Sleva na zimní bundy a kabáty 15% .
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Jak vyprat nosítko
13.05.2022
Rady a tipy

Jak vyprat nosítko

Součástí naší práce je, mimo jiné, vysvětlit zákazníkům jak o nosítko, které si u nás zakoupili, pečovat. A nebudeme nic zastírat, sami jsme občas překvapené kolik mýtů se kolem údržby a praní nosítek vyskytuje. Ujišťuji vás, že je jich skoro stejně jako mýtů o nošení dětí obecně :-D

A tak jsme se rozhodli připravit přehledový článek o tom, jak se o vaše nosítko dobře starat. Shrnujeme v něm vše podstatné a snažíme se na pravou míru uvést "rady", které se kolem praní nosítek občas objevují, takové jejichž aplikace by pro vaše nosítko nemusela dopadnout dobře.

Celý článek jsme koncipovali jako fiktivní rozhovor s někým na prodejně. No, fiktivní rozhovor... je to vlastně takový univerzální rozhovor, kterým končí většina zkoušení nosítek u nás na Žižkově.

praní nosítekzdroj:www.pixabay.com

Zásady péče o nosítko

  • Jak často prát nosítko?

Nosítko pereme tak často, jak je potřeba.U pravidelně nošených nosítek, doporučujeme praní jednou za měsíc.

Když je špinavé, propocené, zněčištěné od svačiny nebo třeba i poblinkané (ano, není to příjemné, ale i takové nehody se vám čas od času mohou stát), vyperte ho jakmile k tomu budete mít příležitost. Neodstraněná nečistota téměř vždy napáchá větší škody než šetrné vyprání.

 Špinavé nosítko s vlákny plnými prachu a nečistot totiž trpí mnohem více, než by se na první pohled mohlo stát. Zanesený prach při každém pohybu způsobuje odírání vláken a ta se zeslabují. Nebudeme lhát, ale už se nám dostala nosítka, která se doslova rozpadla kvůli poškození vláken nečistotami. Nevěříte? koukněte na fotky níže. Opravdu se není čeho bát a nosítku prospěje, když je čas od času pořádně a dobře vypráno ;-)

Pokud je nosítko znečištěno jen lokálně, lze flek přeprat ve vhodném pracím prostředku v ruce pod kouhoutkem, jemně promnout a nechat uschnout.

nosítko poškozené neodstraněným blátemNa obrázku vidíte bederní pás nosítka mechanicky poškozený neodstraněným blátem z botiček. Dlouhodobým neřešením problému došlo k prodření materiálu v místě nejvyššího zatěžování.

  • V jakém prostředku nosítko prát?

V tomto ohledu nejsme u nás ve ZkusNositko.cz nijak striktní: nosítko perte v jakémkoliv tekutém pracím prostředku bez optických zjasňovačů. Vážně, víc není třeba.

Důležité je aby byl prostředek tekutý, a nezanášel tedy vlákna, jako to dělají sypké prací prášky. Vyhnout se optickým zjasňovačům je zase důležité proto, aby na nosítku zůstaly krásné barvy. Vše ostatní (šetrnost k lidem i životnímu prostředí, non toxic složení atd.) je na vás.

Naše nosítka pereme v tekutém Sonettu sensitive. Máme s ním dobré zkušenosti a tak ho rádi doporučujeme dále, ale není to podmínka.

Čemu naopak radíme se vyhnout, jsou domácí prostředky na praní, protože nikdy nemáte jistotu zda jsou namíchané v optimálním poměru a zda nezanášejí vlákna nebo nezamastí popruhy. 

Čas od času někdo přijde s tím, že nosítko pere ručně a jen v čisté vodě. Prosím nedělejte to, může se vám stát to samé, jako když nosítko nebudete prát vůbec. Základní podmínkou efektivního praní je použití detergentu (pracího prostředeku), který rozpustí nečistoty a uvolní je z vláken.

Účinnost praní v čisté vodě není ani 50%. Znamená to, že více než 50% nečistot neodstraní, naopak ještě může dojít k tzv. zaprání nečistot hlouběji do struktury vlákna. Pak už je jen krůček k poškození nosítka podobně jako tehdy, není-li práno vůbec.

prací prostředky Sonett

Výrobky Sonett jsme si u nás ve ZkusNosítku.cz zamilovali.

  • Co aviváž?

Aviváž na nosítko nikdy nepoužívejte. Obalí vlákna, zhoršuje jejich vlastnosti i pružnost, zanese popruhy a ty pak ve sponách prokluzují a nosítko se během nošení povoluje. Podobně fungují i prostředky na jemné prádlo, které obsahují kondicionéry nebo kokosový olej apod. - např. Woolite, Lovela apod. Sice to lze vyřešit odmaštěním popruhů jarem na nádobí, ale je lepší tomu předcházet. Mastnota na popruzích (ať z rukou nebo z pracího prostředku) a jejich následné odmašťování zvyšuje riziko, že popruhy ztratí svou původní barvu (viz. obrázek).

Pokud chcete, aby bylo nosítko po praní měkčí, oživily se barvy a lépe se vymáchal prací prostředek, použijte Sonett máchadlo. Je fantastické na bavlnu, vlnu i hedvábí. Dodá lesk, vyhladí vlákno a zjemní celkovou strukturu materiálu. Nosítko je po něm jako nové. Jen pozor, na viskózová a rostlinná  vlákna jako jsou tencel, bambus a len ho nemůžeme doporučit, kyselé prostředí tato vlákna oslabuje.

  • Může nosítko do pračky? Jaký prací program zvolit?

Při praní nosítka se vždy řiďte pokyny výrobce. V zásadě platí, že nosítka, zejména ta z bavlny,  lze prát bez obav v pračce na program jemného praní a 30°. Rozhodně doporučujeme snížit otáčky na 600 ot/min. Pokud nemáte nosítko ze šátku s nějakou speciální příměsí, není nutné ho prát v ruce. Naopak, praní v pračce je účinnější.

A jak přesně při praní postupovat?

Před praním nosítko povlíme do "továrního nastavení", jak říká s oblibou jedna naše kolegyně :-) Zapneme všechny přezky a povolíme všechny utahovací šňůrky i popruhy. Není nutné, a vlastně ani žádocí, obalovat přezky, aby se neobouchaly, nebo balit nosítko do povlaku na polštář, jak bývá doporučováno na facebooku. Jednak tím snižujeme kvalitu praní, jednak zvyšujeme zátež materiálu. Nosítko v povlaku by mohlo tzv. "pustit chloupek" a nebude po uschnutí vypadat hezky. Je to sice jen optická vada, ale snižuje hodnotu nosítka pro případný další prodej a jeho vzhledové vlastnosti. Tak proč to riskovat, nebo ne?

vyšisovaný popruh nosítka zdeformovaný uzlem

Prokluzující popruhy je lepší odmastit nebo doplnit brzdičkou. Jakékoliv jisticí uzly a jiná nevhodná řešení jim neprospívají.

  • Jak nosítko po praní usušit?

Nejlépe nosítku prospívá pokud je sušeno na volno, rozložené třeba na sušáku, na stinném místě. Nosítko lze i třeba přehodit přes opěradlo židle, pokud tam bude mít možnost větrat a proschnout, anebo na šňůře. Při sušení na šňůře je nutné hlídat, aby na nosítko nesvítilo přímé slunce a nevyšisovala se tak barva. A taky je nutné počítat se vznikem skladu materiálu v místě zavěšení nosítka.

Nikdy nedávejte nosítko do sušičky. A to ani kdyby vám 10 holek na Facebooku napsalo, že je to ok. ;-) Není.

Nosítek zničených ze sušičky už nám rukama několik prošlo - někdy to odnese materiál jen estetickou vadou, protože se zkrabatí nebo pustí chloupek, jindy se ale celé nosítko srazí, pokrčí se polstrování, zkroutí se popruhy. Je to zkrátka risk. Navíc, podobně jako u merino oblečení, nemusí být poškození patrné hned na poprvé, ale projeví se třeba až po druhém či třetím sušení. Taková nosítka pak nejsou na nošení vhodná a ani je není jak zachránit.

Pokud potřebujete čas sušení zkrátit, opatrně umístěte nosítko třeba k topení (pozor nikdy ne přímo na něj), a zajistěte dostatečné proudění vzduch zejména kolem polstrovaných částí.

skvrny od slinnevypratelné skvrny od slin

Skvrny od slin dítěte, v místech, kde nebyly popruhy chráněny před okusováním a žužláním slintáčky, jsou v podstatě neodstranitelné.

  • Co se skvrnami?

Se skvrnami je to těžké, co budeme povídat. :-) Při jejich odstraňování vždy myslete na to, že nosítko, které vlastníte je velmi pravděpodobně vyrobeno ze šátkoviny (pokud tedy nemáte nosítko látkové), a šátkovina je dle některých diskuzí tím nejchoulostivějším materiálem na naší malé planetě i v širokém okolním vesmíru. Teď to píšu s nadsázkou, samozřejmě, šátky na nošení dětí vydží ledacos. Ale při jejich praní se obezřetnost na to, co že jim to dopřáváte za chemii, vyplácí.

Obecně je potřeba se vyhnout všem optickým zjasňovačům, bělidlům, zázračným odstraňovačům skvrn, všem bělidlům na bázi chlóru, perboritanu a perkarbonátu. Ano, i tomu, co si říká Agent a slibuje nemožné na počkání a zázraky do 3 dnů ;-). Riziko, že místo skvrny najdete světlý odbarvený flek nebo drolící se trosky látky, je při jejich použití opravdu velké.

Stejně tak pozor na žlučové mýdlo. Ač s ním na běžném oblečení nemáme problém a na praní ho doporučujeme, na šátky a nosítka ho používáme jen v nějkrajnějším možném případě a s vědomím, že se po něm časem může vybarvit nějaká nažloutlá skvrna.

Většinu skvrn stačí propláchnout za čerstva studenou nebo teplou vodou (podle typu skvrny), nanést neředěný prací gel, nechat chvíli působit, propláchnout. A postup klidně opakovat několikrát za sebou.

Výborným pomocníkem je také sprej na skvrny německé značky Sonett. Na nosítku vám udělá lepší službu než žlučové mýdlo, a je bez rizika.

Na specifické skvrny se nám pak osvědčilo sáhnout k nějakému triku našich babiček: skvrny od borůvek nebo čaje odstraníte citronem, na skvrny od vína nasypte sůl (i když kde by se na nosítku vzala skvrna od vína, že?), kávu či kakao pomůže prolít studenou vodou se solí, na kečup nebo červené ovoce se osvědčil líh.

Běžnou nečistotou, jež se na nosítkách objevuje je bláto, to nezapírejte, nechte uschnout a pak vykartáčujte. Na zaprané fleky od bláta totiž nepomůže asi nic (jisté úspěchy slaví citrátové mýdlo, ale není to nejbezpečnější možnost k barvám nosítka). Údajně by mohla pomoci svěcená voda, ale to nemáme vyzkoušeno :-D

Pokud k nosítku dostanete slintáčky a uvidíte že vaše dítě má tendenci žužlat a okusovat popruhy u nosítka, použijte je. Skvrny od dětských slin rády žloutnou nebo se barví do oranžova, a z nosítka jdou odstranit asi podobně, jako zaprané skvrny od bláta = nejdou dolů ničím. Věřím, že na skvrny od slin by byla i krátká i výše zmiňovaná voda. Je škoda si nechat zničit nosítko, když existuje efektivní a levný prostředek, jak tomu předejít.

Při odstraňování skvrn je nutné vždy prověřit, z jakého je nosítko materiálu, a co na něj lze použít, ať si nosítko zbytečně nezničíte. 

Neboj se, a přeper ho!

Péče o nosítko není žádná (raketová) věda

Péče o nosítko, ač je to tak někdy prezentováno, není žádná raketová věda, a zvládne ji opravdu každý. Co říkáte?

Na závěr bychom rádi předali jednu zkušenost: za naši nosítkovou kariéru jsme potkali jen velmi málo nosítek poškozených běžným praním, vlastně skoro žádná. Pokud je nestrčíte do sušičky, neprotáhnete celonoční koupelí v perkarbonátu a horké vodě, nemělo by se nosítku nic stát. Mnohem více zničených nosítek, která jsme měli tu smůlu potkat, byla z absence péče. Byla to nosítka dlouhodobě nepraná, poničená slinami v místech, kde dítě žužlalo popruhy, s rozedřenými bederáky tam, kde zůstavalo bláto z botiček a rozpadlými popruhy tam, kde na ně rutinně sahají rodiče zpocenýma a špinavýmu rukama. My si to totiž neuvědomujeme, ale té špíny, která nosítko poničí, potu, který při dlouhodobém působení naruší vlákna nebo slin, které rozpustí barvu, je opravdu velké množství. 

A tak základním pravidlem správného ošetřování nosítka je i nadále naše úvodní motto: "Neboj se, přeper ho!"

Na naši nabídku šetrných pracích prostředků nejen na nosítka se můžete podívat zde.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli