Ve svátky 5. a 6.7. je naše prodejna na Žižkově uzavřena.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Maminky blogují
  4. Nosítko versus kočárek

Nosítko versus kočárek

 

My jsme měli ještě donedávna v podstatě rozhodovací výhodu. Naše malá od dvou měsíců nevydržela v kočárku. Je to zvědavka obecná, přece nebude ležet na zádech a koukat do oblohy, když kolem slyší tolik zajímavých zvuků, že :)

Před každým nákupem, výletem do ZOO, do hor nebo i na oslavu. Denodenně si klademe tuhle otázku: kočár nebo nosítko? Zavzpomínáme si na na americké teenage filmy a uděláme si seznam pro a proti :)

 

Hory:

Když jedete do hor, většinou máte trasy alespoň zběžně načrtnuté a naplánované v hlavě, vygooglené záchytné body a obtížnost. Na spoustě provařených turistických trasách jde přímo najít bezbariérové trasy, kde si s kočárkem vyjedete na pohodu. Nicméně ruku na srdce, ty pořádné dobrodružné hory, s výhledy, stoupáním a zajímavým terénem, ty si s kočárkem člověk moc neužije.

Některé výlety svým terénem nedávají jinou možnost, než vzít prcka na břicho nebo na záda. Jsou prostě místa, kam se s kočárkem nevyškrábete a proč tam nejít, když je ta možnost, hodit dítě na záda a jít, kam vás to táhne :) Nejednou jsme potkali na výletě, jak rodiče nevychytali trasu, sešli z pohodlné cesty a  pak museli z přírodních schodů snášet kočárek i s dítětem, zatímco my kolem proskákali s volnýma rukama. Samozřejmě to chce při nošení nepřecenit svoje síly a vědět, kam jdeme, přeci jen, neseme svého drobečka, tak musíme být opatrní na nebezpečných terénech, ale když už se stane a člověk upadne, tak většinou na zadek a nebo dá před sebe automaticky ruce, takže se malému spícímu uzlíčku vůbec nic nestane :) Však zakopnout člověk může i v obýváku, ale stejně tak se může stát něco při vystupování s kočárkem z autobusu.

Někdo může namítnout, že třeba celodenní trek v nosítku je pro dítě trápení, ale není tomu tak. Věřte mi to. Mnohokrát vyzkoušeno na vlastní kůži. Samozřejmě je potřeba být připravený a v hodně teplém počasí mít s sebou pár bodýček pro dítě a trik pro sebe na převlečení. Teď už se nám ale spíše blíží výlety v sychravém počasí, a zimních plískanicích, takže spíš budeme řešit opačný problém, a to vrstvení. I když, pokud zvolíte funkční oblečení a nosící bundu, neni třeba si pak vázat chundelatého medvídka s pěti vrstvami.

Výlet s nosítkem

 

Skóre nosítko : kočárek = 1:0

 

Ze života:  

Letos v červenci jsme dali s malou v šátku na břiše 25 km procházku po Jizerských horách. Většinu dne prospala a prokoukala a každé dvě hodiny, nebo podle potřeb malé, jsme dávali pauzy na protažení. Odvázali jsme a mohla si lozit po lese. Potom se zase ráda a bez protestů nechala navázat do šátku, takže ač zní 25 kilometrů a v podstatě celý den v šátku pro někoho hrozně, malé to vůbec nevadilo a po navázání si broukala a potom v klídku usnula. Protože bylo poměrně teplo a kvůli stoupání jsme se potili, několikrát během výletu jsme se převlékali, ať po odvázání ta naše princezna třeba nenastydne. 

 

Nákup:

Situace může být jiná, když jde člověk sám a jestli má už sedící dítě a nebo ne.

Pokud jde člověk s partnerem, jeden může v klidu tlačit kočárek, zatímco druhý tlačí nákupní vozík. To je jasné. Ale kolikrát se to člověku stane, že na to není sám, že. Takže nákup s prckem, který nesedí a člověk potřebuje hodně věcí, tam je pro mě jasný favorit nosítko. Ne všechny autosedačky jdou "nasadit" na vozík a uvnitř vozíku zabírají pekělně moc místa na to, aby člověk nakoupil všechny nezbytné zbytečnosti. Dokud dítě nesedí, rozhodně si to říká o nosítko. Se sedícími to máme už jednodušší (no, jak se to tak vezme, že :)) a můžeme je posadit do vozíku a nechat je nám při nákupu asistovat.

 

Skóre nosítko : kočárek = 2:0

 

ZOO:

Zoologická zahrada si o kočárek přímo říká. Z pravidla jsou teď už snad všechny bezbariérové a vedou jimi upravované a široké cesty. V kočárku si dítě pohodlně sedí, pojídá svačinu a kouká na zvířátka. Kočárek má jasně navrch. Ono tedy to vše jde dělat i v nosítku, ale nějak se to pro ten kočárek nabízí. My si to taky mysleli. Naší osobní zkušenost si můžete přečíst o kousek níž.

 

 

Skóre nosítko : kočárek = 2:1

 

Ze života: Pár týdnů zpět jsme si vážně mysleli, že jsme vybrali ideální výlet pro kočárek.

Sobota ráno, neprší, není zima, plán zní jasně – ZOO Liberec. To je přece paráda, můžeme s sebou vzít kočárek, malá si to pořádně užije, bude sedět, koukat, baštit, hrát si. Pro jistotu vezmeme i nosítko, kdyby náhodou nastal problém. Po příjezdu šla hned do kočárku. Přišli jsme k zebrám, které jsou hned na začátku. Nečekali jsme od naší devítíměsíční dcerky nějaké jásání, ale jelikož je na zvířata zvyklá a miluje je, tak jsme čekali obvyklé natahování ručiček, udivenou pusu do O a případné uchechtnutí, jak jsme zvyklí. No, nic. Další velbloudi, nic. Osli, nic. A pak mě to napadlo. Dřepla jsem si k ní, abych měla hlavu ve stejné úrovni jako ona a zjistila, kde to drhne. V úrovni očí naší malé (a po pár supernenápadných pokusech poblíž cizích kočárků, jsem zjistila, že v úrovni očí v podstatě všech dětí v kočárkách :D ), přímo v jejím výhledu byla masivní, dřevěná vrchní tyč ohrady.  Aha! Takže jak to jako dělají rodiče, co nenosí? Buď jejich děti vidí velké dřevěné prd, jako naše malá a nebo je nesou na ruce (jako my, než nám došlo, že jsme to nosítko vlastně vzali s sebou pod kočár). Takže zbytek ZOO jsem vezla prázdný kočár a přítel nesl malou. Prostě naprosto klasická situace.Prohlídka zámku:

I když teď sezóna většiny hradů a zámků už skončila, nebude trvat dlouho a je tu znovu. Nebudu to zdržovat a rovnou se vás zeptám. Už jste někdo někdy viděl bezbariérový zámek? Já tedy ne. Nejspíš je možnost někde nechat kočárek schovaný v průběhu prohlídky, ale co s nechodícím dítětem. Nosit ho na ruce třeba 2 hodiny, to není nic moc hezká představa. Chodící to samozřejmě zvládne, i když bude nejspíš kňourat, že už ho bolí nohy a bude chtít chodit mimo vyznačenou trasu prohlídky.

V nosítku to většinou zvládnete všichni dobře. Pokud si zaplatíte prohlídku v čas spánku dítěte, máte vyhráno úplně.

Další možností je samozřejmě na prohlídku s malým dítětem vůbec nechodit, pokdu víte, že by to nezvládlo a zbytečně by rušilo průvodce a ostatní účastníky prohlídky.

 

 Skóre nosítko : kočárek = 3:1

 

Společenské akce, oslavy:

Tak tady je to hodně individální. Je to venku? Uvnitř? Ráno? Odpoledne? Večer? Celodenní akce? Kolik s sebou potřebuji věcí? Jde někdo se mnou? Jak mám staré dítě?

 

Ze života: Na mém milovaném rodném maloměstě byla týden nazpět celodenní, venkovní, společenská akce. Zima jako v psírně, ale sucho. Kočárek byl hlavním dopravním prostředkem a šátek v záloze s sebou. Akce se zvrtla, mě kvůli výhře v soutěži přibylo poměrně dost věcí a dcera se do kočárku najednou nevešla, takže šátek byl záchrana.

Ergonomické nosítko

 

Jinak je toto opravdu individální a bod bych dala jak kočárku tak nosítku.

Skóre nosítko : kočárek = 4:2

 

 

Veřejná doprava:

Ne vždy a ne každý může jezdit všude autem a tak se nedá nezmínit cestování veřejnou dopravou. To je totiž nedílnou součást jakýchkoli výletů a výprav. Tady není moc o čem mluvit, výsledek je jednoznačný.

Metro a kočárek: Spousta stanic je bezbariérových, bohužel stále ne všechny, takže pokud potřebujete s kočárkem na nějakou bez výtahu nebo plošiny, ušetříte za návštěvu fitka.

Tramvaj a kočárek: Nizkopodlažní tramvaje jsou stále častější, ale chce to štěstí na ni natrefit zrovna v tu dobu, kdy vy ji nutně potřebujete. Nicméně je to už mnohem lepší než dřív. Je ale dobré vyhnout se časům, kdy jezdí lidé do práce, z práce, do školy a ze školy. Škoda, že si většinou člověk prostě vybírat nemůže.

Autobus a kočárek: ten je na cestování s kočárkem asi největší peklo. Ve městech jezdí nízkopodlažní MHD už většinou, ale na vesnicích jezdí pořád stará dobrá klasika ala 4s chody nahoru, 4 schody dolů, místo na 1,5 kočárku.

Vlak a kočárek: Velká nádraží jsou už všude, předpokládám, bezbariérová, ale vlaky stále velká většina jezdí klasické, se schody. Místa pro kočár je ovšem většinou víc, než v autobudu a je bezpečnější vyndat dítě z kočárku ven a mít ho třeba na klíně nebo vedle sebe na sedačce. Pořád si ale myslím, že i cestování vlakem je pohodlnější s nosítkem.

 

Celkové skóre nosítko : kočárek = 5:2Toto bylo malé shrnutí možností, které vlastně díky nošení máme. Snaha porovnat výhody a nevýhody kočárku a nosítka a ukázat vám, že to, že se Vám narodí dítě neznamená, že se musíte okrást o krásy přírodních vyhlídek, rozhleden a pěších treků. Že musíte mít hrůzu ze dne, kdy budete muset jet vlakem za babičkou přes půl republiky se třemi přestupy, kočárkem, dvěma dětmi a třemi batohy. Že se vám nezavírají dveře před zajímavými zážitky, ale že je můžete otevřít i svým dětem, vyzvednout je do výšky a nechat je koukat na svět z vaší perspektivy a mít u toho volné ruce.

 

Šátek na nošení dětí

 

<< Tandemové nošení     Šátek nebo nosítko? >>

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli