Sleva na zimní bundy a kabáty 15% .
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. 5 nejčastějších chyb při nošení dětí v nosítku
17.04.2019
Rady a tipy

5 nejčastějších chyb při nošení dětí v nosítku

Všechna doporučení z řad pediatrů i fyzioterapeutů ohledně nošení dětí mají vždy jeden přívlastek, a tím je slovo ergonomický: hovoří o ergonomickém nošení dětí, nošení v ergonomické poloze, v ergonomickém nosítku.

Zásady ergonomického nošení, stejně jako znaky ergonomických nosítek,  jsou předmětem mnoha článků i na našem blogu. Byly o nich napsány stovky znaků internetových stránek. Přesto i nadále v našich ulicích potkáváme maminiky (a tatínky ovšem také), kteří navzdory výběru správné nosicí pomůcky a snaze o dobré napolohování miminka, nenosí své dítě úplně správně. A je to škoda, protože evidentně věnují péči tomu nosit své dítě co nejlépe, mají o něj starost a chtějí aby se mělo dobře.

Proto jsme se rozhodli publikovat článek o nejčastějších chybách při nošení. Neberte jej, prosím, jako pokus někoho pranýřovat. Jeho cílem je snaha inspirovat, případně upozornit na chyby, které se mohou stát, ať už z nevědomosti nebo třeba jen ve spěchu při odchodu z domova, a které lze snadno odstranit. Společné pronošené chvíle tak třeba budou ještě o něco příjemnější, jak pro vás, tak pro vašeho potomka.

 1) špatné podsazení dítěte, dítěti visí nožičky z nosítka/šátku dolů, kolínka jsou níže než zadeček - miminko je v nosítku nebo v šátku nedostatečně podsazené a je příliš vzpřímené nebo mu nožičky visí dolů a kolínka jsou níže než zadeček. Příčin je několik: nedostatečné zakapsování miminka, nedostatečná opora pro nožičky (látka nosítka nebo šátku není od kolínka ke kolínku), malá miminka nejsou dostatečně "schoulená" do klubíčka. Někdy se u starších rarášků stane, že při usazení do nosítka/šátku je vše v pořádku, ale v důsledku poskakování, zaklánění se a dalších vylomenin, jež děti při nošení dělají, se šátek povolí nebo si nosítko trochu sedne. Proto je dobré si podsazení a celkovou polohu dítěte kontrolovat i v průběhu nošení a případně ji upravit, nosítko či šátek dotáhnout a srovnat. Dbejte na to, aby bylo malé miminko schoulené do klubíčka, čím je dítě starší, tím více se při nošení napřimuje. Hlídejte aby mělo kolínka pokrčená a výše než zadeček, jen tak dosáhnete tzv. abdukčně-flekční pozice (poloha M) tolik prospěšné pro vývoj kyčlí.

Jak podsadit dítě v nosítku

Hodně se chybuje také při usazování dítěte do nosítka - děťátko si nedáváme vodorovně na sebe, ale vždy ho směřujeme zadečkem proti sobě...tak docílíme pěkného podsazení a zádíček "dokulata".

 

2) Nevhodná poloha pro nošení - typickým příkladem je kolíbka. V minulosti byla doporučována jak pro nošení malých miminek v šátku, tak i pro nosicí pomůcky typu "baby vak". A jako vhodnou a doporučovanou ji můžete dosud najít na internetu, a to i na seriozních stránkách o nošení, dokonce ji vyučují i někteří lektoři nošení. Tato doporučení jsou však výsledkem zastarávání informací. Ukázalo se, že je velmi těžké miminko v kolíbce opravdu správně napolohovat a uhlídat, aby si tuto správnou pozici udrželo i v "běžém provozu". Kolíbka navíc není vhodná pro miminka s problemovým vývojem kyčlí (nezaručí abdukčně-flekční polohu, která je pro jejich správný vývoj důležitá). Může způsobit problémy s dýcháním miminka. Prostě a jednoduše, studie prokázaly, že mnohem bezpečnější je od novorozeněte používat vertikální úvaz, který je snazší. I malý novorozenec v něm má dostatečnou oporu, schoulená poloha umožní dobré rozložení váhy hlavičky, která netlačí na páteř, poloha nožiček je pro správný vývoj rovněž optimání.

Podobným problémem je nošení dítěte čelem ven. Této problematice se  do podrobna věnujeme v našem minulém článku zde.

3) Nesprávné nastavení nosítka - to bývá obvykle nejviditělnější na bederním pásu. Při dobrém nastavení je spodní 1/2 bederního pásu vidět, horní část pak zakrývá kapsa v níž je usazeno miminko.

Jednou z nejčastějších chyb, vycházející z praxe několika předešlých let, je posazení bederního pásu příliš vysoko. Bederní pás tak není vidět, protože je překrtý zádovou opěrkou a zadečkem miminka. Dodnes se můžete setkat s radou, že pro správné "zakapsování" nošence je vhodné umístit bederák co nejvýše, třeba až pod prsa.

U nosítek moderní konstrukce tato rada zcela postrádá smysl. Bederní pás, obdobně jako u batohu, má být v nejužším místě břicha v oblasti pupku. Jen tak totiž může efektivně ulehčit ramenům a rozložit rovnoměrně váhu dítěte do pánve a beder. Podsazení miminka následně uprvíte místěním dítěte na nosiče, ne do přímo do nosítka (viz. obrázek výše), a správným nastavením délky zádové opěrky a ramenních popruhů.

Druhou chybou je miminko přímo posazené na bederním pásu. Obvykle je v tomto případě bederák celý viditelný, i když je deformovaný nebo ohnutý. Může dokonce dojít ke zlomení bederního pásu.

V obou případech je první pomoc jednoduchá: vyndáme dítě z nosítka, bederní pás umístíme do oblasti pupku, dobře jej utáhneme. Dítě znovu umístíme do nosítka - zadeček posadíme na své břicho a teprve potom nasadíme zádovou opěrku. Pro lepší usazení miminka a jeho správné podsazení zádovku přidržíme v horní části a miminko trochu "sklepeme" do vzniklé kapsy. Na závěr dotáhneme ramenní popruhy.

Pokud máte problémy s nastavením svého nosítka, doporučujeme video slovenského výrobce nosítek Sestrice, které náš e-shop jako výhradní distributor dováží do ČR. Video Sestrice, jež vám s řešením nastavením nosítka pomůže, je dostupné na Yotube, a naleznete ho zde.

4) Nosítko je příliš povolené, úvaz šátku je uvolněný - v jakékoliv nosicí pomůcce musí být dítě opravdu napevno. Pokud při předklonu děťátko "vlaje", hroutí se do stran nebo se nadměrně v nosítku prověsí, znamená to, že není dostatečně utažené. A to je třeba napravit. Někdy, zejména u těžších a živějších dětí, je nutné úvaz dotáhnout, nebo upravit polohu nosítka, i během nošení.

Žádné egonomické nosítko, ani správně uvázaný šátek, nikdy nevyžadují přidržování dítěte rodičem. Při správném použití je dítě vždy dostatečně fixováno nosicí pomůckou. Pokud máte pocit, že je dítě v nosítku příliš na volno, hroutí se o stran, nemá dostatečnou opěru, odklání se od vás a hrozí jeho pád na zem, máte tendenci jej jistit a přidržovat rukama, je to tím, že máte nosítko nebo šátek málo dotažené.

5) nosicí pomůcka slouží jen jako alternativa klasického kočárku - a to je chyba. Nosítko nebo šátek jsou ve skutečnosti mnohem více, než náhrada kočárku na výletě nepřístupným terénem. Jsou oporou maminky (i tatínka) při domácích pracech. Přítelem, který ji uvolní ruce při vaření. Kamarádem pro horečnaté noci a noci proplakané kvůli růstu zoubků. Jsou chůvou, jež vám pomůže uvolnit ruce a naplno se věnovat starším sourozencům. Jsou naplněny zázračným uspávacím práškem jako prevence dlouhého usínání.

Jednou z nejoblíbenějších částí dne našeho 16 měsíců starého synka je večer, když si ho táta dá na záda do nosítka a jsou spolu uklidit dílnu a připravit drobnosti na další pracovní den. Manžel má jistotu, že se syn nezraní ani nic nezničí, a malý se může koukat, co všechno zajímavého se v dílně odehrává, je se svým otcem a společně něco podnikají. Toho by šlo s kočárkem dosáhnout jen velmi těžko.

Pokud s nastavením stále bojujete, podívejte se ještě na fotodokumentaci k nejčastějším chybám. V článku naleznete i odkaz a naše video: Nejčastější chyby při nošení dětí

V případě potřeby vám samozřejmě rádi poradíme - buď přes náš FB messenger, nebo si nás můžete objednat na videoporadenství.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli