V sobotu 17.6. se koná kurz nošení dětí u nás na Žižkově. Přihlásit se můžete kliknutím zde.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zajímavosti
  4. Miniseriál o materiálech: Konopí
06.11.2018
Zajímavosti

Miniseriál o materiálech: Konopí

Konopí

Když jsme hovořili o lnu, jako nejstarší plodině pěstované pro výrobu přízí, opomenuli jsme zmínit, že jeho prvenství je velmi těsné (a možná i trochu sporné). Konkuruje mu totiž konopí.

Doklady o jeho použití hovoří o stáří artefaktů 9000 let. Konopí také bylo prvním materiálem, z nějž byl vyroben papír. A od té doby urazilo dlouhou cestu. Z materiálu pro výrobu tuhého papíru a pevných, odolných lan pro zámořské lodě i uvazování dobytku, se stalo surovinou pro výrobu tenkých, někdy až překvapivě jemných, ale stále odolných tkanin. A konopí toho skrývá mnohem více.

Je 4x pevnější v tahu než bavlna, proto nachází využití i v šátcích na nošení dětí, potažmo v materiálech na nosítka. Snižuje gramáž, ale výrazně zvyšuje jejich nosnost. Typickým výrobcem šátků s konopím je skotská Oscha. Nemnoží se v něm bakterie, má schopnost ničit plísně, tedy konopné tkaniny nepáchnou a skvěle pomáhají bojovat proti kožním onemocněním. Stejně jako všechny ostatní přírodní vlákna mají termoregulační vlastnosti - v zimě hřejí, v létě chladí. Zadrží až 100% UV záření. Poskytují tedy mimořádnou ochranu při pobytu na slunci. Jsou antistatické, odpuzují nečistoty. A pokud je necháte v šatníku déle ležet, nemusíte se bát, že by je napadli moli. Ti totiž konopí neumí strávit.

Jejich nevýhodou je, že nejsou tak jemné, jako třeba bambus, a nehodí se tak pro výrobu miminkovského oblečení. Další nevýhodou je lámavost vláken. Takže pokud je necháte nešetrně vyždímat na vysoké otáčky, nebo konopnou textilii necháte dlouho zmačkanou, vlákna se polámou a už je nepůjde vyžehlit do hladka. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že třeba u konopných kalhot to vcelku není problém, získají jen ležérní vhled. Ale třeba u šátku na nošení dětí už ano.

Z konopí se vyrábí pevné svrchní oděvy - kalhoty, saka, čepice. anebo naopak jemné spodní prádlo, ponožky, trika. Jeho ošení je velmi příjemné. Oblečení z konopí má mimořádně dlouhou životnost.

Přednosti pěstování a využití konopí vyniknou zvláště v porovnání s konvenčně produkovanou bavlnou. Ta je dnes nejrozšířenějším textilním vláknem. Přestože se pěstuje pouze na necelých 3% světové orné půdy, spotřebuje 14% všech použitých pesticidů a 8% umělých hnojiv. Dalším obrovským rozdílem konopí proti bavlně, je 3x nižší energetická náročnost při pěstování a zpracování. Konopí je považováno za nadějný obnovitelný zdroj. Rostliny konopí nepotřebují hnojit, umí si většinu živin vyrobit samy, navíc rostliny brání růstu plevelu. Není tedy potřeba při jejich pěstování používat pesticidy. Čistí půdu od těžkých kovů. Před sklizní se nechávají opadávat listy, které na poli zetlí a vrátí tak živiny zpět do půdy.

Konopné příze se vyrábí buď klasickým způsobem, stejně jako bavlněná nabo lněná příze. Tedy vlákno se máčí, vochluje, češe a spřádá. Anebo modernějším způsobem, kdy jsou vlákna chemickým procesem přizpůsobena bavlně, nemusí se rosit ani potěrat a zpravidla se bělí. Většinou se spřádají ve směsi s bavlnou nebo s umělými vlákny stejným postupem jako bavlněná vlákna.

Údržba:

• Konopné výrobky před praním vždy obraťte naruby, zabráníte tak vzniku bílých map na povrchu oděvu.
• Perte na dlouhý bavlněný program na 40°. Konopí má to vlastnost, že čím více bude prané, tím bude měkčí a příjemnější na nošení.
• Jak již bylo řečeno, konopí je náchylné na zlomení a poškození vláken - ždímání je tedy vhodné zvolit na nižší otáčky, ideálně nepřesahovat 600 ot/min.
• Nepopužívejte aviváž, v případě přírodního nebo barveného konopí ani žádná bělidla. Doporučujeme se vyhnout i pracím prostředkům bez optických zjasňovačů.
• Před pověšením oděv vyklepejte, nebo uhlaďte. Výrazně si tak usnadníte žehlení.
• Nesušte v sušičce, opět by mohlo dojít k polámání vláken
• Konopí je nutné žehlit - uhladí se vlákno a oblečení si déle udrží svůj tvar. Pokud jej před žehlením nakropíte nebo budete žehlit přes vlhké plátno, povrch látky se bude hezky lesknout.

 

Zajímavosti o dalších materiálech - o bavlně, hedvábílnutencelubambusu,vlně a merinu,outlastu anebo souhrnný přehledový článek o všech materiálech, naleznete rovněž na našem blogu.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky