drtivá většina velkých dětí si totiž nechce nechávat ruce vevnitř v nosítku a vyndává si je ven. Jaké bylo příjemné zjištění mého skoro 4 letého syna, že ho nic neřeže do podpaží, ale naopak je to tam měkké a přijemné. Hned hlásil: "Je to super mami". Límec je možné použít i jako podporu hlavičky při usnutí dítěte - stačí ho uchytit na ramenním popruhu.

Konečně podpaží v pohodlí.

 

Ani jedno z nosítek se nedá nosit křížem, což by samo o sobě bylo dost kontraproduktivní, vzhledem k jejich ergonomickému (zahnutému) tvaru.

Na fotce 15 měsíční syn, nosítko je mu ještě větší, bohužel starší nechtěl pózovat :)

Všechny úžasné vychytávky jako pohodlný, ale velmi pevný bederní pás, sundavatelná magnetická spona, ergonomický tvar ramenních popruhů, (které jsou krátce polstrované  vzhledem  k předpokládanému nošení na zádech), kojo přezky i reflexní prvky jsou součástí i Toddler verze nosítka.

Obě varianty nosítka si u nás můžete vyzkoušet i zakoupit.

Na nerostoucí varianty nosítka se podíváme v příštím článku :)

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli