Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Sledujte nás na sítích
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Okénko s poradkyní nošení
  4. Nošení v zimě, díl 2.: Jak v zimě obléknout miminko do nosítka?

Nošení v zimě, díl 2.: Jak v zimě obléknout miminko do nosítka?

Jak obléct své miminko je otázka, která trápí nejednoho rodiče malého miminka. A co teprve, když řešíte oblečení do nosítka v zimních měsících? To už se může zdát jako úplná věda! Ale nebojte, dnešní 2. díl miniseriálu o nošení v zimě vám v tom rozhodně udělá jasno. Tak jak to teda s tím oblékáním je? Čtěte dál.

 

O jednu vrstvu víc než my dospělí. Platí to?

O klasické poučce "miminku jednu vrstvu navíc" jsem psala už v minulém dílu tohoto miniseriálu (přečtěte si zde), ale znáte to, opakování je matka moudrosti. Dá se říct, že obecně (tedy ne v extrémním počasí) bychom se touto poučkou mohli řídit, ale zapamatujte si, že nosítko nebo šátek je ona vrstva navíc

Miminko (v případě, že ho máte pod bundou - blíže si o tom přečtete později ;-)) prakticky oblékáte podobně jako sebe. V praxi to pak znamená, že pokud je venku takové počasí, že bych si oblékla dlouhý rukáv, tenkou mikinu a bundu, obleču miminko podobně jako sebe plus do výbavy zakomponuju nosítko. Dítěti tak dám body s dlouhým rukávem, nosítko nebo šátek, společnou tenkou mikinu a společnou bundu. Pokud mám dítě spíše zimomřivé, můžu přidat ještě mikinu/svetřík navíc. Pamatujte ale, že i v zimě, pokud dítě oblečete přes příliš, mu může být horko, což může být často horší než přechodné nepohodlí způsobené chladem. Myslete vždy na to, že každé dítě je individualita a vy jako rodiče znáte své dítě nejlépe, a proto se těmito obecnými radami nelze řídit za všech okolností a ve všech případech.

 

 

Zateplení hlavičky a nožiček je důležité

Při oblékání nošence do chladného počasí věnujeme pozornost zejména zateplení hlavičky a nožiček, a to jak v případě, že miminko nosíme pod bundou, tak i když se nošenec spíše poponese na bundě. Na hlavu je na podzim a v zimě ideální kuklička. Vyrábějí se už od opravdu maličkých velikostí pro novorozence, až po velikosti vhodné pro školáky (kteří už se zřejmě nosit nebudou, ale praktické je to i pro ně). S kuklou nemusíte řešit, jestli miminku náhodou nefouká na krk. Dokonce do určitého věku ani nemusíte řešit, že si ji dítě samo sundává, jak to často bývá u čepic různých střihů. No a pokud trefíte správnou velikost (prodejci i výrobci určitě rádi se správným výběrem pomůžou), kukla krásně sedí a nijak se nepřetáčí. Kukličky se vyrábí z různých materiálů, na zimní období je ideální kukla např. z merina. Na výběr konkrétních kousků mrkněte sem.

Na nožičky miminku můžete pořídit návleky, zateplené capáčky nebo třeba vlněné podkolenky. Výběr takových “botiček” do nosítka je v dnešní době opravdu obrovský. Mrkněte třeba sem, kolik různých typů můžete pořídit. My osobně jsme v době, kdy byla B. nechodící miminko, přes zimu používali hlavně vlněné podkolenky upletené kamarádkou nebo softshellové capáčky (vypadaly nějak takto). Při výběru se zaměřte zejména na obvod lýtek, resp. na možnost stažení “botiček” v horní části, protože když dítěti “botička” bude sklouzávat, svou funkci plnit nebude a vás bude opakované natahování capáčků vyloženě štvát. Navíc existuje vysoká pravděpodobnost, že dřív či později capáček ztratíte. 

 

 

Pod bundou nebo na bundě?

Mám schovat miminko pod bundu nebo ho už můžu nosit na bundě? Tuhle otázku si pokládá mnoho rodičů. Novorozence a malá miminka instinktivně schováváme pod bundu (a děláme dobře) anebo tedy někteří radši v zimním počasí nenosí vůbec, což je velká škoda. Zachumlaní společně pod bundou se totiž navzájem hřejeme a udržujeme tak správnou teplotu i miminku, které ještě nemá dostatečně vyvinutou termoregulaci. Moje rada zní, noste v zimě pod kabátem, dokud to jde a je to pro vás oba příjemné. Obecně se dá říct, že nechodící děti můžete nosit zpravidla pod bundou (samozřejmě existují výjimky - např. když jdete se staršími dětmi sáňkovat a víte, že by se mladší lezoucí dítě v nosítku mohlo nudit a pokoušet se z nosítka vystupovat, oblečete mu kombinézu, donesete ho  na místo v nosítku na bundě a pak ho necháte prozkoumávat sníh po kolenou). Malá miminka noste vždy pod kabátem. 

Jestli ponesete větší dítě pod bundou nebo ne, se rozhodněte až podle konkrétní situace. Když například jdete ven proto, abyste dítě uspali, je praktičtější dát si dítě pod bundu, bude mu tam tepleji, a když pak budete odkládat (nebo se o to pokoušet :-), dítě prostě vyklopíte v domácím oděvu bez zbytečných vrstev. Samozřejmě ve chvíli, kdy jdete na procházku a dítě bude střídat chůzi s nošením v nosítku, “cpát”  jej pod bundu zrovna praktické nebude. Buď bude dítěti zima, když ho budete svlékat a zapínat do nosítka, anebo když to neuděláte a necháte ho oblečené, zaručeně se zpotí a bude nevrlé. To nejsou moc dobré vyhlídky. Já osobně používám nosicí bundu už třetí sezonu. První rok byla B. nechodící miminko, tak byla pod bundou vždy. Druhý rok jsme to hodně střídaly. Chodila už krásně, ale kdo má doma batole, tak ví, že přijít s ním někam včas, je nadlidský výkon, takže jsem ji dost často nahodila na záda až v průběhu cesty, abychom vůbec někam došly. No a letos? Budete se divit, ale zase většinou nosím pod bundou. Protože většinou když nastane chvíle nošení, je B. tak unavená, že vím, že bude zaručeně spát (např. cesty ze školky nebo vánočních návštěv). Pod bundu se pořád vleze. Já mám na chvilku zpět svoje malé miminko a ona je spokojená, nikam jí netáhne a je jí teplo. Takže se nebojte, investice do nosicího oblečení se vyplatí. O nosicím oblečení pro dospělé bude příští díl, ve kterém se dozvíte jaké jsou možnosti a vychytávky. 

 

Když nosím chodce

O tom, kdy se vyplatí nosit pod bundou a jak dítě pod bundu obléct, jsme si už řekli. Ale jak to udělat, aby vám dítě nezmrzlo, když nosíte na bundě? Tady se rozhodně vyplatí dítě přioblékat, protože zatímco vy se hýbete s dítětem na hrudi nebo na zádech (takže stoprocentně zahřejete), dítě si v nosítku “jen tak sedí” anebo dokonce spí. Důležitost zateplení nožiček tak stoupá úměrně tomu, jak klesá teplota venku. Nebojte se použít funkční nepromokavé nebo přírodní materiály, zejména vlnu/merino a na spodní vrstvy klidně i bambus. Nejhorší věc, co se může stát je, že se dítě zapotí nebo naopak promokne a nese se pak v mokrém oblečení. To si říká minimálně o nachlazení. Velký výběr vhodného oblečení do nosítka (i pro děti nesoucí se pod kabátem) najdete např. na webu Zkusmerino.cz anebo můžete prozkoumat taky nosicí bazary na FB skupinách. V nízkých teplotách (anebo pokud chcete ochránit své oblečení např. před břečkou) můžete dítěti nasadit návleky, které patří přímo na boty dítěte. Funkční merino ponožky jsou ideální volbou.

 

Pokud na bundě v zimě nosíte pravidelně, nebála bych se pořídit např. i merino (případně z jiného funkčního materiál) overal, který dítěti obléknete pod svrchní vrstvu, rozhodně se to vyplatí a dítě bude pěkně v teple. Jen pozor na to, ať je bez ťapek, jinak by to mohlo dítě v nosítku nepříjemně táhnout. Funkčních materiálů se při nošení nemusíte bát. Přestože je pořizovací cena vyšší (případně se dá koupit i z druhé ruky), většinou se vyrábí rostoucí pro několik velikostí, tudíž déle vydrží. A většina kousků se dá využít i v letních měsících. 

Pokud je venku opravdu velká zima nebo dítě usne a jste s ním delší dobu venku, můžete použít kapsu. Kapsa je variabilní kousek, který se většinou dá použít pod bundu (při nošení vepředu si přes kapsu dáte svůj nenosicí kabát) anebo ji umístíte až na svoji bundu (na které máte nosítko s dítětem). Více si ke kapsám budete moct přečíst v dalším díle miniseriálu o nošení v zimě. 

Kapsa Nije

 

Co všechno potřebuji?

V nosicím světě existuje spousta vychytávek, které vám nošení zpříjemní, zjednoduší nebo ochrání vaše miminko, od různých návleků na miminko, nákrčníků, protiklimbacích šátků, až po  rozepínací kukly, apod. Nemusíte mít všechny vychytávky. Každému vyhovuje trošku něco jiného a co vám bude připadat jako zbytečnost, nepořizujte. Jen by byla škoda, abyste kvůli tomu, že je zima a máte obavy, aby vám dítě nezmrzlo, radši vůbec nenosili. Základ je něco na hlavu a krk, něco teplého na nohy a v případě nošení pod bundou nějaká společná vrstva - bunda nebo kabát. Ale o tom zase příště. 

 

Dejte na svůj pocit

Tohle motto se opakuje ve všech mých článcích a ráda to (v různých obměnách) říkám i při poradenství a na kurzech: “Dejte na svůj pocit.” Pokud se vám zdá, že by mohlo být dítěti zima, přioblečte ho, pokud je naopak dítě zpocené, jednu vrstvu sundejte. I úplně malé miminko vám umí dát najevo (a hodně se o to taky snaží :)), že mu není úplně pohodlně. Rozeznat všechny možné potřeby miminka je někdy obrovská fuška, ale počítá se i to, že se o to aspoň snažíte :)

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli