Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Sledujte nás na sítích

Recenze nosítka Kokon

Na rozdíl od značky Aloe má Kokon funkčí e-shop :D a i o něco delší historii – nosítka jsou k nám dovážená od roku 2015. Zajímavostí je, že v Rusku značku Kokon nenajdete, jedná se totiž o speciální pojmenování nosítek pro Českou republiku. Možná proto, že originální název nosítek - Gusljonok – je v našich končinách hůře vyslovitelný :-)

Nosítka Kokon prošla v Rusku řadou atestů a mají všechny potřebné certifikace, konstrukční prvky nosítka jsou dokonce chráněné patentem (obdobně jako nosítko Aloe, které má patent na bederní pás. Právě zajímavá konstrukce, velká variabilita v přizpůsobení nosítka a příjemná cena jsou asi hlavní důvody oblíbenosti těchto nosítek.

Nosítka jsou testovaná na 29 kg, což je opravdu hodně. Ostatní výrobci (pokud nemluvíme o batolecích nosítkách) testují na 20 kg. Nosítko je vhodné pro děti od cca 4 měsíců (velikosti 68) a díky integrovaným rozšiřovačům vydrží i pro větší děti - cca do 3 let (zhruba do velikosti 104).

 

Kokon-recenzeNošence na fotce je 5 měsíců, velikost oblečení 62/68

 

Kokon vyrábí nosítka v několika modelech - například Ekonomik, Harmonie, Exkluziv, Hybrid, nově se dělá i velikost Toddler. Naše testované nosítko je z řady Galaktika, je to nosítko disponující větráním.

 

Materiál

Nosítko je ušité ze dvou různých materiálů – zvenčí bavlna s potiskem, uvnitř směs bavlny a lnu. Len je materiál, který se v Rusku na nosítka zřejmě používá hojně - najdete ho jak u většiny nosítek Kokon, tak i u nosítek Aloe. U Jiných výrobců jsme tento materiál nezaznamenali, s vyjímkou LennyLamb, které dává len jako příměs no některách svých šátků/nosítek.

Co se týká barev a designů, je Kokon barven ekologickými a bezpečnými barvami na vodní bázi technikou DuPont a proto může časem (i špatnou péčí o nosítko) docházet k vyblednutí barev. Nosítko, které je na fotografiích, je již několik let intenzivně používáno a barva stále drží, jen potisk už přece jen poněkud vybledl. Výběr designů není špatný a hlavně se i časem zlepšuje, je na něm však rozpoznat to, odkud nosítka pochází. Na můj vkus jsou občas barvy i designy trošku "divočejší", prostě podle vkusu ruského trhu, pro který jsou primárně určeny. 

 

Kokon Galaktika

 

Provedení nosítka

I přesto, že je testované nosítko již nějakou dobu hodně používané, je stále ve velmi dobrém stavu. Proto musíme pochválit výdrž materiálu i zpracování.

Nosítko má podobně  jako Aloe integrované rozšiřovače sedu (u některých modelů - například Ekonomik - jsou rozšiřovače sundavací), díky kterým je snadné nosítko používat jak pro malé dítě, tak i pro staršího sourozence. Sed je možné rozšířit z 30 cm na maximálně 60 cm. Výška zádové opěrkyje nastavitelná - na nejmenší nastavení má 33 cm, na největší 43 cm.

Pro zajištění hlavičky spícího dítěte je Kokon vybaven odnímatelnou kapucí opravdu velkorysých rozměrů (opět zřejmě rys ruských nosítek, Aloe má kapucku také obří). Kapucku lze při nepoužívání zarolovat a připnout na zádovou opěrku cvočkem, zapínání kapucky je řešeno malými přezkami.

Rozšiřovače sedu KokonRozšiřovače sedu

 

Ramenní popruhy sází spíše než na silné polstrování na větší šířku – jsou zhruba 11 cmširoké a prošité, příjemně rozkládají váhu dítěte a neřežou do ramen. Pro zajištění jsou vybaveny menší hrudní sponkou. Pro toho, kdo má širší ramena, nebo rád nosí křížem, jsou popruhy opravdu super. Pokud ale máte úzká ramena a nosíte raději klasicky, budou vám ramenní popruhy odstávat.

 

Bederní pás patří mezi ty měkčí. Má kratší polstrovanou část, nicméně jeho velkou předností je možnost roztáhnout ho až na obvod zhruba 150 cm (minimum je 60 cm). Spona nemá pojistku, nicméně u všech spon na nosítku Kokon jsou jistící gumičky.

 

Unikátní větrání

Na nosítku zaujme velká kapsa na zádové opěrce. Ta však neslouží k ukládání věcí, výrobce dokonce využítí kapsy k ukládání věcí důrazně nedoporučuje. Není se čemu divit, protože pro dítě by bylo jistě velmi nepohodlné sdílet zádovou opěrku například s klíči či velkým mobilem :-) Tato kapsa na zip skrývá chytře vymyšlené větrání

Na fotografii níže je trochu vidět, jak větrání funguje. Průsvitnější část je opravdu tenká, mnohem lépe propouští vzduch a dítě se tak lépe ochlazuje. Skvělá vychytávka na letní nošení. Pěkně je vyřešeno i složení odepnuté části kapsy - stačí jí stočit a sepnout jednoduchým páskem na patent.

Kokon větrání

 

 Resumé na závěr

Nosítka Kokon jsou kvalitní a nabízí skvělý poměr cena/výkon. Mezi českými zákazníky si našla velkou spoustu příznivců, což upřímně chápu. My osobně jsme jim (a ani nosítkům Aloe) úplně nepropadly, asi zřejmě tím, že nám lépe vyhovují klasické konstrukce nosítek a úplně nám nesedí ani designy ruských nosítek. Ale to je opravdu jen náš velmi subjektivní pohled :-) Jednu věc bych ale Kokonu opravdu vytkla a sice absenci návodu, když je přitom nosítko poměrně těžké na pochopení a nastavení. Dovozce to vyřešil tak, že natočil videonávod, což je super, nicméně aby se k němu člověk dostal, musí se přidat do specializované skupinky na Facebooku. Proč není toto video veřejné opravdu úplně nechápu :-)

 

 Nošenec 2,5 roku, 95 cm

 

<< Aloe Slings - recenze      

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky