Sleva na zimní bundy a kabáty 15% .
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zajímavosti
  4. Miniseriál o materiálech: Outlast
06.11.2018
Zajímavosti

Miniseriál o materiálech: Outlast

Outlast®

Posledním materiálem v našem miniseriálu je Outlast. K tomu, že je  poslední nás vedl nejen jeho název, ale i fakt, že jako jedinýv našem seriálu je materiálem syntetickým. Přitom má vlastnosti srovnatelné s nejlepšími materiály z přírody. Skoro to vypadá, že takový materiál musel přijít z kosmu. A také z kosmu přišel. Outlast byl vyvinut pro účely amerického kosmického výzkumu, jako vysoce funkční materiál určený pro výplň skafandrů kosmonautů. Cílem vývoje nevbylo vytvořit další fuknční materiál, které odvádí pot od těla, a tak udrží kosmonauty v suchu a teple. Cílem vývoje bylo vytvořit "inteligentní" materiál, který bude aktivně reagovat na tělesnou teplotu a tu následně regulovat.

Podařilo se a nový chytrý materiál spatřil světlo světa v r.1988. Patentován byl až po sérii testů v r.1991. Několik následujících let byl vyhrazen skutečně jen pro účely NASA. Do civilní sféry byl vypuštěn až v roce 1998.

A v čem jeho vyjímečnost a chytrost spočívá? Jeho podstatou je systém mikrokapslí, které obsahují látku, jež je schopna měnit skupenství v závislosti na okolní teplotě. Mikrokapsle jsou navázány na bavlnu. A při nošení jsou schopny v sobě, právě díky změně skupenství, teplo buď akumulovat nebo ho uvolňovat, jako malé ohřívací nebo chladicí baterie. V podstatě to funguje jako malé zahřívací polštářky, které se dávají do kapes, abyste si v zimě mohli zahřát ruce. Spouštěčem chemické reakce však není zádný plíšek, který je třeba ohnout, ale změna tělesné teploty. Jakmile se zvýší vaše tělesná teplota a hrozilo by přehřátí, textilie začne teplo pohlcovat a ukládat jej. Když se vaše tělo ochladí, a hrozilo by, že vám bude zima. Materiál začne teplo generovat zpět a zahřeje vás.

Výhodou materiálu je tedy jeho jemnost a šetrnost k pokožce, zajištěná bavlnou, vysoká termoregulační schopnost. Aktivně omezuje pocení - nejen, že by odváděl pot od těla, ale aktivní regulací tělesné teploty způsobí, že se opravdu budete méně potit. Zárověň šetří vaší telěsnou energii, tělo nemusí vynakládat úsilí na termoregulaci. Z pohledu dospělého se to zdá jako triviální, ale třeba už v oblasti péče o malá miminka má tato vlastnost docela smysl.

Outlast se z NASA přenesl do světa aktivního sportu, v podobě vysoce funkčního prádla, ale i do světa rekreace, v podobě přikrývek, dek a spacáků. A v neposlední řadě i do světa dětí.

Jeho jedinečné vlastnosti totiž zajistí, že se nemusíte bát o tepelný komfort svého miminka, a to ani při přechodech z tepla do zimy - např. z auto do mrazu a pak do vytopoeného obchodu. Nebudete muset své miminko neustále oblékat  a svlékat, Outlast tuto práci udělá za vás, aniž by bylo nutné miminko rušit neustálými úpravami oděvu. Každý, kdo někdy zažil tuhou zimu s malinkatým novorozencem, potvrdí, jaká úleva to je. A význam má, samozřejmě i pro větší děti. Třeba při nošení dětí, umí outlast výborně regulovat tělesnou teplotu i  na částech těla, kde se s miminkem dotýkáte, a kde pak býváte oba zpocení, a dokáže tomu zabránit. Pro mého muže je využití takového oblečení nutnost, jinak se při nošení neustále ošívá a řeší, kde je zase zpocen, a jak je to nepříjemné :-)

Outlast se vyrábí ve dvou variantách - v zimní a letní. Aby byl tepelný komfort, co nejoptimálněji regulován. A širokou škálu outlast oblečení pro miminka naleznete i na našem e-shopu.

Údržba:

• Oblečení z Outlastu je možné prát v pračce na jemný program v rozmezí 40°-60°. Teplota závisí na druhu tkaniny a vždy ji ověřte na štítku výrobce.


• Ždímejte na mírnější otáčky - max. 800 oz./min. předejdete tak žmolkování bavlny a nadměrnému opotřebení materiálu.


• Nepoužívejte sušičku prádla.


• Sušte volně rozložené nebo pověšené.


• Nežehlete.

Zajímavosti o dalších materiálech - například o bavlně, hedvábílnutencelumerinu a vlněbambusukonopíoutlastu anebo souhrnný přehledový článek o všech materiálech, naleznete rovněž na našem blogu.

Pokud jste fanouškem funkčních maeriálů pro sebe i pro děti, určitě navštivte i náš druhý e-shop www.zkusmerino.cz :)

 

zkusmerino

 

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli