Vánoční dárek 🌲Po celý prosinec nabízíme poradenství s nastavením nosítka na naší prodejně zdarma bez předchozí rezervace.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zajímavosti
  4. Materiály, které najdete v našem e-shopu
07.11.2018
Zajímavosti

Materiály, které najdete v našem e-shopu

Na našem e-shopu se můžete potkat s širokou paletou materiálů. Abychom vám usnadnili výběr, připravili jsme pro vás na našem blogu miniseriál, v němž se jednotlivými materiály budeme zabývat. Dozvíte se o jejich vlastnostech, pěstování a způsobu výroby. Stejně jako o údržbě a vhodném použití.

Věříme, že tak zodpovíme některé otázky ohledně výběru toho pravého materiálu pro vás a vaše miminko, stejně jako, že vám budeme nápomocni v otázce údržby oděvů a nosicích pomůcek, které již máte doma.

První díl seriálu věnujeme souhrnnému přehledu, v dalších dílech se budeme věnovat jednotlivým materiálům: bavlně, hedvábílnutencelumerinu a vlněbambusukonopí, a outlastu.

Bavlna

Je odolná, pevná, a přitom měkká, příjemná na tělo, dobře saje pot a je prodyšná. Dobře se pere a při praní vydrží i vysoké teploty.

Nevýhodou bavlny je, že se dost mačká, a někdy při mechanickém namáhání může žmolkovat. A dalším problémem je, zejména v posledních letech, její kvalita.

Kvalitní bavlna je bavlna dlouhovlákenná s jemným tenkým vláknem, bývá označená zkratkou ELS (extra dlouhé vlákno) nebo Sea Island. A pokud máte na výběr, sáhnětě po bio bavlně (organic cotton), která je nejen šetrnější k přírodě, ale i k vašemu organismu.

Bavlnase využívá pro tkaní šátků a materiálu na nosítka.

Krásné šátky ze 100% bavlny tká pro výrobu svých nosítek například slovenský výrobce Lenka. Z těchto šátků rovněž šije nádherné nosicí mikiny.

 Údržba bavlny:

•  Přírodní nebo bílá bavlněná textilie snese bez problémů teploty 60°-95°, barevnou bavlnu pak perte na na 40°C.
•  Bavlněné oblečení před praním otočte
•  Preferujte delší programy. Aby prášek dobře odstranil nečistoty, potřebuje působit na špínu dostatečně dlouho.
•  Bavlnu lze žehlit na vyšší teplotu - obvykle druhý nejvyšší stupeň na žehličce.
•  Pokud máte bavlněnou látku s nějakou příměsí, je třeba se řídit pokyny pro údržbu dané příměsi.

 

Hedvábí

Při své jemnosti, tenkosti a nízké hmotnosti je neuvěřitelně pevné. Zároveň jemné, příjemné na tělo a svým způsobemse chová jako moderní funkční materiál - saje pot, odvádí ho od těla směrem ven, v létě chladí v zimě hřeje. Kvůli své splývavosti, jemnému lesku a pevnosti je výbornou příměsí třeba v šátcích na nošení dětí. Při nízké gramáži, přináší vysokou nosnost.

Jedním z výrobců, kteří ve svých nosítkách a šátcích používají hedvábné vlákno jsou šátky a  nosítka LennyLamb, které naleznete i na našem e-shopu nebo v půčovně. A naší nejnovější vychytávkou je univerzální šátek od Angel Wings s hedvábím, který využijete s nošencem i bez něj. Vyzkoušejte je a nechte se hýčkat luxusem, který hedvábí představuje :-)

Údržba hedvábí:

Hedvábí je náročnější na údržbu škodí mu zásadité prostředí, tedy mýdla a prací prášky kromě těch určených na jemné látky, chlorové bělidlo (savo) a také pot, oblečení nošené přímo na tělo je proto lepší chránit podšívkou. Je odolné proti plísni a nežerou ho moli.

U hedvábných materiálů je taková variabilita tkanin a způsobů barvení, že je vždy třeba zkontrolovat štítek s pokyny k praní - některé hedvábné látky se mohu prát jen v ruce, jiné snesou jemný program v pračce, další je třeba nechat vyčisit v čistírně oděvů.

•  Je-li oděv zmačkaný, v prvé řadě jej doporučujeme vyvěsit (případně ho můžete před vyvěšením velmi jemně navlhčit vlažnou vodou). Pokud musíte oděv vyžehlit, postupujte velmi opatrně. Teplota žehličky nesmí přesáhnot 130°C (označená bývá jednou tečkou), při vyšší teplotě dojde k nevratnému poškození hedvábných vláken.


•  Pokud lze váš oděv vyprat, vždy jej perte ve vlažné vodě (buď ručně nebo velmi šetrným programem v pračce a to vždy v ochranné síťce). Nikdy nenechávejte hedvábí ležet ve vodě!


•  Hedvábí neždímejte, ani nedávejte do sušičky.


•  Hedvábí nikdy neskladujte na přímém světle a při vysokých teplotách.

 

Len

Jeho pěstování je ekologičtější než pěstování bavlny. Je plně recyklovatelný, biologicky odbouratelný, navíc je mnohem odolnější a pevnější. Tedy i životnost lněného oblečení je vyšší než životnost oblečení bavlněného. To ze lněného oblečení dělá jednu z nejekologičtějších variant oblečení.

Vlastnosti lnu oceníte hlavně v letních měsících - je lehký, prodyšný, na těle působí chladivě, v chladnu ale hřeje. Absorbuje vlhkost a nepřejímá pachy. Takže ve lněném oblečení se nebudete potit ani v parném létě, a pokud už se zpotíte, nebude nic cítit. Len má vlákna, která se méně špiní, proto lněné oblečení nemusíte často prát. Poskytuje i ochranu proti UV záření. Tedy je z něj příjemné letní oblečení i pro miminka nebo alergiky.

Jeho nevýhodou je vysoká mačkavost a náchylnost vláken ke zlomení (proto je třeba ždímat jej na nižší otáčky). Další z nevýhod, se níž je třeba počítat je vyšší srážlivost při praní, a naopak tendence vytahat se a ztratit tvar při nošení, třeba na kolenou, pokud dlouho ve lněných kalhotech sedíte. Ale nevěště hlavu, po vyprání nebo přežehlení oblečení obvykle získá původní tvar zpět. 

Údržba lnu: 

 

•  lněné výrobky před praním vždy obraťte naruby, zabráníte tak vzniku bílých map na povrchu oděvu


•  teplotu zvolte podle druhu tkaniny a dle štítku výrobce. Obecně len snese teploty 40°-60° (95°). Bílý nebo přírodní materiál snese v pohodě 60°, barvená lněná textilie snese jen 40°.


•  ždímat na nižší otáčky, ideálně nepřesahovat 800 ot/min.


•  pokud využíváte sušičku, volte jemný krátký program, ale nejlepší je sušit klasicky na šňůře nebo rozložené


•  len je nutné žehlit - uhladí se vlákno a oblečení si déle udrží svůj tvar. Pokud jej před žehlením nakropíte nebo budete žehlit přes vlhké plátno, povrch látky se bude hezky lesknout.

 

Tencel (Lyocell)

Tencel je obchodní název pro tkaninu obvykle nazývanou jako lyocell - druh viskózy. Lyocellové vlákno je také velmi savé (saje až o 50% více tekutiny než bavlna a přitom zachová na pokožce pocit sucha), nemačkavé a chladivé v létě, hřejivé v zimě. Lyocellové vlákno dokonce působí antibakteriálně, tedy ani zpocené není cítit. Je sametově jemné, velmi příjemné k pokožce, jemně lesklé. Navíc výborně schne, je tedy vynikajícím materiálem i na cesty.

Lyocell je opět jedním z ekologických materiálů: vyrábí se z bukové či dubové celulózy způsobem, který je šetrný k životnímu prostředí a správně by neměl obsahovat žádné chemické látky.

Rozdíl mezi "obyčejným" lyocellem a tencelem je jen v druhu použitého dřeva - tencel je vyráběn výhradně ze dřeva eukalyptu, nese s sebou tedy i příznivé účinky této léčivé dřeviny.

 

Tencel využívá u některých svých šátků a nosítek slovenský výrobce Lenka, z naší nabídky ho naleznete například u nosítka Karibik.

Údržba Tencelu:

•  Tencel je náchylný na správnou údržbu, a jedno špatné vyprání jej může nenapravitelně poničit.


•  Oděvy z tencelu lze prát v pračce na jemný program a teplotu 30º.


•  Používáme šetrný prací prostředek. Pokud jde o barvenou tkaninu, bez optických zjasňovačů a bělidel. Nepoužíváme aviváž. Oděv je vhodné prát v ochranném pracím pytlíku.


•  Podobně jako u lnu hrozí při praní polámání vláken, pračku tedy nepřeplňujeme, a ždímeme na nízké otáčky, max 600 ot/min.


•  Sušení v sušičce nelze doporučit.


•  Žehlení nebývá nutné, pokud ale chcet oděv vyžehlit, udělejte tak na nižší teplotu, nejlépe bez napařování.

 

Vlna/Merino

Vlna je nepřekonatelným a nepřekonaným materiálem z hlediska termoregulačních vlastností. Nenajdete materiál, který vás v zimě více zahřeje a v létě lépe ochladí než je vlna, respektive merino a kašmír. Vlna v extrémních zimních podmínkách vyniká i tím, že hřeje i když je vlhká nebo mokrá. Nepřejímá pachy, takže ji není nutné často prát, je antibakteriální.

Nevýhodou vlny je, že není pro každého - lidé s citlivější pokožkou může vlna kousat, rovněž alergici a atopici mohou mít s vlnou problém.

Údržba vlny:

•  Vlněné výrobky perte minimálně, až když jsou skutečně znečištěny. Výrazně tím prodloužíte životnost oděvu


•  Při praní vlny je nutné používat jemné prací prostředky a program v pračce na vlnu určený, nebo ji opravdu šetrně prát v ruce. Ale i při ručním praním je třeba dát pozor na prudké střídání teplot vody - tepelné změny vedou právě ke sražení nebo plstnatění.


•  Používejte pouze prací prostředky určené pro vlnu, nikdy nepoužívejte klasický prací prášek, je alkalický a mohl by poškodit vlákno. Nikdy nepoužívejte aviváž!


•  Vlna se nesmí ždímat na vysoké otáčky, ideálně ne více jak 400 ot./min. v pračce, a při ručním praní ji není dobré ždímat kroucením. Mnohem lepší je ji jen vymačkat do ručníku, rozložit na rovnou podložku a nechat vykapat.


•  Vlnu je pak nutné sušit rozloženou na rovné ploše, aby neztratila tvar. Za žádných okolností vlnu nedávejte do sušičky, i když výrobce bude deklarovat, že je to možné. Rychleji vlákna opotřebíte a vlna bude žmolkovat. Výjimku tvoří merino vlna s úpravou TEC.


•  Proti žmolkování je dobré vlnu lehce přežehlit na nízký stupeň, ideálně přes plátno.


•  Vlnu nikde neskladujeme pověšenou, vždy musí ležet,aby se nevytáhla. A vzhledem k tomu, že velmi chutná molům, je vhodné jí proložit levandulí nebo prostředkem proti molům.

•  Vždy se řídíme pokyny výrobce uvedenými na etiketě.

Merino vlna pochází z horských ovcí plemene merino, je velmi tenká a jemná. Nekouše. Má stejné vlastnosti jako moderní funkční materiály, proto se využívá i při výrobě dětského oblečení. Nezastupitelné místo má při nošení dětí - buď jako luxusní a nosná příměs šátků a nosítek, anebo jako materiál na nosicí oblečení. Merino oblečení je hřejivé, takže miminko bude v teple i v chladných dnech, přitom je tenké, takže poskytuje komfort a volný pohyb. Saje pot a vlhkost a tu přemění na teplo - tedy ani zpocené nestudí. To oceníte zejména na místech jako je břicho, kde se  při nošení miminka vzájemně dotýkáte a potíte se. Je antibakteriální. Oblečení z merina nemusíte často prát, protože nezapáchá ani při dlouhodobějším nošení. A chrání před UV zářením.

Merino přidává jako příměs do některých svých nosítek a šátků výrobce LennyLamb, na našem e-shopu naleznete také vlněné zimní kapsy značky NIJE a dětské merino oblečení.

Při nákupu věnujte také pozornost úpravě vlny. Existuje několik druhů povrchových úprav, které vám usnadní praní:

•  TEC - Total Easy Care
•  Superwash úprava

  

 Bambus

Své příznivce si bambus nalezl zejména díky svým unikátním vlastnostem. Je jemnější a příjemnější na omak než bavlna. Bambusová vlákna obsahují látku zvanou kun, která způsobí, že jsou velmi odolná proti množení bakterií. Bambusová textilie tedy nezapáchá ani po delším nošení, nebo je-li propocena. Je jemná a příjemně vzdušná, chrání před UV zářením. Kvalitní bambusové produkty jsou schopny zachytit přibližně 90 % škodlivých UV paprsků. Odvádí vlhkost od těla, a to 4x efektivněji než bavlna. Je nedráždivý, antialergenní. Pomáhá člověku udržovat stálou tělesnou teplotu - tedy v zimě hřeje, v létě chladí, podobně jako ostatní přírodní materiály. Jeho lesk a splývavost evokují hedvábí, a podobně dobře i vypadají.

Jedná se o materiál velmi ekologický.  Bambus i po seříznutí u země znovu vyrazí a dále rychle roste. Jedná se tedy o rychle obnovitelný zdroj materiálu.

Vzhledem k jeho vynikajícícm užitným vlastnostem je nejen hojně používán k výrobě nosicích pomůcek, ale i široké palety oblečení. A protože víme, co se dobře nosí, nabízíme i na našem e-shopu některé osvědčené kousky z bambusové příze.

Údržba bambusu:

•  Perte otočené naruby při maximální teplotě 40 °C s použitím běžného pracího programu.


•  Výrobky z bambusového vlákna se nesmí bělit.


•  Při praní se rovněž vyhněte aviváži.


•  Bambusový úplet nesmí být sušen v sušičce.


•  Žehlit je třeba opět po rubu, a při maximální teplotě 100°


•  Sušte v rozloženém stavu ve volném prostoru. Je třeba si uvědomit, že v důsledku vysoké nasákavosti vláken, bude prádlo z bambusu schnout přibližne 2x déle, než jste zvyklí.

  

Konopí

Konopí je surovinou pro výrobu tenkých, někdy až překvapivě jemných, ale stále odolných tkanin. Je 4x pevnější v tahu než bavlna, proto nachází využití i v šátcích na nošení dětí, potažmo v materiálech na nosítka. Snižuje gramáž, ale výrazně zvyšuje jejich nosnost. Typickým výrobcem šátků s konopím je skotská Oscha.

Nemnoží se v něm bakterie, má schopnost ničit plísně, tedy konopné tkaniny nepáchnou a skvěle pomáhají bojovat proti kožním onemocněním. Stejně jako všechny ostatní přírodní vlákna mají termoregulační vlastnosti - v zimě hřejí, v létě chladí. Zadrží až 100% UV záření. Poskytuje tedy mimořádnou ochranu při pobytu na slunci. Je antistatické, odpuzuje nečistoty. A pokud ho necháte v šatníku déle ležet, nemusíte se bát, že by je napadli moli. Ti totiž konopí neumí strávit.

Jeho nevýhodou je, že není tak jemné, jako třeba bambus, a nehodí se tak pro výrobu miminkovského oblečení. Další nevýhodou je lámavost vláken. Takže pokud jej necháte nešetrně vyždímat na vysoké otáčky, nebo konopnou textilii necháte dlouho zmačkanou, vlákna se polámou a už je nepůjde vyžehlit do hladka.

Konopí proti bavlně, vykazuje až 3x nižší energetickou náročnost při pěstování a zpracování.

Údržba konopí:

•  Konopné výrobky před praním vždy obraťte naruby, zabráníte tak vzniku bílých map na povrchu oděvu.


•  Perte na dlouhý bavlněný program na 40°. Konopí má to vlastnost, že čím více bude prané, tím bude měkčí a příjemnější na nošení.


•  Ždímejte na nižší otáčky, ideálně nepřesahovat 600 ot/min.


•  Nepopužívejte aviváž


•  Nesušte v sušičce, opět by mohlo dojít k polámání vláken


•  Konopí je nutné vyžehlit.

 

Outlast

Outlast byl vyvinut pro účely amerického kosmického výzkumu jako vysoce funkční materiál určený pro výplň skafandrů kosmonautů. Jedná se o "inteligentní" materiál. Jeho podstatou je systém mikrokapslí, které obsahují látku, jež je schopna měnit skupenství v závislosti na okolní teplotě. Mikrokapsle jsou navázány na bavlnu. A při nošení jsou schopny v sobě, právě díky změně skupenství, teplo buď akumulovat nebo ho uvolňovat.

Výhodou materiálu je tedy jeho jemnost a šetrnost k pokožce, zajištěná bavlnou, vysoká termoregulační schopnost.Aktivně omezuje pocení- nejen, že odvádí pot od těla, ale budete se v něm méně potit.

Outlast se z NASA přenesl do světa aktivního sportu, v podobě vysoce funkčního prádla, ale i do světa rekreace, v podobě přikrývek, dek a spacáků. A v neposlední řadě i do světa dětí.

Outlast se vyrábí ve dvou variantách - v zimní a letní. Aby byl tepelný komfort, co nejoptimálněji regulován. A širokou škálu outlast oblečení pro miminka naleznete i na našem e-shopu.


Údržba:

•  Oblečení z Outlastu je možné prát v pračce na jemný program v rozmezí 40°-60°.
•  Ždímejte na mírnější otáčky - max. 800 ot./min.
•  Nepoužívejte sušičku prádla.
•  Sušte volně rozložené nebo pověšené.
•  Nežehlete.

Přehledné srovnání jednotlivých materiálů

 materiál vlastnosti nevýhody pranípoužití aviváže sušení v sušičce žehlení
bavlnaodolná,pevná, měkká, příjemná, saje pot, prodyšnámačká se, žmolkuje40°-95°dlouhý programanoano

ano

vyšší teplota

 hedvábí jemné, tenké, pevné, chová se jako moderní funkční materiál - saje pot, odvádí ho od těla směrem ven, v létě chladí, v zimě hřeje

 náchylné na údržbu a skladování

ničí ho pot

 čistírna

ruční praní

jemný program

s použitím ochranné síťky

ve vlažné vodě ve specializovaném prostředku

 ne ne

 ano

max. 130°

 lenlehký, prodyšný, v chladu hřeje, v teple ochlazuje Absorbuje vlhkost nepřejímá pachy, méně se špiní, ochrana proti UV záření

 mačká se

hrozí zlámání vláken

 40°-95°dlouhý program ano ano

 ano

nejvyšší teplota

 Tencelvelmi savé nemačkavé a chladivé v létě, hřejivé v zimě, působí antibakteriálně,  sametově jemné, velmi příjemné k pokožce, jemně lesklé,výborně schne

 náchylné na údržbu

nižší životnost

 30°jemný program ne ne

 nedoporučuje se

nízká teplota

bez napařování

 Vlna/merinovýborné termoregulační vlastnosti, v zimě zahřeje a v létě ochladí,  hřeje i když je vlhká nebo mokrá, nepřejímá pachy,  je antibakteriální

 náročná na údržbu i skladování

chutná molům

není pro citlivou pokožku

 ruční praní

v pračce na 30°

speciální vlněný program

speciální přípravek na vlnu

 ne ne

 ano

nízká teplota

 Bambusjemnější a příjemnější než bavlna, velmi odolný proti množení bakterií, nezapáchá ani po delším nošení,vzdušná, chrání před UV zářením, odvádí vlhkost od těla, nedráždivý, antialergenní, pomáhá udržovat stálou tělesnou teplotu nelze prát na více než 40°  40°jemný program  ne ne

nízká teplota

do 100°

 Konopítenkých, odolné, anntibakteriální, ničí plísně, má termoregulační vlastnosti, chrání před UV zářením antistatické, odpuzují nečistoty

 hrubší struktura

hrozí polámání vláken

 40°dlouhý program ne ne

 ano

vyšší teplota

 Outlast jemný k pokožce, aktivně zajistí termoregulaci, zmírňuje pocení umělé vlákno  40° - 60°jemný program  ne ne ne

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli