Na zkoušení ergonomických nosítek se prosím objednejte zde.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Dítě v nosítku čelem ven? To není dobrý nápad!
07.04.2019
Rady a tipy

Dítě v nosítku čelem ven? To není dobrý nápad!

Zdroj: https://www.pinterest.com/pin/237987161535554938/

Nošení dětí obličejem od nosiče je doménou zejména tzv. klokanek - neergonomických nosičů, populárních zejména v USA. Ale, protože síla trhu je mocná čarodějka, nevyhýbají se jim ani populární výrobci ergo nosítek, jakými jsou třeba Ergobaby nebo (bohužel) i Tula. Zákazníci si toto zboží žádají, výrobci jim vycházejí vstříc.

Sama jsem byla nějakou dobu vystavena tlaku okolí ohledně nošení dětí v šátku. Sama jsem musela čelit poznámkám o tom, jak se mi dítě určitě udusí ve výstřihu, o nucení nebohého potomka dýchat pach potu rodičů, o potřebě dětí vidět dobře kolem sebe, a o tom kdo by chtěl spát s obličejeme nalepeným na zpocenou kůži dekoltu.Takže rozumím tomu, že si někdo nevhodnou klokanku v dobré víře koupí.

Ano, na laiky působí poloha miminka směrem ven příznivým dojmem. Na nošené miminko však nikoliv. Pojďme si shrnout důvody proč tomu tak je. Proč je nošení dítěte v poloze "obličejem ven" nevhodné.

  1. Nevhodná poloha kyčlí - poloha s obličejem ven způsobí, že vaše miminko v nosítku "visí". Nemá dostatečnou oporu pro nohy, nosítko nesahá od "kolínka ke kolínku". Nožičky dítěte tak svírají ostrý úhel a visí dolů. Kývají se. Mezi zadečkem a kolínky není dosaženo polohy M, potřebné pro zdravý vývoj kyčelního kloubu.
  2. Nevhodná poloha páteře - dítě není podsazeno, naopak jeho páteř je neustále napřimována, v extrémním případě ohýbána do oblouku směrem ven. Dítě si nemá jak opřít hlavičku ve spánku, schoulit se do klubíčka, jak je mu příjemné a odlehčit tak zádíčkům, je-li unaveno. Je nestabilní, musí prohnutí "do luku" neustále vyrovnávat pomocí hrudních a břišních svalů. Enormně je tak zvýšen tlak na obratle, pánev se dostává do nepřirozené polohy, jsou přetěžovány nesprávné svalové skupiny. Výsledkem je nesprávný tělesný vývoj nebo poškození páteře.
  3. Zvýšení tlaku na třísla - dítě v nosítku nesedí, ale jeho váhu nese jen rozkrok. Kromě toho, že je to mimořádně nepříjemné, zvyšuje se zátěž na pánev a kyčle, omezuje se prokrvení v oblasti rozkroku, a může tak dojít k poškození pánevního dna, třísel nebo genitálií (zejména u chlapečků: přehřívání varlat v dětském věku je prokázáno jako jedna z možných příčin neplodnosti v dospělosti).
  4. Přemíra podnětů z vnějšku - děťátko je vystaveno obrovskému přílivu vjemů z vnějšího světa. Na jednu stranu jsou prospěšné pro správný vývoj mozku, na stranu druhou je dítě přetížené podněty stresované, unavené, plačtivější. Proto je důležité, aby se miminko mělo jak schovat, když je toho na něj moc.
  5. Chybějící opora hlavičky a krku - kromě přetěžování páteře může nedostatečná opora zvýšit riziko dýchacích obtíží u dětí, které ještě hlavičku nedrží samy. Nošení dětí, které neudrží hlavu bez opory je v této poloze zakázáno.
  6. Je to nepohodlné pro nesoucího - určitě se si v praxi již vyzkoušeli, že nést břemeno, které se od vás odklání, je mnohem náročnější než nést břemeno, které se o vás opírá. A přesně to se děje při nošení miminka s obličejem odvráceným od vás. Tím, že si miminko dobře podsadíte, a ono se může opřít, rozloží se jeho váha do celého nosítka, na váš hrudník, břicho a pomocí bederního pásu i na bedra. Otočením této polohy oporu ztratíte, váha spočívá jen a pouze v nosítku, respektive na vašich ramenou.

Kromě výše uvedených bodů je teba ještě brát v potaz, že poloha obličejem směrem k matce (nesoucímu) je pro dítě mnohem přirozenější: nejenže je snazší reagovat na podněty dítěte, pokud s ním udržujete oční kontakt, ale i tělo miminka je přizpůsobeno tomu být schované u matky. Na zádech má větší tukovou vrstvu, která lépe chrání před chladem, než na bříšku. Jeho přirozený úchopový reflex, stejně jako reflex matky přitisknout v případě nebezpečí dítě k sobě, pracuje s polohou obličeje k matce. Díte se cítí bezpečněji. Ostatně, stejně jako i jiní tvorové, má člověk tendenci si v případě nebezpečí chránit nejchoulostivější části těla - břicho a obličej. Proto se rádi stulíme do klubíčka, když nám není dobře, anebo se k nebezpečí otočíme zády.  A miminka to mají stejně, nenuťme je čelit velkému a neznámému světu s odhalenou nejzranitelnější částí těla.

 

Jaké nosítko si tedy vybrat? Přečtěte si náš další článek :-)

 

 

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli