V sobotu 17.6. se koná kurz nošení dětí u nás na Žižkově. Přihlásit se můžete kliknutím zde.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Maminky blogují
  4. Nosítko versus kočárek

Nosítko versus kočárek

Jak se vybavit na výlet nebo dovolenou?

My jsme měli ještě donedávna v podstatě rozhodovací výhodu. Naše malá od dvou měsíců nevydržela v kočárku. Je to zvědavka obecná, přece nebude ležet na zádech a koukat do oblohy, když kolem slyší tolik zajímavých zvuků, že :)

Před každým nákupem, výletem do ZOO, do hor nebo i na oslavu. Denodenně si klademe tuhle otázku: kočár nebo nosítko? Zavzpomínáme si na na americké teenage filmy a uděláme si seznam pro a proti :)

 

Hory:

Když jedete do hor, většinou máte trasy alespoň zběžně načrtnuté a naplánované v hlavě, vygooglené záchytné body a obtížnost. Na spoustě provařených turistických trasách jde přímo najít bezbariérové trasy, kde si s kočárkem vyjedete na pohodu. Nicméně ruku na srdce, ty pořádné dobrodružné hory, s výhledy, stoupáním a zajímavým terénem, ty si s kočárkem člověk moc neužije.

Některé výlety svým terénem nedávají jinou možnost, než vzít prcka na břicho nebo na záda. Jsou prostě místa, kam se s kočárkem nevyškrábete a proč tam nejít, když je ta možnost, hodit dítě na záda a jít, kam vás to táhne :) Nejednou jsme potkali na výletě, jak rodiče nevychytali trasu, sešli z pohodlné cesty a  pak museli z přírodních schodů snášet kočárek i s dítětem, zatímco my kolem proskákali s volnýma rukama. Samozřejmě to chce při nošení nepřecenit svoje síly a vědět, kam jdeme, přeci jen, neseme svého drobečka, tak musíme být opatrní na nebezpečných terénech, ale když už se stane a člověk upadne, tak většinou na zadek a nebo dá před sebe automaticky ruce, takže se malému spícímu uzlíčku vůbec nic nestane :) Však zakopnout člověk může i v obýváku, ale stejně tak se může stát něco při vystupování s kočárkem z autobusu.

Někdo může namítnout, že třeba celodenní trek v nosítku je pro dítě trápení, ale není tomu tak. Věřte mi to. Mnohokrát vyzkoušeno na vlastní kůži. Samozřejmě je potřeba být připravený a v hodně teplém počasí mít s sebou pár bodýček pro dítě a trik pro sebe na převlečení. Teď už se nám ale spíše blíží výlety v sychravém počasí, a zimních plískanicích, takže spíš budeme řešit opačný problém, a to vrstvení. I když, pokud zvolíte funkční oblečení a nosící bundu, neni třeba si pak vázat chundelatého medvídka s pěti vrstvami.

Výlet s nosítkem

 

Skóre nosítko : kočárek = 1:0

 

Ze života:  

Letos v červenci jsme dali s malou v šátku na břiše 25 km procházku po Jizerských horách. Většinu dne prospala a prokoukala a každé dvě hodiny, nebo podle potřeb malé, jsme dávali pauzy na protažení. Odvázali jsme a mohla si lozit po lese. Potom se zase ráda a bez protestů nechala navázat do šátku, takže ač zní 25 kilometrů a v podstatě celý den v šátku pro někoho hrozně, malé to vůbec nevadilo a po navázání si broukala a potom v klídku usnula. Protože bylo poměrně teplo a kvůli stoupání jsme se potili, několikrát během výletu jsme se převlékali, ať po odvázání ta naše princezna třeba nenastydne. 

 

Nákup:

Situace může být jiná, když jde člověk sám a jestli má už sedící dítě a nebo ne.

Pokud jde člověk s partnerem, jeden může v klidu tlačit kočárek, zatímco druhý tlačí nákupní vozík. To je jasné. Ale kolikrát se to člověku stane, že na to není sám, že. Takže nákup s prckem, který nesedí a člověk potřebuje hodně věcí, tam je pro mě jasný favorit nosítko. Ne všechny autosedačky jdou "nasadit" na vozík a uvnitř vozíku zabírají pekělně moc místa na to, aby člověk nakoupil všechny nezbytné zbytečnosti. Dokud dítě nesedí, rozhodně si to říká o nosítko. Se sedícími to máme už jednodušší (no, jak se to tak vezme, že :)) a můžeme je posadit do vozíku a nechat je nám při nákupu asistovat.

 

Skóre nosítko : kočárek = 2:0

 

ZOO:

Zoologická zahrada si o kočárek přímo říká. Z pravidla jsou teď už snad všechny bezbariérové a vedou jimi upravované a široké cesty. V kočárku si dítě pohodlně sedí, pojídá svačinu a kouká na zvířátka. Kočárek má jasně navrch. Ono tedy to vše jde dělat i v nosítku, ale nějak se to pro ten kočárek nabízí. My si to taky mysleli. Naší osobní zkušenost si můžete přečíst o kousek níž.

 

 

Skóre nosítko : kočárek = 2:1

 

Ze života: Pár týdnů zpět jsme si vážně mysleli, že jsme vybrali ideální výlet pro kočárek.

Sobota ráno, neprší, není zima, plán zní jasně – ZOO Liberec. To je přece paráda, můžeme s sebou vzít kočárek, malá si to pořádně užije, bude sedět, koukat, baštit, hrát si. Pro jistotu vezmeme i nosítko, kdyby náhodou nastal problém. Po příjezdu šla hned do kočárku. Přišli jsme k zebrám, které jsou hned na začátku. Nečekali jsme od naší devítíměsíční dcerky nějaké jásání, ale jelikož je na zvířata zvyklá a miluje je, tak jsme čekali obvyklé natahování ručiček, udivenou pusu do O a případné uchechtnutí, jak jsme zvyklí. No, nic. Další velbloudi, nic. Osli, nic. A pak mě to napadlo. Dřepla jsem si k ní, abych měla hlavu ve stejné úrovni jako ona a zjistila, kde to drhne. V úrovni očí naší malé (a po pár supernenápadných pokusech poblíž cizích kočárků, jsem zjistila, že v úrovni očí v podstatě všech dětí v kočárkách :D ), přímo v jejím výhledu byla masivní, dřevěná vrchní tyč ohrady.  Aha! Takže jak to jako dělají rodiče, co nenosí? Buď jejich děti vidí velké dřevěné prd, jako naše malá a nebo je nesou na ruce (jako my, než nám došlo, že jsme to nosítko vlastně vzali s sebou pod kočár). Takže zbytek ZOO jsem vezla prázdný kočár a přítel nesl malou. Prostě naprosto klasická situace.Prohlídka zámku:

I když teď sezóna většiny hradů a zámků už skončila, nebude trvat dlouho a je tu znovu. Nebudu to zdržovat a rovnou se vás zeptám. Už jste někdo někdy viděl bezbariérový zámek? Já tedy ne. Nejspíš je možnost někde nechat kočárek schovaný v průběhu prohlídky, ale co s nechodícím dítětem. Nosit ho na ruce třeba 2 hodiny, to není nic moc hezká představa. Chodící to samozřejmě zvládne, i když bude nejspíš kňourat, že už ho bolí nohy a bude chtít chodit mimo vyznačenou trasu prohlídky.

V nosítku to většinou zvládnete všichni dobře. Pokud si zaplatíte prohlídku v čas spánku dítěte, máte vyhráno úplně.

Další možností je samozřejmě na prohlídku s malým dítětem vůbec nechodit, pokdu víte, že by to nezvládlo a zbytečně by rušilo průvodce a ostatní účastníky prohlídky.

 

 Skóre nosítko : kočárek = 3:1

 

Společenské akce, oslavy:

Tak tady je to hodně individální. Je to venku? Uvnitř? Ráno? Odpoledne? Večer? Celodenní akce? Kolik s sebou potřebuji věcí? Jde někdo se mnou? Jak mám staré dítě?

 

Ze života: Na mém milovaném rodném maloměstě byla týden nazpět celodenní, venkovní, společenská akce. Zima jako v psírně, ale sucho. Kočárek byl hlavním dopravním prostředkem a šátek v záloze s sebou. Akce se zvrtla, mě kvůli výhře v soutěži přibylo poměrně dost věcí a dcera se do kočárku najednou nevešla, takže šátek byl záchrana.

Ergonomické nosítko

 

Jinak je toto opravdu individální a bod bych dala jak kočárku tak nosítku.

Skóre nosítko : kočárek = 4:2

 

 

Veřejná doprava:

Ne vždy a ne každý může jezdit všude autem a tak se nedá nezmínit cestování veřejnou dopravou. To je totiž nedílnou součást jakýchkoli výletů a výprav. Tady není moc o čem mluvit, výsledek je jednoznačný.

Metro a kočárek: Spousta stanic je bezbariérových, bohužel stále ne všechny, takže pokud potřebujete s kočárkem na nějakou bez výtahu nebo plošiny, ušetříte za návštěvu fitka.

Tramvaj a kočárek: Nizkopodlažní tramvaje jsou stále častější, ale chce to štěstí na ni natrefit zrovna v tu dobu, kdy vy ji nutně potřebujete. Nicméně je to už mnohem lepší než dřív. Je ale dobré vyhnout se časům, kdy jezdí lidé do práce, z práce, do školy a ze školy. Škoda, že si většinou člověk prostě vybírat nemůže.

Autobus a kočárek: ten je na cestování s kočárkem asi největší peklo. Ve městech jezdí nízkopodlažní MHD už většinou, ale na vesnicích jezdí pořád stará dobrá klasika ala 4s chody nahoru, 4 schody dolů, místo na 1,5 kočárku.

Vlak a kočárek: Velká nádraží jsou už všude, předpokládám, bezbariérová, ale vlaky stále velká většina jezdí klasické, se schody. Místa pro kočár je ovšem většinou víc, než v autobudu a je bezpečnější vyndat dítě z kočárku ven a mít ho třeba na klíně nebo vedle sebe na sedačce. Pořád si ale myslím, že i cestování vlakem je pohodlnější s nosítkem.

 

Celkové skóre nosítko : kočárek = 5:2Toto bylo malé shrnutí možností, které vlastně díky nošení máme. Snaha porovnat výhody a nevýhody kočárku a nosítka a ukázat vám, že to, že se Vám narodí dítě neznamená, že se musíte okrást o krásy přírodních vyhlídek, rozhleden a pěších treků. Že musíte mít hrůzu ze dne, kdy budete muset jet vlakem za babičkou přes půl republiky se třemi přestupy, kočárkem, dvěma dětmi a třemi batohy. Že se vám nezavírají dveře před zajímavými zážitky, ale že je můžete otevřít i svým dětem, vyzvednout je do výšky a nechat je koukat na svět z vaší perspektivy a mít u toho volné ruce.

 

Šátek na nošení dětí

 

<< Tandemové nošení     Šátek nebo nosítko? >>

 

Potřebujete poradit s výběrem nosítka? Napište nám nebo zavolejte, využít můžete i Facebook messenger :)

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli