10.9. Den otevřených dveří s Monilu a Bellyboo.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Saky-paky: aneb v čem nosit věci, když nosíte
02.07.2019
Rady a tipy

Saky-paky: aneb v čem nosit věci, když nosíte

Poslední dobou se čím dál častěji setkávám s dotazy, jaké příruční zavazadlo nosím k šátku nebo nosítku. Články o nošení se často zabývají výběrem správného nosítka nebo šátku, typy úvazů a oblečením do nosítka, ale tak důležitou věc, jakou jsou doplňky často opomíjejí. Přitom otázku, kam schovat mobil, peněženku, klíče a svačinu, případně nejnutnější výbavu pro dítě, řešíme při vycházkách a výletech s nosítkem skoro všichni.

Loňské léto jsme si s dvěma kamarádkami rozhodly užít jako opravdickou (mateřskou) dovolenou, a tak jsme i několikrát týdně vyrážely s dětmi na různé akce, túry, ale i víkendy do hor a pod širák. Všechny jsme nosicí, což nám na jednu stranu umožnilo vzít děti opravdu kamkoliv, protože jsme nebyly limitované kočárky ani jinými povozy. Na stranu druhou jsme neměly k dispozici skladovací prostor pro věci, který kočárek leckdy představuje. A tak jsme kromě školení v minimalismu, absolvovali i školení v logistice a "packaging servisu" (protože dostat půlroční dítě pod skály, zůstat tam s ním přes noc, mít všechno, co bude potřeba a donést to tam i s dítětem vlastními silami, je opravdu dobrá škola). A co jsme si z toho odnesly? Jaká zavazadla se osvědčila?

1) Batoh - základní výbava každého nosicího rodiče

Batoh oceníte na delších výpravách i rychlém nákupu do města. Máte k dispozici velmi variabilní prostor k umístění věcí, který vás ani s nošencem v ničem nebude omezovat. Můžete si pohodlně dojít na nákup nebo na piknik v parku, v batohu vše pohodlně odnesete i s navázaným šátkem nebo dítětem v nosítku. Můžete volit ze široké palety designů, od elegantních městských batohů po velmi sportovní modely od renomovaných výrobců horolezeckého vybavení.

Nejoptimálnější je mít díte vpředu a batoh na zádech. Ale, pokud je nošenec těžší anebo se rád kouká na svět přes rameno rodičů, je možná i varianta obrácená: dítě vzadu, batoh na břiše.

Jediné, na co bych si při nošení batohu doporučila dát pozor, je pořadí nasazování. Nejprve dítě, pak batoh. Umožní vám to batoh kdykoliv sundat, aniž byste odvazovali dítě a popruhy nosítka nebo šátku je lepší mít vespod.

2) Ledvinka - pohodlné zavazadlo, když toho s sebou nepotřebujete moc

Kupodivu skvělým nosicím doplňkem jsou ledvinky, zejména pokud nosíte v nosítku. Dnes jsou k dostání i ledvinky s obsahem kolem 15l, tedy stejným jako má menší batoh na záda. Mám jednu původně kupovanou na běhání a na běžky, po stranách jsou k ní dvě půllitrové lahve, do síťky na boku se vejdou 1-2 plenky a do hlavní kapsy náhradní oblečení pro mimčo, nosicí větrovka  i lehká svačinka. Na pohodový jednodenní výlet s kojeným dítětem byla úplně dostačující. Se starším dítětem předpokládám zastávku na jídlo v nějaké restauraci... ale komu by to vadilo :-)

Do města nebo na nákup beru ledvinky elegantnější, menších rozměrů. Často je ladím s šátkem nebo nosítkem. Jedním z výrobců, který dodává ledvinky ze stejných materiálů jako nosicí pomůcky je třeba LennyLamb, s nímž také úzce spolupracujeme. Pokud vás některá z ledvinek (nebo jiné zboží na jejich stránkách) oslovila, dejte nám vědět, můžeme vám ji u nás ve ZkusNosítko.cz objednat přímo u výrobce. Nebudete se tak muset prokousávat ani stránkami v angličtině, ani řešit formality a poštovné spojené se zásilkou ze zahraničí. Mimochodem LennyLamb nevyrábí jen ledvinky, druhů "zavazadel" má několik, od maličkých ledvinek počínaje, až po obrovské tašky, do kterých člověk sbalí věci pro čtyřčlenou rodinu :-)

3) Crossbody taška - malé velké zavazadlo

Crossbody tašku nosím asi ze všeho nejraději. Nemusím řešit jestli budu nosit nebo ne, a s vhodným modelem se mi daří vypadat elegantně.

Je pohodlná, když nenosím zkrátím popruh a nosím ji jako kabelku. S navázaným dítětem popruh prodloužím a přehodím ji přes nás přes oba. Nošenci přes záda nijak nepřekáží a já mám po ruce vše, co potřebuji.

Přitom se do ní vejde neuvěřitelné množství věcí - od náhradní plenky a oblečení po nezbytného angličáka, obrázkovou knížku, pití a ovocnou kapsičku. Moje dítě si musí myslet, že jsem Hermiona a ovládám zvětšovací kouzlo, když mi jde při čekání na úřadech kramařit do tašky :-)

Mám jednu ušitou ze scrapu našeho oblíbeného šátku, a kromě toho, že je pohodlná, jasně říká, že patřím ke komunitě nosicích rodičů, i když zrovna nemám dítě navázané.

4) Vak - praktický pomocník na drobnosti

Poslední "saky-paky" vychtávka, kterou využívám u nošení v šátku je lehký látkový vak se šňůrkami místo popruhů. Mnozí výrobci jej dodávají jako cestovní obal na šátek nebo nosítko. A ukázal se jako lehká varianta, kam složit peněženku, mobil a klíče, když potřebuji někam rychle vyběhnout.

Jde snadno vyprat a je lehoučký, takže může posloužit i pro menší dítě, když si chce samo nosit svůj batůžek.

Ráda ho využívám také jako přenosnou kapsu na náhradní výbavu pro dítě. Mám stabilně zabalené 2 takovéhle vaky - jeden je nachystaný doma v předsíni, druhý je v autě. V případě, že nestíháme, nebo je krize a potřebujeme rychle odvézt potomka na hlídání, dojet na pohotovost anebo jen prostě ráno spěchám a řev nespokojené ratolesti paralyzuje moje duševní schopnosti, vím, že s sebou mám vše, co potřebuji. Vak buď nesu samotný, nebo ho přidám do některého ze zavazadel, kde poslouží i jako organizér, třeba na špinavé prádlo z výletu.

A stejně jako u ledvinky nebo crossbody tašky, je snadné si jej nechat ušít se scrapu šátku nebo jej sehnat přímo se vzorem vašeho oblíbeného nosítka. Zde opět vede polský výrobce LennyLamb, který nabízí velmi široký sortiment doplňků, tak abyste opravdu mohli sladit váš nosicí outfit do posledního detailu.

Možností, kam uložit věci při nošení je spousta. A stejně jako u všeho kolem nošení dětí platí zlaté pravidlo, že je třeba zkusit, co sedne právě vám. Každý jsme jiný a máme to prostě nastavené jinak. :-)

A pokud se nemůžete rozhodnout, která varianta je pro vás nejlepší, doporučuji tašku 3v1 české značky Kibi, vymyšlenou tak, abyste ji při nošení mohli použít jako ledvinu, crossbody tašku anebo jednoduchou kabelku přes rameno. I tu lze objednat prostřednictvím našeho e-shopu.

 

 

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli