V sobotu 17.6. se koná kurz nošení dětí u nás na Žižkově. Přihlásit se můžete kliknutím zde.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Recenze nosítek a nosícího oblečení
  4. Velký test novorozeneckých nosítek - nosítka celopřezková látková

Velký test novorozeneckých nosítek - nosítka celopřezková látková

Neubráním se při úvodním slovu zmínit, že již při psaní nadpisu se mi křivil úsměv. Pro miminka-novorozence je látka jako taková sama o sobě nevhodná, nikdy tam nedocílíte správného obepnutí tělíčka, přirozeného zakulacení zádíček a podsazení. Přitom jsou to aspekty, které jsou právě při nošení novorozenců ty nejdůležitější. Proto i když jsou mnou testovaná nosítka výrobcem určena od narození, já sama bych je na novorozence nezvolila. To ovšem uvidíte i podle fotek. Ani jedno z testovaných nosítek například nemělo možnost stahování šířky za hlavičkou. Sice je možné ho do určité míry nahradit kapuckou, ale pro novorozence, který ještě vůbec nedrží hlavičku je to nedostačující. Ano u Ergobaby je velmi široký a masivní límec, ale u tohoto nosítka jsem zase měla obrovský problém podsadit a zakulatit zádíčka. Shrnuto a podtrženo, tato nosítka bych doporučila od dvou měsíců nejdříve, tedy ve věku, kdy už miminko drží alespoň trošku hlavičku.

NOVOROZENECKÁ NOSÍTKA - CELOPŘEZKOVÁ LÁTKOVÁ

ERGOBABY ADAPT

 

Základní informace

Vhodnost: dle výrobce od narození po batole, dle mých zkušeností od narození (2 měsíců) do roka
Max šířka: 38 cm
Max výška: 45 cm díky polstrovanému límci
Délka polstrování ramenních popruhů (včetně látky pod kojo přezkou): 55 cm
Kojo přezky: Ne
Popruhy pod zadeček: Ne
Zámek na přezce: Ne
Jistící gumičky: Ano
Srolování přebytků: Ano
Spojovací popruh: Posuvný na pevno
Kapucka: Rozšiřující se střih bez možnosti jakéhokoliv stažení, na koncích 5 cvočků, které se uchycují na pouze jeden neposuvný na ramenním popruhu.
 
Bederní pás: Tenký a přesto velmi pevný, má oddělitelnou část, která se dá regulovat. Minimální stažení 66 cm, přídavný panel se dá posunout tam, kde je nositeli příjemné.
Stahování šířky: Z vnitřní strany regulace na suché zipy. Je zde od výrobce krásný přehled o velikosti na kterou stáhnout.
Stahování výšky: Výška se reguluje pomocí polstrovaného límce, 2 možnosti nastavení, neboli zapnutí na 2 knoflíky.
Jištění hlavičky: Zde zajišťuje již výše zmíněný límec.
 

Recenze: 

S nosítkem jsem se při tomto testování setkala poprvé a šla jsem do testování s negativní náladou, díky recenzím, které jsem na něj četla. Bederní pás je pro mě tvrdší, ovšem díky nastavitelné posuvné části mi nebyl nikterak nepohodlný. Stažení šířky bylo dostačující, zádovka končila krásně za krkem novorozence. Ramenní popruhy je možné křížit, přezka se ovšem dotahuje pouze jedním směrem a to nahoru. Bohužel se mi nepodařilo dosáhnout takového zakulacení a podsazení, jak bych si představovala a to hlavně díky tomu, že při nastavení, nosítko má již přednastavený tvar a je tak pevný, že se nadále nepřizpůsobuje tělu miminka. Oceňuji možnost křížení popruhů a jednoduché nastavení a krásně názorně namalovaný systém stažení sedu. Toto nosítko bych osobně na novorozence nezvolila.
 
Stahování sedu pomocí krásně znázorněných návodů
 

Límec, který krásně drží hlavičku a nastavuje se s nim i výška zádové opěrky.
  
Takto má nosítko už přednastavený tvar.
 
 
 

MANDUCA XT

 
 

Základní informace

Vhodnost: dle výrobce od narození po batole, dle mé zkušenosti od 2 měsíců do 2,5 let
Max šířka: 47 cm
Max výška: 41 cm
Délka polstrování ramenních popruhů (včetně látky pod kojo přezkou): 56 cm
Kojo přezky: Ano
Popruhy pod zadeček: Ne
Zámek na přezce: Ano - při rozepínání je potřeba držet pojistku a zároveň rozepínat
Jistící gumičky: Ano
Srolování přebytků: Ano
Spojovací popruh: Není připevněný na pevno, jde sundat.
Kapucka: Rozšiřující se na konci knoflík a gumička. Při srolování se upevní na pásku, provleče se a zapne, neboje možné upevnit výš na háček na popruhu.
 
Bederní pás: Velice pevný a tenký, vepředu specificky vykrojený.
Stahování šířky: Posuvný systém na bederáku bez jakéhokoliv jištění.
Stahování výšky: 3 úrovně výšky nastavitelné díky Zip adaptéru.
Jištění hlavičky: Není, hlavička se fixuje pouze srolovanou kapuckou.
 

Recenze:

Nosítko je novou verzí Manducy, oproti té standart je rostoucí díky regulovatelné šířce, která se zcela jednoduše posouvá po bederním páse bez jakéhokoliv jištění, ale překvapivě drží. I přes veškerou snahu výrobce docílit nastavení na novorozence, není to stále ideální. Jelikož nosítko obstálo i na mého staršího syna s 95cm, je celá zádovka opravdu široká a tak i díky tuhému materiálu miminko dostatečně neobepne a velice špatně se podsazuje. Bederák patří mezi ty tvrdší i když tenký, který snadno zvládne těžší dítě. Výška ze zde reguluje pomocí Zip adaptéru, který se vkládá na malá miminka, nebo se nedává a zádovka je zapnutá pro nejmenší a pak rozepnutá pro velké děti. Polstrování ramenních popruhů je dostatečně dlouhé i pro silnější a ramenaté rodiče, díky kojo přezkám se však dají krásně zkrátit pro hubené. Popruhy se můžou dotahovat obousměrně a dají se křížit. Spojovací spona lze při křížení zcela sundat z nosítka, má to však i svou nevýhodu, lehce se ztratí. Celkově nosítko dosáhlo krásného upgradu, ale stále bych ho na novorozence nedoporučila.
 
zepředu je viditelné, jak nosítko neobepíná dítě
 
detailní pohled z boku

MAGGION NOIGA

 

 
Základní informace
 
Vhodnost: Dle výrobce od narození do 4 let
Max šířka: 52cm
Max výška: 42cm
Délka polstrování ramenních popruhů (včetně látky pod kojo přezkou): 48cm
Kojo přezky: Ano
Popruhy pod zadeček: Ne
Zámek na přezce: Ano
Jistící gumičky: Ne
Srolování přebytků: Ano
Spojovací popruh: Na pevno, posuvný
Kapucka: Odepínací na 2 cvočky, na ramenním popruhu jeden háček na uchycení
 
Bederní pás: Je velice mohutný, tlustý a měkký
Stahování šířky: Na suché zipy, které jsou po celé ploše bederního pásu na obou stranách plus šňůrka na stažení sedu
Stahování výšky: Nosítko má opravdu hodně možností nastavení, dohromady najdeme na zádovce 4 šňůrky. 2 na regulaci postranní výšky, 2 regulují výšku uprostřed zádovky
Jištění hlavičky: 2 systémy šňůrkového stažení s brzdičkou
 

Recenze:

Toto nosítko jsem dlouho odkládala, protože jsem žila v představě, že je strašně mohutné a obrovské a tudíž tam novorozence určitě nenapasuju. Jak milé bylo moje zjištění, že opak je pravdou. Testováno v jednom měsíci, při mírách 53 cm a 3,5 kg.
Nosítko je jedno z nejvariabilnějších, co jsem měla možnost kdy zkusit. Díky neskutečnému množství nastavovacích prvků, jde opravdu krásně přizpůsobit na malé miminko a vydrží s přehledem do velkého chodce. Nastavovaní se může díky tomu zdát trochu složitější, ovšem ten výsledek si myslím stojí za to. Ramenní popruhy mají obousměrné přezky, což je velká výhoda, protože si přezku posunete přesně tam, kde vám vyhovuje. Dají se i křížit, akorát si nejsem jistá pohodlností, protože jsou popruhy velmi tlusté, vytvářejí tudíž tzv. hrb. Oceňuji možnost odepnutí kapucky.
 
Bederní pás je u tohoto nosítka opravdu mohutný a velmi tlustě polstrovaný a měkký. Zmíním pro mě asi tedy jedinou vadu na kráse a to, že stahování šířky je na suchý zip, který je úplně po celé délce a šířce bederáku a to z obou stran. Při nastavování jsem na tom skoro nechala prsty, neskutečně dlouho mi trvalo přenastavení. Takže ač je nosítko opravdu skvělé, vydrží opravdu na celé nosící období, což by se mi jakožto mamince novorozence a tříleťáka velmi hodilo, právě kvůli tomuto zdlouhavému přenastavování (hlavně tedy to přelepování suchého zipu!), bych nosítko nekoupila. Ale pokud máte miminko pouze jedno a nastavíte a nosíte, myslím, že budete mile překvapeni jako já.
 
Pozn: Já testovala látkovou verzi, ale výrobce šije i nosítka šátková!
 

Velké množství nastavitelných šňůrek

Detail stažení - suchý zip všude i z druhé strany

 

TULA FREE TO GROW

 

 

Základní informace

Vhodnost: od narození (kvůli nemožnosti regulace za hlavičkou od 2 měsíců) do roka, roka a půl
Max šířka: 34 cm
Max výška: 40 cm
Délka polstrování ramenních popruhů (včetně látky pod kojo přezkou): 47 cm
Kojo přezky: Ne
Popruhy pod zadeček: Ne
Zámek na přezce: Ne
Jistící gumičky: Ano
Srolování přebytků: Ano
Spojovací popruh: Posuvný na pevno
Kapucka: Odepínací na cvočky, na ramenním popruhu jeden cvoček na pevno.
 
Bederní pás: Patří mezi ty nejtvrdší a nejtužší na trhu, s kapsičkou na drobnosti uprostřed.
Stahování šířky: Sed se stahuje pomocí cvočků, 3 různé úrovně stažení.
Stahování výšky: Regulace pomocí popruhu, látka se skládá přes sebe.
Jištění hlavičky: Není optimálně vyřešeno, zádovka má v horní oblasti tvar límce, který bohužel nejde nikterak stáhnout, hlavičku lze jistit srolovanou kapuckou.
 

Recenze:

Nosítko má velice tvrdý, pevný a středně tlustý bederák. V místě pod prdelkou je kapsička na případné maličkosti, jako jsou mobil, klíče atd. Za mě je toto místo opravdu nešťastné (má to tak i třeba Lenny Lamb), protože dostávat se do kapsičky pod prdelkou mimča není vůbec praktické. Zvolila bych místo na boku. Šířka sedu se nastavuje zevnitř zacvaknutím na cvočky. Nosítko jde krásně stáhnout na 53 cm dítě. Výška se stahuje pomocí popruhu, látka se navrství přes sebe. Tvar zádovky má u hlavičky půlkruh, který působí jako límec, ale bohužel nejde nikde regulovat. Pro hubené maminky, které mají úzká ramena by to mohl být problém, že v oblasti hlavičky se látka hodně nahromadí a je tudíž volná. Trochu by tuto situaci vyřešilo křížení ramenních popruhů, tu ale Tula nenabízí. Kapucka je odepínatelná a je vlastně jedinou podporou miminkům nedržícím ještě hlavičku. Právě z tohoto důvodu se spousta testujících shodla na použití nosítka od 2 měsíců, s čímž i přesto, že velikostně nosítko sedí již dříve, souhlasím. Tula nabízí opravdu velké a zajímavé množství designů, což je pro spoustu maminek zajímavé. Cena nosítka je poměrně vysoká a shodná se šátkovými nosítky, proto zde opravdu doporučuji nosítko vyzkoušet a nenakupovat "bezhlavě" jen podle designu :D
 

Stahování šířky na cvočky

Pohled na celé nosítko

 

Jsou vám některé termíny v článku cizí? Mrkněte na úvodní článek testování s vysvětlivkami!

Nenašli jste svého favorita? Podívejte se na další články z testování :)

Šátková vázací nosítka

Šátková celopřezková nosítka se zapínání pod zadečkěm

Šátková celopřezková nosítka se zapínání z boku

Speciální novorozenecká nosítka

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli