28.9. slavíme Den české státnosti a naše prodejna bude uzavřena.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Porovnání nosítek
  4. Kinderhop versus Kavka: kdo je vítězem polského duelu?

Kinderhop versus Kavka: kdo je vítězem polského duelu?

V naší půjčovně máme k dispozici celou řadu nosítek polských výrobců. Nejznámější z nich je asi Lenny Lamb, o něm už jsme toho napsali docela dost. A tak jsme se rozhodli představit vám dvě méně známé značky – rostoucí nosítko Kinderhop dceřinou značku Luna Dreams, jehož samostatnou recenzi naleznete zde, a Kavku Multi-Age ze stáje Kenhuru. Obě nosítka se pohybují ve stejné cenové kategorii, obě jsou rostoucí, a obě jsou šátková, obě umožňují křížení popruhů, obě pocházejí z Polska, a obě jsou od písmene K. To si říká o porovnání, co myslíte?

nosítko Kavka Multi-ageNosítko Kinderhop

Jdeme do terénu...

Jelikož nemáme rádi recenze od stolu, rozhodli jsme se nejprve obě nosítka pořádně otestovat. A protože se úkolu se ujali dva největší "nosítkoví pankáči" z týmu ZkusNositko.cz, tradiční recenzi nečekejte :-D

Obě nosítka jsme vzali do terénu a důkladně vyzkoušeli při rodinném výletě. Každé vpředu i na zádech, s dvěma nošenci (s lezoucím 9m Bertíkem, a jeho 2,5 roku starým a 13 kg těžkým bráškou).

Dvě různá nosítka, jeden test

Už jsme zmínili, co všechno mají nosítka společného, co je však pro jejich srovnání podstatné, je to v čem jsou rozdílná: tímto zásadním faktorem je tvrdost.Kinderhop je velmi poddajné, měkce polstrované,  jak na bederním pásu, tak na vysokých ramenních popruzích, krásně  přizpůsobivé nesoucímu i dítěti. Ledacos lze doladit poštelováním popruhů a nastavením nosítka. Kavka je naopak relativně tuhá, má velmi pevný bederní pás a tvrdší, hutně polstrované popruhy. Její souznění s nosičem je "buď anebo" - buď sedne, anebo ne, a pak nemáte šanci. :-) Ale zase lépe rozkládá váhu a o trochu více unese.

Uvědomujeme si, že jejich porovnání může vyznít asi podobně, jako kdybychom chtěli srovnávat dejme tomu Lenku4ever a Zumbuccu s tvrdým bederním pásem. Jsou to dvě různé koncepce, zcela z opačné strany nosítkového spektra. Ale to pojďme se o to alespoň pokusit.

nosítko Kavka Multi-age

Bederní pás: 1:0 pro Kinderhop

Bederní pás u Kavky je, jak už bylo zmíněno velmi pevný, tvarovaný do oblouku, tak aby optimálně rozložil váhu dítěte do beder a odlehčil ramenům. Je velmi podobný tomu, co můžeme vidět např. u nosítek značky Sestrice. Je zakončen částečně krytou sponou bez pojistky, s jištěním na gumičku. Osobně u nosítek spony bez pojistky preferuji, protože se s nimi nemusím "prát" při odkládání spícího dítěte. Zdá se, že popruh je veden v jednom kuse uvnitř celého bederáku, a slouží mimo jiné jako vodítko tunelu pro nastavení šířky nosítka v oblasti sedu dítěte. Toto řešení bývá oceňované, protože celé nosítko zpevní a přispěje k jeho větší nosnosti, což jsem zpočátku kvitovala. Ale je to jen optický klam, při bližším prohlédnutí je vidět, že je popruh přestřižen a našit do tunelu z druhé strany pásu.

Co mi hodně vadilo je prošití bederního pásu, které jde cca 1 cm pod jeho horní hranou a nosítko je v tomto místě náchylné k ohýbání a lámání, když ho špatně nasadíte. Ale ani při správném nasazení jsem z tohoto prošití neměla dobrý dojem a dost jsem se o půjčené nosítko bála.

 

Bederní pás Kinderhop vs. Kavka

Kinderhop má naopak bederní pás příjemně měkký, podélně prošitý, vzhledově i tvarově se blíží tomu, co známe z Fidelly Fusion 2.0. Bytelná spona je opatřena jak pojistkou, kterou lze jednoduše uvolnit jednou rukou, tak jistící gumičkou.

Jak již bylo řečeno, bederní pás je jedním z hlavních rozdílů obou nosítek. Ten "kavčí" více unese, jednoznačně. Ale málokomu sedne - jeho tuhé konce mají tendenci se zařezávat do boků a tlačit do pánevní kosti. Což toto jinak dobré nosítko diskvalifikuje u mnoha uživatelů, protože není jak to vyřešit. Při přehození dítěte na záda to je o něco lepší... jenže... Zdá se, že chlapi jsou proti tomuto imunní, nebo na pánské boky nosítko sedne o mnoho lépe, než na ty naše ženské slovanské.  :-D

U měkkého "kinderhopího" bederního pásu nic takového nehrozí. Mně beze zbytku vyhovoval, ale mému muži, který ho testoval se mnou, přijde málo bytelný a pevný. Jenže můj chlap celým srdcem tíhne k batohoidním tvrďasům typu Sestrice, tak se není čemu divit. I přesto jsme se v tomto případě shodli na stavu 1:0, protože lidí, kteří nosítko zkoušejí, a bederní pás u Kavky jim opravdu nesedne, je na náš vkus docela hodně.

Kavka Multi-age

Ramenní popruhy: 0:1 pro Kavku

Nosítko Kinderhop jeho tvůrci opatřili vysoce polstrovanými měkkými popruhy, ve střední části zpevněnými popruhem. Jsou velmi poddajné, příjemné, s možností křížení pomocí robustních spon s jištěním na gumičku. Naprosto klasicky jsou opatřeny kojícími sponami i háčkem na uchycení kapucky pro jištění a ochranu hlavičky spícího dítěte (nevím jak vám, ale jinak než spícímu dítěti se mi ještě kapucku připnout nepodařilo, aniž by to vyvolalo mohutnou vlnu protestů, a to ani v tom největším nečase).

Lopatková spona je plně posuvná, a to pomocí tunýlku o šíři cca 3 cm, jež volně "jezdí" po ramenním popruhu. Řešení je to velmi jednoduché, ale přitom vysoce funkční. Takto umístěná lopatková spona je plně variabilní, nikde netlačí a při nošení na břiše krásně zpevní zadní část nosítka a podpoří správné umístění ramenních popruhů, aniž by je lámala. Toto řešení není u nosítek obvyklé, a u mě za něj má Kinderhop rozhodně "palec hore".

 

Při testování jsme však odhalili jedno slabé místo: popruhy mají relativně krátké polstrování (o nějakých 15 cm kratší než Kavka nebo Lenka4ever), menší postavy s ním nemají žádný problém. Ale když při 183 cm dal manžel staršího 2,5 letého syna na záda, měkká část ramenního popruhu končila v ohybu ramenního kloubu, hrudní (lopatková) spona se tak dostane mimo polstrovanou část  a při delším nošení spolu s popruhem řeže a tlačí. My malého vzrůstu to nezaznamenáme, ale ramenatý vysoký chlap s tím má opravdu problém.

 

Kinderhop má netradiční upnutí hrudní spony

Ramenní popruhy u nosítka Kavka mají mnohem větší ambice, než sympaticky jednoduché popruhy u Kinderhopu. Kavka jak propracovaností, tak i konstrukcí ramenních popruhů, může konkurovat nosítkům typu Sestrice nebo Moisha Grow. Ramenní popruhy jsou tužší, pevnější, tvarované do "banánového" oblouku, bez obligátního zpevnění vedením popruhu ve střední části, hodně připomínají ramenní popruhy expedičních batohů.

 

ramenní popruhy Kinderhop vs. Kavka

Lopatková spona se posouvá po kolejničkách potažených látkou. Je to poměrně osvědčený systém, který dobře funguje. Tedy, pokud odhalíte, jak na to - netrpělivý muž je schopen se s tím vztekat i 5 minut, protože se mu pojezd neustále "kouše" a zasekává :-D Fígl je to přitom jednoduchý - plastový pojezd je třeba odlehčit a přizvednout, pak jezdí spolehlivě. I když chápu, že pokud tento manévr provádíte s dítětem na břiše a bez asistence druhé osoby, může to být problém.

Konce ramenních popruhů u obou nosítek jsou uchyceny dvoucestnými sponami, které umožňují jejich křížení. Resp. spony na Kavce nejsou dvoucestné, ale supluje je systém dvojího utahování - jedna přezka na utažení se nachází na konci polstru, v druhém směru pak můžete popruh utáhnout právě na sponě. V podstatě totožný systém najdeme u novějších typů nosítek LennyUpgrade. U obou z nich lze ramenní popruhy křížit.  U Kavky je trochu problém nemožnost sundat lopatkovou sponu z pojezdových kolejnic, takže při křížení trochu překáží.

Kinderhop - uchycení ramenních popruhůKinderhop - uchycení ramenních popruhů

Podobně jako u nosítek Fidella Fusion je na obou nosítkách k dispozici dvojí sada spon - jedna pro "klasické" uchycení ramenních popruhů v polovině zádové opěrky, druhá pro vedení ramenních popruhů až dolů k bedernímu pásu. Tento systém není sice vrcholně estetický, protože jedna sada spon je vždy neobsazena a působí vizuálně, že je na nosítku navíc. Ale je opravdu užitečný, oceníte jej zejména při nošení menších dětí, kdy spodní vedení ramenního popruhu výrazně usnadňuje podsazení.

Nastavování podle velikosti dítěte 1:0 pro Kinderhop

Kinderhop je v nastavení šířky mezi nožičkama dítěte i délky zádové opěrky kouzelně jednoduchý. Používá osvědčený systém stahování šňůrkami. Pro větší výdrž jsou tunýlky opatřeny poctivými mosaznými průchodkami, takže se není třeba bát roztržení okraje látky při stahování. A také se pak uzlíky na šňůrách mnohem lépe povolují, nezalézají dovnitř a vůbec. Systém je to v zásadě primitivní, intuitivní, a osvědčený, není na něm co zkazit. A v případě přehazování dvou nestejně velkých nošenců lze detaily doladit i za pochodu, což je třeba pro mého muže obrovská výhoda - jakékoliv dlouhé nastavování nesnáší, a tak za pochodu dotahujeme a povolujeme při střídání dětí nosítko poměrně často. 

Nosítko je krásně měkké, kromě stahování sedu a délky zádovky má i regulaci šířky zádové opěrky v oblasti krčku dítěte, a tak není problém ho přizpůsobit ani malým miminkům, ani 2,5 letému batoleti. Velikost 98 zdá se být jeho limitem. Pocitově je však vhodnější na menší děti, i když těch 92 cm a 13 kg unese i na delší vzdálenost (tedy děti samo nenosí, musíte je nést vy, ale těch 13 kg v něm není vcelku problém).

 

Kavka se nastavuje pouze v oblasti mezi nožičkama a má regulovatelnou délku zádové opěrky.Šířka látky mezi nožičkama dítěte závisí na nastavení suchého zipu z vnitřní strany bederního pásu: systém látkového širokého tunelu - suchého zipu je stejný jako u nosítek Lenny Lamb a Moisha Grow, podobný najdeme i u českého MoniLu. Vylepšení vidím v tom, že výrobce nepoužil klasické suché zipy, ale jejich měkčí variantu. Vnitřní část bederního pásu je pošita souvislou "sametovou" vrstvou, vnitřní posuvná část je pak opatřena plastovými protikusy s jemnými háčky. Tento suchý zip (odborně stuhový uzávěr) na rozdíl od staršího typu právě třeba u MoniLu nehrozí poškozením šátkoviny na bederním pásu očky zipu zachytávajícími se všude možně i nemožně. Ale plastová část pravděpodobně při intenzivním a dlouhodobém používání povede k proděravění látky v oblasti prošití. Již teď je vidět snaha ostrých růžků zipu zjistit, jak to vypadá na druhé straně tkaniny.

Sympatické je orientační označení šířky nosítka mezi kolínky podle váhy dítěte. Nesympatické je, že nosítko musíte tip ťop nastavit ještě před usazením dítěte. Pak už s ním nehnete. Při střídání dvou dětí je to docela nepříjemné a zdlouhavé. A taky může shrnutá látka ve vnitřní straně bederního pásu tlačit.

 

regulace šířky sedu - Kavka

Zádová opěrka u Kavky se šteluje páskem s brzdičkou. Je to rychlé a jednoduché, nemusíte nic motat ani uzlovat. Ale je relativně krátká, a tak je třeba opravdu dobře "vychytat" nastavení nosítka.  Ne každému se to povede, a ne každý na to má trpělivost. Přiznávám, ani po delším ladění to nebylo, tak jak by to mělo být. Zádová opěrka je totiž ve spodní části opatřena záševky, které usnadní „zakapsování“ dítěte a správné podsazení, ale pokud je kapsa příliš velká, spotřebovává zbytečně moc materiálu, a délka zádovky prostě nestačí. Naštěstí starší děti vám v nosítku ledacos odpustí a ledacos snesou. Velikostně je Kavka v pohodě do velikosti 92. Nastavit ji na malé miminko je větší problém než u Kinderhopu. Je tužší a nemá takový rozsah nastavení. Ale za to trochu více unese, je pevnější a lépe rozloží váhu těžších dětí. Kinderhop je však o něco sympatičtější a výrazně lépe nastavitelný, proto jsme ho vyhodnotili v této kategorii jako vítěze.

Detaily 1:0 pro Kinderhop

Obě nosítka jsou opatřena odepínací plně stahovací kapuckou. U Kinderhop je stahování kapucky zakončeno gumičkou a distančním korálkem,  zacvakává se na klasický plastový háček, jak jej známe u většiny nosítek. U Kavky je zakončení na gumičku doplněno brzdičkou, a kapucka se zachytí na plastový díl umístěný na stejných pojezdových kolejničkách jako lopatková spona. Tento dílek není zakončen háčkem, a tak má kapuce tendenci při pohybu vyskakovat a nedrží hlavičku spícího dítěte tak, jak bych si u nosítka představovala a jak u našich notorických zaklaněčů hlavy potřebuji. Přiznávám, dost mě to štvalo.

Nosítko Kinderhop

Celkové skóre: 3:1 pro Kinderhop

Z celkového pohledu je pro nás jasným vítězem Kinderhop. Je to spíše lehčí, měkčí nosítko, z velmi poddajné šátkoviny. Je více spartánské, neoplývá žádnými zbytečnými parádičkami a doplňky. Ale je jednoduše nastavitelné, příjemně se nosí, je funkční, pohodlné a odolné. Osobně od nosítka víc nepotřebuji.

Jako pro člověka, který se profesně zabýval optimalizacemi nákladů průmyslové výroby, pro mě jednoduchost vypracování znamená při podobné prodejní ceně jediné - kvalitnější materiály, kvalitní šití. Vím, že výrobce nikde nic neošidil, vím, co za své peníze kupuji. Kinderhop pro mě z tohoto pohledu představuje jasné a přímé jednání - za výbornou cenu dostanu příjemné a kvalitní nosítko. Pocitově mi nejvíce připomíná Fidellu Fusion, možná i Lenkue4ever.

Své příznivce si najde u milovníků měkčích bederních pásů a "ňunacích" šátků. Je však velmi univerzální, žít s ním dokáže téměř každý. Je to jedno z těch nosítek, které bych doporučila v situaci, kdy si kupujete nosítko bez možnosti jeho vyzkoušení, chcete ho dát jako dárek, nebo nejste v nošení zběhlí a nevíte, zda se vám a vašemu dítěti bude nošení líbit. Je velmi vhodné na malé děti, perfektně se jim přizpůsobí, a bude je hýčkat, přesně jak potřebují. Mně nadchlo, u chlapa prošlo bez vážnějších výhrad.

Kavka je oproti němu propracovanější tvrďák, dává na odiv mnohé moderní designové prvky a detaily. Ale ne vždy jsou tyto prvky funkční a domyšlené. Udělá dojem na milovníky tvrdších a pevnějších bederních pásů, tužší šátkoviny. Je to pravé pro všechny milovníky turistických batohů, kteří si užívají všechny ty posuvné kolejničky, brzdičky a prošívání. Je vhodnější na starší děti, poskytuje o něco lepší komfort při nesení vyšší váhy (jenže velikostně nemá takový rozsah jako Kinderhop). Z tohoto pohledu se mi zdá trochu předimenzovaná. Její bederní pás je oříšek, a to doslova - je to s ním buď a nebo. Svého majitele si pečlivě vybírá a nesedne každému. Mám-li ji umístit na škále dosud vyzkoušených nosítek, přirovnala bych ji k levnější verzi nosítek Sestrice. Jenže ačkoliv mi Sestrice sedne, u Kavky mě tlačil a řezal bederní pás. Manžel si ji naopak docela pochvaloval.

Závěrečná poznámky: v testu jsme použili celošátkové nosítky značky Kinderhop, jelikož Kavka je také celošátková. Výrobce ale dělá i "kombinovanou" variantu (šátková zádová opěrka, zbytek nosítka látkový) s pevnějším bederním pásem (tuto variantu jsme recenzovali zde), látkové nosítko a látkové nosítko v letní verzi se síťovinou.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli