Ve svátky 5. a 6.7. je naše prodejna na Žižkově uzavřena.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zajímavosti
  4. Miniseriál o materiálech: Bambus
06.11.2018
Zajímavosti

Miniseriál o materiálech: Bambus

 Bambus

Je materiál používaný teprve od počátku 20.století. A většinu doby, kdy byl znám stál v pozadí jako naprosto nezajímavá tkanina. Pro její výrobu nebyl důvod, lidstvo využívalo dostatek jiných materiálů. A bambus byl jen jednou z mnoha dřevin využívaných pro výrobu viskózy.

K využití bambusového vlákna, získaného mechanickou cestou, pro výrobu bambusové tkaniny došlo až v posledních několika letech. Patent na mechanické zpracování bambusu na vlákna a jejich spřádání do příze pochází až z r.2003. A bambus zažívá nyní opravdový boom.

Své příznivce si bambus nalezl zejména díky svým unikátním vlastnostem. Je jemnější a příjemnější na omak než bavlna. Bambusová vlákna obsahují látku zvanou kun, která způsobí, že jsou velmi odolná proti množení bakterií. Dochází v nich k o 75% menšímu množení bakterií než v bavlně. Bambusová textilie tedy nezapáchá ani po delším nošení, nebo je-li propocena. Je jemná a příjemně vzdušná, chrání před UV zářením. Kvalitní bambusové produkty jsou schopny zachytit přibližně 90 % škodlivých UV paprsků. Odvádí vlhkost od těla, a to 4x efektivněji než bavlna. Je nedráždivý, antialergenní. Udržuje stálou tělesnou teplotu - ne u sebe, ale u člověka, který ho nosí :-) tedy v zimě hřeje, v létě chladí, podobně jako ostatní přírodní materiály. Jeho lesk a splývavost evokují hedvábí, a podobně dobře i vypadají.

Bambus je skvělý materiál na výrobu spodního prádla, lůžkovin, ručníků, ponožek a letního oblečení. Jeho jemnost a čistota jej předurčují pro výrobu dětského oblečení, a oblečení nosicího.

Veškeré bambusové vlákno používané aktuálně v textilním prlůmyslu pochází z Číny, kde se pěstuje bambus druhu Guizhu, ten je pěstován výhradně na speciálně vypěstované a udržované plantáži v čínské provincii Kuej-čou. Stonky se nejprve odkorňují, materiál se pak několikrát střídavě máčí v enzymové a vodní lázni, prochází potěracím a válcovým mykacím strojem. Mykaný vlákenný materiál má délku 0,2 až 15 cm. Vytříděná část vláken se pak dále zpracovává na protahovacím stroji a projde procesem česání. V posledním kroku jsou vlákna bělena a čištěna peroxidem. Získané vlákno má široké využití, lze jej upříst do vlákna bavlnářského nebo vlnařského. Bambusové materiály proto vykazují značnou variabilitu a různorodost.

Byť pochází z Číny, jedná se o materiál velmi ekologický - rostliny bambusu neuvěřitelně rychle rostou, píše se až o 30-50cm denně, a rostliny mají vysokou schopnost regenerace. Bambus i po seříznutí u země znovu vyrazí a dále roste. Jedná se tedy o rychle obnovitelný zdroj materiálu. Vlákna se z rostliny se navíc získávají čistě mechanickou cestou, k jeho výrobě tedy není poptřeba téměř žádných chemikálií.

Unikátní bambusová vlákna vykazují  delší životnost a menší míru opotřebení i po mnoha použitích, než konvenční materiály. A blíží se tak výdrží, odolností a dalšími užitnými vlastnostmi materiálům syntetickým. Jeho absolutní výhodou je však přírodní původ a tedy i příznivější účinky na lidský organismus.

Vzhledem k jeho vynikajícícm užitným vlastnostem je nejen hojně používán k výrobě nosicích pomůcek, ale i široké palety oblečení. A protože víme, co se dobře nosí, nabízíme i na našem e-shopu některé osvědčené kousky z bambusové příze. Velmi osvědčené jsou rovněž bambusové deky pro miminka. Pokud váháte nad dárkem do porodnice nebo ke křtinám, krásné deky značky Tula jsou naším tajným tipem.

Pokud zmiňujeme výborné užitné vlastnosti bambusu, hovoříme o přírodním, mechanicky zpracovaném vlákně. Bohužel, pod vlivem narůstající popularity této tkaniny, prodejci často slovem bambus označují i vlákna viskózová a rayonová, vyrobená sice z bambusu, ale chemickým procesem. Bambusová viskóza ani rayon však tyto vlastnosti nevykazují. Proto vždy překontrolujte štítek s označením materiálu!

Údržba:

• Perte otočené naruby při maximální teplotě 40 °C s použitím běžného pracího programu, na nějž jste zvyklí
• Výrobky z bambusového vlákna se nesmí bělit, dejte si tedy pozor na různá bělidla na bázi aktivního kyslíku, perkarbonáty, optické zjasňovače. A samozřejmě chlorová bělidla.
• Při praní se rovněž vyhněte aviváži, ta obalí vlákna a ztratíte tak unikátní vlastnosti vlákna.
• Bambusový úplet nesmí být sušen v sušičce.
• Žehlit je třeba opět po rubu, a při maximální teplotě 100°, ta obvykle odpovídá nejnižšímu stupni nastavení žehličky
• Sušte v rozloženém stavu ve volném prostoru. Je třeba si uvědomit, že v důsledku vysoké nasákavosti vláken, bude prádlo z bambusu schnout přibližne 2x déle, než jste zvyklí.

Zajímavosti o dalších materiálech - například o bavlně, hedvábílnu, tencelu,merinu a vlně, konopíoutlastu anebo souhrnný přehledový článek o všech materiálech, naleznete rovněž na našem blogu.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky