V sobotu 17.6. se koná kurz nošení dětí u nás na Žižkově. Přihlásit se můžete kliknutím zde.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Okénko s poradkyní nošení
  4. Aprílové počasí a oblékání do nosítka na jaře

Aprílové počasí a oblékání do nosítka na jaře

Březen za kamna vlezem, duben ještě tam budem. Počasí posledních dní nám chce asi naznačit, že tohle pořekadlo je stoprocentně pravdivé i v roce 2021. Letošní jaro je prostě jeden velký apríl (a to mluvím jen o počasí, co teprve ten zbytek :-)). Nejenže se střídají téměř letní dny s těmi spíše zimními, někdy k výrazným změnám počasí dochází i během jednoho dne. Jak tedy na takové aprílové počasí při nošení v nosítku nebo v šátku vyzrát?

Dnes mám pro vás několik tipů, jak na to:

  1. Myslete na klasickou poučku “miminku jednu vrstvu navíc”.  Jen u toho všeho aprílového nečasu nezapomeňte, že šátek nebo nosítko je právě ta zmiňovaná vrstva navíc. S oblékáním to tedy nepřehánějte. Miminko do nosítka oblékněte podobně jako sebe. V tomto nestálém období více než kdy jindy oceníte funkční i přírodní materiály. Za sebe rozhodně můžu doporučit oblečení z merina, které je termoregulační, odvádí vlhkost i pot, a využijete ho klidně i v létě. Výběr celoročních bodýček najdete např. zde
  2. Hlava a nožky jsou nejdůležitější. Je všeobecně známo, že nejvíce tepla z těla miminka uniká prostřednictvím hlavičky a nožiček. Nezapomínejte tedy na jejich “zateplení”. Na tomto místě opět musím doporučit funkční materiály - např. outlastová kuklička je na jarní počasí ideální. Miminko je chráněno, když se ráz počasí podobá spíše tomu zimnímu. Naopak když vykoukne sluníčko a oteplí se, skvěle odvádí pot a tudíž je děťátku i v teplejším počasí příjemně a je chráněno před jarním sluníčkem. Na nožky pak použijte capáčky, návleky nebo teplejší ponožky, které v případě, že se zrovna počasí změní, můžete podle libosti svlékat a oblékat.  
  3. Buďte jako cibule! Vrstvěte a vrstvěte. Stejně jako v zimním období, doporučuju (hlavně u malých miminek) společné vrstvy. A nemusí vždy jít jen o speciální nosicí oblečení. Dobře může posloužit např. zavinovací svetr. Já sama mám jeden takový, který jsem využila jak v těhotenství, pak s malým miminkem i s větším batoletem a poté i bez dítěte tak, jak byl původně zamýšlen. Z nosicího oblečení na jaře rozhodně využijete celoroční softshellové kabáty (např. mojí oblíbené značky Shara nebo Greyse) nebo například větrovky (aspoň tedy u nás v Brně, kdy na jaře fouká vítr ještě s větší intenzitou než obvykle :-)). Případně v teplejších podmínkách, kdy už se dá počasí nazvat opravdu jarním, oblékněte nosicí mikinu nebo svetr (například tento od české firmy Jožánek). Greyse
  4. Pokud už máte větší dítě, které většinu procházky pobíhá okolo vás a do nosítka si jde jen na chvilku odpočinout či se prospat, můžete v tomto počasí využít výhody kapsy na nošení. Po dobu, kdy dítě běhá, máte kapsu v batohu a vyndáte jen v případě potřeby, např. když dítě usne a počasí se opět změní spíše na tu zimní variantu. Případně je možné nosit  náhradní teplejší oblečení a dítě přiobléknout těsně předtím, než si ho nahodíte do nosítka.
  5. Užívejte si sluníčko! Ale pozor na něj. Slunce je v tomto období ostré a může udělat víc neplechy, než byste čekali. Proto se před ním nezapomeňte chránit. Do teplejšího počasí můžete pořídit miminku klobouček s širokou krempou anebo pirátskou kšiltovku. Jinak doporučuji při procházkách střídat chůzi na sluníčku a ve stínu, případně použít k zastínění třeba deštník. 
  6. Pořiďte si zavazadlo. Protože se počasí nyní mění z minuty na minutu a my se pořád svlékáme a oblékáme, je dobré mít veškeré potřebné propriety schvané např. v batohu nebo crossbody tašce, ať máme při nošení volné ruce (což je jedna z velkých výhod nošení - na další důvody, proč nosit, můžete kouknout třeba sem). 

 

Stejně jako v jakékoliv jiném období dejte hlavně na svůj pocit a vnímejte potřeby miminka. Pokud máte pocit, že se vaše dítě koupe v potu a je v nosítku nespokojené, klidně jednu vrstvu sundejte, i když kolemjdoucí ještě nesundali zimní čepice. Aktuální počasí se vyznačuje tím, že venku potkáte v jednu chvíli člověka navlečeného v zimním, a zároveň už odvážlivce v kraťasech. Tak kašlete na ostatní a dejte na sebe a své miminko. Vy víte nejlépe, jak vám je. Užívejte si jaro a buďte jako cibule :-) 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky