Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Zajímavosti
 4. Miniseriál o materiálech: Hedvábí
03.11.2018
Zajímavosti

Miniseriál o materiálech: Hedvábí

zdroj:www.pixabay.com

Hedvábí

Myslíme přírodní hedvábí, samozřejmě, je naprosto jedinečný materiál. Při své jemnosti, tenkosti a nízké hmotnosti je neuvěřitelně pevné, ne nadarmo se v minulosti používalo i pro výrobu padáků. Dokonce se traduje, že za 2.světové války ženy chodily do lesa hledat zakopané padáky výsadkářů, a pak z nich šily svatební šaty.

Hedvábí je jemné, příjemné na tělo a svým způsobemse chová jako moderní funkční materiál - saje pot, odvádí ho od těla směrem ven, v létě chladí v zimě hřeje. Kvůli své splývavosti, jemnému lesku a pevnosti je výbornou příměsí třeba v šátcích na nošení dětí. Při nízké gramáži, přináší vysokou nosnost. A pokud budete mít šátkové nosítko s příměsí hedvábí, vaše miminko v něm bude jako v bavlnce :)

Hedvábí je náročnější na údržbu škodí mu zásadité prostředí, tedy mýdla a prací prášky kromě těch určených na jemné látky, chlorové bělidlo (savo) a také pot, oblečení nošené přímo na tělo je proto lepší chránit podšívkou. Je odolné proti plísni a nežerou ho moli.

Hedvábí, tedy přírodní hedvábí, je přírodní materiál, který vyrábějí housenky Bource morušového (Bombyx mori). Tento motýl je pravděpodobně jediným domestikovaným druhem hmyzu - bez péče člověka by nepřežil. Jeho larvy jsou velmi choulostivé a jsou schopny se živit jen listy bílé nebo černé moruše, na keřích žijí 20 - 30 dní, pak se zakuklí. A právě materiál jejich kukly je tvořen jediným dlouhým vláknem hedvábí. Před zakuklením se housenky sbírají, a umisťují se do zvláštních  "kuklíren", aby jednotlivé kukly zůstaly oddělené a nezamotaly se. Když je kukla hotová, namočí se do horké vody a opatrně se musí rozplést - obsahuje jediné vlákno o délce až 900m. A toto vlákno je v celku. To dělá hedvábí tak vyjímečným. Následné zpracování se liší podle toho, jaký druh materiálu se z něj bude vyrábět. Hedvábí je velmi variabilním materiálem - hedvábných látek je celá řada a mohou mít velmi odlišné vlastnosti, od tuhého dupionu, který strukturou připomíná papír (a proto se používá třeba pro výrobu extravantních modelů šatů) po jemné splývavé pongé.

Při výrobě šátků a tím pádem i šátkových nosítek se hojně využívají ještě další druhy hedvábí:

 • tussah je hedvábné vlákno produkované jiným druhem bource, konkrétně bource dubového, divokého příbuzného bource morušového. Hlavní rozdíl oproti přírodnímu morušovému hedvábí spočívá v délce vláken. Kokony divokých druhů bourcí se nedají rozmotat do dlouhého jednolitého vlákna, ale jen krátkých nitek. Tyse pak spřádají jako třeba bavlněné vlákno na přízi. Toto "divoké" hedvání je nestejnoměrně strukturované, neleskne se. Ale je odolnější než klasické hedvábí.
 • buretové hedvábí svým vzhledem připomíná "planá" hedvábí, avšak pochází z kokonů bource morušového, stejně jako morušové hedvábí. Jedná se o spředené zbytky kokonů po odmotání dlouhého vlákna. Obvykle se jedná o konce kukel, zatím klasické hedvábí se vyrábí z jejich středu.
 • ahimsa hedvábí jedná se o tzv. nenásilné hedvábí. Kukly bource morušového se využijí až tehdy, když se z nich vylíhne motýl. Tedy díky vykousané dírce v koknu nelze rozmotat vlákno v celku, ale opět je rozděleno na mneší části, které se spřádají do příze. toto hedvábí je velmi oblíbené mezi vegany.

Tyto typy hedvábí mají i trochu odlišné vlastnosti než "klasické" morušové hedvání - kromě odlišné vizuální stránky, obvykle více hřejí, jsou pevnější, lépe sají pot, nejsou tak náchylné, nevyžadují speciální údržbu. Tedy pro použití v textilní výrobě, potažmo ve výrobě natolik odolných textilií jakými šátky na nošení dětí bezesporu jsou, mají poměrně dobré uplatnění. Lidé, kteří mají citlivější kůži si ale někdy stěžují, že je tyto materiály škrábou nebo koušou. Také více žmolkují a nošením moc nezměknou, stále si drží svou pevnost a strukturu.

Jedním z výrobců, kteří ve svých nosítkách a šátcích používají hedvábné vlákno jsou šátky a  nosítka LennyLamb, které naleznete i na našem e-shopu nebo v půčovně. 

Hedvábí se také hojně kombinuje s merinem a vzniká tak úžasný funkční materiál, který si můžete vyzkoušet třeba na našem druhém e-shopu www.zkusmerino.cz.

 

Údržba hedvábí

 • U hedvábných materiálů je taková variabilita tkanin a způsobů barvení, že je vždy třeba zkontrolovat štítek s pokyny k praní - některé hedvábné látky se mohu prát jen v ruce, jiné snesou jemný program v pračce, další je třeba nechat vyčisit v čistírně oděvů.
 • Je-li oděv zmačkaný, v prvé řadě jej doporučujeme vyvěsit (případně ho můžete před vyvěšením velmi jemně navlhčit vlažnou vodou). Pokud musíte oděv vyžehlit, postupujte velmi opatrně. Teplota žehličky nesmí přesáhnot 130°C (označená bývá jednou tečkou), při vyšší teplotě dojde k nevratnému poškození hedvábných vláken.
 • Pokud lze váš oděv vyprat, vždy jej perte ve vlažné vodě (buď ručně nebo velmi šetrným programem v pračce a to vždy v ochranné síťce). Nejlépe je prát hedvábí v čisté vodě, případně jemném šamponu. Pokud použijte prášek, tak takový který neobsahuje bělící činidla. Nikdy nenechávejte šátek ležet ve vodě!
 • Pokud na svém oblečení z hedvábí objevíte skvrnu nebo větší znečištění, nikdy nepoužívejte prostředky na čištění skvrn, odstraňovače skvrn nebo žlučové mýdlo. Mnohem lepší je v tomto případě nechat odborně látku vyčistit v čistírbně oděvů.
 • Hedvábí neždímejte, ani nedávejte do sušičky. I mačkání do ručníku může vést k poškození vláken. Ideální je nechat tkaninu na rovné podložce vykapat, pak nechat volně vyvěšený uschnout.
 • Pokud oděv z hedvábí zmokne nebo navlhne (např. při dešti nebo sněhové vánici) nechte jej vyvěsit a uschnout za přirozené pokojové teploty.
 • Hedvábí nikdy neskladujte na přímém světle a při vysokých teplotách.

Hedvábí se dnes nejvíce vyrábí ve své pravlasti - Číně. Dále v Indii a Japonsku. V 6. stol. n. l., byl bourec morušový propašován i do Evropy, kde se výroba hedvábí uchytila především v Itálii. Ještě dnes se zde vyrábějí velmi luxusní (a velmi drahé) hedvábné látky.

Zajímavosti o dalších materiálech - například o bavlně, lnutencelumerinu a vlně, bambusukonopíoutlastu anebo souhrnný přehledový článek o všech materiálech, naleznete rovněž na našem blogu.

ZkusMerino

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli