Sleva na zimní bundy a kabáty 15% .
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Děťátko vám v nosítku pláče? Nepodléhejte panice! :-)
05.08.2018
Rady a tipy

Děťátko vám v nosítku pláče? Nepodléhejte panice! :-)

 

Nošení dětí má nesporné výhody, ale někdy se může stát, že miminko brečí, proč? Může to být jinou manipulací, než na kterou byli zvyklí, některým dětem vadí, že přijdou o úplnou volnost pohybu, někdy to způsobí i počáteční "nešikovnost" maminky, která ještě neumí s šátkem či nosítkem úplně manipulovat a neusadí tak do něj miminko úplně optimálně. A někdy je děťátko prostě jen mrzuté, protože ho zrovna bolí bříško, chtělo by spinkat, nebo zrovna dostalo nepřekonatelný hlad.

Pokud vám tedy děťátko v nosítku pláče, zůstaňte v klidu a pokuste se eliminovat možné příčiny:

  • když je nošení pro děťátko úplně nové, dávejte ho do nosítka tehdy, kdy mu "nic nechybí" - tedy je nakrmené, přebalené i dobře vyspinkané. Brzy se s miminkem určitě naučíte, že kojit se dá i při nošení:-)
  • vyzkoušejte si nejprve manipulaci s nosítkem bez miminka a udělejte všechna potřebná nastavení na nosítku, ať je pak nemusíte dělat s miminkem uvnitř
  • vhodně děťátko oblékněte podle aktuálního počasí, ať mu v nosítku není ani příliš horko, ani příliš zima (podívejte se na další články na našem blogu jak oblékat v létě, jak v zimě)
  • hodně dětí nemá rádo, když je v nosítku "staticky", tedy když jen zkoušíte na místě a nic se neděje. Naopak perfektně reagují na pohyb, pohupování a různé nové podněty zvenku - nejlépe tedy uděláte, když po usazení děťátka do nosítka vyrazíte ihned ven na procházku
  • zpočátku nošení zkoušejte vždy jen na chvilku a dobu nošení postupně prodlužujte (pokud je děťátko v nosítku spokojené, není nutné dobu nošení nijak omezovat)
  • citlivějším miminkům také můžou vadit otlačené nožičky, tomu je ale jednoduché zabránit

 

Dodržením bodů více v naprosté většině případů opravdu dosáhnete toho, že si děťátko na nosítko rychle zvykne a nošení se mu bude líbit. Pokud se vám to ale ani přesto nebude dařit, zkuste jiné nosítko, případně dejte děťátku chvilku čas, počkejte klidně třeba 14 dní a zkuste to znovu. Známe případy, kdy děťátko začalo být "nosící" až kolem čtvrtého měsíce věku, někdy do toho tedy musí prostě jen "dorůst" :-)

Pokud jste ještě nikdy nenosili, nebo miminko teprve čekáte, vězte, že se opravdu nemusíte ničeho bát. Podle našich zkušeností více než 90% dětí reaguje na šátek či nosítko veskrze pozitivně, naprostý bojkot nošení je opravdu spíše vyjímka.

Proč tomu tak vůbec je?

Je to vlastně naprosto logické, děti se při nošení ve většině případů uklidňují. Jsou v kontaktu s maminkou (tatínkem), cítí teplo jejího těla, připadají si v bezpečí. V kočárku takový pocit bezpeční většinou miminka nezažijí. A existuje ještě jedno vysvětlení. Děti mají, stejně jako někteří další savci, ve své genetické výbavě takzvanou "reakci na transport". V přírodě mají mláďata, která se narodí nezralá, tento reflex proto, aby mohla být v případě nebezpečí přenesena matkou. Například pokud fena vezme do tlamy štěně, to reflexně stočí ocásek a svěsí tlapky, zároveň se mu zpomalí tep a dýchání na úroveň, která odpovídá jeho tělesnému stavu při odpočinku. A přesně to samé se děje s miminkem. Při přenášení dochází k pasivitě, uklidnění a utišení.

Tento jev vlastně všichni známe a intuitivně používáme, když miminko pláče. Každá maminka plačící miminko bere do náručí a ví, že se většinou zklidní poté, co s ním pohupuje, nebo ještě lépe chodí. Provedené výzkumy prokázaly, že nejefektivnějším pohybem pro uklidnění nošených dětí je chůze a to nejlépe schůze svižná.

 

Proč to tak dobře funguje?

Je to právě výše zmíněnou reakcí dítěte na transport. Tuto vlastnost mají děti z toho důvodu, že se rodí zcela bezbranné a odkázané na péči matky. Reakce na transport tak vždy historicky zvyšovala šance mláděte na přežití, protože nosící osobě usnadňovala přenešení dítěte do bezpečí a to se chovalo tiše a klidně.

A ještě jedno číslo ze zajímavé - studie už z roku 1986, ukázala, že skupina nošených dětí pláče o 43% procent méně než druhá, kontrolní skupina dětí nenošených.

 

Děti jsou tedy na nošení "stavěné", v naprosté většině případů ho milují, protože jim je u vás dobře a cítí se v bezpečí. Někdy si jen musí zvyknout na rozdíl v nošení na rukou a v šátku nebo nosítku. Pokud to nejde hned, nevzdávejte to a dejte děťátku čas. Odměnou vám bude spokojený nošeneček a vaše volné ruce :-)

 

<< Lenka 4ever - jak vybrat popruhy     V jakém oblečení nosit, až udeří mrazy >>

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli