Vánoční dárek 🌲Po celý prosinec nabízíme poradenství s nastavením nosítka na naší prodejně zdarma bez předchozí rezervace.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Nošením k životu snadnějšímu: Co nošení dětí přináší rodičům?
17.10.2018
Rady a tipy

Nošením k životu snadnějšímu: Co nošení dětí přináší rodičům?

Tento článek navazuje na článek Tělo na tělo, který se zabývá vlivem nošení na fyzický vývoj dětí. A v mnohém se doplňuje s vynikajícícm článkem maminky Kláry (snad se nebude zlobit, že jsem prozradila její jméno) na našem blogu s názvem Nosítko nebo kočárek?

Ano, hovořili jsme už o problematice nošení z psychického a tělesného vývoje miminek. Je čas přejít na stranu rodičů.

Šátek na nošení dětí

Svádělo mě to napsat něco ve smyslu anglického rčení "Last, but not least", ale pak jsem si uvědomila, že nejde moc dobře přeložit do češtiny. Navíc překladem se ztratí velká část jeho údernosti. Každopádně "Last, but not least" znamená, že něco sice zmiňujete naposled, ale neznamená to, že by to nemělo význam. Tahle věta je mi často oporou v těžkých mateřských chvílích, kdy naprosto zákonitě jdou moje potřeby stranou, což bývá zdrojem značné frustrace. Takže ano, najím se a umyju až jako poslední z celé rodiny, tajně a v noci, když miminko spí, ale neznamená to, že by nebylo důležité, jak vypadám a jak se cítím. A taky to neznamená, že je to všem jedno... OK, dostali jste mě, ale třeba mně to jedno není :-D

Takže o rodičích a nošení píšu sice až naposled, ale neznamená to, že byste byli nedůležití. To přece nejde! Rodič je v nošení základním článkem. Vezmeme-li to do krajnosti, nošence lze nahradit plyšovým medvěděm, panenkou. Jedna kamarádka dokonce svého nošence nahrazovala pro trénink úvazů psem Frodem. Ale bez nosiče to prostě nejde. Výjimkou jsou asi jen Ája s Maxipsem Fíkem. Ale neznám chovatelskou stanici v ČR ani ve světě, která by tuto rasu chovala.

Takže, milí rodičové, prarodičové, tety, sourozenci a strýcové, kteří jste se rozhodli svoje miminko nosit, pojďme si shrnout, jaké vám to přináší výhody. Jste důležití!

Narození miminka je pro rodinu velkou událostí, a také změna rytmu života celé rodiny. Maminky pak často musí balancovat mezi tím, zda se starat o všechny potřeby miminka, nebo o chod domácnosti. Nosítko nebo šátek jim může být velkou oporou. S miminkem na těle se může provést úklid nebo uvařit a neřešit, co dítko dělá, jestli mu není zima, zda nepláče, nebo jestli nepotřebuje přebalit :-)

U větších batolat pak odpadá věčné motání se pod nohy. Samozřejmě, co bychom pro naše zlatíčka neudělali, a volnost a pohyb je pro vývoj dítěte opravdu důležitý. Ale když potřebujete něco opravdu dělat, třeba vaříte svíčkovou na nedělní návštěvu manželových rodičů, a u toho vás potomek neustále tahá za sukni nebo vám visí za nohavici, duševnímu klidu to nepřidá. A třeba u nás doma bývají tyto momenty zdrojem nechtěného křiku a pláče miminka. Někdy ten pohár prostě přeteče, a buď to neustojíte vy psychicky, anebo batole vratce se držící vašich kalhot fyzicky. Pro tyto chvíle mohu vřele doporučit turecké kalhoty, skýtají značnou záchytnou plochu a dokáží pád, nechtěně zašlápnutého batolete, úspěšně zastavit. Obvykle jsou ještě opatřeny v pase žabičkováním, jež plynule a pomalu sjede po vašich bocích až do půli stehen, a miminko nechá pomalu dosednout na zem.

Prevence těchto situací je vzít si miminko do šátku nebo do nosítka a mít ho u sebe. Máte volné ruce! Nikdo, kdo nemá malé děti, si neumí představit, jaký dar to je:-) Můžete s ním komunikovat, dítě vidí, co zrovna děláte, což ho spolehlivě zabaví. Výborně se tak dá překlenout doba, než vám děťátko doroste třeba do učicí věže. Jen pozor, je to návykové, děti se obvykle velmi zajímají o to, co dospělí kutí a časem začnou mít potřebu u všeho asistovat. Což je, mimochodem, výborné pro jejich vývoj a učení se.

šátek na nošení

Dobrou zprávou jsou také výsledky psychologických výzkumů, které hovoří o tom, že nošené děti méně pláčou. Prosím, nelze to vykládat tak, že nepláčou vůbec, nebo že nošení způsobí, že vaše miminko bude plakat méně než jeho sourozenci nebo Janička od vedle. Znamená to, že nošené miminko pláče méně, než by plakalo, pokud byste ho nechávali ležet samotné v postýlce nebo někde na dece. A jsme zpátky u pravěkého kódování mysli, které říká, že jsem-li odložen, jsem v ohrožení života.

Miminko je klidnější, vy ve výsledku také. Navíc přítomnost miminka na vaší hrudi je příčinou zvýšení tvorby mléka a vylučování hormonu oxytocinu, hormonu lásky. Čím více nosíte, tím více jste do miminka zamilovaní, tím jste klidnější a lépe zvládnete všechny krizové situace, jež život s malými dětmi přináší. Oxytocin také napomáhá nastartovat všechny mateřské instinkty, umožní vám lépe vnímat miminko, lépe reagovat na jeho potřeby, a pochopit, co ho trápí. Můžete tak eliminovat situace, kdy dítě pláče, a vy nevíte proč, nechápete, co se děje. Zatím nikdo moc neumí vysvětlit, jak to funguje, ale funguje to spolehlivě.

Funguje to i na ostatní členy rodiny. Jak miminko roste, matka mu přestane stačit, a začne vyhledávat kontakt i s dalšími blízkými lidmi. Nošení jim pomůže se sblížit s tatínkem i sourozenci, prarodiči. Ve chvíli, kdy píši tento článek, je synek s tatínkem někde v dílně. Otec ho má v nosítku, chodí spolu po domě a na zahradu, něco opravují, a podle zachycených zvuků a hovoru, si to oba moc užívají. Věřím, že pro jejich budoucí vztah jsou tyto chvíle hodně důležité.

Nosící táta šátkuje

Otcové navíc na nošení ocení volnost pohybu v terénu, jíž s sebou přináší. Můžete jít na houby, na vycházku kamkoliv - od horského výstupu na Sněžku, po procházku povalovými chodníky rašelinišť. Díky nosítkům a šátkům už dávno neplatí zažité, že se s malým dítětem se člověk nikam nedostane a bude muset několik let sedět doma, nebo chodit na procházky po městě.

My si třeba užíváme procházky na hrad Pantheon na Malé Skále u Turnova, je vytesaný do skály, skýtá úžasný výhled na krajinu a ukrývá stánek s božskou kávou a milým kastelánem. A s kočárem bychom se tam nedostali. 

Doslova spása je nošení pro rodiče miminek, jež neměla dobrý start do života, nebo jsou od malička prostě plačtivější a utrápenější, nebo dobře nespí. Často slýchám příběhy maminek, jejichž miminka plakala celé hodiny a uklidnila se až v šátku nebo nosítku. Navíc, když už nemůžete vyřešit pláč miminka, protože neznáte příčinu, je i pro matku mnohem psychicky únosnější nechat ho vyplakat u sebe na těle, v objetí a bezpečí. Alespoň já se s tím srovnávala lépe. A pokud miminko trpí na prdíky, je poloha v nosítku naprosto optimální. Pokrčená kolínka uvolní bříško, jež je navíc zahříváno vzájemným kontaktem. Na novorezecné koliky je nošení jedna z nejúčinnějších pomocí.

Děti při nošení navíc mnohem lépe spinkají. Jestli máte doma nespavce a trávíte hodiny a hodiny pokusy uspat ho, zkuste nosítko. Stačí navázat, jít se projít ven, nebo třeba jen se pohupovat v obýváku, a uvidíte, jak rychle usne. A ještě si u toho stihnete vypít kávu, kouknout v klidu na zprávy, přečíst si kapitolu v knize, nebo trochu relaxovat.

Jeden z dalších důvodů proč nosit jsem už zmiňovala v článku Tělo na tělo, nosicí pomůcka výrazně snižuje zátěž na organismus rodiče. Vyrovná levostranné zatížení, šetří páteř, bedra i klouby na rukou, jež jsou nošením dítěte velmi namáhány.

 

Pokud vás naše články zaujaly natolik, že byste ráda nošení zkusila, zastavte se u nás, rádi vám osobně pomůžeme s výběrem toho správného nosítka přesně pro vás. 

 

 nošení dětí z pohledu jejich fyzického vývoje >>

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli