V sobotu 17.6. se koná kurz nošení dětí u nás na Žižkově. Přihlásit se můžete kliknutím zde.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zajímavosti
  4. Miniseriál o materiálech: Bambus
06.11.2018
Zajímavosti

Miniseriál o materiálech: Bambus

 Bambus

Je materiál používaný teprve od počátku 20.století. A většinu doby, kdy byl znám stál v pozadí jako naprosto nezajímavá tkanina. Pro její výrobu nebyl důvod, lidstvo využívalo dostatek jiných materiálů. A bambus byl jen jednou z mnoha dřevin využívaných pro výrobu viskózy.

K využití bambusového vlákna, získaného mechanickou cestou, pro výrobu bambusové tkaniny došlo až v posledních několika letech. Patent na mechanické zpracování bambusu na vlákna a jejich spřádání do příze pochází až z r.2003. A bambus zažívá nyní opravdový boom.

Své příznivce si bambus nalezl zejména díky svým unikátním vlastnostem. Je jemnější a příjemnější na omak než bavlna. Bambusová vlákna obsahují látku zvanou kun, která způsobí, že jsou velmi odolná proti množení bakterií. Dochází v nich k o 75% menšímu množení bakterií než v bavlně. Bambusová textilie tedy nezapáchá ani po delším nošení, nebo je-li propocena. Je jemná a příjemně vzdušná, chrání před UV zářením. Kvalitní bambusové produkty jsou schopny zachytit přibližně 90 % škodlivých UV paprsků. Odvádí vlhkost od těla, a to 4x efektivněji než bavlna. Je nedráždivý, antialergenní. Udržuje stálou tělesnou teplotu - ne u sebe, ale u člověka, který ho nosí :-) tedy v zimě hřeje, v létě chladí, podobně jako ostatní přírodní materiály. Jeho lesk a splývavost evokují hedvábí, a podobně dobře i vypadají.

Bambus je skvělý materiál na výrobu spodního prádla, lůžkovin, ručníků, ponožek a letního oblečení. Jeho jemnost a čistota jej předurčují pro výrobu dětského oblečení, a oblečení nosicího.

Veškeré bambusové vlákno používané aktuálně v textilním prlůmyslu pochází z Číny, kde se pěstuje bambus druhu Guizhu, ten je pěstován výhradně na speciálně vypěstované a udržované plantáži v čínské provincii Kuej-čou. Stonky se nejprve odkorňují, materiál se pak několikrát střídavě máčí v enzymové a vodní lázni, prochází potěracím a válcovým mykacím strojem. Mykaný vlákenný materiál má délku 0,2 až 15 cm. Vytříděná část vláken se pak dále zpracovává na protahovacím stroji a projde procesem česání. V posledním kroku jsou vlákna bělena a čištěna peroxidem. Získané vlákno má široké využití, lze jej upříst do vlákna bavlnářského nebo vlnařského. Bambusové materiály proto vykazují značnou variabilitu a různorodost.

Byť pochází z Číny, jedná se o materiál velmi ekologický - rostliny bambusu neuvěřitelně rychle rostou, píše se až o 30-50cm denně, a rostliny mají vysokou schopnost regenerace. Bambus i po seříznutí u země znovu vyrazí a dále roste. Jedná se tedy o rychle obnovitelný zdroj materiálu. Vlákna se z rostliny se navíc získávají čistě mechanickou cestou, k jeho výrobě tedy není poptřeba téměř žádných chemikálií.

Unikátní bambusová vlákna vykazují  delší životnost a menší míru opotřebení i po mnoha použitích, než konvenční materiály. A blíží se tak výdrží, odolností a dalšími užitnými vlastnostmi materiálům syntetickým. Jeho absolutní výhodou je však přírodní původ a tedy i příznivější účinky na lidský organismus.

Vzhledem k jeho vynikajícícm užitným vlastnostem je nejen hojně používán k výrobě nosicích pomůcek, ale i široké palety oblečení. A protože víme, co se dobře nosí, nabízíme i na našem druhém e-shopu www.zkusmerino.cz některé osvědčené kousky z bambusové příze. Velmi osvědčené jsou rovněž bambusové deky pro miminka. 

Pokud zmiňujeme výborné užitné vlastnosti bambusu, hovoříme o přírodním, mechanicky zpracovaném vlákně. Bohužel, pod vlivem narůstající popularity této tkaniny, prodejci často slovem bambus označují i vlákna viskózová a rayonová, vyrobená sice z bambusu, ale chemickým procesem. Bambusová viskóza ani rayon však tyto vlastnosti nevykazují. Proto vždy překontrolujte štítek s označením materiálu!

Údržba:

• Perte otočené naruby při maximální teplotě 40 °C s použitím běžného pracího programu, na nějž jste zvyklí
• Výrobky z bambusového vlákna se nesmí bělit, dejte si tedy pozor na různá bělidla na bázi aktivního kyslíku, perkarbonáty, optické zjasňovače. A samozřejmě chlorová bělidla.
• Při praní se rovněž vyhněte aviváži, ta obalí vlákna a ztratíte tak unikátní vlastnosti vlákna.
• Bambusový úplet nesmí být sušen v sušičce.
• Žehlit je třeba opět po rubu, a při maximální teplotě 100°, ta obvykle odpovídá nejnižšímu stupni nastavení žehličky
• Sušte v rozloženém stavu ve volném prostoru. Je třeba si uvědomit, že v důsledku vysoké nasákavosti vláken, bude prádlo z bambusu schnout přibližne 2x déle, než jste zvyklí.

Zajímavosti o dalších materiálech - například o bavlně, hedvábílnu, tencelu,merinu a vlně, konopíoutlastu anebo souhrnný přehledový článek o všech materiálech, naleznete rovněž na našem blogu.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky