V sobotu 17.6. se koná kurz nošení dětí u nás na Žižkově. Přihlásit se můžete kliknutím zde.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Jak zvolit velikost nosítka
15.09.2022
Rady a tipy

Jak zvolit velikost nosítka

Při výběru nosítka vycházíme z věku a velikosti dítěte. U nás ve ZkusNosítku se řídíme zejména velikostí miminka (tedy tím kolik měří a kolik váží). Protože velikostní rozdíly mezi dětmi stejného věku jsou v kategorii 0-3 roky opravdu velké. Některá miminka měří na konci šestinedělí 56 cm, zatímco jiná klidně 68 cm. Proto vždy doporučujeme u nosítka sledovat ne hranici věkovou, ale velikostní.


Co uvádí výrobce?

Většina výrobců však uvádá hranici věkovou, a podle níž se nosítka dělí na:

  • novorozenecká (od narození do cca 12m - obvykle velikost 80/86)
  • rostoucí (obvykle od 3 měsíců a velikosti 62 do 2,5 let a velikosti 98)
  • batolecí (obvykle od 1 roku a 80 cm do 3-4 let a velikosti 116)

Mějme prosím na paměti, že jednotlivé značky a modely nosítek nejsou vždy z pohledu rozsahu a použitelnosti vzhledem k věku stejné. Rozdíly se nejvýrazněji projevují v kategorii rostoucích nosítek ve stanovení horní hranice výdrže - jsou nosítka která vydrží do velikosti 86 a jiná, ve kterých v pohodě odnesete 104 cm velké dítě. 

Pozor na rozsah nosítka musíme dávat i u nosítek batolecích, u nichž je značný rozptyl na obou koncích velikostní škály - ty nejmenší začínají na 68 cm miminka, ty největší končí na velikosti 122. Obecně lze říci, že do batolecího nosítka dítě doroste tehdy, když vyroste z nosítka novorozeneckého. Ale spoléhat na to samozřejmě nelze a nosítko je vhodné vždy před koupí vyzkoušet.

BeLenka 4Ever Neo

Co z toho pro výběr nosítka vyplývá?

  • Že se nemusíte bát pořídit novorozenecké nosítko z obavy, že vám z něj dítko brzy vyroste a bude to tedy nevýhodná investice. Novorozenecké nosítko zpravidla znamená "zkratku" k batolecímu nosítku. Peníze tak naopak můžete uspořit.
  • Že není nutné čekat až dítě doroste do věku uvedeného výrobcem nosítka, ale stačí se podívat na míry miminka a vyzkoušet, jestli nosítko dítěti už fyzicky sedí.
  • Že pokud chceme mít jistotu, že nosítko bude miminku sedět, musíme ho pečlivě vyzkoušet. Doporučení na internetu mohou být fajn pro nasměrování z čeho vybírat, ale každé miminko je jiné a spoléhat na reference ostatních může být zrádné.

Sestrice Carrier

Jaké jsou tedy možnosti výběru nosítka?

Běžně se dítě nosí od narození do nějakých 3 let, na výlety a náročnější uspávací akce se děti často nosí i déle. Na toto období máte dvě možnosti, jak nosící arzenál zvolit:

1) Pořídíte rostoucí nosítko a počkáte 1-2 měsíce, než vám do něj miminko doroste (případně první týdny budete používat nějakou jinou nosící pomůcku - šátek, elastický šátek, předvázaný elastický šátek ) Toto nosítko budete používat, dokud vám bude pohodlné, a pak buď přestanete nosit (i když by to dítě ještě třeba potřebovalo a chtělo), anebo pořídíte batolecí nosítko, které vám prodlouží nosící období a přinese potřebný komfort při nošení většího dítěte.

Protože, co si budeme povídat, nosit 14-15 kg dítě vyrůstající z rostoucího nosítka není úplně pohodlné. Dá se to zvládnout :-) Nicméně většina lidí, kteří aktivně nosí svoje děti, však stejně nakonec batolecí nosítko pořídí, protože na větší děti potřebují něco nosnějšího, s větším rozsahem nastavení šířky a délky zádové opěrky, masivnějším polstrováním a vyšším bederním pásem, než poskytují klasická rostoucí nosítka. 

2) Pořídíte nosítko vhodné od narození, které vám poskytně parádní komfort nošení i po delší dobu (a že se někteří novorozenci chtějí nosit opravdu hodně). Miminko má v takových nosítkách, je-li správně napolohováno, perfektní oporu a pohodlí, které potřebuje po celou dobu "životnosti" nosítka. U výše zmíněných elastických šátků nebo předvázaných elastických šátků, je potřeba počítat s tím, že na cca 6kg dítěte už se začnou prověšovat a budou vám nepohodlné, miminko pak nepodpoří tak, jak by bylo třeba. Až vám dítě z novorozeneckého nosítka vyroste, pořídíte batolecí nosítko, s nímž pohodlně a bez nutnosti řešit každý centimetr v nastavení nosítka a usazení dítěte, vydrží až do tzv. nosícího důchodu. 

Obě varianty mají své pro a proti, a záleží jen na vás, jak se rozhodnete. Co bychom však chtěli podtrhnout je, že varianta č. 2 nutně nepřináší, v přepočtu na délku nosicího období, vyšší náklady na pořízení nosítka.

 Závěrem nám dovolte ještě jednu poznámku k výběru nosítka: pokud v informaci od výrobce najdete, že je nosítko vhodné do 20 kg (někdy 25 kg), neznamená to, že vám nosítko do uvedené hmotnosti dítěte opravdu vydrží. Nevydrží, je to jen hmotnost, na níž je testovaná zátěžová výdrž nosítka (nosnost přezek, odolnost šití a materiálu). Tak pozor na to :-)

Pořád si nejste jistí, jaké nosítko zvolit? Kontaktujte nás, rádi vám poradíme - můžete nám napsat nebo zavolat, ozvat se nám přes FB messenger, nebo si nás můžete objednat na videoporadenství.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli