V sobotu 17.6. se koná kurz nošení dětí u nás na Žižkově. Přihlásit se můžete kliknutím zde.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zajímavosti
  4. Miniseriál o materiálech: Vlna a merino
03.11.2018
Zajímavosti

Miniseriál o materiálech: Vlna a merino

 

Vlna/Merino

Vlna v extrémních zimních podmínkách vyniká i tím, že hřeje i když je vlhká nebo mokrá. Nepřejímá pachy, takže ji není nutné často prát, je antibakteriální. Proto se používá i ve farmaceutice v různých hojivých podložkách proti proleženinám nebo jako léčivá vlna na rány.

Nevýhodou vlny je, že není pro každého - lidé s citlivější pokožkou může vlna kousat, rovněž alergici a atopici mohou mít s vlnou problém.To lze vyřešit použitím jemnější kašmírové vlny, nebo merina.

A nutná je i opatrnost při její údržbě - při praní a sušení se snadno srazí až o několik velikostí nebo ráda plstnatí.

Údržba vlny:

  • Vždy se řídíme pokyny výrobce uvedenými na etiketě.
  • Vlněné výrobky perte minimálně, vždy až když jsou skutečně znečištěny. Výrazně tím prodloužíte jejich životnost.
  • Při praní vlny je nutné používat jemné prací prostředky a program v pračce na vlnu určený, nebo ji opravdu šetrně prát v ruce. Ale i při ručním praním je třeba dát pozor na prudké střídání teplotvody - tepelné změny vedou právě ke sražení, plstnatění. Takže je potřeba hlídat teplotu vody na praní i máchání, aby byla více méně stejná, a nepřesáhla 30° - 40°.
  • Používejte pouze prací prostředky určené pro vlnu, nikdy nepoužívejte klasický prací prášek, je alkalický a mohl by poškodit vlákno. Nikdy nepoužívejte aviváž!
  • Vlna se nesmí ždímat na vysoké otáčky, ideálně ne více jak 400 ot./min. v pračce, a při ručním praní ji není dobré ždímat kroucením. Mnohem lepší je ji jen vymačkat do ručníku, rozložit na rovnou podložku a nechat vykapat.
  • Vlnu je pak nutné sušit rozloženou na rovné ploše, aby neztratila tvar. Za žádných okolností vlnu nedávejte do sušičky, i když výrobce bude deklarovat, že je to možné. Rychleji vlákna opotřebíte a vlna bude žmolkovat. Výjimku tvoří merino vlna s úpravou TEC.
  • Při praní v pračce je někdy také zádrhel v jemnosti pracího programu - bývá tak jemný, že nevypere ani běžné nečistoty. Pak je možné si jemně pomoci žlučovým mýdlem, ještě před praním oděvu nebo vypnutím pračky a ponecháním oděvu namočeném v pracím prostředku, aby měl detergent čas rozpustit skvrny.
  • Proti žmolkování je dobré vlnu lehce přežehlit na nízký stupeň, ideálně přes plátno. Materiál se tak vyhladí, vznikající žmolky se zahladí do tkaniny, vlákno se ohladí a bude se jemně lesknout, oblečení si lépe udrží svůj tvar. Navíc to pomůže lépe zapracovat lanolin z pracího prostředku do vláken, která budou tak lépe ošetřená, budou odolnější proti nečistotám a pachu.
  • Pokud máte ve svém šatníku opravdický norský svetr,který se nosí místo svrchní bundy,doporučuji jej nalanolinovat, bude odpuzovat vodu, nepromokne zůstane déle pěkný.
  • Vlnu nikde neskladujeme pověšenou, vždy musí ležet,aby se nevytáhla. A vzhledem k tomu, že velmi chutná molům, je vhodné jí proložit levandulí nebo prostředkem proti molům.

Merino vlna pochází z horských ovcí plemene merino, je velmi tenká a jemná. Nekouše. Má stejné vlastnosti jako moderní funkční materiály, proto se využívá i při výrobě dětského oblečení. Nezastupitelné místo má při nošení dětí - buď jako luxusní a nosná příměs šátků a nosítek, anebo jako materiál na nosicí oblečení. Merino oblečení je hřejivé, takže miminko buide v teple i v chladných dnech, přitom je tenké, takže poskytuje komfort a volný pohyb. Saje pot a vlhkost a tu přemění na teplo - tedy ani zpocené nestudí. To oceníte zejména na místech jako je břicho, kde se  při nošení miminka vzájemně dotýkáte a potíte se. Je antibakteriální. Oblečení z merina nemusíte často prát, protože nezapáchá ani při dlouhodobějším nošení. A chrání před UV zářením.

Merino přidává jako příměs no některých svých nosítek a šátků výrobce LennyLamb, na našem e-shopu naleznete také vlněné zimní kapsy značky NIJE a dětské merino oblečení si zase můžete zakoupit na našem e-shopu www.zkusmerino.cz. Nebojte se tohoto dříve opomíjeného materiálu, a vyzkoušejte jemnost a péči, kterou vám může dopřát právě merino.

dětské merino oblečení

Při nákupu věnujte také pozornost úpravě vlny. Existuje několik druhů povrchových úprav, které vám usnadní praní:

  • TEC - Total Easy Care - jedná se o povrchovou pravu merino vlny, která umožňuje její praní v pračce na šetrný program určený na vlnu, a následné sušení v sušičce na nízkou teplotu a jemné otáčky. opět je ale důležité se vyhnout prudkému střídání teplot, jako u klasické vlny.

 

  • Superwash úprava - ta se týká vlny, která byla ošetřena obvykle v kyselé lázni, čímž došlo k uzavření jednotlivých šupinek na vlněném vlákně, a zabránilo se tak plstnatění. Vlna v úpravě superwash, může být prán v pračce na jemný vlněný program. Do sušičky, ale nesmí.

 

Zajímavosti o dalších materiálech - o bavlně, hedvábílnutencelubambusu, konopíoutlastu anebo souhrnný přehledový článek o všech materiálech, naleznete rovněž na našem blogu.

 

Zkusmerino

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli