Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Sledujte nás na sítích
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Co je to rostoucí nosítko?
29.06.2018
Rady a tipy

Co je to rostoucí nosítko?

 

Rostoucí nosítko je takové nosítko, které umožňuje nastavení výšky a šířky zádové opěrky. Nosítko je pak možné přesně nastavit podle velikosti děťátka. Žádné nosítko ale zatím neumí pokrýt úplně celé nosící období - většina nosítek je od narození do cca roku a půl, další zase cca od 2-4 měsíců do 2,5-3 let. Prostě není rostoucí nosítko jako rostoucí nosítko :-)

 

Nastavení

Narozdíl od "jednovelikostních" nosítek, je potřeba celkem logicky rostoucí nosítko nastavit podle věku a velikosti dítěte. U některých nosítek je nastavení trochu složitější (typickým příkladem budiž KiBi), u některých je zase velmi jednoduché (třeba Tula Free to Grow nebo MoniLu UNI). Nastavení řeší každý výrobce po svém, největší rozdíly jsou pak v systémech nastavení šířky nosítka (zádové opěrky). Výrobci se v podstatě dělí na dva tábory - jeden používá suchý zip (LennyUp, Isara, MoniLu UNI), druhý cvočky (KiBi, Tula Free to Grow). A pak se sem tam najde někdo, kdo to řeší ještě jinak - napříkad Lenka, která u rostoucího nosítka Lenka 4ever používá systém stahování pomocí šňůřek, nebo Kokon, který dodává nosítko včetně rozšiřovačů.

 

Příklady nastavení:

Tula Free to Grow

Tula FTG nastavení

 

Lenka 4ever

 

 

Nastavení výšky pak řeší prakticky všichni stejně - na ramenních popruzích jsou umístěny na každé straně jeden (témeř všichni výrobci) nebo dva (LennyUp) pásky, kterými se výška reguluje. Vyjímkou je Kibi, které má v zádové opěrce ukryty karabinky a výška se nastavuje jejich připnutím na poutka na ramenních popruzích.

 

Příklady nastavení:

Tula Free to Grow

 

LennyUp:

 

Materiál

Rostoucí nosítka se dělají jak látková (Tula Free to Grow, KiBi, Ergobaby Adapt...), tak šátková (MoniLu UNI, Lenka 4ever, LennyUp). Rozdíl je, kromě materiálu jako takového, i v šířce a polstrování popruhů, v polstrování bederního pásu, kapucce...pro detailnější informace o jednotlivých nosítkách se podívejte na recenze na našem blogu :) Obecně lze říct, že pro děti od narození je vhodnější šátkové nosítko, je totiž měkčí a lépe se tak přizpůsobí jeho tělíčku. V pozdějším věku už záleží více na preferenci nosiče.

 

Cena

Rostoucí nosítko bývá dražší, než nosítko jednovelikostní. V průměru se jedná o investici 3000 Kč a více. Na druhou stranu vám nosítko vydrží opravdu dlouho a co je podstatné, cena těchto nosítek příliš neklesá, takže ho i po čase prodáte za velmi dobrou cenu. Další výhodou rostoucích nosítek je to, že se (minimálně prozatím) vůbec nepadělají, nemusíte se tedy obávat, že byste narazili na nějakou kopii z Číny.

 

Přehled rostoucích nosítek

 

Látková:

Tula Free To Grow – Opravdu krásné nosítko, nabízené ve velkém množství designů. Nosítko je určené pro děti od narození (lépe sedne kolem cca 2 měsíců) a vydrží do cca roku a půl. Cena nosítka se pohybuje kolem  4.300 Kč.

Ergobaby Adapt- Toto nosítko pokryje nejkratší nosící období. Je určené pro děti od narození, vydrží většinou cca do jednoho roku. Ceny se pohybují podle materiálu (letní verze je dražší) od cca 3.600 - 3.900 Kč.

Kokon – nosítko ruské výroby, u nás sehnatelné pouze na e-shopu výhradního dovozce. Nosítko se dělá v několika provedeních a je zajímavé zejména materiálem (využití lnu) a opravdu hodně širokými ramenními popruhy. Ceny jsou různé podle typu nosítka, pohybují se od cca 2.200 Kč výše.

Kibi– Nosítko, které vydrží suveréně nejdéle - od 4-6 měsíců do 3-4 let. U těžších dětí už ale není nošení příliš pohodlné. Poměr cena-výkon má toto nosítko vynikající. Pořizovací cena je 2.690 nebo 2.890 Kč podle designu.

 

Šátková:

LennyUp  –  velmi pohodlné nosítko vhodné od cca 2 měsíců do cca 2,5 let. Nosítko není vhodné pro drobné postavy (konfekční velikost 36 a méně). Cena je daná druhem šátku, ze kterého je nosítko ušité, začíná na cca 2.800 Kč a může se vyšplhat až k částkám 5.000 a více.

MoniLu UNI – nosítko české "malovýroby", kvalitní a oblíbené. Vhodné podobně jako LennyUp, tedy 2 měsíce až 2,5 roku. Cena nosítka je 3990 Kč. Výrobce nabízí i možnost ušití nosítka z vlastního šátku.

Lenka 4ever – velmi kvalitní a pěkně provedené nosítko ze Slovenska. Vhodné opět od cca 2 měsíců do cca 2,5 let. I Lenka šije nosítka z vlastních šátků a navíc dělá i letní verze nosítek. Ceny se pohybují podle šátku od cca 3.300 - 5.000 Kč.

DidyKlick - relativní novinka od dlouholetého německého výrobce šátků a nosítek - Didymos. Nosítko má široké vázací ramenní popruhy, je vhodné od narození do cca 2,5 let a stojí kolem 3.000 - 4.000 Kč.

Andala – oblíbená nosítka šitá na zakázku z vlastích šátků. Nosítka jsou vhodná pro děti od čtyř měsíců do cca tří let. Cena nosítka se odvíjí od vybraného modelu, řádově to bývá 3.000 - 4.000 Kč.

 

Závěrem

Pokud nechcete řešit výběr a pořizování více nosítek, rostoucí nosítko se vyplatí. Jen je potřeba si ho opravdu dobře vybrat. Každému (nosiči i děťátku) sedne něco jiného. Například nosítko KiBi některé maminky vynáší do nebes a jiné mu zase nemohou přijít na jméno :-) Někomu více sednou klasické popruhy a někdo potřebuje popruhy s možností křížení. Někdo preferuje co nejměkčí bederní pás, někdo vyžaduje tvrdý...vzhledem k tomu, že se nejedná o malou investici, opravdu doporučujeme nosítko před nákupem pořádně vyzkoušet. Nejen na 5 minut v obchodě, ale třeba na týden, vyrazit v něm na procházku, vyzkoušet nošení na břiše i na zádech atd. Všechna výše zmíněná nosítka můžete vyzkoušet v naší půjčovně.

Když si pak u nás nosítko zakoupíte, máte týdenní zápůjčku zdarma. Takže vás to nestojí nic, zato máte jistotu, že jste zvolili opravdu dobře a ve vybraném nosítku si se svým děťátkem užijete spoustu pěkných chvil :-)

<< Jak oblékat děti do nosítka - zima     Letní nosítka - mají smysl? >>

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli