Vánoční dárek 🌲Po celý prosinec nabízíme poradenství s nastavením nosítka na naší prodejně zdarma bez předchozí rezervace.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Maminky blogují
  4. Je lepší látkové nebo šátkové nosítko?

Je lepší látkové nebo šátkové nosítko?

Na trhu se dnes vyskytuje nepřeberné množství nosítek, jejich druhů, velikostí a systémů utahování. Na našem blogu naleznete mnoho článků, které se výběru optimálního nosítka pro vás a vaše miminko věnují. Máme tu celou sekci recenzí nosítek. Co jsme však dosud neudělali, je základní srovnání materiálu, z nichž se nosítka vyrábějí. Tedy jsou lepší nosítka šátková nebo látková? Co myslíte?

Ještě před rokem, než jsem na vlastní kůži začala nosit, bych vám zapřisáhle tvrdila, že určitě šátková. Protože tak se to psalo ve všech nosicích skupinách na Facebooku a říkalo se, že jeden ze spolehlivých znaků ergonomického nosítka (bráno očima nosicího eléva) je fakt, že je šátkové. A pak byly ještě Manducy :-)

Ale situace se změnila, objevilo se mnoho skvělých látkových nosítek, také přibyly zkušenosti. A otázka se už nejeví tak jednoznačně jako na začátku.

Tak jak to tedy je?

Šátková nosítka

Ta obvykle vyrábí i výrobci šátků - namátkou mohu zmínit Lenku, Lenny Lamb, Storchenwiege, Didymos, a MoniLu (ti ale nejsou výrobci šátků).

Šátková nosítka jsou jemná, krásná se zajímavými vzory. Dokonce jsou šátky, jejichž vzor mnohem lépe vynikne na nosítku, než jako uvázaný šátek.

Šátkové nosítko je také mnohem lepší pro nošení malých miminek - je měkčí, lépe je obejme a podepře. Člověku se to miminko do té jemné hutné látky dává tak nějak  snáz. S malými miminiky jsou šátková nosítka pohodlnější i pro nosicího - šátkové popruhy více pruží, lépe se přizpůsobí, a jsou přijemnější v pase i v ramenou. Obvykle jsou i více polstrované a celkově měkčí, než u látkových  nosítek.

Na úplně malá miminka jsou skvělá vázací nosítka, protože si je plynule nastavíte, tak aby mělo miminko maximální oporu. Nosítko mu přitom nebude velké, ani nebude nikde odstávat nebo tlačit. Dobrou volbou jsou nosítka DidyKlick nebo Storchenwiege.

Potud bychom měli samá pozitiva. Negativa se mohou objevit časem, jak miminko roste.

V první řadě jsou šátky obvykle háklivější na opotřebení. Některé šátky totiž více žmolkují, u některých zase snáze vytaháte nitky. Nošením těžších dětí více změknou a mohou trochu ztratit tvar. Což nutně nemusí být na škodu, prostě jen konstatuji fakta.

Problém nastane ve chvíli, kdy vám miminko začne žužlat popruhy a tkaničky, nebo je hodně blinkací, případně se stane jiná nehoda. A vy řešíte praní nosítka 2x do týdne. To už bohužel šátkové nosítko dostává pořádně zabrat. A jsou fleky, které, pokud je ušito z choulostivějšího šátku, už dolů prostě nedostanete. Samozřejmě, něco zachrání slintáčky, ale ne všechno. Slintáčky (= chrániče ramenních popruhů) u šátkových nosítek na 100% doporučujeme pořídit.

šátková nosítka Lenka

A pokud nosítko nešetříte, může se stát, že opotřebení je znát docela rychle. A to se odrazí i na ceně případného prodeje.

Já jsem to tedy řešila koupí 2 nosítek, jednoho levného, dost unaveného. To používám na rychlé výpravy za domácím zvířectvem a tam, kde by se mohlo zničit. Vím, že u tohoto kousku mě to mrzet nebude. A na nedělní výlety do kavárny máme právě svátečního malého prince.

Takže moje rada zní, pokud máte malé miminko, je šátkové nosítko jednoznačně vhodnější. Počítejte jen s tím, že pokud k němu pořídíte slintáčky, dost vám to ulehčí život. A také počítejte s tím, že intenzivní nošení na něm prostě bude více vidět.

Také bych doporučovala zvážit složení šátku, ideálně aby snesl i občasné praní při vyšších teplotách. A aby byl dostatečně odolný proti mechanickému namáhání, které je v nosítku přece jen vyšší, a dochází k němu stále na jednom místě, což se při klasickém nošení v šátku neděje. A materiál šátku na to, zcela logicky není dimenzován. Na dotyčných místech (lemy kolem nožiček, hrana zádové opěrky, popruhy, vnitřní strana bederního pásu) mohou vznikat žmolky a viditelné opotřebení. Tento problém se objevuje zejména u tenčích, jemnějších šátků, šátků s příměsí vlny nebo merina.

Po dlouhé diskuzi s kolegy na Zkusnositko.cz jsme se odhodlali k drobnému editu. Vzhledem k tomu, že v půjčovně jsou k dispozici i šátková nosítka - například Lenka, LennyLamb, nebo Storchenwiege, které mají za sebou mnoho hodin nošení a mnoho cyklů praní, a přitom vypadají stále velmi dobře, jsme si všimli jedné věci. Pokud se jedná o šátkové nosítko originálně vyrobené u výrobce šátků - tedy Lenku, Lenny Lamb, Storchenwiege zdá se, že pro ně moje výhrady ohledně výdrže úplně neplatí. Vypadá to, že odolávají času i opotřebení mnohem více, než ta nosítka, která jsem zatím viděla já. A musím přiznat, že jsem měla v ruce převážne jen nosítka šitá na zakázku. Tedy někdo potřeboval střihnout šátek a ušil z něj nosítko. Důvodem může být i to, že takto střihané šátky nejsou úplně nové, což může mít na kvalitu nosítka vliv. Je pravda, že jsem kdysi měla v ruce i šátkové nosítko značky Fidella, a to také vypadalo po docela hojném používání dobře. Dalším důvodem může být naprosto pragmaticky i to, že výrobci na nosítka vybírají záměrně odolnější šátky.

Tedy, pokud si budete kupovat nosítko šité na zakázku, případně ještě z druhé ruky, ohlídejte si, z jak nošeného a kvalitního šátku bylo vyrobeno, má to vliv na jeho životnost :-)

Látková nosítka

Látkovým nosítkům trochu ubral na popularitě boom šátkových nosítek. Ale oblíbená jsou stále, objevila se řada nových výrobců, nosítka se vyrábějí v čím dál zajímavějších designech.

Mezi špičku ve výrobě látkových nosítek patří americký konglomerát značek  Tula a Ergobaby, v ČR má dobrou pozici KiBi, postupně se objevují další a další nové značky jako například Elihandmade, MIA, Maggion apod. Nejznámějším výrobcem látkových nosítek je zřejmě německá značka nosítek Manduca. Domnívám se, že velkou měrou je to i proto, že začali vyrábět skutečně ergonomická nosítka jako jedni z prvních a mají v našich končinách tradici.

 

 

látková nosítka Tula

Látková nosítka jsou obvykle o něco levnější, než ta šátková. Jsou jednoznačně odolnější /zejména vůči mechanickému poškození) a obvykle zůstanou déle hezká. Nebývá u nich až takový problém s praním, většinou jsou bavlněná a některá snesou i 60°C (pro každé konkrétní nosítko je třeba řídit se pokyny výrobce). I tady platí, že je nosítko dobré hránit slintáčky a zamezit tak příliš častému praní.

Pro miminko jsou látková nosítka tužší, hůře se mu přizpůsobí. Proto bych je doporučila až pro větší dítě, třeba od velikosti toddler.

K nošení malých miminek bývají doplněna tzv. novorozeneckou vložkou, její používání však nebývá jednoznačně doporučováno, protože v této vložce bývá správné napolohování miminka dost obtížné. Některé značky už ale dělají i rostoucí látková nosítka vhodná od narození bez vložky - například Tula (model Free to Grow).

Stejně tak je u nich větší problém s přizpůsobením se nosícímu - je dobré ho vyzkoušet, aby opravdu sedlo, a dobře jej nastavit. Na stranu druhou, jak ho jednou poladíte, díky pevnosti a tvarové stálosti materiálu sedne už napořád.

Co bych vám tedy při výběru nosítka doporučila?

Stále častěji slýchám od maminek, že na malé miminko pořídily šátkové, a až jim batole odroste do toddler verze nosítka, pořídí některé z látkových. Taky jsem měla v plánu tuto variantu...až do doby než jsem pro účely tohoto článku objevila rostoucí šátkovou Lenku 4Ever ze šátku Mandala Night (ano, ta na obrázku v pravo). A vím, že ji opravdu, ale opravdu potřebujeme. :-)

Tedy při výběru nosítka se řiďte srdcem, musí se vám líbit, přece jen ho budete užívat několik měsíců, ne-li let. Určitě si nosítka sami na sobě vyzkoušejte a ponoste si v nich, každému totiž sedne něco jiného. A to, že vám ho někdo známý doporučil jako nejpohodlnější nosítko na světě, neznamená, že bude pohodlné i vám. Na vyzkoušení doporučuji i delší časový úsek, některé slabiny vyjdou najevo až po delším použití. Skvělou příležitostí je zajít do půjčovny nosítek, a tam si nosítko vyzkoušet, případně zapůjčit.

Zvažte možnostosti údržby nosítka, a jeho vlastnosti z hlediska materiálu - silné bavlněné plátno vždy vydrží více než nadýchaný šátek s merino vlnou.

Držíme palce, ať se výběr podaří hned na poprvé. Pokud ne, a vy jste zjistili, že jste ve výběru sáhli vedle, nevěště hlavu, nejste ani první ani poslední, nosítko s klidným svědomím prodejte a vyberte nové. Je to mnohem lepší než se trápit s nevyhovujícím.

 

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli