V sobotu 17.6. se koná kurz nošení dětí u nás na Žižkově. Přihlásit se můžete kliknutím zde.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Nosítko KiBi - recenze

A ještě jedna vzpomínková recenze z roku 2015, tentokrát od naší kamarádky Markéty :-)

 

Trocha historie 

Dětská nosítka, šátky a vůbec nošení dětí je stále aktuální a diskutované téma. A rozhodně to není nic nového. Pokud nahlédneme do historie, dočteme se, že v průběhu dějin lidé přicházeli na různé způsoby, jak dítě přenášet. Přední nosítko, kdy je dítě zavěšené kolem krku a leží matce na prsou, se objevuje někdy od dob starého Egypta. V některých domorodých kulturách si matky dítě upevňují pomocí širokého pásu na bok. Způsobů přenášení dětí je mnoho a každá kultura preferuje jiný. Ve větší části světa se ustálil jako způsob přenosu dítěte kočárek. Tento dětský dopravní prostředek vynalezl v New Yorku roku 1848 Charles Burton a od těch dob máme stále dokonalejší, někdy menší, jindy prostornější, "vozy" pro kojence a batolata. Určitou praktickou úlohu kočárkům upřít nelze, ale možnost mít dítě u sebe, provozovat s ním různé aktivity a ještě mít volné ruce, to sebelepší kočárek nenahradí. Nehledě na to, že nošení má pozitivní vliv na psychomotorický vývoj dítěte

 

Pro nejmenší miminka je pravděpodobně nejvhodnější šátek, protože kvalitně uvázaný šátek představuje pro malinkého kojence největší bezpečí a pohodlí. Někdo ale vázání nezvládne a s šátkem se nesžije a sáhne raději po nosítku. Naše dvě děti první měsíce šátek milovaly, ale stejně tak dobře zvládly přechod do nosítka. Osobně jsem se šátkem dost pralaa byla to docela dřina dobrat se kýženého tvaru-úvazu. S nosítkem je to trochu jiná káva. Vyzkoušela jsem jich několik.

 

Dnes se pozastavím nad Kibi

Kibi je ergonomické nosítko české výroby určené pro nošení dětí ve věku od (3) 4-5 měsíců (od 3,5 kg) do 20 kg. Výhodou Kibi, kromě české výroby samozřejmě :-), je univerzálnost. Nosítko roste v podstatě s vaším dítětem, dá se přizpůsobit drobnější postavě maminek i urostlejším tatínkům… Osobně mám drobnější ramena, ale popruhy lze upravit tak, že mě nosítko vůbec neobtěžuje a sedí. Největší kouzlo Kibi spočívá v možnosti úpravy nosítka do výšky i do šířky. Zádovou část můžete vysouvat podle velikosti i potřeb dítěte, pokud spinká, povytáhnete opěrnou část na hlavičku a dítě má klid. Podobně lze upravovat část, kterou má dítě mezi nožkami. Kibi díky možnosti úpravy šířky sedací části jako jedno z mála nosítek poskytuje opravdu ergonomickou polohu i pro děti většího vzrůstu. Nicméně i toto je individuální, první syn "vyrostl" z Ergobaby a Manducy přibližně v roce, kdy měl něco přes deset kilo, druhý je drobnější a toto jsme zatím řešit nemuseli.

 

 

 

Pro někoho samozřejmě může být fakt, že Kibi má řadu druků a karabinek k dotahování, uvolňování docela alchymie, ale brzy si zvyknete a určitě si to zamilujete… Nosítko má komponenty, jaké známe i z jiných ergonomických nosítek - bytelný bederní pás se zapínáním na uzamykatelnou bezpečnostní přezku a pohodlné polstrované ramenní popruhy.

 

Naše zkušenosti

Zpočátku jsme nosili na břiše, později (v devíti, desíti měsících) jsme vyzkoušeli nošení na zádech. Je to trochu krkolomnější způsob, který vyžaduje jistý cvik či případnou asistenci. Dítě je však od určitého věku na zádech spokojenější. Asi bych ocenila, a dítě jistě také, kdyby "nošenec" na zádech ještě více a lépe viděl. Polohu nošení na boku jsme zkoušeli také, ale nesetkala se s úspěchem - dítěti se to nelíbilo. Nicméně, nic není ztraceno, příště se možná lépe domluvíme :-). Zde jsem narazila na důležitý fakt, že každému "sedí" něco jiného, jak tomu kdo nosí, tak nošenému dítěti. Nosítko je potřeba vyzkoušet a ideálně s dítětem (náhražka v podobě panenky nestačí). Zatím jsem se nesetkala s nosítkem, které by mi zcela nevyhovovalo, každý si ale najde to svoje oblíbené. Nosítko využívám při menších pochůzkách, při kratších vycházkách s terénem nevhodným pro kočárek a doma v situacích, kdy dítě potřebuji mít u sebe a zároveň udělat i něco jiného. Dost nám to usnadňuje život:-) Dítě v nosítku většinou spokojeně usíná, ukolébáno pohybem matky.

Nosítka Kibi jsou zejména z tuzemských materiálů a komponentů, které údajně prochází důkladným testováním. Každopádně bavlněná látka je pevná, má stálé vlastnosti, nijak se nežmolkuje a bez problémů ji lze vyprat. Jako plusy nosítka vnímám skladnost, funkčnost, snadnost údržby a univerzálnost pro malé i velké, nosiče i nošence. Navíc se dají dokoupit třeba chrániče ramenních popruhů nebo praktické tašky. 

 

<< Nosítko Tula Free to Grow - recenze      Fenomén Manduca >>

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky