Sleva na zimní bundy a kabáty 15% .
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Recenze nosítek a nosícího oblečení
 4. Velký test batolecích nosítek - I. část

Velký test batolecích nosítek - I. část

Velký test batolecích nosítek

Je tomu více jak 2 roky, co jsem pro vás otestovala novorozenecká nosítka. Článek do dnes pomáhá mnoha maminkám při počátečním výběru, připomenout si ho můžete zde.

Syn už mezitím vyrostl ve zdatného chodce, ale i tak se občas poponese.  Mnoho z vás se ptá, jaké zvolit pokračovací nosítko. Pojďme se tedy podívat, jak jsou na tom nosítka pro velké děti :-)

Při nošení velkých dětí, myšleno dětí okolo roku a půl dále, se z velké části počitá s nošením na zádech.  Při nošení na zádech je velkou výhodou mít kratší polstrování ramenních popruhů, aby bylo dítě dostatečně vysoko. Co jistě oceníte je i možnost dotahování "kojo" přezek směrem nahoru, abyste to pohodlně zvládli, když už máte dítě na sobě. Jak jednoduše dostat dítěna záda se můžete naučit zde. Je to verze i pro menší děti.  V tomto rychlovidejku jsou i další 2 způsoby. Neméně důležité je i sundání dítěte ze zad.

Někomu vyhovuje nošení na břiše i u těchto dětí, jelikož stále kojí nebo se nechtějí vzdát toho blaženého pocitu obejmutí a naprostého kontaktu s dítětem. Při nošení na břiše naopak u větších dětí myslete na vaši konfekční velikost, aby délka popruhů byla dostatečná. Já mám například na svojí konfekci 44 a velká prsa vyzkoušeno, že musím mít aspoň 40 cm dlouhé polstrování.

Co je rozhodně důležité, jak při nošení na břiše tak zádech, je pevnost a tvar bederního pásu. U batolat se bavíme většinou o dětech 12+kg a tady už opravdu měkké polstrování bederního pásu není nic pohodlného. Nezapomínejte, že bederní pás je alfa a omega nosnosti. 

Než se vrhneme na samotné recenze, ještě bych vás ráda pozvala ke zhlédnutí videa NEJČASTĚJŠÍ CHYBY PŘI NOŠENÍ, jelikož často tyto chyby dělají právě již zkušené nosičky. Pokud je zvládnete všechny odstranit, ušetříte si tak spoustu trápení :-)

Seznam testovaných nosítek I. část:

 • Aloe Two
 • Artipoppe Zeitgeist Toddler
 • Andala upgrade Vatanai Toddler
 • Donkey XL Toddler
 • Fidella Flowclick Toddler
 • Jožánek "Dan"
 • Kavka Multiage
 • Kibi IN i Maxi (to největší :-))
 • Kokon Toddler

Seznam testovaných nosítek II. část

 • Lesia Toddler
 • Lenny Lamb Preschool
 • Little Frog Toddler
 • MartyS Ultra Toddler
 • Mia Maxi
 • Moyo Maxi size
 • MoniLu Uni Plus
 • Neko Slings Toddler
 • Rischino XXL Premium
 • Sestrice Carrier Plus
 • Veka rostoucí
 • Zumbucca 3 XL

Aloe Two

Video nastavení a s dítětem

 • Vhodnost nosítka: od 8 kg a alespoň 68 cm - do 116 cm
 • Maximální šířka: 58 cm
 • Délka polstrování + kojo část: 40 cm + 15 cm

 

Recenze: Toto nosítko patří mezi velice oblíbené a vyhledávané díky svému specifickému bedernímu pásu, který je dvojitý. Je tedy velice vysoký a při zapnutí 2 přezkami je to opravdový korzet, který podrží a unese velkou váhu. Zádový panel vychází ze středu, tudíž se nemá šanci ohnout pod jakoukoliv váhou. Sedne krásně na poměrně hubené maminky s obvodem pasu do 65 cm, ale vyhledávají ho i plnoštíhlejší nosičky pro zakrytí nedostatků :-). Polstování ramen je tak akorát dlouhé na nošení na břiše, kde můžete využít i křížení popruhů. Ovšem na zádech bývá u hubených maminek s plnohodnotným dotažením trochu problém, může tak trochu táhnout na ramenou. Oproti videu (natáčený byl prototyp), disponuje dotahováním kojo přezek nahoru, takže je pohodlně dotáhnete již s dítětem na těle. Nastavení je jednoduché díky šátkovým šnůrkám jak na šířku, tak výšku. Velkou výhodou je obousměrné dotahování přezek na bederním páse, ale i na ramenních popruzích. Se spodní hranicí opravdu nespěchejte, po mnoha zkušenostech bych doporučila spíše 74 cm dítěte a toto nosítko s vámi zůstane do nosicího důchodu. Pokud mám něco vytknout je to asi nedostatečná možnost stažení mezilopatkové spony na úzká záda. Více čtěte v recenzi zde.

A tady se můžete podívat na naši nabídku nosítek Aloe.

Artipoppe Zeitgeist Toddler

Video s nastavením a s dítětem

 • Vhodnost: od 80 cm do cca 92/98 cm
 • Maximální šířka: 43 cm
 • Délka polstování + nepolstrované prodloužení: 27 cm + 25 cm

Recenze: Artipoppe je určitě znamá a oblíbená značka kvůli jejich exclusivním šátkům. Je tomu již více let, co začali šít i nosítka a fanouškovská základna po nich začala doslova šílet. Letos začali propagovat nošení čelem ven a tím jich asi i dost zasvěcených ztratili. Bohužel poptávka hýbe nabídkou, takže mnoho zákazníků nalákali. Za nás za Zkusnositko.cz chci jen upozornit, že nošení čelem ven nedoporučujeme.

Nosítko nese označení toddler, je tedy určeno jako pokračovací pro větší děti. Je jednovelikostní, minimalistické, ušité z opravdu kvalitních šátků. Jak název napovídá, nevydrží tedy moc dlouho. Spodní hranice může být různá, mému synovi sedlo kolem 74 cm (ale on má širkou M pozici), ale bohužel není úplně vychytaný poměr šířky vůči výšce, takže se můžete setkat s tím, že na šířku už bude super, ale dítě v něm bude utopené. To samozřejmě záleží na proporcích dítěte. Při 98 cm dítěte už není látka od kolínka po kolínko.

Bederní pás je lehoučký, podélně prošitý a pevný. Zdobí ho nádherné logo a jednoduchá přezka bez zámečku. Díky minimalismu na nosítku nenajdete žádné zbytečné přezky a nastavovátka. Ramenní popruhy jsou při nošení určené ke křížení, kdy první část je polstrovaná pouhých 27 cm (například pro mě naprosto nedostačující), a navazuje na ní část šátkoviny bez polstru 25 cm. Tím při křížení nemáte na zádech pouze černý popruh.

Toto prodloužení elegantně stáhnete a zajistíte gumičkou na ozdobný pozlacený knoflíček při nošení na zádech. Tady ty krátké popruhy jsou velké plus, dítě je dokonale vysoko. Nosítko nemá jisticí hrudní sponu, ale můžu konstatovat, že mi tam nikterak při nošení nechyběla. Pokud se chcete dozvědet více čtěte zde.

Andala upgrade Vatanai Toddler

Video s nastavením

 • Vhodnost: od 86 cm do 110 cm
 • Maximální šířka: 55 cm
 • Délka polstrování + kojo část: 30 cm + 12 cm

Recenze: Do testování jsem zahrnula i úžasnou novinku v podobě rostoucího nosítka od Vatanai. S původní verzí Andala už opravdu nemá nic společného. Udělali obrovský kus práce a vytvořili pohodlné nosítko pro velkáče. Tady je spodní hranice poměrně hodné vysoká, nesnažte se tam dávat roční dítě (pokud není nadtabulkové:-)) Toto rostoucí nosítko vydrží do nosícího důchodu, já v něm v klídku nosila 4 letého syna a určo by nám ještě vydrželo. O jejich jednovelikostním nosítku v Toddleru si můžete přečíst zde, dneska budeme recenzovat to nastavitelné.

Bederní pás je pevný, vyztužený, že ho ani nepromáčknu, nikoliv však trdý aby tlačil. Je poměrně tenký a oblíbený u hubených maminek. Nosítko má veškeré bezpečnostní prvky včetně těch reflexních. Šířka se reguluje pomocí šátkových šnůrek, kde najdete označenou hranici, na minimum, aby se při větším stažení nezačal doformovat bederní pás. (což je běžný jev u pevných bederáku a maximálního stažení sedu). Na výšku použijete brzdičku, která je zcela funkční. 

Jestli mám něco vyzdvyhnout je to určitě mohutné polstrování a to jak v oblasti nožiček dítěte, tak na límci na zádové opěrce. Je zcela evidentní, že tady výrobce myslel na pohodlí dítěte. Límec při vyndavání rukou dítěte slouží jako měkká opěrka v podpaží a při usnutí nahradí dostatečně kapucku.

Ramenní popruhy jsou oproti tomu ploché a pevné. Chtělo by se mi říci nepohodlné, ale ono tomu není tak. Svojí pevností pomohou rozložit pěkně váhu dítěte. Jsou poměrně krátké, ergonomicky vykrojené a tím nepotřebují možnost křížení. Speciální ojedinělý systém mezilopatkového zapínaní s magnetickou sponou by byl dokonalý, kdyby nebyla pevná část tolik u popruhu. To je asi jediné co občas maminkám vadí. Výrobce nabízí i prodloužení polstrování ramen, takže se nebojte říct si o to.

A tady se můžete podívat na naši nabídku nosítek Vatanai.

 

Donkey XL Toddler

Video s nastavením

 • Vhodnost: od 86 cm do 116 cm
 • Maximalní šířka: 58 cm
 • Délka polstrování +kojo část: 35 cm +13 cm

Recenze: Donkey si získává svoji oblibu, jelikož šije doslova na míru. Dodáte si svůj šátek (má samozřejmě i nějaké svoje), nadiktujete si od velikosti přes možnosti nastavování až po výběr bederního pásu. Toto se služba k nezaplacení :-)

Bederní pás byl dlouho u Donkey měkký a docela vyhledávaný. S přibívajícím zájmem o batolecí nosítka výrobce naznal, že na ta je pevnost důležitá a nabízí nyní i tuto verzi. Ja jsem testovala pevný bederák i když s měkkým mám samozřejmě také mnoho zkušeností. Co zůstalo je typické prošití pro Donkey. Jde stáhnout na krásných 65 cm.

Verze XL toddler je jednovelikostní na šířku, na přání mám verzi, kde jde regulovat výška opěrky. Střih je rošiřující se, takže vydrží poměrně dlouho díky tomu, jak vysoko (nízko) posadíte zadeček. Spodní hranici u tohoto nosítka vidím na 86 cm a vydrží opravdu dlouho.

Ramenní popruhy jsou kratší, tedy ideál při nošení na zádech, měkoučké a dají se křízit. Obousměrná přezka na dotahování poslouží skvěle jak na břiše tak zádech. Nově si můžete objednat i magnetickou přezku na mezilopatkovou sponu.

 

Fidella Flowclick Toddler

Video s nastavením 

 • Vhodnost: od 62 cm do 92/98 cm
 • Maximální šířka: 44 cm
 • Délka polstrování popruhů: 65 cm 

Recenze: Dlouho jsem přemýšlela zda toto nosítko do výběru vůbec zařadit, protože co si budeme povídat, jedná se celkově o opravdu měkké nosítko,  kde je dle mého názoru pohodlnostní výdrž něco kolem 10 kg.  Flowclick toddler má na šířku pouhých 44 cm, takže ani velikostně to není na moc dlouho. Ale existuje i velké množství dětí, které mají 10 kg klidně ve 3 letech tak proč ne :-)

Je to polovázací nosítko regulovatelné jak na výšku tak šířku šňůrkami. Dokonce má i regulaci v oblasti hlavičky a sedí již od 62 cm.  Ramenní popruhy jsou opravdu velmi dlouze polstrované, což mi osobně přišlo zbytečné a u hubených maminek možná i přehnané, protože pak polstrovaní může mít dítě až pod prdelkou. Ramenní popruhy jsou úzké a kratší než u jiných polovázacích nosítek.Bederní pás je měkký, 65 cm polstrovaný a má obousměrnou přezku na dotahovaní, což je praktické. Jak mám velice ráda verzi baby na novorozence, tak toddler bych na batole nevybrala, ale určitě má své příznivce. Pokud má někdo rád polovázací nosítka, zvážila bych taková co mají pevnější bederní pás (Monilu uni tai, Vatanai polovázací...), nebo od Fidelly verzi Flyclick, která má širší ramenní popruhy a těmi tak můžete vázat vícevrstvý úvaz, čímž zvýšíte nosnost nosítka.

A tady se můžete podívat na naši nabídku nosítek Fidella.

Jožánek Dan

Video s nastavením

 • Vhodnost: od 74 cm do 98 cm
 • Maximální šířka: 47 cm
 • Délka polstrování popruhů + kojo:  46 cm + 14 cm

Recenze: Jedno z velice oblíbených batolecích nosítek, patří mezi ta levnější a přitom velice kvalitní. Bederní pás je obloukovitě vykrojený, docela vysoký, tenký a pevný. Celkově bych nosítko zařadila na větší a silnějsí postavy, XS maminkám bych ho nedoporučila. Polstrovaná část je kolem 70 cm, ale díky umístění přezky až na polstrování půjde stáhnout maličko více.

Na nosítku jsou veškeré popruhy obousměrně, což já opravdu oceňuji a to především na mezilopatkové sponě. Nastavení šířky je pomocí dvou šňůrkových řad a výška se stahuje přes přezku. Na nosítku je díky střihu připravena kapsa na zadeček a po napolohování vám zaručí dokonalouergonomickou pozici

Ramenní popruhy jsou široké a na někoho můžou působit až robustně (zase bych se přiklonila k šiřším ramenům nosicího) a na konci se zahybají. Je sice možnost je křížit, ale díky tvaru toho asi moc využívat nebudete. Svoje fanoušky si našlo díky komfortu při nošení, výdrží do cca 2,5 let a jednoduchými jednobarevnými designy, které loni rozšířili i vzorované.

A tady se můžete podívat na naši nabídku nosítek Jožánek.

Kavka Multiage Plus

Video s nastavením a s dítětem

 • Vhodnost: od cca 80 cm do 104/110 cm
 • Maximální šířka: 56 cm
 • Délka polstrování + kojo část: 43 cm + 7 cm

Recenze: Toto nosítko je prodejcem uváděno od 1 roku, s touto hranicí souhlasím. Ja jelikož jsem měla těžké baculaté dítě s hodně širokou M pozicí, sedělo nám maličko dřív, ale určitě na něj nepospíchejte. Těch 80 cm bude ideál. Vydrží poměrně dlouho, testovala jsem se 4 letým. 

Bederní pás je pevný, polstrování je dlouhé, ale díky umístění přezky daleko od konce jej můžete stáhnout i na hubený pas. Má přímo pod prdelkou prošitý obdélník, který může dělat trochu neplechu při nesprávném podsazení a bederní pás se může ohýbat. Zde platí víc než kde jinde, že je třeba hlídat si usazení zadečku těsně pod horní hranu a zatlačit jí mezi vás a dítě.

Regulace šířky je z vnitřní stany bederního pásu na suché zipy. Suprové jsou i orientační ukazatelé kil. Výška se stahuje popruhem. Zmíním odepínací kapucku, která mě trochu zklamala při zapínání na zádech se mi odepínala a i její jistění mi přijdě komplikovanější.

Ramenní popruhy jsou pěkně vykrojené a mají obousměrnou přezku na dotahovaní. Je maličko odlišná od jiných nosítek, protože přezka u zad dítěte je napevno. Mezilopatková spona je umístěná na kolejničkách, které jsou super pří nošení na zádech, že se vám nedeformuje polstrování popruhy při stažení.

Výrobce šije nosítka nejen bavlněná ale i lněná či bambusová, která si získavají své zákazníky hlavně v létě. Více o příměsových nosítkách a jejich (ne)výhodách jsme se rozepsali zde.

 

Kibi IN 

Video s nastavením

 • Vhodnost: Od 68 cm do 116 cm
 • Maximální šířka: 58 cm
 • Délka ramenních popruhů + kojo část: 30 cm + 18 i více cm

Recenze:  Kibi nosítko je jedno z nejčastěji upgradovaných nosítek vůbec. Téměř každý rok přicházejí na trh s novinkou a jejich poslední verze IN je pro mě velkým favoritem. O veškerém vývoji jsme se rozepsali zde, kde si přečtete i rozšířenou verzi recenze. 

Bederní pás Kibi nabízí ve 2 variantách. Já jakožto zastánce pevných bederáků se zaměřím v recenzi na ten, můžete ovšem zvolit i měkký baculatý s prošítím. Pevný typ je tedy tenký, středně vysoký a jde stáhnout na hubené maminky kolem 65cm, ale svojí ohrnovací polstrovanou částí se přizpůsobí i korpulentnějším  postavám. 

Nový střih je z jedné části, poměrně široký v dolní části a úzky v horní. Toto nosítko vydrží určitě do nosícího důchodu, mnou testováno na 4,5 letém synovi s rezervou. Pokud byste ale hledali i tak něco většího, sáhněte po nejnovější verzi MAXI, která je až do 6 let. To je určitě to největší nosítko, co jsem měla možnost zkusit se šířkou neuvěřítelných 67 cm.

Nastavení šířky je na cvočky a výška se reguluje  posunutím a zajištěním na karabinky. Dotažení přezky v oblasti stehýnek dokonale vytvaruje M pozici. Určitě oceníte obousměrné dotahování popruhů i mezilopatkové spony (lze dokoupit i magnetická) či dlouhé prodloužení poltrování popruhů. Polstr je ale poměrně krátký, takže je to jeden z nejlepších adeptů pro nošení na zádech.

Nosítko se dá sehnat jak látkové za velmi přijatelnou cenu, tak i šátkové pro milovníky měkkého obejmutí. Při nákupu z druhé ruky dávejte pozor jakou verzi kupujete. Původní  Kibi a Kibi Evo byli tak do 104 cm.

A tady se můžete podívat na naši nabídku nosítek KiBi.

 

Kokon Toddler

Video s nastavením

 • Vhodnost: od 86 cm - 116/122 cm
 • Maximální šířka: cca 60cm
 • Délka polstrování: 50 cm

Recenze: Jedná se částěčně rostoucí nosítko, které má všité rozšiřovače. Maximální šířka se mi proto velmi těžko měří, ale jak uvidíte na videu i 5 letému synovi je krásně a ergo poloha je zachovalá.

Bederní pás je poměrně plochý a patří mezi měkčí, ikdyž část pod zadečkem je pěkně vyztužená, takže věřím, že si poradí i s těžším dítětem. Zádová opěrka se dá nastavit rozepnutím srolované kapucky, ta se dá i zcela odepnout. Ramenní popruhy jsou taktéž ploché a široké, jsou tedy vhodné na křížení popruhů. Což může být pro někoho velice pohodlné při nošení na břiše. Znám i lidi, co kříží při nošení na zádech, ja rozhodně upřednostňuji paralelní nošení, takže mi ta šířka u nošení na zádech je spíše na obtíž.

Ramenní popruhy se dotahují pouze směrem nahoru, což  při nošení na břiše může někomu činit problémy. Na bederním páse najdete i gumičky, které slouží ke složení nosítka do ledvniky, když zrovna vaše díte pochoduje po svých. Nosítka jsou to látková a dají se sehnat celkem levně.

 

Určitě si nenechte ujít i další recenze v naší II. části Velkého testu batolecích nosítek. Pokračujte ve čtení zde.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli