- Štítky blogu
- recenze
- recenze nosítek
- materiály
- jak oblékat
- údržba nosítek
- Tula
- srovnání nosítek
- rostoucí nosítko
- batolecí nosítko
- MoniLu UNI
- Kibi
- Lenka 4ever
- LennyUp
- barefoot
- nošení v zimě
- novorozenecké nosítko
- Tula Free to Grow
- oblékání v létě
- Sestrice
- nosítko od narození
- MoniLu
- Jožánek
- Aloe
- Outlast
- Nosící oblečení Lenka
- Fidella
- LennyLamb
- proč nosit
- Oblékání do nosítka
- nošení miminek
- Batolecí nosítka
- Vatanai
- výběr nosítka
- Greyse
- Chyby při nošení
- nosící pomůcky
- Toddler nosítka
- toddler nosítko
- batolecí nosítka
- LennyGo
- péče o nosítko
- nosítka s příměsí
- oblékání do nosítka
- Nosicí bundy
- Angel Wings
- nosicí bunda
- podzim
- ergonomické nošení
- Moyo
- Úvod
- Blog
- Maminky blogují
- Šátek na nošení dětí nebo nosítko?
Šátek na nošení dětí nebo nosítko?
Vydala jsem se, spolu se svou rodinou, na sobotní procházku do přírody. S sebou jsme vzali všechna naše nosidla. Tedy ne všechna, ale jedno od každého druhu. V životě naší rodiny, totiž mají místo šátek na nošení dětí, nosítko i ring sling. Já i manžel tušíme jejich výhody a nevýhody, tak nějak instinktivně je používáme podle situace, aby to pro nás bylo, co nejpříjemnější. Ale, ještě nikdy jsme se tato negativa a pozitiva neodvážili pojmenovat, ani porovnat. Procházka tedy pro nás byla docela objevným dobrodružstvím, z nějž vám nyní přináším reportáž.
Vše bylo snímáno optikou mojí, tedy ženy středního věku, mého muže, tedy muže středního věku, a našeho potomka Alfonse, batolete věku raného. On se sice nejmenuje Alfons, ale říkáme mu tak, a docela se to vžilo, tak proč to měnit, že? Alfonsův postoj k nosidlům zůstává tak nějak imanentní, protože ve svých 10 měsících ještě není schopen verbálního projevu. (btw: Imanentní znamená skrytý, a v tomto případě jej lze poznat jen podle míry nespokojenosti či spokojenosti vyjádřené několika druhy funění, breptání a ošívání se. Na křik tentokrát nedošlo).
Složitost nasazení
Nebudu vás napínat, pravděpodobně všem je asi jasné, že zde vítězí nosítko. Vázání šátku na nošení miminka se sice docela rychle naučíte, dokonce je i legrace zkoušet různé úvazy a vychytávky. Ale stále to znamená rozložit šátek, přehodit jej přes sebe do požadované polohy, nainstalovat do něj dítě, utáhnout, zavázat. Uff! Časem se to naučíte zvládat docela rychle, ale i tak to nějaký čas zabere. A třeba mně docela vadí, jak se přitom šátek tahá po zemi. Tedy, nevadí mi to v létě a v suchu. Ale třeba v tomto babím létě, bylo třeba dávat pozor, kde je a kde není bláto, a taky se mi na šátek chytalo docela dost suchého listí.
Můj muž má nasazení nosítka rozfázované následovně: nasadit nosítko, usadit dítě, zapnout přezku na zádech, která drží ramenní popruhy, aby nesjížděly z ramen, poskočit si a jít.
Samozřejmě existují úvazy, které jsou velmi rychlé anebo je lze připravit předvázané doma, abyste nemuseli tahat nosící šátek po zemi, jenže to je možné jen v rozumné dojezdové vzdálenosti. Sedět hodinu v autě omotaná šátkem, není žádná hitparáda.
Takže ve volné přírodě dáváme nosítku bod. Je prostě ready-to-use kamkoliv jdete (jasně, pokud ho nezapomenete doma...)
Skóre nosítko vs. šátek na nošení dětí: 1:0
Polohování miminka
Obecně se říká, že miminku poskytuje nosící šátek lepší oporu než nosítko. V podstatě je to pravda. Ale...
Z našeho pohledu toto platí až pro zkušeného nosícího rodiče. Protože z počátku, kdy jste ze všeho vyjukaní a nemáte potřebnou zručnost k tomu, abyste šátek utáhli, je pozice miminka často v šátku horší než v nosítku. S ním se to taky musíte naučit a s usazením dítěte si trochu pohrát. Ale jakmile máte nosítko nastaveno, příště máte vyhráno.
Se šátkem na nošení dětí začínáte pokaždé od začátku. Ale ano, je pravda, že dobře utažený šátek, se správně roztaženými pruhy od kolínka ke kolínku, poskytuje miminku lepší oporu. A také je pravda, že když se to naučíte, jde to snadno. Dokonce se mi zdá, že jak Alfons roste, je mi pohodlnější ho nosit v šátku než v nosítku. Jenže znáte to, tvrdit, že je s dětmi něco na furt, je docela utopie. Takže je možné, že zítra to už bude naopak a já budu nosit raději nosítko.
Edit: Právě jsem zkusila navázat náš zbrusu nový šátek s gramáží téměř 400 gsm, a slova o tom, že pokud jste zkušený nosič, je napolohování miminka snadné, beru zpět. Připadám si, jako bych našeho prťouse zamotala do koberce, a v té roli se ho snažila podsadit...
Skóre nosítko vs. šátek na nošení dětí: 0:1
Přeprava/ skladnost
Kapitolka by se mohla jmenovat logistická koncepce. A tu mají propracovanější nosítka.
Vybavena bederákem, a obvykle také gumičkami či popruhy se sponami, které je umožňují smotat a přichytit k bedernímu pásu jako ledvinku. Můžete ho pohodlně vzít kamkoliv a nepřekáží. Připevníte ho na pas, a pokud se miminko nenese, ani o něm nevíte.
Šátek bývá opatřen taškou nebo batůžkem, kam jej lze složit. Jenže to znamená mít dvě věci místo jedné. A pokud šátek navážete, stále ještě musíte hlídat tašku nebo batoh. Navíc nosící šátek se hůře skládá, a přijde mi, že zabere o něco více místa.
Skóre nosítko vs. šátek na nošení dětí: 1:0
Vzhled
Z mého holčičího pohledu je šátek na nošení miminka jednoznačně slušivější záležitost. Není nic krásnějšího než rozevlátý šátek s nádherným vzorem. Člověk si pak připadá jako víla, a vypadá to mnohem lépe na fotkách :-)
Můj manžel zase upřednostňuje vzhledově nosítko, že je to prostě víc pro chlapy. Taky tvrdí, že na nosítku je vidět, že ho někdo vyrobil a zpracoval, nosící šátek vnímá prostě jako kus látky.
Vzhledem k dalekosáhlé diskuzi a k tomu, že se nehodlám rozvádět, vyhodnotili jsme tuto otázku kontumačně.
Skóre nosítko vs. šátek na nošení dětí: 1:1
ÚPV (Úplně jiné věci)
Do závěrečné části bych ráda shrnula několik detailů, které si nezaslouží vlastní kapitolu, ale zase by nebylo fér ani k šátku ani k nosítku, je vynechat nebo nezmínit. A už vůbec by to nebylo fér k vám, protože byste si neudělali kompletní obrázek.
Životnost. Z mé zkušenosti to vypadá, že životnost šátku je mnohem vyšší než životnost nosítek. A že šátky i po letech používání vypadají lépe. Zda je to tím, že šátků mají lidé většinou několik (ano, je to závislost :) ) a nosítko jen jedno nebo dvě. A tím, že nosítko je mechanicky mnohem více namáháno v jednom místě. Neumím posoudit. Na stranu druhou, nosítko v pohodě vydrží 2-3 děti, pak už je hodně unavené. Což mi přijde naprosto v pohodě, protože kupovat nosítko, abychom jej zanechali budoucím generacím, nepovažuji za dobrý nápad. Vzpomeňte si, s jakou radostí přijímáte sedačky na záda a krosničky na nošení dětí, které vaši rodiče schovali v dobách vašeho miminkovského věku.
Bezpečnost. V tomto ohledu je úplně jedno, jestli použijete nosítko nebo nocící šátek. Obojí má atesty nezávadnosti. Nosítko má navíc i atesty na nosnost přezek a dalších součástek. Myslím originál nosítko, ne padělek Ergobaby nabo Manducy koupený na AliExpresu.
Nosnost. Jak u nosítka, tak u šátku vždy závisí na zvoleném modelu. Pohybuje se od narození miminka až do jeho cca 4 let. Nosítka mají deklarovanou nosnost obvykle 20 - 25 kg. Ale pozor, to neznamená, že se vám do něj 20 kg dítě vejde, nebo že ho v něm skutečně budete moci nosit. Tato nosnost je opouze technická - tedy informuje vás o tom, že přezky a další komponenty vydrží zatížení 20 - 25 kg. To kolik nosítko skutečně unese je dáno spíše osobou nosícího. Zatížení šátků je dimenzováno mnohem více, už jsem viděla na šátku táhnout auto nebo v šátku nosit dospělého. Nicméně ze zřejmých důvodů uvedených výše, je to v podstatě jedno. Jestli váš šátek unese 60 kg, ale vy jen 15 kg. Limitem jste opět vy. Takže shrnuto podtrženo, obě nosicí pomůcky mají nosnost dostatečně dimenzovanou na to, abyste unesli tak velké dítě, jak uznáte za vhodné. Co na to budou říkat vaše záda a ramena, už je věc druhá.
Jak dlouho vydrží? Existují rostoucí nosítka, jež jsou obvykle stavěná pro děti od 4 měsíců do 2,5 let. Pokud tuto hranici posuneme dopředu nebo dozadu, vždy se posouvají oba limity. Tedy, na trhu lze sehnat rostoucí nosítko, které poroste s dítětem do jeho 4 let, ale toto nosítko není vhodné dříve, jak v 6 měsících, spíše později. Jestli mi rozumíte. Obecně dávám přednost nosítkům méně univerzálním, příjde mi, že lépe vyhovují dítěti v daném věku. Rostoucí nosítka, která jsem měla v ruce, vždy znamenala v nějakém ohledu kompromis. A stejně je to se šátky. Ty by teoreticky měly vydržet po celé nosicí období, protože je uvážete přesně na velikost vašeho dítěte. Ale, podobně jako u rostoucích nosítek, mám vyzkoušeno, že použít jeden šátek na celé nosicí období, znamená kompromis v každém věku. Ideální mi přijde měnit gramáž šátku podle věku nošence: dokud je miminko malé použít tenčí šátek, který se vám bude dobře vázat a malé miminko lépe obejme, nikde ho nebude tlačit a bude dostatečně jemný. S růstem batolete pak přidávat na gramáži. Šátek o gramáži 220 - 240 gsm je velmi příjemný na malé miminko, ale u dítěte s 10 kg už to nebude ono. Tyto šátky se obvykle prověšují, řežou do ramen atd. Na větší děti sáhněte klidně po 350 gsm, které unesou i slona. Ale vázat malého prťouse do takovéhle deky je obtížné. Dostatečně šátek nikdy neutáhnete, takže miminko nebude mít oporu, navíc se mu šátek dobře nepřizpůbí, mohl by někde tlačit nebo dřít.
Skóre nosítko vs. šátek na nošení dětí: 0:1
Celkové skóre je 3:3, tedy nerozhodně.
Logicky. Jak nosící šátek, tak nosítko mají své limity i výhody, a tvrdit, že jeden je lepší než druhý by bylo poněkud odvážné. Opravdu záleží na tom, co chcete s miminkem podnikat, kde a jak často budete nosit, a podle toho se rozhodnout. Článek neměl hledat jasného vítěze, měl vám přiblížit výhody a nevýhody jedné i druhé nosicí pomůcky a poskytnout relevantní informace k vašemu výběru.
A abych vám to ještě trochu stížila, připravila jsem drobný off-topic závěr:
Pokud máte rádi na nošení dětí šátky, ale toužíte po jednoduchosti nosítka, je dobrým řešením použití ring slingu. Jedná se o krátky šátek opatřený kroužky na provlečení volného cípu, který se nosí přes jedno rameno.
Není to na dlouhé nošení, ale je to ideální doplněk jak k nosícímu šátku, tak k nosítku. Třeba pokud chcete jen vyběhnou na nákup, nebo už máte starší dítko, které chce chvilku nosit, chvilku ťapkat. Usazení miminka je velmi snadné a rychlé. A vy máte volné ruce.