Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Zajímavosti
 4. Miniseriál o materiálech: Len
03.11.2018
Zajímavosti

Miniseriál o materiálech: Len

zdroj:www.pixabay.com, www.unsplash.com

Len

Je jedno z nejstarších přírodních vláken, len byl domestikován už v mladší době kamenné. A také je jedním z nejrozšířenějších používaných vláken vůbec.

Jeho pěstování je ekologičtější než pěstování bavlny. Spotřeba hnojiv a pesticidů je při ošetřování lnu 5x menší než při pěstování bavlny. Pro výrobu lněných tkanin nejsou třeba chemické úpravy jako u tkanin jiných. Je plně recyklovatelný, biologicky odbouratelný, navíc je mnohem odolnější a pevnější. Tedy i životnost lněného oblečení je vyšší než životnost oblečení bavlněného. To ze lněného oblečení dělá jednu z nejekologičtějších variant oblečení.

Vlastnosti lnu oceníte hlavně v letních měsících - je lehký, prodyšný, na těle působí chladivě, v chladnu ale hřeje. Absorbuje vlhkost a nepřejímá pachy (proto se hojně využívá i k výrobě utěrek, ložního prádla nebo ubrusů). Říká se, že lněná látka dokáže absorbovat tolik tekutiny, kolik sama váží v suchém stavu, aniž pocitově zvlhne a dokáže vodu opět odpařit. Takže ve lněném oblečení se nebudete potit ani v parném létě, a pokud už se zpotíte, nebude nic cítit. Pro své vlastnosti se hojně v minulosti využíval jako podšívka vlněného oblečení nebo vlněných doplňků na oděvech - třeba k podšití nákrčníků, výrobě potítek k šatům a košilím, nebo jako podšívka vlněných kabátů. Len má hladká rovná vlákna, která se díky svémnu tvaru a olejům, které obsahují mnéně špiní, proto lněné oblečení nemusíte prát tak často jako jiné druhy tkanin.

Lze ho prát až na 60 stupňů a vydrží vysoké teploty žehlení. Je hypoalergenní. Navíc poskytuje i ochranu proti UV záření. Tedy je z něj příjemné letní oblečení i pro miminka nebo alergiky.

Vlákno lnu je velmi pevné v tahu a vykazuje vysokou nosnost, nejpevnější je za mokra. Proto se v minulosti používalo i k výrobě provazů a lanoví. Proto je len častou využíván při výrobě šátků na nošení dětí anebo nosítek.

Jeho nevýhodou je vysoká mačkavost, ale ta k ležérnímu lněnému oblečení prostě patří :-) Problém může být náchylnost vláken ke zlomení (proto je třeba ždímat jej na nižší otáčky). Jakmile se vlákna jednou polámou, oblečení funguje sice dále, ale na pohled vypadá zmačkaně, nejde vyžehlit. Navíc se obvykle v místě poškození vlákna nehezky krabatí a často i při namáhání prodře. Ale ač mám se lnem bohaté zkušenosti, toto poškození jsem viděla jen na specificky utkaném no cotton šátku, na oděvu nikdy.

Většina lněných materiálů se po vyžehlení, jsou-li dostatečně napařeny, jemně leskne. Další z nevýhod, se níž je třeba počítat je vyšší srážlivost při praní, a naopak tendence vytahat se a ztratit tvar při nošení, třeba na kolenou, pokud dlouho ve lněných kalhotech sedíte. Ale nevěště hlavu, po vyprání nebo přežehlení oblečení obvykle získá původní tvar zpět. nošením postupně změkne, takže i původně tužší oděv se po čase stává příjemně měkkým.

Výroba lnu je nádherně popsána v dětské pohádce Krteček a kalhotky, však si vzpomeňte... dlouhá vlákna, ze kterých se vyrábí tkanina, tvoří jen asi 10% stonku a zasahují i do kořenů, takže se len nikdy neseká, ale vytrhává ze země. Nechá se na poli ležet několik týdnů vystavený dešti a slunci, aby se zbavil klihu, a při tom se pravidelně obrací a suší. V tírnách se pak dřevnaté části přelámou a drtí , aby se uvolnila dlouhá měkká vlákna. Ve zmiňované pohádce o Krtečkovi tento krok prováděl čáp svým zobákem, pamatujete? Vlákna se následně v procesu potírání načechrávají a zbavují rozdrcené dřeviny. Valchováním se materiál pročeše, zatímco vochlováním (vochle vypadají jako veliký hřeben a kdysy byly součástí výbavy každé venkovské chalupy) vlákna štěpí po délce. Výsledkem je vlákno pro přízi o délce šedesát až osmdesát centimetrů a koudel, která má jednotlivá vlákna kratší než padesát centimetrů. Dlouhá vlákna se následně spředou na přízi, koudel se využije např. k izolaci spojů vodovodního potrubí, nebo ve stavebnictví jako zateplení domů, apod.

 

Údržba lnu:

Len má své požadvky na údržbu, ale není to nic složitého :-)

Před prvním praním mějte na mysli, že se obvykle o 5-7% srazí, lněné oblečení tedy není dobré kupovat úplně tip-ťop. Srážlivost záleží na odrůdě lnu, ale také na vrdosti a mineralizaci vody, kterou k praní použijete, stejně jako na zvleném pracím propstředku. Ideální je samozřejmě přírodní prací prostředek.

Jak prát len?

 • lněné výrobky před praním vždy obraťte naruby, zabráníte tak vzniku bílých map na povrchu oděvu
 • teplotu zvolte podle druhu tkaniny a dle štítku výrobce. Obecnělen snese teploty 40°-60°. Přičemž důvod pro zvolení nižší teploty je barva - bílý nebo přírodní materiál snese v ohodě 60°, barvená lněná textilie snense jen 40°. Při vyšších teplotách by mohlo dojít k vymývání barvy z tkaniny. V případě nopuze lze lkněný oděv vyprat na vyvářku, v tom případě, ale počítejte s tím, že se určitě srazí.
 • jak již bylo řečeno, len je náchylný na zlomení a poškození vláken - ždímání je tedy vhodné zvolit na nižší otáčky, ideálně nepřesahovat 800 ot/min.
 • len je dobré prát zase se lnem nebo samostatně, pokud jej přidáte k nějakému materiálu, který uvolňuje z vláken chlupy (kojenecký plyš, froté, silnější bavlna, vlna) tyto chlupy se zachytí na vláknech lnu, a obtížně se odstraňují, výsledkem je ztráta lesku nebo změna barvy tkaniny. Takto zanesené lněné oblečení vypadá po vytažení z pračky poněkud ošuntěle. Dobrou ochranou je využití lněného pytle na praní, nebo třeba lněného povlaku na polštář. Pak máte jistotu, že se tkanina nezanese ani nečistotami z filtru pračky, ani se neopere barva a nevzniknou bílé mapy.
 • Nepopužívejte aviváž, v případě přírodního nebo barveného lnu ani žádná bělidla. Doporučujeme se vyhnout i pracím prostředkům bez optických zjasňovačů.
 • před pověšením oděv vyklepejte, nebo uhlaďte. Výrazně si tak usnadníte žehlení.
 • Pokud využíváte sušičku, volte jemný krátký program, ale nejlepší je sušit klasicky na šňůře nebo rozložené.
 • Len je nutné žehlit - uhladí se vlákno a oblečení si déle udrží svůj tvar. Pokud jej před žehlením nakropíte nebo budete žehlit přes vlhké plátno, povrch látky se bude hezky lesknout.

Díky své vysoké využitelnosti, snadné recyklovatelnosti a životnosti se opět len vrací na výsluní. A to i do světa nošení dětí. Len se často objevuje na nosítkách ruské výroby, naleznete ho například u značky Aloe Slings, nebo Kokon.

Dokonce se říká, že díky jemné masáži pokožky, a působení olejů v lněném vlákně na organismus, má len výrazně harmonizující účinky a je léčivý. Děti oblékané do lnu jsou prý klidnější. Ale těžko říci, že?

 

Zajímavosti o dalších materiálech - například o bavlně, hedvábítencelu, merinu a vlně, bambusu, konopí , outlastu  anebo souhrnný přehledový článek o všech materiálech, naleznete rovněž na našem blogu.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli