- Štítky blogu
- recenze
- recenze nosítek
- materiály
- jak oblékat
- údržba nosítek
- srovnání nosítek
- Tula
- batolecí nosítko
- rostoucí nosítko
- Kibi
- LennyUp
- MoniLu UNI
- Lenka 4ever
- nošení v zimě
- barefoot
- Sestrice
- oblékání v létě
- Tula Free to Grow
- novorozenecké nosítko
- Fidella
- MoniLu
- Nosící oblečení Lenka
- Outlast
- LennyLamb
- Jožánek
- Aloe
- nošení miminek
- Vatanai
- Greyse
- nosítko od narození
- Oblékání do nosítka
- proč nosit
- nošení větších dětí
- lenka
- LennyGo
- Porovnání nosítek
- podzim
- fotoporovnání
- novorozenec
- kolika
- BeLenka
- bederní pás
- krosna
- nosítko nebo krosna
- Moisha
- Rischino
- Srovnání nosítek
- šátek
- nosící pomůcky
- Úvod
- Blog
- Zajímavosti
- Miniseriál o materiálech: Bavlna
Miniseriál o materiálech: Bavlna
zdroj:www.pixabay.com
Bavlna
Bavlna je královnou textilních surovin. I když je dnes utlačována do pozadí moderními umělými materiály, a její monopol na druhé straně rozbíjejí i další přírodbní vlákna, která jsou dnes velmi na vzestupu. Nad pomalu rostlou dlouhovlákennou bavlnu není. Je odolná, pevná, a přitom měkká, příjemná na tělo, dobře saje pot a je prodyšná.Dobře se pere a při praní vydrží i vysoké teploty. Ideální materiál pro alergiky, atopiky a... miminka. Dokonce jsem viděla studii Technické univerzity v Liberci, které prokázala, že na krátkodobý sportovní výkon je mnohem lepší použití oblečení z bavlny než z funkčního high-tech materiálu. Samozřejmě nemluvíme o horském výstupu nebo celodenním běhu na běžkách v extrémním počasí.
Nevýhodou bavlny je, že se dost mačká, a někdy při mechanickém namáhání může žmolkovat. A dalším problémem je, zejména v posledních letech, její kvalita. Kvalita bavlny závisí na síle a délce vláken, tzv. staplu. Tu je třeba si hlídat, protože nekvalitní materiál, rozuměj bavlna vyrobená z krátkých silných vláken (obvykle pouze 2-2,5cm), způsobuje, že oblečení nedrží tvar, vytahá se, nebo se v něm dokonce udělají drobné dírky. Kvalitní bavlna je bavlna dlouhovlákenná s jemným tenkým vláknem, ta má všechny výše uvedené vlastnosti. Bývá označená zkratkou ELS (extra-long staple / extra dlouhé vlákno) nebo Sea Island (To je bavlna z odrůdy bavlnovníku keřovitého, pěstovaného na ostrovech u jihovýchodního břehu USA, nejkvalitnéjší bavlna na světě). Kvalitní bavlna se také pěstuje třeba v Egyptě.
Kromě délky vláken je dobré si hlídat i způsob pěstování. Pěstování bavlny je energeticky náročné. Bavlna potřebuje svůj čas, a velké množství vody. Udává se, že kvalitní vlákno "zraje" na rostlině 175 - 225 dnů od vysetí. A to je dlouhá doba, proto se v konvenčním zemědělství bavlna napouští pesticidy, aby na poli tak dlouho bez úhony vydržela. Její růst je pak urychlován velkým množstvím hnojiv. Objem používaných pesticidů je obrovský: na 1 tričko ze 100% bavlny bylo použito tolik pesticidů, kolik toto triko váží. Proto, pokud máte na výběr, sáhnětě po bio bavlně (organic cotton), která je nejen šetrnější k přírodě, ale i k vašemu organismu. Je pěstována z geneticky nemodifikovaných odrůd, hnojena klasickým hnojem, a pole jsou střídána tak, aby si zemina mohla odpočinout a nadmíru se nevyčerpávala.
Wikipedie tvrdí, že bavlna je vlastně vlákno získávané ze semen rostliny Gossypium, česky bavlník, jehož se pěstuje kolem 40 druhů. Vzhledem k postupnému dozrávání se sklízí v několika sklizních, obvykle ve 3 vlnách. Po sklizni se odstraní z chomáčků vlákniny semena (ještě do 50.let se to dělalo ručně). Surová bavlna se poté čistí, suší, mísí, pak se v mykacím stroji jednotlivá vlákna rovnají a shrnují do svazku, a konečně i spřádají na bavlněnou přízi. Je.li potřeba silnější vlákno, vytváří se tzv. skaná příze - to se několik tenčích hotových vláken příze spřede do jedné silnější.
Z bavlny se tká obrovské množstí látek. Od luxusního popelínu po bavlněný úplet. V oblečení pro miminka a v oblasti nosicího oblečení rozhodně vede právě úplet, neboli žerzej, který je jemný a pružný. Na léto lze využít bavlněné plátno - vyrábí se z něj halenky, košile, kalhoty pro malé děti, které dobře dýchá.
Bavlna v nespočetných vazbách(namátkou herringbone - rybí kost, diamantová vazba, žakárová vazba) se využívá pro tkaní šátků a materiálu na nosítka. Jen pro vaši orientaci:
- žakárová vazba je nejjemnější a nejtenčí, vhodná na malá miminka. Žakár umožňuje vytkávat i složité vzory.
- kepr/ rybí kost, je odvozena z klasické keprové vazby, je silnější, více pruží, středně nosná. Neumožní tkaní vzorů, žakárové šátky bývají tedy jednobarevné, kostkaté, pruhované anebo klasické duhové.
- diamantová vazba je nejpevnější, vyrábějí se z ní vysokogramážní šátky a nosítka, která unesou i slona.
Ze 100% bavlny jsou třeba i šátky Lenka, které tato slovenská společnost používá k výrobě svých vlastních nosítek, nebo nádherného nosicího oblečení. Obojí naleznete i u nás v e-shopu.
Údržba:
- Přírodní nebo bílá bavlněná textilie snese bez problémů teploty 60°-95°
- Barevné kousky, oblečení s příměsí elastanu nebo syntetiky perte na 40°C.
- Bavlněné oblečení před praním otočte, předejdete žmolkování a vytvoření bílých map na povrchu oblečení. A roztřiďte jej podle barev na tmavé a světlé, zabráníte tak zašednutí barev.
- Preferujte delší programy. Aby prášek dobře odstranil nečistoty, potřebuje působit na špínu dostatečně dlouho. Navíc použitím dlouhého programu předejdete zanesení pračky detergentem.
- Bavlna bez problémů snese i ždímání na velmi vysoké otáčky. Nevýhodou však je, že se hodně zmačká a budete mít práci se žehlením.
- Vyprané bavlněné prádlo ihned pověste - předejdete tak zmačkání. Ideální je ho trochu protřepat, aby se srovnalo, bavlněná trika nebo košile je dobré vyvěsit na ramínko.
- Bavlnu lze žehlit na vyšší teplotu - obvykle druhý nejvyšší stupeň na žehličce. Vrátíte tak oblečení původní tvar, zažehlením žmolků zlepšíte její vzhled a zabráníte vytvoření žmolků nových. Lze žehlit i s využitím napařování, povrch textilie se pak bude více lesknout.
- Pokud máte bavlněnou látku s nějakou příměsí, je třeba se řídit pokyny pro údržbu dané příměsi.
Zajímavosti o dalších materiálech - například o hedvábí, lnu, tencelu, merinu a vlně, bambusu, konopí, outlastu anebo souhrnný přehledový článek o všech materiálech, naleznete rovněž na našem blogu.