Na zkoušení ergonomických nosítek se prosím objednejte zde.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Okénko s poradkyní nošení
  4. Nošení v zimě, díl 3.: Potřebuju na nošení v zimě speciální oblečení?

Nošení v zimě, díl 3.: Potřebuju na nošení v zimě speciální oblečení?

Přestože někteří z nás už se nemůžou dočkat jara, počasí posledních dnů nám dává najevo, že zima není ještě zdaleka na odchodu. Dnes vás čeká třetí, tedy poslední díl miniseriálu “Nošení v zimě” na téma, která si možná spousta z vás představuje nějak takhle:

“Potřebuju vlastně tu příšerně drahou speciální bundu na nošení, ve které budu vypadat jako matrona?”

Než se dostaneme k odpovědi na tuhle velmi důležitou otázku v životě nosicího rodiče, shrňme si několik stěžejních bodů z posledních dvou článků.

  • Nošení v zimě se rozhodně nevzdávejte, pokud jste vnímaví ke svému tělu i okolí, není to nebezpečné. A když je hodně nevlídno, pořiďte si nesmeky.
  • Nebojte, miminko vám v nosítku nezmrzne. Stačí si dát pozor na zateplení nožiček, hlavičky a ideálně se zachumlat do společné vrstvy. 
  • Nosítko nebo šátek se počítá jako ta pověstná “jedna vrstva navíc”.
  • Novorozence a malá miminka noste pod bundou co nejblíž ke svému tělu, na bundě by jim nebylo dobře.
  • Pokud už máte chodce a nosíte ho na svém svrchním oblečení, na zateplení nožiček dbejte ještě důkladněji než pod bundou. Na výletech nebo při spánku dítěte využijete výhody kapsy.
  • Funkční oblečení pro miminko využijete v zimě i v létě, zkuste se porozhlédnout v nosících skupinách nebo bazarech, často pořídíte praktický kousek za zlomek ceny. 

 

Blíže o bezpečnosti nošení v zimě si přečtěte v 1. díle tohoto seriálu Jak nosit v zimě bezpečně? Jestli si potřebujete připomenout, případně ujasnit, jak své miminko obléknout do nosítka, zaměřte svou pozornost na 2. díl zimního miniseriálu Jak v zimě obléknout miminko do nosítka?

 

Proč je výhodné nosit na bundě?

Pořád odkládám odpověď na otázku, jestli tu drahou bundu potřebujete nebo ne. Já vím. Abych ale mohla odpovědět opravdu s čistým svědomím, musím vám říct, proč je skvělé nosit pod bundou (ať už tou speciální nebo větší, zděděnou po partnerovi). 

Jak známo, malá miminka ještě nemají zcela vyvinutou vlastní termoregulaci, a je proto důležité, aby tu správnou teplotu pohlídala máma (nebo táta). Máte pod kontrolou, jestli je dítě pěkně v teple a zároveň dítě hřeje vás, což je v zimní období naprosto nedocenitelné. Miminko máte blízko svého těla, takže nejenom, že víte, jestli mu je teplo nebo ne, cítíte každé jeho zavrtění, každý pohyb, z čehož můžete leccos vyčíst. Poznáte okamžik, kdy se začíná budit. Poznáte, že něco není v pořádku. Můžete kojit přímo při procházce v nosítku. Všechny zmíněné věci by byly značně ztížené (ba nemožné :-), kdybyste byli oba navlečení a od sebe by vás dělily vrstvy zimních svršků.

Nosit pod bundou je dost praktické. Dítě nemusíte neustále převlékat a oblékat, prostě nahodíte do nosítka, miminku nasadíte čepici nebo kuklu, návleky na nožky, obléknete si společné vrstvy a jdete. Dokonce i odkládání spícího dítěte (pokud se miminko nechá) je jednodušší, svléknete se ze společných vrstev a pak dítě odložíte prakticky v domácím úboru. Jako bonus se přitom tolik nezpotíte, když se budete pokoušet dítě spící odkládat. Kdo už to někdy zkoušel, tak ví, že to bývá občas velmi napínavé :-)

 

Společné vrstvy - mikiny, svetry, bundy a kabáty

Tak teď to přijde. Potřebujete opravdu speciální nosicí oblečení

Ne. Nepotřebujete.

Ale! (Věděli jste, že to přijde, že jo? :-)) Když si ho pořídíte, ulehčíte si život. Speciální nosicí oblečení je praktické a komfortní. V dnešní době seženete kousky z kvalitních materiálů a slušivých střihů. Opravdu. (Nemusíte v něm vypadat jak v pytli, fakt ne.) A oceníte taky všelijaké vychytávky, které si pro nás výrobci vymysleli. 

Začneme od svetrů a mikin. Já osobně jsem většinu času zvládla bez speciální mikiny, ale  po celou dobu mi chyběla. Vypomohla jsem si zavinovacím svetrem a teplejší mikinou z Lidlu ve větší velikosti. Při nošení na zádech bych ale speciální kus oblečení opravdu ocenila. Mým favoritem je krásná hořčicová mikina od Be Lenka. Mně tahle barva sice nesluší, ale líbit se mi může, ne? (Jak se znám pořídila bych si spíš tu od Greyse.)

Velké téma jsou nosicí kabáty a bundy. Spousta rodičů se mě při poradenství ptá, jakou značku nosicí bundy mají pořídit. Výrobců je dnes tolik, že ani nevím, kdo všechno nosicí oblečení vyrábí. Zobecnit se to tedy nedá, vybírejte takový kousek, který vám padne do oka a který se vám líbí. Já sama mám kabát od Shary, který nosím už třetí zimu (teď už tedy většinou bez dítěte) a stále ho miluju. A budu ho nosit ještě hodně dlouho. 

Nosicí bunda

 

Na co si dát pozor při výběru nosicí bundy/kabátu?

  • Musí vám sedět. Bez vsadky a bez dítěte. Jinak vám v ní nebude pohodlně. 
  • Musí se vám líbit. (Přece nechcete nosit něco, co vám nepřipadá hezké.)
  • Vsadka by měla mít stahování za hlavičkou miminka a ideálně i pod zadečkem.
  • Krytí krku rozhodně oceníte.
  • Neudělejte stejnou chybu jako já a pořiďte si rovnou bundu s možností nošení na zádech. V nejhorším to tolik nevyužijete. Ale když budete zadní nošení potřebovat a tahle možnost tam nebude, bude to rozhodně ta horší varianta. 
  • Existuje neuvěřitelné množství různých vychytávek. Ne všechny ale využijete. Sami musíte zvážit, co je pro vás důležité a co už ne. (Pro konkrétní zkušenosti nosících rodičů zkuste mrknout do nějaké nosící skupiny na FB, recenzí tam najdete opravdu mraky.)

 

Vsadka nebo kapsa

Další pomůcky pro nošení v zimě, které by se vám mohly hodit jsou vsadky nebo kapsy. Výhoda těchto kousků je, že je mohou používat různé osoby (u vsadky ale musí sedět zipy - tak pozor na to!) a navíc jsou výrazně levnější oproti nosicím bundám a kabátům. Kapsu (s některými výjimkami) zase můžete použít i při nošení na zádech na vaší vlastní bundě. Taková běžná nosící rodinka většinou takových pomůcek mívá víc - nosicí kabát pro maminku (protože nosí nejčastěji), tatínek má vlastní vsadku a na výlety a např. pro babičku ušitou vlastní kapsu. 

Nosicí vsadka

 

Mám to tedy pořídit nebo ne?

Na tuhle otázku si musíte odpovědět sami. Jasně, že se dá nosicí období přežít s bundou zděděnou po partnerovi nebo koupenou v sekáči. Když musíte počítat každou korunu, rozhodně si nemůžete dovolit jen tak “vyhodit” několik tisíc za nejnovější nosicí kabát. Je ale dobré si uvědomit, že ta otázka nezní:

“Mám otevřít skříň a vyhrabat starý kabát po partnerovi nebo si pořídit luxusní nosící bundu za 5 tisíc?”

Jak jsem psala výše, speciální nosicí oblečení je praktické a komfortní a věřte nebo ne, ani nemusí být drahé. Koukněte se do nosicích skupin na FB a kupte bazarové. Není to žádná ostuda. Miminko bude spokojené u maminky, vy budete mít bundu, ušetříte u toho a maminka, která vám ji prodá, si zas může pořídit něco jiného. A všichni jsou spokojení. (A samozřejmě tohle všechno platí i pro mikiny, vsadky i kapsy).

Pokud nemáte hluboko do kapsy a s koupí nového nosicího oblečení váháte hlavně z důvodu, že se to podle vás na jednu sezónu ani nevyplatí, věřte, že to nemusí být jen na jednu sezónu. Většina nosicího oblečení se dnes dá pohodlně nosit i bez vsadky, tudíž oblečení využijete nejen první dvě (tři) zimy s dítětem, ale i dlouho potom, co už vaše dítě bude běhat (a navíc ho pak dokážete ještě velmi slušně prodat jako bazarové)  A to se vyplatí!  Tak který kousek z webu je vaším favoritem? :)

 

Kapsa Nije

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli