Sleva na zimní bundy a kabáty 15% .
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Rady a tipy
 4. Jak vybrat nosítko: novorozenecká, pokračovací, batolecí... Jaké z nich zvolit?
18.06.2022
Rady a tipy

Jak vybrat nosítko: novorozenecká, pokračovací, batolecí... Jaké z nich zvolit?

Výběr děského nosítka není jednoduchý. Na trhu jich je k dispozici nepřeberné množství, liší se tvarem, velikostí i výdrží vzhledem k věku a velikosti dítěte. I když s tím věkem bychom byli opatrní. Velmi často je věk kritériem, které uvádí výrobce, a mnoho lidí se jím při výběru nosítka řídí. Ve ZkusNositko.cz jsme s tímto kritériem velmi opatrní, a nikdy ho nebereme jako hlavní kritérium výběru. Ptáte se proč?

Proč se řídit velikostí dítěte a ne doporučeným věkem výrobce dětského nosítka?

Důvod je prostý: každé dítě je jinak velké, jinak těžké, jinak zpevněné. A rozdíly třeba ve velikosti, jsou mezi kojenci a batolaty podobného věku opravdu markantní. Máme v týmu děti, které měřily v roce 68 cm a vážily 7,5 kg, ale i takové, které měly podobné míry na konci šestinedělí. A protože jsou období, kdy každý centimetr rozhoduje o tom, zda nosítko sedne, nebo ještě ne.

Proto se vás vždy při poradenství ptáme na to, kolik váš poklad měří a váží, a zda už drží hlavičku, sedí nebo dokonce ťapká (samozřejmě se dotazujeme jen tehdy, když to není poznat vizuálně).

Při výběru nosítka vycházíme z věku a velikosti dítěte. A podle věku dítěte (a tabulkové velikosti k tomuto věku přiřazené) se obvykle nosítka dělí na novorozenecká, pokračovací a batolecí. 

 

nošení dítětena zádech v nosítku Lenny Wrap Tai

Nosítko Lenny Wrap Tai je díky vázacím popruhům z pohledu rozsahu velikosti velmi flexibilní - rozsah nosítka lze zvýšit pomocí roztažení nebo stažení popruhů přes zadeček dítěte.

Jaké kategorie nosítek rozlišujeme?

Většina výrobců však uvádí hranici věkovou, a podle ní se nosítka dělí na:

 • novorozenecká nosítka (od narození do cca 12 měsíců - obvykle velikost 80/86). Kromě menší velikosti, která sedne i nejmenším miminkům, nabízejí možnosti nastavení, které nám usnadní usazení novorozenců, a nabízejí jim potřebnou oporu: mívají lépe uzpůsobené utahování kolem krčku, snažší uchycení srolované kapucky, kvůli podpoře miminek, která nedrží hlavičku. Nebo dvojí upínání přezek - klasické v polovině zádové opěrky a spodní na bederáku, které usnadňuje podsazení dítěte a minimalizuje tlak na záda malých miminek v oblasti ledvin.

 

 • pokračovací nosítka (obvykle od 2/3 měsíců a velikosti 62 do 2,5 let a velikosti 98). Ta jsou nejrozšířenější kategorií nosítek na trhu. Systémem stahování stojí mezi kategorií novorozeneckých a batolecích nosítek. Mívají jen jednu sadu upínání přezek, stahování za krčkem některá mají, jiná ne. Kapucka je buď přišitá napevno, anebo odepínací, a u dětí, které nedrží hlavičku ji lze srolovat a použít jako oporu, podobně jako u nosítek novorozeneckých.

 

 • batolecí nosítka (obvykle od 1 roku a 80 cm do 3-4 let a velikosti 116). Jsou větší a nosnější než nosítka pokračovací, abyste v nich pohodlně unesli většího a těžšího nošence. Jejich střih bývá jednodušší, nemají stahování za hlavičkou, ani další úpravy typické pro batolecí a pokračovací nosítka. Zato mají pevnější a mohutnější bederní pás a polstrování ramenou.

Mějme prosím na paměti, že jednotlivé značky a modely nosítek nejsou vždy z pohledu rozsahu a použitelnosti vzhledem k věku stejné. Rozdíly se nejvýrazněji projevují v kategorii pokračovacích nosítek ve stanovení horní hranice výdrže - jsou nosítka, která vydrží do velikosti 86 a jiná, ve kterých v pohodě odnesete 104 cm velké dítě. 

Pozor na rozsah nosítka musíme dávat i u nosítek batolecích, u nichž je značný rozptyl na obou koncích velikostní škály - ty nejmenší začínají na 68 cm miminka, ty největší končí na velikosti 122. Obecně lze říci, že do batolecího nosítka dítě doroste tehdy, když vyroste z nosítka novorozeneckého. Ale spoléhat na to samozřejmě nelze a nosítko je vhodné vždy před koupí vyzkoušet.

BeLenka 4Ever Neo

Pokračovací nosítko Be Lenka 4Ever Neo sedí dětem od 64 cm.

Co z toho pro výběr nosítka vyplývá?

 • Že se nemusíte bát pořídit novorozenecké nosítko z obavy, že vám z něj dítko brzy vyroste, a bude to tedy nevýhodná investice. Novorozenecké nosítko zpravidla znamená "zkratku" k batolecímu nosítku, pokračovací nosítko pravděpodobně vůbec nebudete muset pořídit. Peníze tak naopak můžete uspořit.
 • Že pokračovací nosítko nemusí pokrýt celé nosící období. Bez ohledu na to, co slibuje výrobce. Některá z nosítek by sice velikostně měla vydržet do tří let, ale nemají dostatečnou nosnost. Jiná unesou i těžké dítě, ale zase nemají potřebný rozsah. 
 • Že není nutné čekat až dítě doroste do věku uvedeného výrobcem nosítka, ale stačí se podívat na míry miminka a vyzkoušet, jestli nosítko dítěti už fyzicky sedí.
 • Že pokud chceme mít jistotu, že nosítko bude miminku sedět, musíme ho pečlivě vyzkoušet. Doporučení na internetu mohou být fajn pro nasměrování z čeho vybírat, ale každé miminko je jiné a spoléhat na reference ostatních může být zrádné.

Batolecí nosítko MoniLu Uni Plus

V batolecím MoniLu Uni Plus odnesete pohodlně na výlet i čtyřleťáka :-)

Závěrem nám dovolte ještě jednu poznámku k výběru nosítka: pokud v informaci od výrobce najdete, že je nosítko vhodné do 20 kg (někdy 25 kg), neznamená to, že vám nosítko do uvedené hmotnosti dítěte opravdu vydrží. Nevydrží, je to jen hmotnost, na níž je testovaná zátěžová výdrž nosítka (nosnost přezek, odolnost šití a materiálu). Tak pozor na to :-)

Stále nevíte, jaké nosítko je to správné pro vás? Navštivte nás na Žižkově, nebo se nám ozvěte například přes Facebook messenger, rádi vám poradíme!

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli