Vánoční dárek 🌲Po celý prosinec nabízíme poradenství s nastavením nosítka na naší prodejně zdarma bez předchozí rezervace.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Okénko s poradkyní nošení
  4. Pro malá miminka jenom šátek? Tak tohle už neplatí!

Pro malá miminka jenom šátek? Tak tohle už neplatí!

Čekáte miminko a přemýšlíte o nošení? Šátek jste zavrhli a tak chcete počkat, až miminko povyroste, abyste ho mohli nosit v nosítku? V dnešním článku se dozvíte, že i malá miminka se mohou nosit v nosítku. Co má takové nosítko splňovat? A jak poznáte, že máte správně nastaveno? Čtěte dál.

 

Nosítko až kdyż miminko sedí?

Už dávno jsou pryč časy, kdy byla nosítka vhodná až pro sedící děti a pro miminka jsme mohli použít jen šátek, maximálně předvázaný elastický šátek. Aktuálně existuje tolik různých možností a skvělých novorozeneckých nosítek, až se vám z toho může trochu zamotat hlava. A na co si tedy při výběru nosítka dávat pozor?

 

Ergonomická poloha a dál? 

Ergonomická poloha. Alfa a omega nošení v šátku i v nosítku. Pořád se o tom v souvislosti s nošením mluví a vy si stejně nejste jistí, co přesně to znamená? Správné nosítko musí zajistit miminku (stejně jako při nošení v šátku) ergonomickou polohu. S vhodným nosítkem docílíte správného podsazení, šířka i délka zádové opěrky je dostačující a materiál přizpůsobivý na míru miminka. 

 

Jak poznáte správné podsazení? Je to velmi jednoduché. Když se s miminkem v nosítku podíváte z profilu do zrcadla, uvidíte, že má miminko kolínka výše než zadeček a zakulacenou páteř v bederní části. Pokud miminko zrovna spinká, bude se zdát, že páteř má tvar písmene C. Pokud je vzhůru, i dvoutýdenní miminko bude mít páteř zakulacenou jen v bederní části. Už takhle malé zvědavé miminko bude mít chuť se rozhlížet okolo sebe a proto nebude mít zakulacenou páteř v celé své délce. O tom jak správně podsadit si můžete přečíst zde.

 

Další důležitý znak vhodného nosítka (nejen pro novorozence) je dostatečná šířka a délka zádové opěrky. Zádovka by měla být nastavitelná tak, aby látka miminku dosahovala od kolínka ke kolínku a zároveň byla dostatečně dlouhá, aby látka končila nejméně na zátylku miminka. Ideální nosítko má možnost stažení za krkem miminka, abychom nemuseli mít obavy o jištění hlavičky. 

 

Neméně důležitý je taky materiál, ze kterého je nosítko vyrobeno. Nejen že musí být zdravotně nezávadný s certifikátem použití pro děti do 3 let, zároveň by měl být příjemný na omak, měkký, poddajný, prostě takový, abyste měli chuť do něj miminko i sebe zachumlat. Ideální nosítko zkrátka malé miminko krásně obepne, podrží, kde má, a taky nikde netlačí a neškrtí. 

 

Pokud ještě pořád trochu váháte, jak by měla vypadat správná poloha miminka v nosítku, přečtěte si článek o rozdílech mezi nosítkem a visítkem.

 

Stačí správná poloha?

Ergonomická poloha není to jediné, co člověk při výběru nosítka řeší. Samozřejmě stejně důležité je i pohodlí. A nedivte se, že to musím připomínat. Často na to totiž rodiče zapomínají. Při výběru řešte nejen pohodlí nošence, ale taky pohodlí toho, kdo bude v nosítku nosit, tedy své. 

 

A jaké jsou možnosti? V prvé řadě si musíme uvědomit, že i nosítka pro novorozence jsou opravdu různá, od vázacích až po klasická přezková nosítka, která se většině lidí pod pojmem “nosítko” vybaví jako první. Pojďme si je tedy trochu představit. 

 

Vázací nosítka - na cestě mezi šátkem a nosítkem

Pro novorozence jsou vázací nosítka skvělou volbou, protože se v nich snoubí výhody šátku i nosítka. Vázací popruhy vám dovolí nosítko nastavit přesně na míru vašemu miminku. Je měkké, poddajné, přizpůsobivé. Bederní pás u nich bývá klasicky na přezku, a tak jej prostě zapnete a jdete. Nejznámější zástupce vázacích nosítek je německý Storchenviege, na paty mu v oblíbenosti šlape FlowClick od Fidelly nebo Didyklick od Didymos. Novinkou roku 2020 je na poli hybridních nosítek i Moisha Hugo (recenzi najdete zde).

 

Podrobné recenze na vázací novorozenecká nosítka si můžete přečíst v článku Velký test novorozeneckých nosítek - hybridní nosítka.

 

Přezková nosítka - klasika všech klasik

Výrobci už od dob “nosítko až když miminko sedí” opravdu pokročili a tak na trhu můžete najít několik přezkových nosítek, která sednou už hodně malým miminkům, tzn. jsou použitelné opravdu už od narození. Od narození využijete např. nosítko Monilu Uni Start, Didysnap od Didymos nebo např. slovenskou novinku Sestrice One. Od velikosti 62/68 se nám výběr nosítek ještě rozšiřuje o Moisha Grow, Monilu Uni, Lenka 4ever nebo nosítka německé značky Fidella.

 

Celopřezkových nosítek pro malá miminka dnes existuje opravdu úctyhodné množství. Vyrábí se buď z šátkoviny anebo z plátna. Liší se i ve způsobu zapínání přezek. Jejich charakteristiky a recenze najdete v našem velkém seriálu z jara roku 2020 tady:

Velký test novorozeneckých nosítek - nosítka celopřezková látková

Velký test novorozeneckých nosítek - celopřezková šátková se zapínáním pod zadeček

Velký test novorozeneckých nosítek - celopřezková šátková se zapínáním do boku

 

Je lepší měkký anebo tvrdý bederák? Tohle se zobecňovat úplně nedá. Každý to má jinak a co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Měkkost, resp. tvrdost, bederního pásu má ale svůj hlavní význam ve chvíli, kdy začnete řešit nosnost nosítka. Tzn. zejména ve chvíli, kdy dítě povyroste (ztěžkne) a komfort při nošení se s narůstajícími kilogramy může zhoršit. U malého miminka vám bude pohodlné i nosítko s měkkým bederákem, u dvanáctikilového batolete, pak oceníte spíš tvrdší bederák. Existují i nosítka s bederními pásy na škále měkkosti/tvrdosti někde "uprostřed" (např. Monilu nebo VeKa) pro rodiče, kterým tvrdý bederák nevyhovuje, ale rádi by si užívali jeho výhod. Pokud se nemůžete rozhodnout, zkuste si ještě přečíst tenhle starší článek.

 

Další vhodná nosítka

Kromě celopřezkových a vázacích (resp. polovázacích) nosítek najdete v současnosti na trhu nosítka vhodná pro malé miminka nezařaditelná do zmíněných kategorií. Jsou to ta nosítka, která kombinují výhody různých typů nosítek nebo využívají specialní “vynálezy” typické pro konkrétní výrobce (např. dvojitý bederák u nosítek Aloe). Recenze těchto “odlišných” nosítek si přečtěte v tomto článku.

 

Finální výběr

Vhodná novorozenecká nosítka jsme si představili. Jak poznáte vhodné nosítko už taky víte. Jak udělat finální výběr? Vyberte si jednoduše to, které se vám líbí a v kterém budete s radostí nosit. Ergonomická poloha je jistě důležitá, ale to jak se v nosítku budete cítit je nakonec ten rozhodující faktor při výběru. Nezapomeňte, že nosítko musí být pohodlné nejen malému nošenci, ale i tomu, kdo nosí. A neméně důležitý (především pro dámy :-)) je také vzhled nosítka, mělo by vám prostě “padnout do oka”. Takže směle do výběru!

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli