Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Sledujte nás na sítích
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Maminky blogují
 4. Tandemové nošení dětí vám přinese nejen kila navíc, ale úžasnou blízkost a vysportované nohy

Tandemové nošení dětí vám přinese nejen kila navíc, ale úžasnou blízkost a vysportované nohy

Tandemové nošení aneb Jak to vypadá v praxi, když jeden nese dva

Minule jsem se v článku nošení dětí v těhotenství zmínila o tandemovém nošení. Netrvalo dlouho a já si mohla reálně vyzkoušet, jaké to je nosit dvě děti.

Než jsem se naučila a zjistila, co mi je a není pohodlné, tak jsem vyzkoušela několik kombinací. Máte-li tedy možnost, zkuste navázat šátky, nosítka nebo kombinaci. Já zůstala u dvou nosítek, jelikož je to pro mě způsob nejpohodlnější a nejrychlejší.

A protože jsem vlastnila úžasné rostoucí Lenka nosítko, tak jsem malou Sarah mohla nosit v tandemu nosítek téměř od úplného narození. Tandem jsem pak nosila i v nosítkách Monilu a taktéž to bylo skvělé ponošení.

Čím začít při tandemovém nošení dětí?

 • nejdřív si ujasněte, jakou si vyberete nosící pomůcku (jeden šátek, dva šátky, dvě nosítka, kombinace nosítka a šátku
 • kdo kam – další důležitou věcí je mít předem promyšlené, kterého nošenečka kam usadíte. Většinou se dává menší dopředu a větší na záda. Nemusí však být pravidlem.
 • v neposlední řadě si dobře promyslete, zda budete jako první navazovat na záda nebo na břicho. Mějte na paměti, že dítě, které navážete jako druhé, půjde jako první sundat.

Nošení dvou dětí v nosítkách či šátku, přepočteno na kila i 20 a více, už může být pro někoho náročnější a ne každý zvládne rovnou celou procházku. Každopádně na rychlo-uspání, rychlo-přesun nebo rychlo-ponošení je tandem ideální. Poslouchejte své tělo, a když si bude říkat o odpočinek, tak mu vyhovte.

 

 Nošení v tandemu

Je jen na vás, zda se rozhodnete nejdřív navázat dopředu nebo dozadu. Princip nasazení je téměř identický.

Jak na to – nosíme v tandemu nosítek – první nošenec vpředu:

 1. připněte si mimčo dopředu do nosítka
 2. popruhy si nastavte tak, aby vám vše bylo pohodlné a nikde nic netlačilo
 3. vezměte druhé nosítko, bederní pás protáhněte mezi vámi a dítětem a zapněte přezku. Pásy budou usazené nad sebou, viz fotografie níže.
 4. následuje nahození na záda (jestliže máte většího nošence, je lepší, když vám na záda naleze sám třeba z postele). Zvolíte-li nához např. zkřížením rukou přes ramena, tak dbejte na opatrnou manipulaci, jelikož přední mimčo se ne vždy bude nacházet v jemu příjemné poloze.
 5. zapněte přezku na popruzích
 6. popruhy vám budou ležet na sobě, pohodlně si je dotáhněte a hurá na procházku. :-)

  

Tandemové nošení

 Nošení dětí v tandemu

 

Jak na to – nosíme v tandemu nosítek – první nošenec vzadu:

Postup je téměř totožný:

 1. začnete navázáním mimča na záda
 2. bederní pás předního nosítka si zapnete pod zadní nosítko.
 3. navážete předního nošenečka a máte hotovo.

 

 

 

 

 

Je dobré myslet na to, že nosítko, které navazujete druhé, můžete jako první sundat. Takže jestliže máte „nošenečka aktivku“, jednou nosit, pak utíkat, tak doporučuji navazovat jako druhé, protože půjde dříve sundat.

Je potřeba zkusit více variant a určitě si přijdete na tu svou, kterou se naučíte raz dva. Já osobně raději a už automaticky vážu nejdříve břicho a pak záda. Starší dcera chce po chvilce dolů a na opatrnou manipulaci při nahazování na záda jsem si již zvykla.

Nosíme tandem – jaké další informace by se vám k nošení v tandemu mohly hodit?

 • Do jaké váhy zvládnu nosit tandem?

Troufám si říct, že se jedná o velmi individuální odpověď. Většina nosítek se testuje na nosnost do 20 kg. Nicméně si myslím, že tato váha, ještě vynásobená dvakrát, je do tandemu zničující. Když budete mít jedno dvacetikilové dítě a druhé maličké, tak na uspání nebo rychlé ponošení je to reálné.

Já momentálně nosím něco málo přes 20 kilo dohromady (jednu roční a druhou tříletou princeznu) a zvládnu tu půl hodinku maximálně. Přiznávám, že je to pro mě pak už značně náročné. Ale rozhodně se neblížím do cíle. Nosit tandem bych chtěla, co jen to půjde.

 • Jaký typ nosítka je do tandemu nejvhodnější?

Každému sedí něco jiného. Jistě máte zkušenost i u samotných nosítek, že je mnohdy lepší vyzkoušet jich raději více, než vzít jedno na slepo a doufat, že to bude ono. Pro tandemové nošení nejsou speciální požadavky, jako např. silnější bederní pás, více polstrovaná ramena, atd.

Ramenní popruhy můžete mít hodně vycpané a krásně na sobě sedí, stejně tak můžete mít mírně polstrované, anebo vůbec. Opět se jedná o individuální posouzení každého z vás.

 • Více mi vyhovuje mít těžší dítě na břiše, není to problém?

Rozhodně není. Jestliže vám takové nošení vyhovuje, tak si klidně nastavte, že menší si s přehledem nahodíte na záda a těžší nošeneček si bude hovět vepředu. Taky moc ráda nosím starší dceru ještě vepředu, má 13 kilo a váhově s tím nemám problém. Jen mi občas překáží její delší nohy, nebo vyčnívající hlava :-), ale co se váhové nosnosti týká, tak kolikrát mi je nošení na břiše s takto velkým nošencem více pohodlné než na zádech.

 • Od kdy mohu nosit dítě na zádech?

Jestliže se rozhodnete pro variantu dát těžšího, staršího nošence dopředu, tak vám může vyvstat otázka, od kdy zvládnou malá miminka navázání na zádech. Jestliže budete vázat záda do tandemu v šátku, tak klidně hned. Není stanovena hranice, která by udávala, že dítě již může být navázáno na záda. Nicméně u nosítek se doporučuje, aby mimčo mělo zpevněné tělíčko (za znamení se často používá, že umí samo sedět).

Tak uvázáno a všichni tři jste spokojeni? V tom případě, je vše tak, jak má být. Samozřejmě, již nenesete jen to maličké miminečko, které má pár kilo a i těch zbývajících 11 je najednou nic oproti současným 20 kilům. Velmi se těším, až někdo přijde s nosícím oblečením, které bude vhodné i pro tandem. To už pak bude opravdu trefné přirovnání – jde buldozer.

 

Tandemové nošení si zamilujete. Výjimky přijdou v případech, kdy vám něco spadne a vy budete se muset sehnout k zemi :-)

 

 << Neseni s elegancí     Nosítko versus kočárek >>

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli