10.9. Den otevřených dveří s Monilu a Bellyboo.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Maminky blogují
  4. Pojďte pane, půjdeme na výlet!

Pojďte pane, půjdeme na výlet!

Jsme poměrně aktivní rodina a máme rádi lesy, hory a toulání cestou necestou.

Když jsme čekali prvního potomka, nechala jsem se manželem (zkušeným otcem dvou téměř dospělých dětí) přesvědčit, že až se to malé narodí, budeme několik let sedět doma, a výletit tak maximálně na kolonádě Lázní Libverda. Protože jinam se s kočárkem nedostaneme. Věřila jsem mu a tak, jsem si užívala hor a toulání po lese, co to šlo. V půlce 9. měsíce, 4 týdny před narozením potomka, jsem se pokusila o výšlap na Sněžku trasou vedoucí ze Špindlu údolím Bílého Labe (protože pak několik let budeme sedět doma, že jo). Nedopadlo to, moje loučení s Krkonošemi proběhlo v duchu zbabělého úprku ze Sněžky lanovkou, neb jsem se na vrcholu nemohla narovnat, nohy mě bolely jako čert, a plíce zůstaly kdesi pode mnou v údolí. Nu, nebylo to slavné vítězství.

S nosítkem na výletě

Jenže, když se naše prvňátko narodilo, očekávaný výpadek se nekonal. Pár dnů po příchodu z porodnice jsem sebrala odvahu, a malého navázala do šátku (nosítka od narození tehdy ještě v podstatě nebyla) a šlo se ven. Vlastně, šlo se kamkoliv bylo potřeba a kamkoliv se nám zachtělo. Velmi rychle jsme překonali společenské klišé, že s dítětem se musí sedět doma a úderem 19. hodiny je třeba jej koupat a ukládat do postele, a jezdili jsme všude možně i nemožně.

Navíc jsem chvíli po šestinedělí potkala další 2 podobně „postižené“ matky, a tak se první rok mé mateřské, potažmo rodičovské, dovolené proměnil v opravdické prázdniny. A neskutečně jsem si je užila.

 

S nosítkem

Několikrát týdně jsme vyrážely na výlety, pomalu každé dva měsíce jsme společně podnikaly vícedenní akce, včetně několika víkendů pod širákem a ve skalách. O víkendech jsme zase podnikali s manželem výpravy do Krkonoš.

Bylo léto, tak jsme si nemuseli s ničím lámat hlavu. Sbalili jsme nosítka a šátky, svačinu, deku pro děti na ležení, plenky a náhradní oblečení, a prošmajdali společně s dětmi Krkonoše, Jizerské i Lužické hory křížem krážem.

Vlastně období, dokud se děti kojily a než začaly samostatně chodit, jsme si užili asi nejvíce. To totiž nic neřešíte, navážete si drobka o váze lehčího zavazadla na břicho, na záda hodíte batoh, když potřebuje pít, máte kdekoliv po ruce mléko v dostatečném množství a v té správné teplotě. V nosítku nebo šátku nakojíte i za chůze.

Dítě se nikde nepotřebuje zastavovat a hrát si na prolézačkách, ani ještě nezkoumá zástupce hmyzí říše, kaluže, nedopalky cigaret na chodníku, a další všeliké pozoruhodnosti, kterých všude leží kvanta, a jež my dospělí, životem unavení, bez povšimnutí míjíme. Děti do roka věku dokonce ani nepotřebují 2 hodiny pozorovat za plotem slepice, které vypadají úplně stejně jako ty, co máte doma. Malé děti jsou naprosto spokojené u mámy (nebo táty) v nosítku, protože vědí, že tam kde je máma a táta, je svět úplně v pořádku. Stačí jim ještě pozorovat všechny krásy okolí přes vaše rameno nebo opatrným vykukováním přes zádovou opěrku nebo cíp šátku, a moc dobře vědí, kde jsou v bezpečí (u mámy nebo táty, no jasně!).

 

Na horách s nosítkem

A vy máte jistotu, že je jim dobře, že se mjí kde pohodlně vyspinkat, že jsou v bezpečí u vás v náručí. Víte, že jim není zima, a to ani v mrazivém počasí. Máte jistotu, že nemají mokré boty, a že neztratily rukavice. Prostě můžete být jen tak spolu, užívat si vzájemnou blízkost a toulat se po kopcích.

A vy se tak plně můžete věnovat turistice a objevování krás naší země, a můžete je sdílet s tím nejlepším parťákem - malým nošencem, který bude beze zbytku sdílet vaše nadšení z volného pohybu.

S chodícími dětmi už je logistika trochu složitější, a ani těch kilometrů nenachodíte tolik. Je totiž třeba rozvrhnout cestu na úseky, kdy budete pomalým tempem prozkoumávat břehy potoka, lesní zátiší anebo broučky u cesty, a na ty chvíle, kdy se děti ochotně nechají nést nebo spí, a vy můžete jít normálním tempem a někam se na cestě posunout. Sice toho nenachodíte tolik, jenže kilometry stejně nejsou podstatné. Podstatné je si to užít. A ponořit se do přírody očima dětí je opravdu velký zážitek.

Nosítko nebo šátek vám u chodících dětí poskytne jistotu, že si mají kde pohodlně odpočinout, vyspat se, a máte záložní řešení pro případ, kdy děti bolí nohy… a taky pro ty situace, kdy už jsou opravdu, ale opravdu nesnesitelní, a vy je odněkud potřebujete dostat :-)

Tandem

A co k takovému výletu potřebujete?

Když se nad tím tak zamyslím, tak skoro nic: Dobře padnoucí nosítko,pohodlné botya solidní batoh.Velkým bonusem je funkční a příjemné nosicí oblečení, třeba z merina nebo outlastu. Ne, že byste se bez něj neobešli, ale komfort, který vám i dětem na cestách poskytne je k nezaplacení.

Co vám však na takové výpravě nesmí chybět je odvaha a chuť se do toho pustit jako tým. Protože, co si budeme povídat, s nepochopením a předsudky se setkáte poměrně často. Ale nedejte se, děti opravdu nepotřebují cestovat v kočárku po asfaltových cestách, jsou to přece nošenci. Navíc z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že i pro vaše tělo je lepší na výletě nést dítě v nosítku nebo šátku, než tlačit kočárek lesní hrbolatou cestou (fakticky z toho bolí záda, kolena i ruce).

A taky je moc fajn se s dětmi vydat jen tak lesem, rovnou za nosem a čekat, co vás cestou překvapí :-)

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli