Na zkoušení ergonomických nosítek se prosím objednejte zde.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Sonett - vyzkoušeno na vlastní kůži
03.04.2020
Rady a tipy

Sonett - vyzkoušeno na vlastní kůži

V našem e-shopu jsme rozšířili možnost nákupu výrobků německé ekodrogerie Sonett. Sami jsme si výrobky Sonettu zamilovali: jsou velmi šetrné k přírodě i lidem, i věcem okolo nám. A taky neškodí našim domácím mazlíčkům a dětem (a že obého máme požehnaně). Ve Zkusnosítko.cz máme nyní dohromady 9 dětí, 9 koček, 2 axolotly, 2 gekončíky, obstojný počet rybiček, cvrčků, 1 maxipsa a 1 myš. A to už je z pohledu úklidu domácnosti docela slušná nálož. Co říkáte? :-D

zdroj:www.sonett.eu

Sonett - ekologické a účinné

Proto jsme hledali opravdu kvalitní přípravky péče o domácnost, které budeme moci s klidem spláchnout do odpadu, protože nezničí naše ČOV, a nezatíží podzemní vody, nebudou toxické pro žádného z našich domácích mazlíčků a hlavně, budou fungovat. Protože, co si budeme povídat, to je největší slabina mnoha eko produktů určených na praní úklid, moc dobře nefungují. A našli jsme právě značku Sonett, která splňuje všechny naše požadavky. A abyste se v naší nové nabídce lépe orientovali, rozhodli jsme se s vámi podělit o zkušenost s těmi výrobky, které máme osahané na vlastní kůži. Jdeme na to?

Prostředky péče o domácnost

Jedním z našich (a nejen našich) nejoblíbenějších je Univerzální pomerančový čistič. Je určený na všechny hladké odolné povrchy, od kuchyňské linky, přes nerezové povrchy až po stůl v dílně. Koncentrovaný je velmi účinný na zažranou špínu, zanesené digestoře, anebo třeba na výtvory našich potomků zanechané propiskou na linoleu. V ředění 1:10 s vodou je fajn do rozprašovače na běžný úklid, na otření stolu po jídle nebo jako sprej proti prachu. Příjemně voní a povrch zároveň lehce ošetřuje pomerančovým olejem.

To je také jeho jediný zádrhel: pomerančová kůra a pomerančový olej látku s názvem d-limomen. Ten je nositelem příjemné pomerančové vůně a pomáhá rozpouštět mastnotu na čištěném povrchu. D-limomen je zcela přírodního původu a běžně se vyskytuje v citrusech, je plně biologicky odbouratelný, působí antisepticky, dokonce se zdá, že bude hrát významnou roli v boji proti rakovině. Při styku s pokožkou však čistý d-limomen může u velmi citlivých jedinců vyvolat podráždění kůže a je toxický pro vodní organismy. V nízkých koncentracích (a při dodrženém ředění a rozumném dávkování) je jeho použití bezpečné pro vás i mikroorganismy v půdě a vodě.

Pomerančový čistič s sebou nese ještě jednu záludnost: musíte ho použít opravdu malé množství (zejména pokud ho máte v rozprašovači a následně ho plánujete setřít mokrým hadříkem). Je velmi vydatný a moc hezky pění. A když ho dáte hodně, může se jeho otírání drobek protáhnout :-D

Dalším výrobkem, který rádi používáme je Tekutý prostředek na nádobí a univerzální čistič v jednom. Je jedním z výrobků řady Sensitive, tedy zcela bez parfemace a zcela nedráždivý i pro ekzematickou pokožku. Velmi dobře myje (snad jako jediný z eko jarů opravdu výborně odmastí i pánev po smažení), a kromě nádobí ho využijete v domácnosti na všechny hladké omyvatelné povrchy - dlaždice, kuchyňskou linku, podlahu, ale i dveře, žaluzie nebo třeba auto. Stačí na všechna běžná znečištění. Pokud potřebujete silnější kalibr, buď použijte prostředek neředěný, nebo sáhněte po pomerančovém čističi.

Oba výrobky se dobře v domácnosti doplňují a spolu tvoří kombo, se kterým si plně vystačíte i při velkém velikonočním nebo vánočním úklidu.

Pokud máte doma dřevěné, žulové nebo plovoucí podlahy, vinyl nebo dlažbu, mohl by se vám hodit i Čisticí prostředek na podlahy. Myje stejně dobře jako předešlý univerzální čistič. Navíc obsahuje směs vosků, které podlahu jednak ošetřují, jednak jí dodají jemný lesk a chrání ji. Podlaha se také tolik nešpiní a jde lépe umýt při dalším úklidu. Přípravek jemně voní po včelím vosku a kajeputovém oleji, podobně jako staré poctivé leštěnky, které používaly naše babičky na ošetření nábytku.

To nás přivedlo na myšlenku, použít čisticí prostředek na podlahy i na dřevěný lakovaný a mořený nábytek. I pro tento účel se osvědčil opravdu skvěle. Jen dejte pozor: nábytek může po ošetření vosky a oleji trochu ztmavnout.

Tekutý písek je posledním z výrobků pro domácnost, které používáme opravdu hodně. Jako abrazivum je v něm použitý jemný písek z namletého vápence, proto nepoškrábe ani nejjemnější nerezové povrchy nebo sklokeramické desky.

Mytí nádobí

Sonett má celou řadu prostředků do myčky: tablety, sůl i leštidlo. Tablety do myčky jsou jedny z nejlepších ekologických a non toxic tablet na trhu. Ale ruku na srdce, tak dobře jako konvenční přípravky nádobí neumyjí. Je to dáno obsahem fosfátů a fosforečnanů, který v konvenčních přípravcích není nijak regulován (vyhláška z r. 2006, která omezila povolené množství fosfátů, se týká jen prostředků pro praní textilu, na přípravky do myček nádobí se tehdy poněkud zapomnělo). A právě obsah sloučenin fosforu, zejména fosfátů, je to, co významně zvyšuje účinnost mycího prostředku. Myčky, na rozdíl od ručního mytí nádobí, nefungují na principu mechanického odstranění nečistot, ale využívají působení vody za vysoké teploty a chemického detergentu, mechanické sprchování nádobí je až druhořadé. Proto je silnější detergent výhodou. Nevýhodou sloučenin fosforu je, že jejich přítomnost v odpadní vodě vede ke znečištění povrchových vod a nadměrnému růstu sinic a řas. Ryby a další vodní organismy pak nemohou kvůli nedostatku kyslíku ve vodě dýchat a hynou. A tak je na zvážení, zda chcete udělat něco pro přírodu, a naučíte se žít s tím, že vaše nádobí nebude nablýskané jako z reklamy a občas ho bude nutné předmýt anebo domýt v ruce, anebo budete využívat tablety s obsahem fosfátů i nadále.

Pro efektivní ruční mytí je určen Tekutý prostředek na nádobí a univerzální čistič v jednom, který jsme již jednou zmiňovali.

Praní prádla

Pro praní běžného prádla používáme Prací gel na bílé a barevné prádlo, s vysokou účinností a jemnou levandulovou vůní, která přetrvá i po uschnutí prádla. Je fajn, že nemusíme řešit speciální prostředek na každý druh prádla (kromě merina a hedvábí, jehož praním se zabýváme zde). Máme jeden prostředek a ten vyhovuje všem typům prádla, takže vyprat zvládne i mužská část týmu Zkusnosítko.cz, když my se věnujeme chodu e-shopu nebo prodejny.

Je bez optických zjasňovačů, takže "nežere" barvy a neusazuje se na vláknech, kde by způsoboval jejich vyšší opotřebení a mohl je poškodit, a ani se nevstřebává kůži do těla. Ostatně neobsahuje ani jiné škodlivé látky, a tak je vhodný i pro citlivou pokožku.

Do posledního máchání přidáváme Aviváž Sonett, která prádlo zbaví zbytků pracích prostředků a jemně vlákna ošetří. Velmi oceňujeme, že prádlo "nelepí" jako po běžných přípravcích z drogerie, a není převoňené. Znáte to, když projdete po lesní cestě a víte, jakou barvu a značku aviváže použili ti, kdo jdou 50m před vámi :-D Tak toho se se Sonettem opravdu bát nemusíte.

Prádlo pro naše prťousky pak pereme v Pracím gelu z řady Sensitive, který je zcela bez parfemace. A místo aviváže přidáváme do pračky 10% roztok kyseliny citronové jako máchadlo. Tato kombinace neublíží ani velmi citlivé pokožce malých dětí, atopiků a exematiků.

Co se týče skvrn od příkrmů, fixů, hlíny, stejně jakožto i skvrn vzniklých mnoha jinými záludnými způsoby a mechanismy, jež jsou schopni vymyslet při svých objevitelských cestách doma, na zahradě, v civilizaci i v lese snad jen naši potomci, věnovali jsme jejich likvidaci specializovaný článek zde a něco málo se dočtete i tady :-)

Mýdla

Tak jako všichni ostatní i my v posledních dnech a týdnech procházíme procesem tzv. třetí socializace. Tedy fází, kdy se pod vnějším tlakem a objevováním nových poznatků, jež chceme dětem co nejlépe vštípit, sami znovu učíme respektovat společenská pravidla (schválně: Kdo z vás občas nepřešel v době dospívání na červenou? A kdo s tím přestal, když jste začali vychovávat děti?).

Události poslední doby učí celý národ si znovu, pečlivě a pravidelně mýt ruce. U nás si je myjeme v Tekutém citrusovém mýdle. Moc hezky voní, pění tak akorát a nevysušuje. Citronový olej je navíc lehce antiseptický a působí jako jemná desinfekce.

Dětem jsme pořídili Pěnové mýdlo s měsíčkem - má tu výhodu, že se z dávkovače do malých dlaní dostává rovnou ve formě jemné pěny. Jednak jsou naši raraši pěnou naprosto fascinovaní, a tak je mytí rukou nadmíru baví a chodí si mýt ruce, aniž by je člověk musel popohánět (protože příležitostí k matlání pěny po umyvadle, baterii a rukou není nikdy dost, že), jednak jim ulehčí mytí, protože snadno vidí, kde jsou namydlení a kde ne.

 

Sonett - kvalita za rozumnou cenu

Často se setkáváme s názorem, že ceny eko prostředků jsou mnohem vyšší než u těch z drogerie. Ač to na první pohled nemusí být patrné, není to pravda. Výrobky Sonett jsou velmi koncentrované, a tak je běžné dávkování 3-5 ml na 5 - 10l vody, případně ředění 1:10. U pracích prostředků se pohybuje dávkování v rozmezí 50-75ml na jedno praní (oproti běžným 100 - 140 ml). Takže věříme, že stejně jako my budete překvapeni, jak dlouho vám každá lahev Sonettu vydrží, a že jeho používání opravdu nevyjde draho. Z tohoto důvodu bychom vás chtěli upozornit, abyste se vždy podívali na doporučené ředění, předejdete tak zbytečnému plýtvání (neberte to osobně, taky nikdy etikety nečteme a obvykle vše lijeme do kyblíku, jak jsme po léta zvyklé :-D)

Dlouhá výdrž má i další pozitivum - není potřeba tolik obalů a přírodě tak odlehčíme i od zbytečného plastu.

A tak, až budete u nás kupovat nosítko, nosicí oblečení nebo merino, koukněte i na nabídku Sonettu, třeba vás také něco osloví a některý z výrobků této německé značky si zamilujete, tak jako my.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli