Sleva na zimní bundy a kabáty 15% .
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Pomoc! Moje dítě se nechce nosit! Co s tím?
14.07.2019
Rady a tipy

Pomoc! Moje dítě se nechce nosit! Co s tím?

Na téma pláče děťátka v šátku/nosétku jsme už jeden článek napsali, ale protože se otázky na toto téma stále opakují, poprosili jsme o názor a "návod" ještě nosící maminku Kateřinu. Zde si tedy můžete přečíst, jak to vidí ona :-)

Nošení je pro děti prospěšné, zdravé, a hlavně krásné!

Jako matka neznám lepší pocit, než mít své dítě u sebe. Cítit jeho vůni, jeho dech, jeho tlukot srdce. Užívám si každý okamžik. Jenže někdy se stane, stejně jako v mnoha jiných situacích, že potomek to prostě vidí jinak. Začne nošení odmítat, při navázání se vzpíná, ubližuje vám, pláče. Klidné a spokojené chvilky se během vteřiny změní v noční můru všech rodičů, kdy nevíte, jestli jste víc zklamaní nebo naštvaní, a bádáte, koho přesně je třeba v takové situaci zabít (prosím berte s nadsázkou). V našem článku se pokusím shrnout důvody, proč může mít vaše dítě z nošení negativní pocity, a pokusím se vám ukázat cestu, jak z toho ven. Takže, držte si klobouky, začínáme ;-)

 

Některé děti nesnáší navazování nebo usazování v nosítku. Ale jakmile je hotovo, a začnete se s nimi pohybovat, rychle se uklidní a jsou spokojené. Někdy pomůže chodit a pohupovat se už v procesu usazování, jindy pomůže navazovat v klidu doma a ihned vyrazit do terénu, případně na miminko klidně mluvit. Vysvětlit, co zrovna děláte ujistit ho, že už to nebude dlouho trvat.

Příčiny pláče při usazování a navazování bývají různé - dítě cítí vaši nervozitu, nebo naopak je neklidné, protože je pro něj situace nová a neobvyklá, případně by chtělo dělat něco jiného a mnohem zajímavějšího než být usazován do nosítka. Často se situace s věkem uklidní. Mám zkušenost, že někdy je lepší proces ukončit a dítě rychle nějak přijatelně usadit, byť to není dokonalé. Chvíli se projít, pohoupat, aby se uklidnilo, a pak teprve vše znovu dotáhnout a nastavit. Obvykle se to pak již obejde v klidu a bez nervozity ;-)

 

Jestli se vaše dítě zlobí i poté, co jste vyrazili do ulic, je třeba hledat příčinu jinde.

Začněte tím, že zkontrolujete, jestli je na straně dítěte vše v pořádku:je nosítko nebo šátek správně dotažený? Netlačí nikde? Není miminku horko? Přece jen se o vás miminko dost ohřívá, proto je vhodné obléci ho o něco méně, než jste zvyklí.

Nemá hlad, nechce se nakojit? Někdy se stane, zejména u malých miminek, že jakmile se octnou v těsné blízkosti matky, ucítí mléko a chtějí se nakojit, a to i přestože před chvílí jedly. Někdy se potřebují jen ujistit, že mléko mají k dispozici, potřebují zpečetit pocit vzájemné blízkosti s maminkou. To vcelku snadno vyřešíte - stačí kojicí tričko nebo dostatečně velký výstřih a děťátko můžete nakojit přímo při nošení. Stačí povolit popruhy nosítka, nebo úvaz šátku, nakojit a pak zase dotáhnout. Přiznávám, chce to trochu cviku, ale žádný učený z nebe nespadl.

Pláčem, kroucením a odtahováním se také projevují dětičky, které mají problém se v šátku nebo nosítku vyprázdnit. Jakmile jim poskytnete chvilku volnosti, vykonají svojí potřebu, a s čistou plenkou už je jim zase u maminky dobře.

Dalším problémem může být únava, dítě chce spát a "nemůže zabrat", nebo ho trápí zoubky, je rozmrzelé a nemá náladu. Zázračným lékem na tyto neduhy bývá pohyb - jakmile vyrazíte ven na dlouhou procházku, děťátko se obvykle uklidní a odmění vás vzájemnou blízkostí a spokojeností

Poslední možností, jež se týká zejména starších dětí, je nedostatečný výhled. Přiznejme si to, v určitém věku začne být pro prcky okolí o něco zajímavější než máma. Pak se jim nemusí, jsou-li nesení na břiše, líbit omezení výhledu. Náprava je opět nasnadě: změna polohy, přesunutí dítěte na bok nebo na záda. Na boku se skvěle nosí v Ring slingu, na zádech jsou pak super nosítka vázací a polovázací, které vám umožní menší dítě mít tak vysoko, aby vidělo přes rameno nesoucího. Ale dá se to v pohodě zvládnout i v přezkovém nosítku nebo šátku. A nošení těžšího dítěte na zádech je pohodlnější i pro vás.

Jak vidíte, příčin, proč se vaše dítě nechce, nosit může být několik. První pomocí je opravdu obvykle pohyb - většina dětí se uklidní, jakmile se vydáte do světa. Často také pomůže čas a trpělivost, když si dítě na nošení zvykne, vy získáte cvik v navazování a usazování, problém se vyřeší časem sám. A tak, pokud to nejde, tak jak byste chtěli, neházejte flintu do žita, není to definitivně ztracené :-)

 

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli