26.11. - Den otevřených dveří s Be Lenka - bez rezervace, poradenství zdarma, slevy!
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Zajímavosti
 4. Miniseriál o materiálech: Bavlna
03.11.2018
Zajímavosti

Miniseriál o materiálech: Bavlna

zdroj:www.pixabay.com

Bavlna

Bavlna je královnou textilních surovin. I když je dnes utlačována do pozadí moderními umělými materiály, a její monopol na druhé straně rozbíjejí i další přírodbní vlákna, která jsou dnes velmi na vzestupu. Nad pomalu rostlou dlouhovlákennou bavlnu není. Je odolná, pevná, a přitom měkká, příjemná na tělo, dobře saje pot a je prodyšná.Dobře se pere a při praní vydrží i vysoké teploty. Ideální materiál pro alergiky, atopiky a... miminka. Dokonce jsem viděla studii Technické univerzity v Liberci, které prokázala, že na krátkodobý sportovní výkon je mnohem lepší použití oblečení z bavlny než z funkčního high-tech materiálu. Samozřejmě nemluvíme o horském výstupu nebo celodenním běhu na běžkách v extrémním počasí.

Nevýhodou bavlny je, že se dost mačká, a někdy při mechanickém namáhání může žmolkovat. A dalším problémem je, zejména v posledních letech, její kvalita. Kvalita bavlny závisí na síle a délce vláken, tzv. staplu. Tu je třeba si hlídat, protože nekvalitní materiál, rozuměj bavlna vyrobená z krátkých silných vláken  (obvykle pouze 2-2,5cm), způsobuje, že oblečení nedrží tvar, vytahá se, nebo se v něm dokonce udělají drobné dírky. Kvalitní bavlna je bavlna dlouhovlákenná s jemným tenkým vláknem, ta má všechny výše uvedené vlastnosti. Bývá označená zkratkou ELS (extra-long staple / extra dlouhé vlákno) nebo Sea Island (To je bavlna z odrůdy bavlnovníku keřovitého, pěstovaného na ostrovech u jihovýchodního břehu USA, nejkvalitnéjší bavlna na světě). Kvalitní bavlna se také pěstuje třeba v Egyptě.

Kromě délky vláken je dobré si hlídat i způsob pěstování. Pěstování bavlny je energeticky náročné. Bavlna potřebuje svůj čas, a velké množství vody. Udává se, že kvalitní vlákno "zraje" na rostlině 175 - 225 dnů od vysetí. A to je dlouhá doba, proto se v konvenčním zemědělství bavlna napouští pesticidy,  aby na poli tak dlouho bez úhony vydržela. Její růst je pak urychlován velkým množstvím hnojiv. Objem používaných pesticidů je obrovský: na 1 tričko ze 100% bavlny bylo použito tolik pesticidů, kolik toto triko váží. Proto, pokud máte na výběr, sáhnětě po bio bavlně (organic cotton), která je nejen šetrnější k přírodě, ale i k vašemu organismu. Je pěstována z geneticky nemodifikovaných odrůd, hnojena klasickým hnojem, a pole jsou střídána tak, aby si zemina mohla odpočinout a nadmíru se nevyčerpávala.

Wikipedie tvrdí, že bavlna je vlastně vlákno získávané ze semen rostliny Gossypium, česky bavlník, jehož se pěstuje kolem 40 druhů. Vzhledem k postupnému dozrávání se sklízí v několika sklizních, obvykle ve 3 vlnách. Po sklizni se odstraní z chomáčků vlákniny semena (ještě do 50.let se to dělalo ručně). Surová bavlna se poté čistí, suší, mísí, pak se v mykacím stroji jednotlivá vlákna rovnají a shrnují do svazku, a konečně i spřádají na bavlněnou přízi. Je.li potřeba silnější vlákno, vytváří se tzv. skaná příze - to se několik tenčích hotových vláken příze spřede do jedné silnější.

Z bavlny se tká obrovské množstí látek. Od luxusního popelínu po bavlněný úplet. V oblečení pro miminka a v oblasti nosicího oblečení rozhodně vede právě úplet, neboli žerzej, který je jemný a pružný. Na léto lze využít bavlněné plátno - vyrábí se z něj halenky, košile, kalhoty pro malé děti, které dobře dýchá.

Bavlna v nespočetných vazbách(namátkou herringbone - rybí kost, diamantová vazba, žakárová vazba) se využívá pro tkaní šátků a materiálu na nosítka. Jen pro vaši orientaci:

 • žakárová vazba je nejjemnější a nejtenčí, vhodná na malá miminka. Žakár umožňuje vytkávat i složité vzory.
 • kepr/ rybí kost, je odvozena z klasické keprové vazby, je silnější, více pruží, středně nosná. Neumožní tkaní vzorů, žakárové šátky bývají tedy jednobarevné, kostkaté, pruhované anebo klasické duhové.
 • diamantová vazba je nejpevnější, vyrábějí se z ní vysokogramážní šátky a nosítka, která unesou i slona.

Ze 100% bavlny jsou třeba i šátky Lenka, které tato slovenská společnost používá k výrobě svých vlastních nosítek, nebo nádherného nosicího oblečení. Obojí naleznete i u nás v e-shopu.

Údržba:

 • Přírodní nebo bílá bavlněná textilie snese bez problémů teploty 60°-95°
 • Barevné kousky, oblečení s příměsí elastanu nebo syntetiky perte na 40°C.
 • Bavlněné oblečení před praním otočte, předejdete žmolkování a vytvoření bílých map na povrchu oblečení. A roztřiďte jej podle barev na tmavé a světlé, zabráníte tak zašednutí barev.
 • Preferujte delší programy. Aby prášek dobře odstranil nečistoty, potřebuje působit na špínu dostatečně dlouho. Navíc použitím dlouhého programu předejdete zanesení pračky detergentem.
 • Bavlna bez problémů snese i ždímání na velmi vysoké otáčky. Nevýhodou však je, že se hodně zmačká a budete mít práci se žehlením.
 • Vyprané bavlněné prádlo ihned pověste - předejdete tak zmačkání. Ideální je ho trochu protřepat, aby se srovnalo, bavlněná trika nebo košile je dobré vyvěsit na ramínko.
 • Bavlnu lze žehlit na vyšší teplotu - obvykle druhý nejvyšší stupeň na žehličce. Vrátíte tak oblečení původní tvar, zažehlením žmolků zlepšíte její vzhled a zabráníte vytvoření žmolků nových. Lze žehlit i s využitím napařování, povrch textilie se pak bude více lesknout.
 • Pokud máte bavlněnou látku s nějakou příměsí, je třeba se řídit pokyny pro údržbu dané příměsi.

  

Zajímavosti o dalších materiálech - například o hedvábílnutencelumerinu a vlněbambusukonopíoutlastu anebo souhrnný přehledový článek o všech materiálech, naleznete rovněž na našem blogu.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli